Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Ağva'da Gezilecek Yerler

şile ağva
İstanbul'a yakınlığı ile bilinen ve Şile'nin bir beldesi olan Ağva ziyaretçilerini büyüleyici bir havaya sokmaktadır.  Butik otelleri sayesinde turizm için gelenleri adeta kendisine aşık eden Ağva’da balıkçı koyu ile balık tutmak isteyenlerin gönlünde taht kurmaktadır.


İki dere arasında kalan ve en eski yerleşim yerlerinden olan muhteşem balıkçı koyundan tutun tarihi kalelerine kadar sizi içerisine çeken harika bir beldedir Ağva. Kumsal yürüyüşleri, balık tutma aktiviteleri ve tarihi mekan gezileri ile mest olacaksınız. Ağva'da gezilecek yerler dendiği zaman aşağıda bulunan listeyi mutlaka gözden geçirmelisiniz.

1) Şile Feneri

şile feneri
Şile Ağva Feneri, tamamlanması 1856 yılına kadar sürmüştür. Şu anda dünya üzerinde faaliyette olan en büyük deniz feneri unvanını taşımaktadır. Fenerin deniz seviyesinden 60 metre yükseklikte bulunuyor olup kule yüksekliğinin 19 metre olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda etrafa verdiği ışık ise 35 mil kadar ileriyi gösterebiliyor. Yapım sebebi Karadeniz’den İstanbul'a girecek gemilere yol gösterme amacını taşımaktaydı. Günümüzde de hala İstanbul Boğazı’na giren gemilere yol gösteriyor. Buraya yapacağınız gezide fener içerisinde sergilenen eski el fenerleri, gaz lambaları gibi eşyaların sergilendiğini göreceksiniz. Nostalji yaşamayı sevenler buraya bayılacaklar.

2) Ocaklı Kale

ocaklı kale
Şile Feneri gezisinden sonra yakında olan Ocaklı Kale’ye uğramadan olmaz. Tarihi mekan meraklıları için oldukça güzel bir yerdir. Diğer adıyla Şile Kalesi olan bu kale eski zamanlarda Cenevizliler tarafından yapımı tamamlanmıştır. Yakın zamanda restorasyon edilen kale ziyaretçileri en iyi şekilde karşılamayı hedeflemekte. 12 metre yüksekliğe sahip olan kalenin yapım amacı ise dışarıdan gelebilecek düşman tehlikelerine karşı askerlerin güvenli bir şekilde nöbet tutmasıdır.

3) Ağva Göksü Nehri

ağva göksu nehri
Ağva’nın etrafında olan iki nehirden biridir. Nehrin etrafında bulunan ağaçlar yaz mevsiminde yeşillikleri ile görenleri büyülemektedir. Plaj kısmından yola çıkıldığı zaman şehir merkezine doğru 3 kilometrelik bir nehir sizleri bekliyor olacak. Eğer nehir üzerinden gezmeye karar verirseniz deniz bisikleti ve sandallar ile bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Aynı zamanda tekne turlarına katılıp daha kolay bir şekilde gezebilirsiniz. Balık tutmak için de oldukça uygun bir nehirdir.

4) Hacıllı Köyü

hacıllı köyü
Ağva gezilecek yerler listeniz arasında mutlaka Hacıllı köyünü eklemelisiniz. İçerisinde bulunan Ballıkayalar, Gürlek ve Göller Vadisi mağaralarını büyük bir zevk ile inceleyeceksiniz. Aynı zamanda bu köy şelaleleri ile ünlüdür. Yüksek uzunluğa sahip, azgın suyu ile izlemesi oldukça zevkli olan şelalelere köy merkezinden 1.5 kilometre kadar yol yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

5) Saklı Göl

ağva saklı göl
Şile’de saklı cennet arıyorsanız mutlaka Saklı Göl’ü ziyaret etmelisiniz. Buraya baktığınız andan itibaren gözlerinizi yeşillikten alamayacaksınız. Gölün temizliğine yansıyan ağaçlar ve kayalıklardan bir an olsun ayrılmak istemeyeceksiniz. Aracınızı biraz uzak yere park etme sorunu dışında sizleri kendisine çekecek bir yerdir. Araç park etmenizden sonra yürüyerek devam etmek zorundasınız.
Eğer Ağva gezisi planlıyorsanız; Şile'de Gezilecek Yerler konumuzu da inceleyiniz.

