Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Zonguldak » Kozlu'da Gezilecek Yerler

Kozlu'da Gezilecek Yerler


Kozlu Gezilecek Yerler
Tarihi Zonguldak kadar eski olan Kozlu, madenciliğin A’dan Z’ye yaşandığı bir yerdir. Pek çok yabancı ve yerli şirket havzadaki kömürün çoğunluğunu Kozlu’da çıkarmaktaydı. O dönemlerde 60000 nüfusa sahip olan bu madenci belde Zonguldak şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alıyor. Kültürel değerleri, temiz havası, doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilçe, gelişme potansiyeli oldukça yüksek bir beldedir.

Batı illerinde yaşayanların Karadeniz Havası almak için tercih edebilecekleri bir yer olan Kozlu'da gezilecek yerler çok fazladır. Zonguldak'ın bu şirin ilçesi yeşile doymak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır.

Kozlu Ilık Su Kaplıcası

Farklı hastalıklara iyi geldiği bilinen kaplıca, Ilıksu mahallesinde yer alıyor. Acı ve ılık olan bu su bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da çok iyi geliyor. Karadeniz Ereğli karayolunda bulunan Ilıksu Kaplıcası pek çok hastalığa şifa olmaktadır.  Yaz aylarında özellikle ağrılı hastalıkları olanların akınına uğrayan kaplıca, Zonguldak- İstanbul karayolunun 4. Kilometresinde yer alıyor. Çevresinde herhangi bir tesis ya da restoran bulunmuyor. Ağrıları için şifa olmasını bekleyenlerin yanında çocuklar ve gençler için kaplıcanın üzerinden havuza atlamak çok büyük bir keyif olmaktadır.


Ilıksu Plajı

Yaz turizminde ilin dünyaya açılan penceresi olan Zonguldak Kozlu, mutlaka görülmesi gereken sahilleri ile ünlüdür. Masmavi denizleri ile Karadeniz insanını kendisine çeken belde de doğa ile iç içe tatiller geçirebilirsiniz.

Değirmenağzı Plajı

Kozlu’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelen Kozlu Değirmenağzı plajı sakin ve huzurlu bir denizi bulunuyor. Özellikle yöre halkının en çok kullandığı bu plaj, berrak denizi ile dışarıdan da insanların akın ettiği bir alandır. Değirmenağzı plajı misafirlerini her yönü ile kendisine hayran bırakıyor. Yeşili ve maviyi bir arada barındıran bu plaj, saklı cennet ismini hak eden ender koylardan biri olmaktadır.

Kozlu Sahili

Polisevi mevkinden başlayan sahil, Öküşne mevkisine kadar uzanıyor. Sahil boyunca cafeler, spor alanları ve parklar bulunuyor. Bu şekilde ilçeye ayrı bir güzellik katan Kozlu sahil, güzel bir yaz tatili geçirmek için ideal bir yerdir.

Kozlu Kilisesi

İlçenin merkez mahallesinde yer alan kilise, Hristiyan Ortodoks Cemaatine ait bir yapıdır. 19. Yüzyılda yapılan kilise de restorasyon için çalışmalar yapılmaktadır. Kozlu otogarından 7 dakika da ulaşım sağlanabilir.

Değirmenağzı Şelalesi

Doğaseverlerin görmeden geçmemeleri gereken Değirmenağzı Şelalesi, ziyaretçilerini yeşilin bin bir tonu ile karşılıyor. Başka bir deyiş ile doğal bir cennet olan bu şelale, ilin en önemli çağlayanlarından biridir. Değirmenağzı deresi üzerinde yer almakta ve irili ufaklı boylarda farklı şelalelerden oluşmaktadır. Bu dere rakımı 595 metre olan Namazlık Tepesinden doğuyor. Toplamda 11 km olan bu dere, Bülent Ecevit Üniversitesi yolunun sol kısmında doğa harikası kanyonlar oluşturmaktadır. Etrafı yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olmakta ve bahar aylarında suların yükselmesi ile çok daha güzel bir hale gelmektedir. Yılın her mevsiminde farklı güzelliklere bürünen şelale, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlere harika zamanlar sunuyor.

Kozlu Yamaç Paraşütü

Zonguldak merkezden Kozlu’ya 5- 10 dakika içerisinde gelebiliyor. Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü bu alanda yamaç paraşütü eğitimi vermektedir. Kozlu’da yer uçuşu eğitimleri verilmekte ve kulüp çalışmalarını giderek genişletmektedir.

Kozlu Aziziye Camii

Çeşitli dönemlerde onarım gören Aziziye Camii, 19 Mayıs İstasyon sokakta yer alıyor. İlçe merkezinde yer alan bu cami özellikle Cuma namazlarında kalabalık bir cemaat tarafından tercih ediliyor.


Kozlu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kozlu nerede diyecek olursanız; Karadeniz bölgesinde bulunan Zonguldak ilinin Merkez ilçesi konumundadır. Zonguldak'a 5 km mesafede bulunan Kozlu'ya ulaşmak için Zonguldak merkeze gelebilir veya mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamaları ile aşağıdaki haritayı kullanarak ulaşabilirsiniz.admin / 19.10.2018 / 1 / 8 926

Yorum Ekleyin


  1. Haluk
    Ziyaretçi
    25 Nisan 2019 15:02
    0

    MAdenciliğin kanla yazılmış olan ilçelerden birisi Kozlu. Kozlu da sadece madencilik olarak düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kaplıcaları ve doğa harikası bir çık yeri ile güzel vakit geçriebilecğeiniz gibi o güzel karadeniz plajlarında deniz sefası yapabilirsiniz. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Devrek'te Gezilecek Yerler

Devrek'te Gezilecek Yerler

Devrek'te gezilecek yerler ve doğal güzellikleri bakımından ilgi çekici olan
Çaycuma’da Gezilecek Yerler

Çaycuma’da Gezilecek Yerler

Çaycuma, Zonguldak'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up