Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kütahya » Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

Dumlupınar’da Gezilecek Yerler


Dumlupınar gezilecek yerler
Dumlupınar Kütahya'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 83 kilometre mesafede bulunur. Kurtuluş Savaşı sırasında önemli çatışmaların yaşandığı yer olarak bilinir. Bundan dolayı ilçede çok fazla sit alanı olarak korunan alan bulunur. Dumlupınar ismi eski Türkçeden gelir. Dumlu soğuk anlamında bir kelimedir ve ilçenin adı soğuk pınar anlamını taşır. Tarihi mirasıyla dikkat çeken ilçenin tarihine değinmek faydalı olur.

Dumlupınar Tarihi

Dumlupınar tarihi incelendiğinde bulunduğu çevrede ilk yerleşim ilk Tunç Çağı’nda kurulmuştur. Bölgedeki Allıören Höyüğünde yapılan çalışmalarda bu döneme ait birçok ize rastlanmıştır. İlçede Roma dönemine ait bir şehir kalıntısı olan Nekropol alanı da bulunur.

Bugün Kütahya Dumlupınar Şehitliği’nin bulunduğu tepede Selçuklu akıncı beyi Cafer Gazi’nin de mezarı bulunur. Cafer Gazi Bizans’a yapılan akınlar sırasında şehit olmuştur. İleriki dönemde ise ilçe pek çok kez işgal edilmiştir. Bu yüzden birçok kez yıkım yaşamıştır.


2. İnönü Savaşında Refet Bele komutasındaki Türk ordusu güney kanatta Yunan işgalcileri bozguna uğratmıştır. Fakat komutanın emrine uymayan askerler kaçan Yunan askerlerini kovalamaya başlayınca ikinci bir çatışma başlamıştır. Bu kez Türk ordusu yenilmiş ve İngilizler tarafından saldırı savaşına henüz uygun olmadığımı anlaşılmıştır. Bu savaş sırasında Dumlupınar’da çok sayıda askerimiz şehit olmuştur. Daha sonra Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Dumlupınar’da Büyük Zafer ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşında önemli bir yeri olan Dumlupınar’da gezilecek yerler listesini sizin için sıraladık.

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos 1922’de Büyük Zafer ilan edilmiştir. Burada süren savaşlarda hayatını kaybeden 137000 şehidimiz anısına Büyük Taarruz’un 70’inci yıl dönümünde Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı yapılmıştır. Savaşın yaşandığı topraklar olan Zafertepe, Çalköy ve Dumlupınar'a şehitlikler, müzeler ve anıtlar yapılmıştır. Dumlupınar ilçesine de bu amaçla Atatürk Evi Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Mehmetçik Anıtı, Şehit Baba- Oğul Anıtı, Milisler Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Çakmak Paşa Anıtı inşa edilmiştir.

Dumlupınar Şehitliği

Dumlupınar Şehitliği Ankara- İzmir karayolunun 700 metre kenarında bulunur. İlçe merkezine 1,5 kilometre mesafesi vardır. Büyük Taarruz Savaşı’nda şehit düşen askerlerimiz anısına yapılmıştır. Şehitliğin yapı malzemesi olarak Kayseri Taşı kullanılmıştır. Burada 600 askerimizin mezar taşı bulunmaktadır. Mezarlara ise çevredeki kazılarda bulunan şehit kemikleri gömülmüştür. Şehitliğin girişinde Atatürk, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’nün heykelleri bulunur.
Dumlupınar'ın bağlı olduğu il olan Kütahya'da Gezilecek Yerler için tıklayınız.
Şehitlikteki Milis Anıtı ise mermer üzerine bronzdan yapılmış bir anıttır. Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Milleti’ni temsilen yapılmış büyük bir eserdir. Topyekun bir mücadele verildiğini gösterir. Tepede bulunan Mehmetçik Anıtı’na giderken ise Şehit Baba-Oğul heykeli görülür.

Şehitlik her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği önemli bir alandır. İlçedeki Şehitleri Anma Törenleri burada büyük bir kalabalıkla birlikte yapılır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

Kurtuluş Savaşı Müzesi 1997 yılında açılmıştır. İlçe merkezinde yer alan müze 2 katlı bir bina içindedir. Kurtuluş Savaşı yıllarında kullanılan silah, kılıç gibi materyaller, o günleri yansıtan fotoğraflar ve eşyalar müzede sergilenmektedir. Burada toplam 139 önemli eser sergilenmektedir.

Dumlupınar Atatürk Evi

Atatürk evi ilçeye bağlı Büyükaslan köyünde bulunur. 30 Ağustos 1922’de zaferin yaşandığı günün gecesinde Atatürk bu evde konaklamıştır. Daha sonra odasını Halide Edip Adıvar’a bırakıp çatıdaki çadırda kalmıştır. Savaş sırasında da Başkomutanlık Karargahı olarak kullanılmıştır. Bu evin orijinali zamanla hasar görüp yıkılmış ve daha sonradan aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiştir. 2003 yılında ziyarete açılan ev günümüzde müzedir.

Dumlupınar Nerede? Nasıl Gidilir?

Dumlupınar ile bağlı olduğu Kütahya arasında 83 kilometre mesafe bulunur. İlçeye ulaşım oldukça kolaydır. Yerleşim Kütahya- İzmir karayolu üzerindedir. Bu yolu takip ederek ilçeye ulaşılabilir. Demiryolu ile gitmek isteyenler Afyon- İzmir demiryolunu kullanarak ilçeye ulaşabilirler. Dumlupınar'a il merkezinden kalkan otobüslerle de gidilebilir diyerek Dumlupınar nerede sorusunu da yanıtsız bırakmayalım.

Dumlupınar Haritası
admin / 07.11.2018 / 2 / 5 233

Yorum Ekleyin


 1. Esra
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 13:28
  0

  İşte benim memleketim. Kurtuluş savaşının bütün izlerini bulabileceğinzi bir ilçe. Anıtları ve müzelerini kesinlikle gezip o savaş tarihini hissedebilirsiniz. Özellikle Ankara  - İzmir yolunda olması ile birlikte oradan geçerken mutlaka uğranması gereken bir yer diyebilirim 

 2. Naci TURAN
  Ziyaretçi
  11 Mayıs 2019 19:26
  0

  Dumlupınar Atatürk evi ile ilgili bulunduğu yer bilgisi ve görüntü hatalıdır. Durumun düzeltilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler

Tavşanlıda gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Çavdarhisar (Aizanoi) Antik Kenti

Çavdarhisar (Aizanoi) Antik Kenti

Çavdarhisar Anadolu'daki Efes, Bergama ve Side gibi Roma kentlerinin çağdaşı
Kütahya'da Gezilecek Yerler

Kütahya'da Gezilecek Yerler

Her köşesi ayrı güzellikler ile dolu ülkemizin dünyaca ünlü ve mutlaka
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up