Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

Dumlupınar Kütahya'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 83 kilometre mesafede bulunur. Kurtuluş Savaşı sırasında önemli çatışmaların yaşandığı yer olarak bilinir. Bundan dolayı ilçede çok fazla sit alanı olarak korunan alan bulunur. Dumlupınar ismi eski Türkçeden gelir. Dumlu soğuk anlamında bir kelimedir ve ilçenin adı soğuk pınar anlamını taşır. Tarihi mirasıyla dikkat çeken ilçenin tarihine değinmek faydalı olur.

kütahya dumlupınar
Dumlupınar Tarihi

Dumlupınar tarihi incelendiğinde bulunduğu çevrede ilk yerleşim ilk Tunç Çağı’nda kurulmuştur. Bölgedeki Allıören Höyüğünde yapılan çalışmalarda bu döneme ait birçok ize rastlanmıştır. İlçede Roma dönemine ait bir şehir kalıntısı olan Nekropol alanı da bulunur.

Bugün Kütahya Dumlupınar Şehitliği’nin bulunduğu tepede Selçuklu akıncı beyi Cafer Gazi’nin de mezarı bulunur. Cafer Gazi Bizans’a yapılan akınlar sırasında şehit olmuştur. İleriki dönemde ise ilçe pek çok kez işgal edilmiştir. Bu yüzden birçok kez yıkım yaşamıştır.


2. İnönü Savaşında Refet Bele komutasındaki Türk ordusu güney kanatta Yunan işgalcileri bozguna uğratmıştır. Fakat komutanın emrine uymayan askerler kaçan Yunan askerlerini kovalamaya başlayınca ikinci bir çatışma başlamıştır. Bu kez Türk ordusu yenilmiş ve İngilizler tarafından saldırı savaşına henüz uygun olmadığımı anlaşılmıştır. Bu savaş sırasında Dumlupınar’da çok sayıda askerimiz şehit olmuştur. Daha sonra Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Dumlupınar’da Büyük Zafer ilan edilmiştir.

Kurtuluş Savaşında önemli bir yeri olan Dumlupınar’da gezilecek yerler listesini sizin için sıraladık.

Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı

başkomutanlık tarihi milli parkı
Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile 30 Ağustos 1922’de Büyük Zafer ilan edilmiştir. Burada süren savaşlarda hayatını kaybeden 137000 şehidimiz anısına Büyük Taarruz’un 70’inci yıl dönümünde Başkomutanlık Tarihi Milli Parkı yapılmıştır. Savaşın yaşandığı topraklar olan Zafertepe, Çalköy ve Dumlupınar'a şehitlikler, müzeler ve anıtlar yapılmıştır. Dumlupınar ilçesine de bu amaçla Atatürk Evi Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Mehmetçik Anıtı, Şehit Baba- Oğul Anıtı, Milisler Anıtı, Gazi Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Çakmak Paşa Anıtı inşa edilmiştir.

Dumlupınar Şehitliği

dumlupınar şehitliği
Dumlupınar Şehitliği Ankara- İzmir karayolunun 700 metre kenarında bulunur. İlçe merkezine 1,5 kilometre mesafesi vardır. Büyük Taarruz Savaşı’nda şehit düşen askerlerimiz anısına yapılmıştır. Şehitliğin yapı malzemesi olarak Kayseri Taşı kullanılmıştır. Burada 600 askerimizin mezar taşı bulunmaktadır. Mezarlara ise çevredeki kazılarda bulunan şehit kemikleri gömülmüştür. Şehitliğin girişinde Atatürk, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü’nün heykelleri bulunur.
Dumlupınar'ın bağlı olduğu il olan Kütahya'da Gezilecek Yerler için tıklayınız.
Şehitlikteki Milis Anıtı ise mermer üzerine bronzdan yapılmış bir anıttır. Kurtuluş Savaşı’ndaki Türk Milleti’ni temsilen yapılmış büyük bir eserdir. Topyekun bir mücadele verildiğini gösterir. Tepede bulunan Mehmetçik Anıtı’na giderken ise Şehit Baba-Oğul heykeli görülür.

