Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Artvin » Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler


Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Hopa'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Artvin Hopa ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Hopa gezilecek yerler
Karadeniz sahilinin son ilçesi olan Hopa, Artvin ili sınırları içindedir. Özellikle doğayı seven gezginler bu güzel ilçeyi mutlaka ziyaret etmelidir. Ülkemizin doğu sınırında yer alan Artvin Hopa, Sarp Sınır Kapısı’na ortalama 20 km mesafede yer alır. Özellikle Gürcistan’a vizesiz girmek isteyen kişilerburayı da ziyaret edebilirler. Deniz ve ormanın iç içe olduğu bu ilçe son yıllarda ünlenen Karadeniz turlarının son uğrak noktasıdır.

Hopa Tarihi


Şehrin bugünkü ismi Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim tarafından verilmiştir. Trabzon valisi iken Batum Sancağını almak için düzenlediği seferde bu şehre geldiğinde Hopa tarihi açısından önemli olan ve Acemcede güzel anlamına gelen Hop ismini vermiştir. Bundan önce Rum yönetiminde ve Gürcü yönetiminde olan şehir, bu tarihten itibaren Türk milleti yönetimine girmiştir. Nitekim bu bölgede Rum ve Gürcü kültürünü yansıtan eserlere rastlamanız muhtemeldir.

Hopa'da Gezilecek Tarihi Yerler

Gürcistan sınırında bulunan bu şirin Karadeniz ilçesi özellikle Türk tarihini yansıtan kültür ögelerini barındırır. Hopa’da gezilecek yerler geçmişten günümüze yaşamayı başarmıştır. Gezginler buraya gelerek bu önemli kültür eserlerini ziyaret edebilir.
 • Orta Hopa Camii

Orta Hopa Camii ilçenin merkezinde bulunur. Bu eser 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. Camiyi yaptıran kişi tam olarak bilinmez. 1994 yılında onarıma uğrayan cami günümüze kadar sağlam şekilde gelmiştir. Bölgenin mimari yapısının en güzel örneklerinden olan cami günümüzde hala ibadete
 • Hopa Limanı

Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı olarak adlandırılır. İlçede ziyaret edeceğiniz noktalardan biri olan liman; 1997 yılında özelleştirilmiş ve özel sektörün kullanımına açılmıştır. Sarp Sınır Kapısı ile arasında 15 km mesafe bulunan Hopa Limanı; iç ticaret, ithalat ve ihracatımızda önemli bir yerdir. Ayrıca sahil kıyısı tipik bir Karadeniz sahilidir.
 • Sarp Sınır Kapısı

1988 yılında hizmete başlayan Sarp Sınır Kapısı uluslararası gümrük işlemlerinin yapıldığı bir yerdir. Sovyetler Birliği ile ülkemiz arasında imzalanan anlaşma sebebiyle açılan bu kapı Hopa’da nakliye ve konaklama sektörünü hızlandırmıştır. Bu sınır kapısına gittiğinizde aracınızı otoparka bırakarak yaya olarak geçebilirsiniz. Pasaportunuzu göstererek vize alabilirsiniz. Ayrıca Batum’a geçmek isteyen ziyaretçiler günübirlik pasaportsuz olarak Gürcistan’a geçebilir.
 • Hopa Eski Evleri

Karadeniz yöresinde bulunan tarihi evler her zaman görülmeye değer yerler arasında olmayı başarmıştır. Sizler de Hopa’da eski bölge mimarisini yansıtan bu güzel evlerin fotoğraflarını çekebilir ve bu ambiyansı yaşayabilirsiniz.
Eğer Hopa ziyareti düşünüyorsanız Artvin'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka ziyaret ediniz.

Hopa'da Gezilecek Doğal Yerler

Artvin Hopa doğal güzellikleri bakımından tipik bir Karadeniz şehridir. Yemyeşil doğası ve mükemmel sahiliyle gezilecek çok sayıda doğal güzelliği Karadeniz turları kapsamında her yıl çok sayıda ziyaretçi çeker. Hopa gezilecek yerler arasında bulunan doğal güzellikler şunlardır:
 • Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Karadeniz yöresinin doğal güzelliklerini en iyi ortaya koyan ilçeler arasında olan Hopa’da bulunan Çamburnu Tabiat Koruma Alanı; doğa yürüyüşü yapmayı sevenlerin uğrak mekanıdır. Yeşile doymak istiyorsanız sizler de Çamlıköy sınırlarında kalan bu doğal alana Trabzon- Hopa karayolu üzerinden ulaşabilirsiniz.
 • Kemalpaşa

İlçenin en eski yerleşim yerleri arasında bulunan Kemalpaşa beldesi, balıkçılarıyla ünlüdür. Sizler de büyük bir yerleşim yeri haline gelen bu beldede birbirinden lezzetli Karadeniz balıklarının tadına bakabilir ve güzel sokaklarında dolaşabilirsiniz.
 • Kopmuş Plajı

Kopmuş Plajı, Doğu Karadeniz bölümünde yer alan tek halk plajı olmasıyla bilinir. Hopa’da denize girmek isteyenler bu güzel plajı tercih edebilirler. Uluslararası yol güzergahında yer alan bu güzel plaj; yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçiyi yaz ayları boyunca ziyaret eder. Belediye tarafından halka açık kullandırılan bu plaj; temiz denizi ve kumsalı ile ilgi çeker. Ayrıca Hopa’da bulunan Kemalpaşa Plajı da denize girmek isteyenlerin tercihleri arasındadır.

