Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

kaynaşlı gezilecek yerler
Kaynaşlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Düzce Kaynaşlı hakkında kısa bilgi verelim:


Kaynaşlı, Düzce'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 15 kilometre mesafede bulunur. İlçe doğası ve eşsiz güzellikteki yaylalarıyla öne çıkar. Tarihte önemli bir yeri olan İpek Yolu Kaynaşlı’dan da geçer. Bu sayede ilçenin önemi de artmıştır. İlçe 1999 yılında gerçekleşen Düzce depreminin de merkezidir. İlçe Düzce Ovası’nın doğu tarafında ve Bolu Dağı’nın eteklerinde kurulmuştur.

Tertemiz doğası ve tarihi yapılarıyla öne çıkan Kaynaşlı’da gezilecek yerler listesini sizler için sıraladık.

Topuk Yaylası ve Göleti

kaynaşlı topuk yaylası
Topuk Yaylası ve burada bulunan gölet ilçeye bağlı Bıçkıyanı Köyü’nde bulunur. Yaylanın etrafı ormanlık alanlarla çevrilidir. Ortasında da gölet yer alır. Doğaseverlerin sıkça tercih ettiği yayla temiz havasıyla da dikkat çeker. Burada doğa yürüyüşleri yapmak da keyifli aktivitelerdendir. Yaylada Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri adında geniş bir işletme bulunur. Tesiste konaklama alanları, kafe ve restoran da bulunur. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenler burayı tercih edebilir.

Kurugöl Tabiat Parkı

Kurugöl Tabiat Parkı
Kurugöl Tabiat Parkı ilçe sınırları içinde kalır. Yeşilin her tonunu barındıran park eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Bu alan Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Milli Parklar arasına alınmıştır. Kuru Göl’de olta ile balık avlamak tercih edilen aktiviteler arasındadır. Parkın içinde kamp yapmak için uygun alanlar ve mesire yerleri de bulunur. İlçede yaşayanlar özellikle hafta sonları piknik yapmak için parkı ziyaret eder.
Eğer Kaynaşlı ziyareti düşünüyorsanız; Düzce'de Gezilecek Yerler başlıklı konumuzu da inceleyiniz.

Yörükler Yaylası

Yörükler Yaylası
Yörükler Yaylası da Kaynaşlı sınırları içinde bulunur. İlçedeki diğer yaylalar gibi eşsiz bir doğaya sahip yeşil alanlar arasındadır. Ziyaretçilerin en sık tercih ettiği yayla burasıdır. Burada çeşitli etkinlikler ve doğa sporları yapılabilir. Son yıllarda özellikle Off-road yarışlarıyla gündeme gelmiştir. Aynı zamanda bölgede dağ bisikleti yarışları da yapılır. Bu yarışlar için pek çok ziyaretçi yaylaya gelir.

Orhan Gazi Camii

Düzce Orhan Gazi Camii
Orhangazi Camii ilçeye bağlı Sarıçökek köyünde bulunur. 1323 yılında inşa edilen yapı günümüze sağlam şekilde ulaşmıştır. Osman Gazi döneminde yapıldığı için bu ismi almıştır. Yaklaşık 700 yaşındaki eser Ahşap malzemeden yapılmıştır. En ilginç özelliği ise yapıda hiç çivi kullanılmamasıdır. Dikdörtgen şeklinde bir plana sahiptir. Özgün yapısı ile dikkat çeker.

Tarihi Dibek

kaynaşlı tarihi dibek
Dibek, tahılları kabuklarından ayıran ve ezme işlemleri yapan büyük havanlardır. Taş veya ahşap malzeme ile yapılabilirler. Kaynaşlı merkez mahallesinde bulunan Tarihi Dibek de böyle bir yapıdır. Mono blok taş gövdeden yapılmış ve bulgur, keşkek dibeği olarak uzun yıllar kullanılmıştır. Buradaki tarihi dibek 1995 yılında yaşanan selde sürüklenmiş ve bir süre kaybolmuştur. Yöre halkından Muharrem Canaz da asbest ve betondan bir dibek yaparak yerine koymuştur. Daha sonra Muharrem Canaz Tarihi Dibek’i Orhan Gazi Camii yakınında bulmuş ve eski yerine getirmiştir.


Kaynaşlı Nerede? Nasıl Gidilir?

Kaynaşlı nerede sorusuna cevap verecek olursak, Düzce il merkezine 15 kilometre mesafede bulunur. Ana yolların geçtiği bir yerleşim olduğu için ulaşımı oldukça rahattır. D100 karayolu Kaynaşlı ilçesinden geçer. Bu yolu takip ederek ilçeye ulaşılabilir. Diğer yandan ilçe İstanbul ve Ankara’ya eşit mesafede yer alır. Şehirlerarası otobüsleri ve il merkezinden kalkan toplu taşıma araçlarını kullanarak da ilçeye gitmek mümkündür.admin / 06.12.2018 / 1 / 672

Yorum Ekleyin


  1. Özge
    Ziyaretçi
    12 Aralık 2018 18:45
    0

    her zaman gelip geçerken görüyorum ama bir türlü gezmek nasip olmamıştı. en sonunda geçen sene off road etkinliği için gitmiştim. son derece güzel, şirin bir yer... 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü Tanıtımı

Sünnet Gölü, Bolu ilinin Göynük ilçesinde yer alır. İlçe merkezine 27 kilometre
Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Bir Kış Turizmi Destinasyonu; Ilgaz Dağı

Ülkemizin dört mevsimi yaşayan kuşakta olması turizm açısından ayrı bir
Pokut Yaylası Tanıtımı

Pokut Yaylası Tanıtımı

Karadeniz Bölgesi’nin baş tacı diyebileceğimiz illerimizden biri olan Rize, çok
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up