Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Şişli’de Gezilecek Yerler

Şişli’de Gezilecek Yerler

istanbul şişli
Şişli İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’nda bulunan ilçe oldukça merkezi ve modern bir yerleşimdir. Finans, alışveriş ve kültür- sanat açısından merkez sayılabilir. İlçedeki yerleşimin geçmişi çok eski değildir. Çok uzun süre buraya herhangi bir yapı inşa edilmemiştir. 19’uncu yüzyıl sonlarında ise bu alanda görkemli konaklar kurulmaya başlamıştır. Bu sebeple elit bir semt halini almıştır. Günümüzde bu konaklar yerini yüksek binalara bırakmıştır. Fakat yine de içinde tarihi, kültürel ve doğal pek çok değer barındırır.


Şişli gezilecek yerler listesini sizin için derledik.

Şişli Camii

şişli camii
Şişli Camii ilçedeki Abide-i Hürriyet Caddesi ile Halaskar Gazi Caddesi’nin arasında yer alır. Cami 1949 yılında inşa edilmiştir. Geniş bir avlusu ve görkemli bir görüntüsü vardır. Yapının üzerin üç tane yarım kubbeyle örtülüdür. Günümüzde de ibadete açık olan cami sıkça ziyaret edilen yerler arasındadır.

Atatürk Müzesi

şişli atatürk müzesi
Atatürk Müzesi Halaskar Gazi Caddesi’nde yer alır. İnkılap Müzesi adıyla da bilinir. Zamanında Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşadığı yerlerden biri olan bina günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Atatürk’ün anılarında pembe ev olarak geçer. Müze 1942 yılında açılmıştır. Atatürk’ün yaşamına dair fotoğraflar, kişisel eşyaları, giysileri, tablolar ve çeşitli belgeler burada sergilenmektedir.

Teşvikiye Camii

teşvikiye camii
Teşvikiye Camii ilçenin Teşvikiye Caddesi’nde bulunur. İlçenin sembol yapılarından biridir. Yapı 1854 yılında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecid tarafından yaptırılmıştır. Cami oldukça büyük bir bahçe üzerinde bulunur.Avlusunda geçmişte atış talimi yapılan iki adet Nişantaşı vardır. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Aya Dimitri Rum Kilisesi

Aya Dimitri Rum Kilisesi
Aya Dimitri Kilisesi ilçenin Kurtuluş Semti’nde bulunur. İnşa edildiği tarih tam olarak bilinmemektedir. Fakat birçok kez onarıldığına dair kitabesinde bilgi bulunur. Yapı günümüze sağlam şekilde ulaşmıştır. Mimarisi ile öne çıkan yapının girişinde dört sütun bulunur. İçerisinde ise ahşap oyma süslemeleri ve altın kaplama ikonostasis ziyaretçilerin dikkatini çeker. Kilise günümüzde haftanın her günü açıktır.

Saint Esprit Katedrali

saint esprit katedrali
Saint Esprit Katedrali ilçenin Harbiye Mevkii’nde bulunur. Yapı 1845 yılında Papanın temsilcisi Hillereau tarafından yaptırılmıştır. Mimarı ise Gaspard Fossati’dir. Günümüze dek birçok kez onarılmıştır. Bahçesinde ise Papa Benedictus’un heykeli bulunur. Zemininde ise önemli kişilerin yattığı yer altı mezarları bulunur. Kilisenin kurucusu da bu mezarların birinde yatar. Bu kilise de haftanın her günü ziyarete açıktır.
Eğer Şişli ziyareti planlıyorsanız; İstanbul'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka okuyunuz.

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu

Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu
Açık hava tiyatrosu 1947 yılında inşa edilmiştir ve Harbiye Semti’nde bulunur. Sahneyi görecek şekilde yarım daire oturma alanlarına sahip tiyatro önemli bir kültür sanat merkezidir. Her yıl birçok konser ve gösteriye ev sahipliği yapar. Kişi kapasitesi bakımından oldukça büyüktür.

KüçükÇiftlik Park

KüçükÇiftlik Park
KüçükÇiftlik Park, Maçka Parkı’nın yanında yer alır. Burası İstanbul’un en büyük etkinlik alanıdır. Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı sanatçının burada konserleri gerçekleşir. Geniş alanı ile eğlenceli ortamlardan biridir.

Vali Konağı Caddesi

vali konağı caddesi
Caddenin ismi burada bulunan Vali Konağı’ndan gelir. Çok merkezi bir yer olan cadde günün her saati kalabalık bir alandır. Cadde boyunca alışveriş dükkanları vardır. Bu sayede İstanbul’un alışveriş için en çok tercih edilen yeri haline gelmiştir. Cadde üzerinde birçok kafe, restoran ve eğlence mekanı da bulunur.

