Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Artvin » Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi'de Gezilecek Yerler


Arhavi gezilecek yerler
Arhavi, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede bulunur. Yerleşim Kamilet ve Derecik adındaki iki vadi üzerine kurulmuştur. İlçe merkezi düzlük, köyler dağlık alanda konumlanmıştır. Burada büyüklü küçüklü birçok buzul göl bulunur. Doğası ve tarihi mirası ile görülmeye değer yerlerden biridir. Arhavi'nin tarihine kısaca değinmekte fayda var.

Arhavi Tarihi

Arhavi'nin bulunduğu alanda yerleşim çok eski tarihlere uzanır. Milattan önce 831 yılında Urartular ilk yerleşimi kurmuştur. Milattan önce 200-150 yılları arasında ise Roma İmparatorluğu egemenliği kurulmuştur. 532 yılına kadar bölgede Türkmen İlbeylerinin varlığı da görülür. 625-630 yıllarında ise bölgeye Hazar Türkleri hakim olmuş, daha sonra da Selçuklu Devleti hüküm sürmüştür. 1471 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bölgenin ismi Arkabi’den türemiş ve günümüze Arhavi olarak ulaşmıştır.


Arhavi tarihini de öğrendiğimize göre Arhavi gezilecek yerler listemize geçebiliriz.

Ciha Dağı ve Kalesi

Arhavi'nin sembolü haline gelen Ciha Dağı Artvin Arhavi'nin en güzel doğal ortamlarından biri. Yemyeşil ağaçlarla kaplı olan dağ doğa yürüyüşü yapmak için de uygun yerler arasında. Ciha Kalesi ise uzun süre onarım görmediği için sağlam şekilde onarım görmemiş. Cenevizlilerden kalma olduğu düşünülen yapı ilçeye hakim konumda yer alıyor. Sadece sur yapıları ayakta olan kale geniş ormanlık arazinin ortasında bulunuyor. Genellikle buraya doğa yürüyüşleri düzenleniyor.

Ortacalar Çiftekemer Köprüsü

Ortacalar Arılı ile Küçükköy arasındaki yol ayrımında bulunur. Birbirine dik şekilde konumlandırılmış iki köprüden oluşan yapı taş malzemeden yapılmıştır. Köprülerin ikisi de tek gözlü ve eğimli yolludur. Köprüler hakkında kesin bir kayda ulaşılamasa da yapılan incelemeler bunların 250 yıllık olduğunu gösteriyor. Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalan bu taş köprüler oldukça estetik bir görüntüye sahip. Yakın dönemde onarımdan geçen yapılar sağlam şekilde günümüze ulaşmıştır.

Mençuna Şelalesi

Mençuna Şelalesi, Çiftekemer köprüsüne 18-20 kilometre mesafede yer alıyor. Şelalenin olduğu alana giderken bir süre ormanlık alan içinde yürümek gerekiyor. Karadeniz’in en yüksek şelalesi burasıdır ve Arhavide gezilecek yerlerin başında gelir. Yüksekliği 100 metreyi bulur. Yukarıdan dökülen sular şelalenin önünde bir göl oluşturmuştur. Sıcak aylarda bu göl yüzmek için de tercih edilir. Gölün içinde ise kırmızı benekli alabalık hayat bulur. Görkemli bir oluşum olan şelale ve çevresi doğanın tadını çıkarmak, piknik yapmak ve doğayı keşfetmek için eşsiz bir nokta.

Ortacalar Merkez Camii

Ortacalar Merkez Camii 1757 yılında inşa edilmiş tarihi bir yapıdır. 1908 yılında onarılan yapıya bu tarihte ahşap tavan ve ahşap minber eklenmiştir. Minaresi ise 1955 yılında yapılmıştır. Uzun yıllar içinde belli başlı onarımlardan geçen cami günümüzde ibadete açıktır.
Yakın bir zamanda Arhavi'ye ziyaret düşünüyorsanız; Artvin'de Gezilecek Yerler konulu makalemizi de incelemenizi öneririz.

Arhavi Nerede? Nasıl Gidilir?

Arhavi Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede bulunur. Hopa ile 11 kilometre, Fındıklı ile 15 kilometre arası vardır. Özel araçlar gitmek isteyenler Karadeniz sahil otoyolunu takip ederek ilçeye ulaşabilir. İl merkezinden kalkan otobüslerle de ilçeye ulaşılabilir diyerek Arhavi nerede sorusuna da cevap vermiş olalım.admin / 10.10.2018 / 1 / 12 137

Yorum Ekleyin


  1. Ogün KARATAŞ
    Ziyaretçi
    23 Ekim 2018 11:26
    0

    Canım memleketim Artvin'in güzel ilçesi Arhavi'de gidilecek ilk yer Mençuna Şelalesi ve Çiftekemer köprüsüdür. uzun zamandır gitmediğim memleketime bu makale sayesinde gitmiş kadar oldum. Gidecek arkadaşlara şimdiden keyifli gezmeler :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Mençuna Şelalesi Tanıtımı

Mençuna Şelalesi Tanıtımı

Mençuna Şelalesi Artvin’in Arhavi ilçesinde yer almaktadır. Mençuna
Ciro Şelalesi Tanıtımı

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye'nin en uzun şelalesidir. Şelale tek bir basamak
Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Artvin Murgul hakkında bilgi
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç , Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 39 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up