Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bitlis » Aygır Gölü Tanıtımı

Aygır Gölü Tanıtımı


Aygır Gölü
Aygır Gölü, Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 8 kilometre, il merkezine 130 kilometre mesafede yer alır. Süphan Dağı’nın güney tarafındaki çanakta bulunur. Süphan Dağı Türkiye'nin en büyük üçüncü dağıdır. Aygır Gölü tektonik oluşumlu bir göl olarak geçer. Doğal yapısı ile göz kamaştıran gölün çevresi mesire yerleri ile çevrilidir. Bölgede görülmeye değer alanların başında gelir. Aygır Gölü isminde Türkiye’de birkaç yer daha bulunur. Fakat bu yazıda anlatılan Bitlis’teki göldür.

Aygır Gölü Özellikleri

Aygır Gölü derinliği 65 metre olup, 3,7 kilometre kare genişliğe sahiptir. Türkiye'nin Önemli Doğa Alanları Listesi’nde yer alır. Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak korunur. Gölün suları tatlı olduğu için içinde Alabalık yetiştirilebilir. Gölün kenarındaki Alabalık Tesisleri ziyaretçiler tarafından ilgi görür. Bunun dışında iki balık türü daha gölde yaşamaktadır. Göl Süphan Dağı’nın güneyinde kalan bir krater gölüdür. Volkanik bir patlama sonucunda meydana gelen çukurun içine yağışlar ve bölgedeki kaynaklardan su dolmasıyla meydana gelmiştir. Çevresinde volkanik kayaçlar bulunur. Göl suyunun kaynağı yağışlar ve Süphan Dağı’nın zirvesinden gelen Şorlar Dere’dir. Göl suları bazı aylarda tarım alanlarının sulaması ve Aydınlar yerleşiminin su ihtiyacının karşılanması için kullanılır. Aygır Gölü doğa turizmi açısından da önemli bir yere sahiptir. Her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçi göle gelir.

Aygır Gölü’nde Yapılabilecek Aktiviteler

Aygır Gölü, bölgede hoşça vakit geçirilebilecek alanlardan biridir. Suda bolca alabalık vardır ve bu yüzden kenarına Alabalık Tesisi kurulmuştur. Tesis özellikle yaz aylarında ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Gölün kıyısında güzel bir plaj bulunur. Buradan sıcak aylarda göle girmek sıkça yapılan aktivitelerdendir. Gölün suları çok temiz ve berrak olduğundan yüzmek için uygun bir alandır. Çevresi geniş bir mesire alanıdır. Bu sayede özellikle hafta sonu piknik yapmak için sıkça tercih edilir. Yeşil ve sulak ortam sakince vakit geçirmek için idealdir. Diğer yandan Süphan Dağı’nın eşsiz manzarası ortama ayrı bir değer katar. Aygır Gölü ve çevresi bol bol fotoğraf çekilebilecek doğal güzellikleri barındırır. Temiz havası ve huzurlu ortamıyla dikkat çeken doğal güzelliklerin arasında yer alır. Gölün çevresinde kamp kurulabilecek alanlar mevcuttur. Burada doğa yürüyüşleri yapmak da tercih edilebilir. Gölün çevresini daha çekici hale getirecek çalışmalarsa sürmektedir. Ağaçlandırma ve konaklama imkanlarını genişletme çalışmaları yapılmaktadır. Yakın zamanda çevrede bungalov evlerin hizmete gireceği düşünülüyor.

Aygır Gölü Nerede? Nasıl Gidilir?

Aygır Gölü nerede diyecek olursak; Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunur. Özel araçla bölgeye gitmek isteyenler öncelikle Bitlis'e gelir. Buradan Bitlis- Siirt yolu üzerinden ilerler. Daha sonra Ahmet Eren Bulvarı yönünde devam edip D-300 yolunu takip edip ardından E99 yoluna girilir. Buradan U dönüşü yaptıktan kısa süre sonra Aygır Gölü’ne varılmış olur.admin / 12.10.2018 / 2 / 4 328

Yorum Ekleyin


 1. Kemal
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 15:35
  0

  Sürekli olarak balık tutmaya gittiğimiz bir göl. Bizim yörenin gölü böyle bir site anlatılıp herkese duyulmasından gerçekten çok memnum oldum. Yöremiz için ziyaretçiler gelmesi ve onları buraya çekmek bence mucize 

 2. Suat Aydın
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 18:12
  0
  Aygır gölü hakkında çok kapsamlı bir rehber olmuş. Gerçekten dediğiniz kadar var. Muhteşem bir atmosfer var.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Süphan Dağı Tanıtımı

Süphan Dağı Tanıtımı

Süphan Dağı Bitlis'e bağlı Adilcevaz ilçesinin sınırlarına dahildir. Van
Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tatvan’da Gezilecek Yerler

Tatvan, Bitlis’in ilçelerinden biridir. En bilindik ilçelerden olan Tatvan'ın
Ahlat’ta Gezilecek Yerler

Ahlat’ta Gezilecek Yerler

Ahlat, Bitlis’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 60 kilometre mesafede
Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

Adilcevaz’da Gezilecek Yerler

Adilcevaz, Bitlis’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 90 kilometre mesafede
Bitliste Gezilecek Yerler

Bitliste Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer almakta olan Bitlis oldukça sert bir iklime sahip
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up