Bomonti Bira Fabrikası

bomonti bira fabrikası
Bomonti Bira Fabrikası Osmanlı Devleti’nin ilk yerli bira fabrikasıdır. 1890 yılında açılan fabrika uzun yıllar çalışmıştır. Fabrika adını çok duyurunca bulunduğu semte adını vermiştir. 1991 yılında faaliyeti durdurulan fabrika 2015 yılına kadar boş kalmıştır. Daha sonra ise 2015 yılında restore edilip sosyal bir alan haline getirilmiştir.

Abide-i Hürriyet

abide-i hürriyet
Abide-i Hürriyet Anıtı 1909-1911 yıllarında yapılmıştır. Mimari olarak geometrik kurgular ve üçgenlerle bezenmiştir. Diğer adı Hürriyet-i Ebediye Abidesi’dir. Anıt 31 Mart Vakasında yaşamını yitirenler anısına inşa edilmiştir. Açılış törenine dönemin Harbiye Nazırı Enver Paşa da katılmıştır. Yapı Osmanlı’da hürriyetin sembollerinden biri haline gelmiştir.

Askeri Müze

harbiye askeri müzesi
Askeri Müze, ilçenin Harbiye Semti’nde bulunur. Çok geniş ve önemli bir müzedir. İçinde 5000 eser sergilenir. Bunlar 28 geniş odanın içinde bulunur. Sergilenen eserler tarihi öneme sahip askeri kıyafetler, silahlar, çadırlar, kalkanlar, zırhlar, sancaklar ve bayraklardır. Hafta içi Pazartesi ve Salı günleri ziyarete kapalıdır. Diğer günler sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında ziyaret edilebilir.


Maçka Demokrasi Parkı

maçka demokrasi parkı
Maçka Demokrasi Parkı, Küçük Çiftlik Park’ın hemen yanında konumlanır. İçi yeşil alanlar ve düzenlemeler ile kaplıdır. İstanbul’un nefes alma noktalarının başında gelir. Çok geniş bir alana yayılan park Maçka ve Nişantaşı arasında uzanmaktadır. Burada çok çeşitli ağaç türlerinin yanında iki spor aletleri parkı, çocuk oyun alanları, kafe ve lokantalar, yapay ada ve çok sayıda havuz bulunur. Parkın tarihi ise 19’uncu yüzyıl ortalarına kadar uzanır.

Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı

fatih sultan mehmet tabiat parkı
Fatih Sultan Mehmet Tabiat Parkı, İstanbul Şişli Ayazağa Mahallesinde bulunur. 2011 yılında kurulan park 11 hektarlık bir arazi üzerindedir. Çok sayıda bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında yaban domuzu, kurt, sincap, tilki, serçe, köstebek ve saksağan gibi hayvanlar da burada hayat bulur. Tabiat parkı içinde çeşitli sporlar yapılabilmektedir. Uzun yürüyüş, koşu ve bisiklet parkurları bulunur. Ayrıca vakit geçirilebilecek mesire alanları ve çocuk oyun alanları da bulunur. Yeşilin bin bir tonunu buluşturan park fotoğrafçılık için de tercih ediliyor.

Şişli Nerede? Nasıl Gidilir?

Şişli nerede diye sorulacak olursa; İstanbul’un ilçelerinden biridir. Avrupa Yakası’ndaki merkezi yerlerden biridir. İstanbul'a havayolu veya karayolu ile gelip Şişli’ye ulaşılabilir. İlçeye giden İETT otobüsleri, metro, metrobüs ve dolmuş hatları vardır.



admin / 16.11.2018 / 1 / 1 895

Yorum Ekleyin


  1. Gökhan
    Ziyaretçi
    19 Kasım 2018 11:52
    0

    Çok güzel bilgiler bir arada toplanmış görseller ayrı bir tat katmış gerçekten elinize sağlık çok beğendim. Sıkılmadan, yorulmadan akıcı bir şekilde bilgi sahibi oldum sizlerin sayesinde.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

Avrupa Yakası'nda Gezilecek Yerler

İstanbul şehrinin Avrupa Kıtasını temsil eden bir söylem olarak karşımıza çıkan
Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler

İstanbul’un Asya Kıtasında yer alan topraklarını kapsayan yaka olarak tanım
Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Karacaahmet Türbesi Tanıtımı

Mezarlık, Evliya, Türbe, Yatır, Dergah, Cem evi. Bol çağrışımlı bir isim.
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up