Şehitlik her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği önemli bir alandır. İlçedeki Şehitleri Anma Törenleri burada büyük bir kalabalıkla birlikte yapılır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi

dumlupınar kurtuluş savaşı müzesi
Kurtuluş Savaşı Müzesi 1997 yılında açılmıştır. İlçe merkezinde yer alan müze 2 katlı bir bina içindedir. Kurtuluş Savaşı yıllarında kullanılan silah, kılıç gibi materyaller, o günleri yansıtan fotoğraflar ve eşyalar müzede sergilenmektedir. Burada toplam 139 önemli eser sergilenmektedir.

Dumlupınar Atatürk Evi

dumlupınar atatürk evi
Atatürk evi ilçeye bağlı Büyükaslan köyünde bulunur. 30 Ağustos 1922’de zaferin yaşandığı günün gecesinde Atatürk bu evde konaklamıştır. Daha sonra odasını Halide Edip Adıvar’a bırakıp çatıdaki çadırda kalmıştır. Savaş sırasında da Başkomutanlık Karargahı olarak kullanılmıştır. Bu evin orijinali zamanla hasar görüp yıkılmış ve daha sonradan aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiştir. 2003 yılında ziyarete açılan ev günümüzde müzedir.

Dumlupınar Nerede? Nasıl Gidilir?

Dumlupınar ile bağlı olduğu Kütahya arasında 83 kilometre mesafe bulunur. İlçeye ulaşım oldukça kolaydır. Yerleşim Kütahya- İzmir karayolu üzerindedir. Bu yolu takip ederek ilçeye ulaşılabilir. Demiryolu ile gitmek isteyenler Afyon- İzmir demiryolunu kullanarak ilçeye ulaşabilirler. Dumlupınar'a il merkezinden kalkan otobüslerle de gidilebilir diyerek Dumlupınar nerede sorusunu da yanıtsız bırakmayalım.

Dumlupınar Haritası
admin / 07.11.2018 / 2 / 816

Yorum Ekleyin


 1. Esra
  Ziyaretçi
  25 Nisan 2019 13:28
  0

  İşte benim memleketim. Kurtuluş savaşının bütün izlerini bulabileceğinzi bir ilçe. Anıtları ve müzelerini kesinlikle gezip o savaş tarihini hissedebilirsiniz. Özellikle Ankara  - İzmir yolunda olması ile birlikte oradan geçerken mutlaka uğranması gereken bir yer diyebilirim 

 2. Naci TURAN
  Ziyaretçi
  11 Mayıs 2019 19:26
  0

  Dumlupınar Atatürk evi ile ilgili bulunduğu yer bilgisi ve görüntü hatalıdır. Durumun düzeltilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler

Tavşanlıda gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı’da Gezilecek Yerler

Güzelçamlı Aydın'ın Kuşadası ilçesine bağlı beldelerden biridir. İl merkezine
Konak'ta Gezilecek Yerler

Konak'ta Gezilecek Yerler

İzmir’in kalbi, Ege'nin en güzel ilçelerinden biridir Konak. Nüfusu 375.000
Fethiye’de Gezilecek Yerler

Fethiye’de Gezilecek Yerler

Muğla'nın 13 ilçesinden biri olan Fethiye, aynı zamanda Türkiye'nin en gözde
Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Pergamon (Bergama) Antik Kenti

Kazı çalışmaları esnasında bulunan bazı seramikler, antik dönemde burada küçük
Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Truva (Troya, Troia, İlion) Antik Kenti

Uzun bir süre Hisarlık adıyla anılan bölgede ortaya çıkarılan antik kent,
Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum'da Gezilecek Yerler

Bodrum son on beş, yirmi yıl içinde tatil deyince akla gelen ilk yer ve
Dünyanın Harikası Efes

Dünyanın Harikası Efes

Antik dünyanın yedi harikasından birinin bulunduğu Efes (Ephesos) bir zamanlar
Kütahya'da Gezilecek Yerler

Kütahya'da Gezilecek Yerler

Her köşesi ayrı güzellikler ile dolu ülkemizin dünyaca ünlü ve mutlaka
İzmirde Gezilecek Yerler

İzmirde Gezilecek Yerler

İzmir, Ege Bölgesinin tam merkezinde bulunan bir körfez şehridir. İzmir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up