Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Bursa Gemlik ilçesi hakkında kısa bilgi verelim:

bursa gemlik
Şehir merkezinin 32 kilometre kadar kuzeyinde kalan Gemlik, birbirinden ünlü kaplıcaları ve yüzmek için deniz kıyıları ile tatil yapacakların gönüllerinde taht kurmayı başarmaktadır. Denize olan kıyısı ve harika yeşillikleri ile doğa severleri ve turizmcileri kendisine çeken Gemlik ilçesine kaplıcalardan şifa bulmak için yurdumuzun ve ülkenin dört bir yanından ziyaretçiler gelmektedir. İçerisinde bulunan yeşillikler arasında dereleri ve ovaları ile görenleri cennetten bir köşesinde gibi hissettiriyor.


Bursa ilinin en eski yerleşim yeri unvanına sahip olan Bursa Gemlik, M.Ö. 12. yüzyıla kadar geçmişi bulunuyor. Anlatılan efsanelere göre bu bölgeye ilk olarak Herkül ayak basmıştır ve ayak basma nedeni olan kayıp arkadaşı Syrus’un adını buraya vermiştir. Perslerin, Büyük İskender’in ve Romalıların ordularına, halkına ev sahipliği yaptığı da bilinmektedir. Yapılan arkeoloji çalışmaları bunu net bir şekilde ortaya koymaktadır.

Gemlik Açık Hava Müzesi

Gemlik Açık Hava Müzesi
Arkeolojik kazılarını daha önce havadan çekimler ile inceleme şansı sunan Bursa Belediyesi artık bu alanı açık hava müzesine çevirmeye karar verdi. Müzenin 2600 yıllık olduğu biliniyor. İçerisinde Roma dönemine ait mezarlar ve törenlere ait görseller bulunmaktadır.

Celal Bayar Vakfı Müzesi

Celal Bayar Vakfı Müzesi
Mimari açıdan oldukça güzel olan Müze, kendisine verilen hediyeleri sergilemek ve elinde bulunduğu kitapları başka okuyucularla paylaşmak amacıyla 1957 yılında yapılmıştır. İçerisinde 20 bin ve üzeri kitap bulunmaktadır. Türkiye'nin en kapsamlı müzelerinden biridir. 20. yüzyıla ait fotoğraf arşivleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir.  Kitap ve kültür severler için Gemlik gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalı.

Gemlik Kaplıcası

gemlik kaplıcası
Bünyesinde çeşitli oteller, lokanta ve havuzu bulunan kaplıcanın bizlere sunduğu su oldukça şifalıdır. Buraya gidip kaplıcalarda su içerisinde kaldığınızda romatizma, kalp hastalıkları ve zihinsel sıkıntılarınızı rahatlayarak çözebilirsiniz. Daha önce bu şikayetlerden gidenlerin ağrı ve sancılarının dindiği bilinmektedir.

Gemlik Atatepe Sosyal Tesisi

Gemlik Atatepe Sosyal Tesisi
Eşsiz deniz manzarası ile bizlere harika lezzetler sunan Atatepe Sosyal Tesisi, ücret konusunda ise oldukça uygun durumda. Belediye tarafından işletilen bu tesiste yemek yiyerek veya kahve içerek manzaranın tadını güzel bir şekilde çıkarabilirsiniz. Ayrıca düğün veya çeşitli özel organizasyonlar için de kiralanabildiği için işlevsel bir mekan haline gelmektedir.

Büyükkumla Köyü

gemlik büyükkumla
Gemlik ilçesine bağlı olan Büyükkumla köyü genellikle yüzmek için gelen tatilcilerin uğrak mekanıdır. Sakin denizi ve yeşillik dolu plajı ile doğa severleri kendisine çekiyor. Köyün sakin ve cana yakın insanları da burasını sevmenizi sağlayacak.


Narlı Köyü

gemlik narlı
Gemlikte gezilecek yerler arıyorsanız kesinlikle bu köyü araştırmalısınız. Yüksek ve yeşil kaplı dağların eteklerinde kalan harika koyu ile yüzme severleri memnun edecek cinsten bir yerdir. Plajın başlangıç kısmından itibaren sık ve yeşil ağaçlardan alacağınız oksijen ile güzel bir tatil hayal edebilirsiniz.

Gemlik Zeytini Festivali

Gemlik Zeytini Festivali
Eğer yolunuz Eylül aylarında Gemlik taraflarına düşerse 3 gün düzenlenen festivale katılmanız sizlere ayrı bir deneyim yaşatacaktır. Burada her yıl düzenlenen bu festivale çeşitli sanatçılar geliyor olup, Gemlik’te bulunan yerli gruplara yer veriliyor. Aynı zamanda yöresel oyunlar oynanıyor. Festival sabah saatlerinde başlayıp geceye kadar aralıksız olarak devam etmektedir.

Gemlik Nerede ve Nasıl Gidilir?

Gemlik, Bursa iline 32, Yalova iline ise 40 kilometre uzaklıkta bir konumda bulunmaktadır. Gemlik nerede sorusunun cevabı olarak tam kıyı kesimde kaldığını söyleyebiliriz.
Eğer Gemlik seyahati düşünüyorsanız; Bursa'da Gezilecek Yerler konumuzu da mutlaka ziyaret ediniz.
Özel araçlar ile diğer her yere ulaşabildiğiniz gibi Gemlik ilçesine de özel aracınız ile gidebilirsiniz. Özel aracı olmayanlar ise otobüs gibi yöntemleri kullanabilir. Farklı bir yolculuk yapmak isteyenler Yenikapı üzerinden kalkan feribotlar ile Gemlik ilçesine kolay bir şekilde ulaşabilirler. Böylece liman kısmına yakın yerde inmiş olursunuz.admin / 24.12.2018 / 0 / 869

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ağva'da Gezilecek Yerler

Ağva'da Gezilecek Yerler

İstanbul'a yakınlığı ile bilinen ve Şile'nin bir beldesi olan Ağva
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık, Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe'de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

Sultanahmet'te Gezilecek Yerler

İstanbul'un Avrupa Yakasında bulunan ve Fatih ilçesine bağlı 57 mahalleden biri
Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

Uludağ Milli Parkı Tanıtımı

1/25.000 ölçekli haritalar üzerinde yapılan ölçümlere göre Uludağ Milli Parkı
1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

1950 Yılında Yazılmış Uludağ Rehberi

(Bursa Sular idaresi Müdürü İhsan Uzer'in 1950 yılında Uludağ'ı tanıtmak
Sakarya'da Gezilecek Yerler

Sakarya'da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin en gözde şehirlerinden biri olan Sakarya aynı zamanda da
Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne'de Gezilecek Yerler

Edirne, ülkemizin Marmara Bölgesi sınırları içerisinde yer alan, sınır
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
İstanbul'da Gezilecek Yerler

İstanbul'da Gezilecek Yerler

Adına binlerce kitap yazılıp binlerce şiirin döşendiği İstanbul sadece
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up