Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Tirebolu’da Gezilecek Yerler

Tirebolu’da Gezilecek Yerler

tirebolu
Tirebolu Giresun’un ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede bulunur. Yeşilin ve mavinin buluştuğu muhteşem bir doğaya sahiptir. Karadeniz bölgesindeki en ilgi çekici yerlerden biridir. Tarihi dokunun korunduğu sokakları ziyaretçilerin ilgisini çeker. Tirebolu ismi üç şehir anlamına gelen iki kelimeden türemiştir ve buraya ismini veren üç kale vardır. Sakin bir yaşayışı ve görülmeye değer pek çok yeri vardır.


Lafı fazla uzatmadan makalemizin geri kalan bölümünde Tirebolu gezilecek yerler listemizi inceleyelim.

Bedrama Kalesi

bedrama kalesi
Bedrama Kalesi ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunur. İlçeye bağlı Örenkaya köyünün sınırları içinde yer alır. Kale, Harşit Vadisi’ni gören yüksek bir tepenin üzerindedir. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Çok eski bir tarihten kaldığı belli olan yapıdan günümüze surları ulaşabilmiştir.

Tirebolu Saint Jean Kalesi

tirebolu saint jean kalesi
Saint Jean Kalesi ilçe merkezinde bulunur. Bir tepedeki kayalıklar üzerine inşa edilmiştir ve tepenin üç yanı denizle çevrilidir. Kalenin ve ilçenin ismi Tri polis kelimelerinden türemiştir ve üç şehir anlamına gelir. Yapı, 13’üncü yüzyıldan kalma bir eserdir. Bizans bölgede hakimken inşa edilmiştir. Denizle çevrili olan yapı oldukça ilgi çekicidir ve manzarası muhteşemdir. Kalenin tamamı günümüze ulaşmamıştır. Fakat surları, kuleleri ve kalenin içindeki mezar taşları günümüzde sağlamdır. İlçede en dikkat çeken yapı bu kaledir.

Andoz Kalesi

andoz kalesi
Andoz Kalesi yakın zamana kadar Tirebolu sınırları içinde kalıyordu. Fakat sonradan buradan ayrı bir ilçe haline gelen Espiye ilçesi sınırlarına dahil edilmiştir. İlçenin ismindeki üçüncü kale Andoz Kalesi’dir. İlçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunur. Yapının inşa edildiği tarih tam olarak bilinmemektedir. Fakat 13’üncü yüzyılda günümüzdeki şeklini aldığı, bölge olan Türkmen akınlarına karşı güçlendirildiği tahmin edilmektedir.

Tirebolu Kum Plajı

tirebolu plajı
Tirebolu’da denize girilebilecek birçok plaj bulunur. Bunlardan en eskisi Kum Plajı’dır. İlçe merkezinde bulunan plaj günümüzde yoğun ilgi görmektedir. Karadeniz bölgesindeki plajlar genellikle kumsuz olmasına karşın buranın plajına kum hakimdir. Yaz aylarında sıkça tercih edilen plajlardan biridir. Burada yaz aylarında çeşitli spor etkinlikleri de düzenlenir. Bunlardan en meşhuru ise Plaj Voleybolu Şampiyonalarıdır.

Tirebolu Sahili

tirebolu sahili
Tirebolu sahili yeşilin mavinin buluştuğu muhteşem bir manzaraya sahiptir. Sahil boyunca devam eden uzun bir yürüyüş parkuru bulunur. Burada uzun mesafeli yürüyüşler yapılabilir. Karadeniz bölgesindeki en meşhur plajlar bu sahilde bulunur.

Selimağa Çeşmesi

Selimağa Çeşmesi
Tirebolu’da çok eski tarihlerden günümüze ulaşan birçok çeşme vardır. Selimağa Çeşmesi de bunlardan biridir. 1842 yılında inşa edilen çeşme Çarşı Mahallesi’nde bulunur. Kethüdazade Mehmet Emin Paşa bu çeşmeyi oğlu adına yaptırmıştır. Bulunduğu caddenin ismi de çeşme ile aynıdır.

Tirebolu Yaylaları

tirebolu yaylaları
Tirebolu da Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi yemyeşil yaylalara sahiptir. İlçe sınırları içinde birçok yayla bulunur. Bu alanlarda çeşitli doğa sporları, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Yaylalarda veya sahile yakın noktalarda kamp yapmak için uygun alanlar da bulunur. Buradaki yaylalar yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu sayede yıl içinde çok sayıda ziyaretçi ağırlar. İlçe sınırları içindeki yaylalar Garigan, Olucak, Ağaçbaşı, Böğertlenbükü, Güvende, Karaovacık, Yaşmaklı, Ağaçbaşı ve Kazıkbeli Yaylası olarak sıralanabilir.

Tirebolu Nerede? Nasıl Gidilir?

Tirebolu ile bağlı olduğu Giresun arasında 45 kilometre mesafe bulunur. İlçenin Espiye ile arasında 10 kilometre, Görele ile 17 kilometre, Doğankent ile 33 kilometre, Güce ile 22 kilometre uzaklık vardır.


Birçok ilden Tirebolu’ya doğrudan otobüs seferi vardır. Bunun yanında Trabzon, Rize ve Artvin istikametinde yol alan tüm otobüsler ilçeden geçer. Hava yolu ile ilçeye gitmek isteyenler Trabzon Uluslararası Havaalanı’nı tercih edebilir. Buradan indikten sonra havaalanından kalkan servisler ile doğrudan Tirebolu’ya ulaşmak mümkündür.admin / 01.10.2018 / 1 / 514

Yorum Ekleyin


  1. Nese
    Ziyaretçi
    3 Şubat 2019 10:54
    0

    Harika bir yazı olmuş. Ancak bu manzara eşliğinde güneşin doğuşu ve batışı konusunda bilgi verilmemiş. İnanın manzara mükemmel olunca aradğım tek sakinlik budur. Ben gezdim ve gördüm bu kadar sakin ve huzur veren yer çok az ülkemizde. Karadeniz hırçın olmasına hırçındır ama huzurun bulunduğu tek yer diyebilirim. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'da Gezilecek Yerler

Safranbolu'nun Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde olması nedeniyle
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Antik dönemden beri işletilen maden yataklarıyla ünlü olan Gümüşhane Yunanca’da
Giresunda Gezilecek Yerler

Giresunda Gezilecek Yerler

Y emyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Rizede Gezilecek Yerler

Rizede Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up