Hopa Festivalleri

Karadeniz yöresinin özellikle yaz aylarında yapılan festivallerinden Hopa’da nasibini alıyor. Şehirde he yıl yaz aylarında yapılan Hopa Kültür, Sanat ve Deniz Festivali çok sayıda etkinlik ve konsere ev sahipliği yapar. Sosyal etkinliklere katılmak için festival tarihlerinde Hopa’yı ziyaret edebilirsiniz.

Hopa Müzeleri

Oldukça genç bir müze olan Hopa Müzesi, limanın hemen karşısında Kayakdibi Camii’nin solundaki sokakta yer alır. Şehir merkezinde yürümeye mesafesinde olan bu mekan eski ev yıkılınca Laz mimarisini yansıtan bir binada açılmıştır. Sizler de burayı ziyaret ederek sergilenen yöresel eşyaları inceleyebilirsiniz.

Hopa'nın Yöresel Yemekleri

Hopa’da uzun yıllardır balıkçılık yapıldığı için yöreye özgü birçok balık yemeği vardır. Buraya gelmişken yöresel lezzetleri tatmak güzel bir deneyim olabilir. Hopa'nın meşhur yemekleri Laz böreği, hamsi, hamsili pilav ve kvane şeklinde sayılabilir. Kvane yemeği fasulye, ceviz, sarımsak, acı biber ve nar ekşisi kullanılarak yapılır. Yine yöreye özgü harhaşi de lezzetli yemeklerden biridir. Bu yemek lahanadan yapılır. Ek olarak bölgede çay yetiştiriciliği de yapıldığı için en iyi çayın buradan alınabileceği de söylenebilir. Aynı şekilde ceviz ve bal da Hopa’da ayrı bir lezzete sahiptir. 

Karadeniz kültürünü mutfağına da yansıtan ilçe; Hopa’da ne yenir, sorusunu merak eden lezzet avcılarına şu yöresel lezzetlerle cevap veriyor:
 • Kapçiyoni Mçkidi
 • Laz Böreği
 • Lahana Ezmesi
 • Pirinçli Lahana
 • Karalahana Sarması
 • Cevizli Karalahana
 • Abur
 • Kabak Pilavı
 • Termoni
 • Fasulye Kavurması

Hopa'nın Neyi Meşhur?

Doğal güzellikleriyle ün yapan son Doğu Karadeniz ilçesi Hopa, daha çok limanı ve sınır kapısıyla meşhurdur. Sizler de şehirde yer alan lezzetleri tadabilir ve doğa yürüyüşlerine katılabilirsiniz.

Hopa Nerede, Nasıl Gidilir?

Ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesine seyahat etmek isteyen gezginlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri olan Hopa nerede sorusunun cevabı oldukça basittir. Bu soruyu soran gezginlerimiz Hopa’yı Batum’la eşdeğer görebilirler. Hopa ilçesi Artvin şehir merkezinden 65 km uzaklıktadır ve ortalama 90 dakika bir yolculuk süresi vardır. İlçe başkentimiz Ankara’dan ortalama 900 km, İstanbul’dan ise 1350 km mesafede bulunur. Şehre hava yolu ile ulaşmak isteyen yolcular Artvin Hopa Havalimanı’na ülkemizin çeşitli noktalarından uçabilir ve direkt şehre ulaşabilir.admin / 16.04.2019 / 2 / 12 503

Yorum Ekleyin


 1. Merve Kök
  Ziyaretçi
  22 Nisan 2019 19:12
  0

  Batum'a kara yolu ile geçerken Hopa durmuştuk. Günü birlik gezme fırsatı buldum. Oldukça şirin ve güzel bir yerdi. Ancak burada okuduğum kadarıyla daha çok gezilecek yerler varmış. Artık gitmeden önce buradan arıştırsam daha iyi olacak :) 

 2. Yasin
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 18:09
  0
  Bu yıl karadenize gittik kopmuş plajı çok sakim tam bir aile ortamı vardı. Çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Ciro Şelalesi Tanıtımı

Artvin Ciro Şelalesi Türkiye'nin en uzun şelalesidir. Şelale tek bir basamak
Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul'da Gezilecek Yerler

Murgul gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Artvin Murgul hakkında bilgi
Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur.
Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi'de Gezilecek Yerler

Arhavi, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 86 kilometre mesafede
Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç’ta Gezilecek Yerler

Ardanuç , Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 39 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up