Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bartın » Bartın Güzelcehisar Tanıtımı

Bartın Güzelcehisar Tanıtımı


Güzelcehisar gezilecek yerler
Bartın Güzelcehisar, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Güzelcehisar gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Amasra Güzelcehisar hakkında kısa bir bilgi verelim:


Güzelcehisar Bartın'ın Amasra ilçesine bağlı bir köydür. Bartın il merkezine 17 kilometre mesafede bulunur. El değmemiş doğal güzellikler barındıran köy, koyları ve tarihi, kültürel yapısı ile de dikkat çekmektedir. Bölge yeşilin ve mavinin buluştuğu az bilinen bir alandır. Köyde tarihi yapılar, yöreye özgü mimariler, yaylalar, geniş ormanlar, volkanik oluşumlar ve berrak bir deniz iç içe bulunur. Köyün bir bölümü Akdeniz ikliminin etkisindedir. Bu sayede bölgede mandalina ve limon ağaçları da bulunur. Köye ayrı bir hava katar.

Sizler için Güzelcehisar’da gezilecek yerler listesini aşağıda sıraladık.

Tarihi Mahalleler

Güzelcehisar’da üç mahalle bulunur. Bunlar Yaylacık, Hisar ve Kapaklı’dır. Mahalleler dar sokaklı ve tarihi binalarla çevrili şekildedir. Evler yörenin kültürünü yansıtan mimariye sahiptir. Yeşil iç içe huzur dolu bir ortamı vardır.

Güzelcehisar Kalesi

Güzelcehisar Kalesi’nin geçmişi Cenevizliler Dönemi’ne kadar uzanır. Zamanında Kromna Kenti’nin gözcü kulesi olarak kullanıldığı biliniyor. 1900’lü yıllara kadar sağlamlığını koruyan yapıdan günümüzde sadece bir burç ayaktadır. Bölgeye hakim konumda yer aldığı için manzarası büyüleyicidir. Kalenin en yüksek noktasına çıkıldığında Güzelcehisaryerleşimi kuş bakışı görülüyor. Kuzey tarafında ise geniş bir Karadeniz manzarası tüm yeşiliyle görülür.
Eğer Güzelcehisar seyahati planlıyorsanız; Bartın'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Güzelcehisar civarında bulunuyorsanız; Amasra'da Gezilecek Yerler konumuzu da inceleyiniz.
Güzelcehisar Kalesi dik bir yamaca kurulduğu için tamamı araçla çıkılamaz. Kalenin 1,5 kilometre uzağında araç bırakılır ve kalan yol yaya olarak çıkılır. Bartın'ın en güzel noktalarından biridir.

Güzelcehisar Lav Sütunları

Güzelcehisar Lav Sütunları 80 milyon yılda oluşmuştur. Günümüzde Karadeniz Dağları olarak görülen bölge 80 milyon yıl önce volkanların bulunduğu bir yay halindeydi. Bu alan Testis Okyanusu ile kaplı haldeydi. Yer hareketleri sonucu volkan serisinden akan lavlar soğudu ve kristalleşti. Soğuma sonucu lavların bulunduğu alanlar da büzüşmeye uğradı. Bunun sonucunda kayalarda bir gerilim meydana geldi ve çatlaklar git gide büyüdü. Milyon yıllar içinde bunlar düzgün geometrik şekiller aldı ve Lav Sütunu halini aldı. Dünya üzerinde lav sütunları Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kalifornia’da bulunur. Ender rastlanan bu oluşum Türkiye'nin önemli miraslarından biridir. Üzerinde hala jeolojik çalışmalar devam etmektedir. Bölgede ormanlar ve denizin yanı sıra böylesi ender bir oluşumun bulunması ayrıca önem taşır.

Ada

Güzelcehisar sahiline çok yakın bir konumda küçük bir ada bulunur. Kayalık ve üzerinde çalı, ağaç gibi bitkilerin olduğu adaya bir isim verilmemiştir. Fakat sahilden yüzerek ulaşılabilir, denizin keyfi bu küçük adada daha iyi çıkarılabilir.

Güzelcehisar Plajı

Ormanlık alanın hemen yanından Güzelcehisar Plajı başlar. Temiz ve berrak bir denizi vardır. İleriki noktalarına irili ufaklı koylar bulunur. İlerisinde küçük bir kayalık şeklinde bir de ada bulunur. Denizin bazı kısımlarında sığ ve yüzmenin daha kolay olduğu alanlar da bulunur. Deniz turizmi açısından henüz keşfedilmemiş bir yer olduğu için doğası korunmuştur.

İnkumu Plajı

Sırtını yasladığı orman yeşili ve Karadenizin mavisi ile kestiği yerde cennetten bir köşe olan İnkumu Plajı, 2.5 kilometrelik sahiliyle ziyaretçilerini bekliyor. Amasra merkezden 45 dakika mesafede bulunan plajda kişisel ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz market ve restoranlar bulunur. Belediyenin hizmet verdiği İnkumu Plajına giriş ücreti alınmamaktadır.


Güzelcehisar Nerede? Nasıl Gidilir?

Güzelcehisar nerede diye merak edenler için; Bartın'ın Amasra ilçesine bağlıdır ve il merkezine 17 kilometre mesafede bulunur. Ankara tarafından gelecek olanlar Ankara-Bartın otobüsleri kullanabilir, Bartın’a indikten sonra buradan Güzelcehisar’a gidilir. Ankara ile Bartın arası 4 saat sürer. Özel araçla gitmek isteyenler Amasra ilçesi üzerinden 45 dakikada köye ulaşabilir. Amasra- Bartın- İnkumu üzerinden köyün sapağına girilir. Köye Amasra’dan ve Bartın’dan dolmuşlar da kalkar.admin / 31.12.2018 / 2 / 8 043

Yorum Ekleyin


 1. Zebit
  Ziyaretçi
  2 Ocak 2019 22:14
  0

  İnkumu Plajı buranın en güzel yeridir, sakin temiz ve çok özel bir yerdir kafa dinlemek için gerçekten gidilebilecek nadir yerlerden biridir, herkese tavsiye ederim.

 2. metin türksoy
  Ziyaretçi
  17 Şubat 2019 15:58
  0

  Bartın merkezi, benim yaşadığım köye 40 dakika uzaklıkta. Ama maalesef ömrüm boyunca belki 1 - 2 kez gitmişimdir. Bu hayatın zorlukları insanı nelerden alıkoyuyor. Biraz da biz toplum olarak tembeliz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Gölderesi Şelalesi Tanıtımı

Gölderesi Şelalesi Tanıtımı

Gölderesi Şelalesi, Bartın ilinin Kurucacaşile ilçesinde bulunan Kanatlı
Ulus’ta Gezilecek Yerler

Ulus’ta Gezilecek Yerler

Ulus, Bartın'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 37 kilometre mesafede yer
Amasra'da Gezilecek Yerler

Amasra'da Gezilecek Yerler

Roma döneminde Bithynia-Pontus eyaletinin başkenti olan Amasra'nın önemi
Bartın'da Gezilecek Yerler

Bartın'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in şirin kenti Bartın; ünü mitolojiye dayanan ırmağı, dünyanın
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up