Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Hopa’da Gezilecek Yerler

artvin hopa
Hopa, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 68 kilometre mesafede bulunur. Roma döneminde ismi Anaxoupe olarak anılmıştır. Sarp Sınır Kapısı’na ise 18 kilometre uzaklıktadır. Bu sayede ilçede ulaşım gelişmiştir. Karadeniz sahil yolundaki son ilçedir. Vizesiz giriş yapılabilen Gürcistan, Hopa’ya gelenler için ikinci bir durak olur. Artvin Hopa ilçesi doğa ile iç içe, denizin ve ormanın buluştuğu eşsiz yerlerden biridir. Karadeniz bölgesinde yaygın görülen dağınık yerleşim burada da etkilidir.

Hopa’da gezilecek yerler listesini sizin için derledik. Lafı da fazla uzatmadan bu listede neler varmış kontrol edelim.

Hopa Limanı

hopa limanı
Hopa Limanı Sarp Sınır Kapısı’na 15 kilometre mesafede bulunur. Özel sektör tarafından işletilen liman iç ticaret, ithalat ve ihracatta önemli bir yere sahiptir. Liman Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı halindeki liman, deniz kıyısında gezmek için de ideal bir alandır.

Orta Hopa Camii

Orta Hopa Camii
Orta Hopa Camii ilçe merkezinde bulunur. 19’uncu yüzyıl eserlerinden biridir. Camiyi yaptıranın kim olduğu tam olarak bilinmemektedir. 1994 yılında onarılan cami günümüze sağlam şekilde ulaşabilmiştir. Mimarisi dikkat çekicidir ve günümüzde ibadete açıktır.

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

çamburnu tabiat koruma alanı
Çamburnu Tabiat Koruma Alanı yemyeşil doğasıyla insana huzur veren noktalardan biri. Alan turizm, eğitim ve araştırma gibi faaliyetler için kullanılıyor. Burada nefes aldıran doğa yürüyüşleri ziyaretçiler tarafından sıkça tercih ediliyor. Koruma alanı içinde kamp yapmaya uygun alanlar da mevcut. Bu sayede doğa ile iç içişe zaman geçirmek daha zevkli hale geliyor. Burada sarıçam türünün denize yakın yerlerde yetiştiği görülür. Bu nadir görülen bir durumdur. Bunun yanında kuzey yönünden gelen göçmen kuşlar Doğu Karadeniz Dağları’nda ilk olarak buraya ulaşırlar. Mevsimine rastlandığında kuş sesleri ve yeşillikler içinde zaman geçirmek ayrıca güzel olur.

Kopmuş Plajı

kopmuş plajı
Kopmuş Plajı, Doğu Karadeniz’deki tek halk plajıdır. Hopa’da denize girmek isteyenler için güzel bir alternatif sunar. Konum itibariyle uluslararası yol güzergahında bulunur. Bu sayede yerli ve yabancı birçok ziyaretçi özellikle yaz aylarında burayı tercih eder. Hopa Belediyesi’nin kullanım hakkına sahip olduğu plaj temiz denizi ve kumsalıyla dikkat çekiyor. Kopmuş Plajı haricinde Hopa’da Kemalpaşa Plajı da denize girmek için tercih edilen yerlerdendir.
Eğer Hopa ziyareti düşünüyorsanız Artvin'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka ziyaret ediniz.

Hopa'da Ne Yenir?

laz böreği
Hopa’da uzun yıllardır balıkçılık yapıldığı için yöreye özgü birçok balık yemeği vardır. Buraya gelmişken yöresel lezzetleri tatmak güzel bir deneyim olabilir. Hopa'nın meşhur yemekleri Laz böreği, hamsi, hamsili pilav ve kvane şeklinde sayılabilir. Kvane yemeği fasulye, ceviz, sarımsak, acı biber ve nar ekşisi kullanılarak yapılır. Yine yöreye özgü harhaşi de lezzetli yemeklerden biridir. Bu yemek lahanadan yapılır. Ek olarak bölgede çay yetiştiriciliği de yapıldığı için en iyi çayın buradan alınabileceği de söylenebilir. Aynı şekilde ceviz ve bal da Hopa’da ayrı bir lezzete sahiptir.


Hopa Nerede? Nasıl Gidilir?

Hopa nerede diyecek olursak, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezine 68 kilometre mesafede bulunur. Hopa ile Arhavi arasında 9 kilometre, Rize arasında 98 kilometre mesafe bulunur. İlçe Karadeniz Sahil Yolu üzerindeki son ilçedir. Bu yol takip edilerek ilçeye ulaşılabilir. Diğer yandan il merkezinden kalkan otobüsleri kullanarak da ilçeye gidilebilir.admin / 14.11.2018 / 0 / 514

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe’de Gezilecek Yerler

Perşembe Ordu ilinin ilçelerinden biridir. İl merkezine 13 kilometre mesafede
Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Artvin Barhal Köyü Tanıtımı

Barhal olağanüstü güzellikteki vadileri, içinde alabalıkların yüzdüğü dereleri,
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Gümüşhanede Gezilecek Yerler

Antik dönemden beri işletilen maden yataklarıyla ünlü olan Gümüşhane Yunanca’da
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rizede Gezilecek Yerler

Rizede Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up