Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler


Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Nilüfer gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde bu güzel ilçemiz hakkında kısa bir bilgi verelim:

Nilüfer gezilecek yerler
Bursa'nın en kalabalık ilçelerinden birisi olma unvanına sahip olan Nilüfer, doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Küçük yüz ölçümüne sahip bu ilçede kültürel geziler yapabilir, doğa yürüyüşlerine katılarak sağlıklı yaşamın tadına bakabilirsiniz. 1987’de Büyükşehir unvanına kavuştuğu için turizm alanına ayrılan bütçe bir hayli yüksek olmuştur. O yüzden gezilecek yerler arasına Bursa Nilüfer ilçesini mutlaka koymalısınız.


Tarihi olarak Nilüfer ilçesi hem Bizans hem de Osmanlı dönemine ev sahipliği yapmıştır. İlçe içerisinde bu dönemlerden kalma eşya ve yapılara rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Belediye tarafından yapılan müze ve sergilerde tarihi tanıma açısından yararlı bir gezi olacaktır. Özellikle Osmanlı dönemine ait fazla eşyalar ile müzeler yer almaktadır.

Ayvaini Mağarası

İki adet girişe sahip olan bu mağara Türkiye'nin en uzun 6. Mağarası olma özelliğini taşımaktadır. Girişleri ise biri Ayva köyü diğeri ise Doğanalan köyü üzerinden yapılabilmektedir. Size en uygun konumu seçerek bu mağarayı baştan sonra gezmek mümkündür. Toplam uzunluğu ise 5.5 kilometre ile 6 kilometre arasındadır. Mağara içerisinde birbirinden güzel sarkıtlar, travertenler ve damlataşları görebilirsiniz. Fotoğraf çekmek için oldukça uygun bir yerdir.

Uluabat Gölü

Nilüfer'e bağlı Gölyazı köyünde yer alan Uluabat Gölü, karşısında bulunan dağlar ve göl temizliği ile sizleri etkileyecektir. Üstelik bu göl üzerinde sandal kiralayarak istediğiniz şekilde gezmeniz mümkündür. Sandal kullanmayı bilmiyorsanız rehber eşliğinde gezinizi tamamlayabilirsiniz. Birbirinden deneyimli kaptanlar Uluabat Gölü için sizlere harika geziler düzenleyecektir. Unutmadan belirtmek gerekir, Uluabat Gölü içerisinde 11 adet ada bulunmaktadır. Buralara sandal veya tekne gezileri ile ulaşmak mümkündür.
Gölyazı ve Eskikarağaç hakkında detaylı bilgi için Uluabat Gölü başlıklı konumuzu da inceleyiniz.

Zambak Tepe

Yine Nilüfer’in köylerinden olan Gölyazı’da harika bir gün batımına şahit olabilirsiniz. Bu tepe üzerinden Gölyazı köyünü tamamen görebiliyorsunuz. Gölün arkasında batan güneş ile yukarıda bulunduğunuz manzaranın eşsizliği ile kendinizi özel hissederek bu anı hiç unutmayacaksınız. Sevgiliniz veya aileniz ile kesinlikle gidilmesi gereken bir yerdir. Nilüfer gezilecek yerler arasına yazdığınıza pişman olmazsınız.

Ağlayan Çınar

Oldukça yaşlı olan bu çınar ağacı tam olarak 745 yaşındadır. Gölyazı’nın simgesi haline gelen bu ağacı gördüğünüz zaman kendinizi fantastik filmlerin içerisinde gibi hissedeceksiniz. Ağlayan unvanını almasının nedeni ise çok ilginçtir. Ağaç büyürken yan yatmıştır. Bu sebepten dolayı da gövdesinden kaynak suyu gelmeye başlamıştır. Suyun çıktığını görenler bu ağaca Ağlayan Çınar adını vermişlerdir. Uzun süredir de bu isimler anılmaya devam ediyor, edecektir.

Aziz Panteleimon Kilisesi

19. yüzyılda Anadolu Rumları tarafından inşa edilmiştir. Göç yıllarına kadar ibadete açık olan bu kilise göç zamanları başladığında oldukça fazla zarar görmüştür. Göç nedeniyle kimse bakım yapmayıp kullanmadığı için çeşitli çöküntülere ve yangınlar neticesi ile kullanılmaz hale gelmiştir. Belediye tarafından yapılan restorasyon çalışmaları ile tekrar kullanılabilir hale gelen kilise ziyarete açık bir şekilde turizmcileri beklemektedir. Yeni adıyla Gölyazı Kültür Evi adını aldığını da belirtelim.

Misi Köyü

Misi köyünde gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Tarihi ev yapıları ile köyün merkezi başlı başına bir kültür simgesidir. Müzeleri ziyaret ederek, Misi köyüne 7 kilometre uzaklıkta bulunan Dağyenice göletine giderek kendinize doğa şöleni yaşatabilirsiniz.
Bursa'nın en güzel köylerinden olan Misi hakkında ayrıntılı bilgi için; Misi Köyü Tanıtımı isimli konumuzu ziyaret ediniz.

Nilüfer Nerede ve Nasıl Gidilir?

Nilüfer nerede sorusuna cevap verecek olursak Bursa’da bulunmaktadır. Mustafakemalpaşa ve Bursa merkezi arasında yer alıyor olup, Bursa merkezine daha yakın konumda durmaktadır.

Nilüfer ilçesine özel araçlarınızla ulaşabileceğiniz gibi, Bursa şehir merkezinden yola çıkan belediye otobüslerine binebilirsiniz. 1/H, 1/T ve çok daha fazla sefer ile Nilüfer'e ulaşım sağlanmaktadır.admin / 02.01.2019 / 4 / 8 863

Yorum Ekleyin


 1. Sadık
  Ziyaretçi
  6 Ocak 2019 10:37
  0

  Vay vay vay Bursa Nilüfer'in bu kadar güzelliğe sahip olduğunu bilmiyordum. Genellikle televizyon haberlerinde birtakım olaylar izliyorduk ama bir dünya gezip görülecek yer bulunuyormuş. İş icabı Marmara-Ege bölgesi gezip duruyorum. Bu yazınızdan sonra ilk fırsatta Bursa Nilüfer'i görmeye gideceğim.

 2. Sebahat
  Ziyaretçi
  26 Mart 2019 11:46
  0

  Çocukluğumun geçtiği yer Nilüfer ne kadar anlatsam aslında çok boş geliyor artık bana kısa sürede o kadar çok bölgesel değişiklik yaşadıki artık dışarıdan geldiğimde kayıp olacağım sanıyorum.

 3. lerzan karabayır
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2019 20:49
  0
  Bursa Nilüfer'de gezilecek yerler ne kadar da çok. Nilüfer'e gelmiştim ama sadece oradaki arkadaşlarımla görüşmek için. Uluabat Gölü muhteşem gözüküyor. Bursa Nilüfer'e ilk geldiğimde mutlaka gideceğim bu eşsiz güzellikleri göreceğim. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve
Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Tarihte Uludağ

Tarihte Uludağ

Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yeyip nektar içtikleri,
İznikte Gezilecek Yerler

İznikte Gezilecek Yerler

İznik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Bursa Misi Köyü

Bursa Misi Köyü

Bursa ilimizde görülmesi gereken bir diğer güzel köy ise Orhaneli yolu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up