Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Aydın » Çine'de Gezilecek Yerler

Çine'de Gezilecek Yerler


Çine gezilecek yerler
Çine, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede yer alır. Aydının şirin bir ilçesi olan Çine çam ormanları ve zeytinlikleriyle doğal yaşamın tadına varılabilecek bir yerleşim. İlçe dağlık bir arazinin üzerine kuruludur. Çine Çayı ile beslenen Çine Ovası verimli arazilerin başında gelir. Bölgede zeytin ve pamuk üretimi yapılır. Ayrıca son yıllarda madencilik alanında da gelişme göstermiştir.


Sizler için Çine’de gezilecek yerler listesini aşağıda sıraladık.

Kuvayı Milliye Müzesi

Kuvayı Milliye Müzesi’nin içinde bulunduğu bina 1906-1909 yılları arasında yapılmıştır. Sonraki yıllarda ise Aydın Çine Askerlik Şubesi olarak kullanılmıştır. Ardından boş kalan bina restore edilip müze haline getirilmiştir. İçinde Yörük Ali Efe ve Albay Şefik Aker’in heykelleri bulunur. Heykellerin yanı sıra müzede etnografik eserler de bulunur. Müzenin bulunduğu bina Kurtuluş Savaşı için de önemli bir yerdir. Yörük Ali Efe ve zeybekleri Ege Bölgesi’nde Yunan işgaline karşı Malgaç Baskınını düzenlemişlerdir. Bu baskın şimdi müze olarak kullanılan binada planlanmıştır. Malgaç Baskınında Yörük Ali Efe ve Albay Şefik Aker beraber çalışmışlardır. Bu sebeple müze içinde bu iki önemli ismin heykelleri bulunur.

Ahi Bayram (Ahi İbrahim) Türbesi

Ahi Bayram Türbesi, Ahi İbrahim adıyla da anılır. Ahmet Gazi Camii’nin avlusunda bulunur. Türbe Ahmet Gazi’nin kardeşine aittir. 14’üncü yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. İki katlı olarak yapılan türbe dikdörtgen bir plana sahiptir. Üstünde bir kubbe bulunur. Yapı malzemesi olarak Bizans zamanından kalan devşirme taşlar kullanılmıştır.

Ahmet Gazi Camii

Ahmet Gazi Camii eski Çine köyünde bulunur. 1308’de Hızır Bey tarafından inşa edilmiştir. Yapıldığı tarih Orhan Bey dönemine denk gelir. Hızır Bey de Orhan Bey’in oğludur. 1390 yılında ise Menteşoğlu İbrahim Bey’in oğlu olan Ahmet Gazi Bey tarafından yeniden inşa edilmiştir. Bu yüzden ismi Ahmet Gazi Bey olarak anılmıştır. Caminin kubbesi 17 metredir. Bu yönüyle dönemin en geniş kubbesi olmuştur. Aydın’da bilinen en eski cami bu yapıdır. Ayrıca Batı Anadolu’daki ilk Türk ulu eserleri arasında yer alır. Duvarları 1 metre 70 santim kalınlığındadır. Yapı malzemesi olarak kesme taş üzerine moloz taş kullanılmıştır. Cami birçok kez onarılmıştır.
Çine'nin bağlı olduğu il olan Aydın'da Gezilecek Yerler konumuz da inceleyiniz.

Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti ilçeye bağlı Doğanyurt köyünde bulunur. Kuzeyinde yer alan Çine Ovası’na doğru yayılmıştır. Alabanda isminin nerden geldiğine dair iki görüş bulunur. Birincisine göre Karia dilinde “Ala” kelimesi “At” anlamına, “Banda” ise “Yarış” anlamına gelir. İkincisine göre ise kentin adı kar tanrısı Alabandos’tan gelir.

Alabanda Antik Kenti’nin bilinen tarihi milattan önce 3’üncü yüzyıla kadar uzanır. Kaynaklara göre kent Apollon ve Khrysaoeos’a adanmış ve dokunulmazlık altına alınmıştır. Milattan önce 222-175 yılları arasında Makedonya Kralı V. Philppos kenti tahrip etmiştir. Daha sonra Rodos’un hâkim olduğu kent milattan önce 3’üncü yüzyılda para basılan yerlerden biri haline gelmiştir. Milattan önce 70 yılında ise bölgede Roma İmparatorluğu görülür. Daha sonraki yıllarda da kent eyalet başkenti haline getirilmiştir. Döneminde oldukça zengin ve görkemli bir yaşayışa sahne olmuştur. Kentin bulunduğu alanda 1280 tarihinden beri Türklerin egemenliği görülür. Antik kentte arkeolojik kazılar 1905-1906 yılları arasında Ethem Hamdi Bey tarafından başlatılmıştır.
Tarihteki büyük ticaretlere sahne olan Alabanda Antik Kenti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Alinda Antik Kenti

Alinda, Aydın'ın güneyinde, Karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik kenttir. MÖ 4. yüzyılın ikinci yarısında önem kazanan bu kale kent, Karpuzlu Ovası'na egemen bir geçitle birbirine bağlı iki tepe üzerinde kuruludur. Kentin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Antik kaynaklarda, Hekatomnos'un kızı Ada’nın, MÖ 340'larda kardeşi Karia Satrapı Piksodaros tarafından Halikarnassos'dan (Halikarnas / Bodrum) sürüldüğü zaman bu kente yerleştiği yazılıdır.
Büyük İskender akınlarında bağımsızlığını koruyabilen tek kent olan Alinda Antik Kenti hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.


Çine Nerede? Nasıl Gidilir?

Çine nerede diye yapılan sorgular için; Aydın'ın ilçelerinde biridir. İl merkezine 38 kilometre mesafede bulunur. Çine ile Yatağan arasında ise 34 kilometre mesafe vardır. İl merkeziden düzenli olarak kalkan otobüslerle ilçeye ulaşılabilir. Özel araçla gitmek isteyenler Aydın- Muğla karayolunu takip ederek Çine’ye ulaşabilir.admin / 25.10.2018 / 0 / 14 005

Yorum Ekleyin


Bölgedeki Otelleri İnceleyin

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel

The Palm Club Apart Otel ülkemizin gözde tatil merkezlerinden Kuşadası

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Germencik'te Gezilecek Yerler

Germencik'te Gezilecek Yerler

1950’li yılların başında çevre köylerden gelen kişilerle nüfusu artan şehir,
Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Kuyucak’ta Gezilecek Yerler

Aydın Kuyucak ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Aydın Efeler Tanıtımı

Aydın Efeler Tanıtımı

Efeler , Aydın'ın ilçelerinden biridir. Aydın'ın en büyük ve nüfusu yoğun
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli’de Gezilecek Yerler

Nazilli, Aydın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar’da Gezilecek Yerler

Yenipazar Aydın ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede
Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Alinda, Aydın'ın güneyinde, Karpuzlu ilçesinin sınırları içindeki antik
Alabanda Antik Kenti

Alabanda Antik Kenti

Karia bölgesi kentlerinden olan yerleşme, Çine'nin 12 km batısında, Doğanyurt
Didim'de Gezilecek Yerler

Didim'de Gezilecek Yerler

Aydın'ın güneybatısında uzanan upuzun kumsalları ile birlikte Ege Bölgesinin en
Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın'da Gezilecek Yerler

Aydın merkezi haricinde bünyesinde 17 tane ilçe barındıran ülkemizin ege
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up