Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Kozlu'da Gezilecek Yerler

Tarihi Zonguldak kadar eski olan Kozlu, madenciliğin A’dan Z’ye yaşandığı bir yerdir. Pek çok yabancı ve yerli şirket havzadaki kömürün çoğunluğunu Kozlu’da çıkarmaktaydı. O dönemlerde 60000 nüfusa sahip olan bu madenci belde Zonguldak şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alıyor. Kültürel değerleri, temiz havası, doğal güzellikleri ile dikkat çeken ilçe, gelişme potansiyeli oldukça yüksek bir beldedir.

Batı illerinde yaşayanların Karadeniz Havası almak için tercih edebilecekleri bir yer olan Kozlu'da gezilecek yerler çok fazladır. Zonguldak'ın bu şirin ilçesi yeşile doymak isteyenler için ideal bir seçim olacaktır.

Kozlu Ilık Su Kaplıcası

Kozlu Ilık Su Kaplıcası
Farklı hastalıklara iyi geldiği bilinen kaplıca, Ilıksu mahallesinde yer alıyor. Acı ve ılık olan bu su bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da çok iyi geliyor. Karadeniz Ereğli karayolunda bulunan Ilıksu Kaplıcası pek çok hastalığa şifa olmaktadır.  Yaz aylarında özellikle ağrılı hastalıkları olanların akınına uğrayan kaplıca, Zonguldak- İstanbul karayolunun 4. Kilometresinde yer alıyor. Çevresinde herhangi bir tesis ya da restoran bulunmuyor. Ağrıları için şifa olmasını bekleyenlerin yanında çocuklar ve gençler için kaplıcanın üzerinden havuza atlamak çok büyük bir keyif olmaktadır.


Ilıksu Plajı

zonguldak ılıksu plajı
Yaz turizminde ilin dünyaya açılan penceresi olan Zonguldak Kozlu, mutlaka görülmesi gereken sahilleri ile ünlüdür. Masmavi denizleri ile Karadeniz insanını kendisine çeken belde de doğa ile iç içe tatiller geçirebilirsiniz.

Değirmenağzı Plajı

değirmenağzı plajı
Kozlu’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelen Kozlu Değirmenağzı plajı sakin ve huzurlu bir denizi bulunuyor. Özellikle yöre halkının en çok kullandığı bu plaj, berrak denizi ile dışarıdan da insanların akın ettiği bir alandır. Değirmenağzı plajı misafirlerini her yönü ile kendisine hayran bırakıyor. Yeşili ve maviyi bir arada barındıran bu plaj, saklı cennet ismini hak eden ender koylardan biri olmaktadır.

Kozlu Sahili

kozlu sahili
Polisevi mevkinden başlayan sahil, Öküşne mevkisine kadar uzanıyor. Sahil boyunca cafeler, spor alanları ve parklar bulunuyor. Bu şekilde ilçeye ayrı bir güzellik katan Kozlu sahil, güzel bir yaz tatili geçirmek için ideal bir yerdir.

Kozlu Kilisesi

kozlu kilisesi
İlçenin merkez mahallesinde yer alan kilise, Hristiyan Ortodoks Cemaatine ait bir yapıdır. 19. Yüzyılda yapılan kilise de restorasyon için çalışmalar yapılmaktadır. Kozlu otogarından 7 dakika da ulaşım sağlanabilir.

Değirmenağzı Şelalesi

değirmenağzı şelalesi
Doğaseverlerin görmeden geçmemeleri gereken Değirmenağzı Şelalesi, ziyaretçilerini yeşilin bin bir tonu ile karşılıyor. Başka bir deyiş ile doğal bir cennet olan bu şelale, ilin en önemli çağlayanlarından biridir. Değirmenağzı deresi üzerinde yer almakta ve irili ufaklı boylarda farklı şelalelerden oluşmaktadır. Bu dere rakımı 595 metre olan Namazlık Tepesinden doğuyor. Toplamda 11 km olan bu dere, Bülent Ecevit Üniversitesi yolunun sol kısmında doğa harikası kanyonlar oluşturmaktadır. Etrafı yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olmakta ve bahar aylarında suların yükselmesi ile çok daha güzel bir hale gelmektedir. Yılın her mevsiminde farklı güzelliklere bürünen şelale, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenlere harika zamanlar sunuyor.

Kozlu Yamaç Paraşütü

Kozlu Yamaç Paraşütü
Zonguldak merkezden Kozlu’ya 5- 10 dakika içerisinde gelebiliyor. Zonguldak Sportif Havacılık Kulübü bu alanda yamaç paraşütü eğitimi vermektedir. Kozlu’da yer uçuşu eğitimleri verilmekte ve kulüp çalışmalarını giderek genişletmektedir.

Kozlu Aziziye Camii

kozlu aziziye camii
Çeşitli dönemlerde onarım gören Aziziye Camii, 19 Mayıs İstasyon sokakta yer alıyor. İlçe merkezinde yer alan bu cami özellikle Cuma namazlarında kalabalık bir cemaat tarafından tercih ediliyor.


Kozlu Nerede, Nasıl Gidilir?

Kozlu nerede diyecek olursanız; Karadeniz bölgesinde bulunan Zonguldak ilinin Merkez ilçesi konumundadır. Zonguldak'a 5 km mesafede bulunan Kozlu'ya ulaşmak için Zonguldak merkeze gelebilir veya mobil cihazlarınızdaki navigasyon uygulamaları ile aşağıdaki haritayı kullanarak ulaşabilirsiniz.admin / 19.10.2018 / 0 / 591

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe Ordu ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 13 kilometre mesafede
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Bayburtta Gezilecek Yerler

Bayburtta Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesinin Doğu Anadolu Bölgesi ile kesişen noktasında yer alan
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up