6) Kadırga Koyu

ağva kadırga koyu
Sakin deniz suyu ve büyüleyici kayalıkları ile ünlü olan Kadırga Koyu yüzme keyfi yaşamak isteyenlere güzel bir deneyim sunacaktır. Gerek denizin sakinliği olsun gerek suyun kaldırma kuvveti olsun sizi yüzerken bir kuş gibi hissettirecek. Denizin maviliği ise Ege’yi aratmayacak cinsten. Oldukça temiz deniz suyunda gözlerinizi açtığınız zaman deniz içini rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca Kadırga Koyu’nda bulunan anfi tiyatroyu ziyaret ederek kültürel bir gezide bulunabilirsiniz.

7) Ağva Yeşilçay Nehri

Ağva Yeşilçay Nehri
Göksu Nehri’nden sonra Ağva’yı çevreleyen ikinci nehir olan Yeşilçay Nehri, balık ekmek yemek isteyenler için uygundur. Nehrin temiz olması ve burada da katılabileceğiniz tekne turları ile kendinize iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda nehrin yanında bulunan Aşıklar Yolu üzerinde bisiklet turları, deniz bisikleti ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Ağva Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ağva nerede sorusu için verilebilecek en doğru cevap İstanbul'a yakınlığı ile bilinen Şile’de bulunmaktadır. Şile'nin beldesi olup tam olarak kıyı kesimde kalmaktadır. İstanbul’un şehir yoğunluğundan sıkılanların kaçamak yeri olarak bilinir. Siz de şehir karşamasından sıkıldıysanız Ağva’yı ziyaret ederek üzerinizdeki stresi basit bir şekilde atabilirsiniz.

Ağva İstanbul'a karayolu ile 2 veya 2,5 saat uzaklıktadır. Ağva beldesine özel araçlarınız ile gidebileceğiniz gibi şehir içi otobüslerinden de faydalanabilirsiniz. Üsküdar’dan çıkan 139A numaralı otobüse binerek Ağva’ya tek taşıt kullanarak ulaşabilirsiniz. Böylece Ağva nasıl gidilir sorunuzu basit bir şekilde cevaplayabiliriz.



admin / 21.12.2018 / 3 / 493

Yorum Ekleyin


 1. Aslı
  Ziyaretçi
  1 Ocak 2019 10:49
  0

  Ağva'ya 2 yıl önce eşimle sonbaharda gittik. Ahşap jakuzili müstakil küçük odalarda kaldık. Bu bakımdan gayet güzel geçti. Fakat bu kadar sadece... 2 gün kaldık ama daha fazla kalsaydık bizi bayağı bir sıkardı. Ağva'ya gitmeyi düşünenlere de haftasonu için ya da en fazla 2 günlük kalmalarını öneririm. 

 2. Nesrin
  Ziyaretçi
  23 Şubat 2019 10:49
  0

  Eşimle bu sene Ağva'da vakit geçirmek istiyoruz, kamp alanları hakkında da bilgiler verir misiniz? Sanırım bu yaz tatilimizi orada geçireceğiz, en doğru zaman ne zaman olur?

 3. admin
  Yönetici
  24 Şubat 2019 00:34
  16

  Alıntı: Nesrin
  Eşimle bu sene Ağva'da vakit geçirmek istiyoruz, kamp alanları hakkında da bilgiler verir misiniz? Sanırım bu yaz tatilimizi orada geçireceğiz, en doğru zaman ne zaman olur?

  İstanbul ve Çevresinde Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer isimli konumuzu önerebilirim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

Beşiktaş’ta Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında ve İstanbul Boğazı’nın en güzel alanına konumlanmış
Şile’de Gezilecek Yerler

Şile’de Gezilecek Yerler

Cilalı Taş devri dönemine tanıklık eden ve köklü bir geçmişe sahip olan Şile,
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Kız Kulesi Tanıtımı

Kız Kulesi Tanıtımı

Milattan Önce Yunan komutan Alkibiades tarafından boğaza giriş, çıkış yapan
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Çanakkale'de Gezilecek Yerler

Tarih boyunca iki büyük savaşa sahne olan Çanakkale, Asya ve Avrupa'nın
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up