Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Isparta » Keçiborlu’da Gezilecek Yerler

Keçiborlu’da Gezilecek Yerler


Isparta Keçiborlu, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Keçiborlu gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde bu güzel ilçemiz hakkında kısa bir bilgi verelim:

Keçiborlu Isparta'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 41 kilometre mesafede bulunur. Afyon’un Dinar, Dazkırı ve Başmakçı ilçelerine komşudur. Kuzeyde Uluborlu, güneyde Burdur Gölü ile çevrilidir. Burdur Gölü’nün 22 kilometrelik kıyısı ilçe sınırlarına dahildir. Yerleşim yerinin yanından uzanan dağlar Batı Torosların uzantılarıdır. İlçede ovalık alanlar da bulunur. Keçiborlu ilçesi özellikle Kuyucak köyündeki lavanta tarlaları ile ünlenmiştir.


İlçenin ismi eski tarihlerde Eudoxipolis, Keçikborlu ve Kiçiborlu olarak anılmıştır. Bu isimlerden türeyen Keçiborlu ismini bölgedeki küçük tepelerden almıştır. Kiçi kelimesi küçük, bor kelimesi taş anlamına gelir.

Keçiborlu tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgede Hitit, İyon, Lidya, Helen, Pers, Roma ve Bizans medeniyetleri yaşamıştır. 1204 yılında ise Sultan Kılıç Arslan tarafından Selçuklu Devleti egemenliğine alınmıştır. Doğal yapısı ve sakinliği ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Makalemizin geri kalan kısmında Keçiborlu’da gezilecek yerler listesini inceleyelim.

Sinan Bey Camii

Sinan Bey Camii ilçe merkezindeki tarihi yapılardan biridir. İnşa edildiği tarih ve kim tarafından yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Dikdörtgen planlı olan yapı kırma çatı ile örtülmüştür. Tarihi cami ibadete açık vaziyettedir.

Kuyucak Köyü Lavanta Tarlaları

Kuyucak köyü Ispartamerkeze 47 kilometre mesafede bulunan küçük ve şirin bir köydür. Daha önceki yıllarda gül yetiştiriciliği yapılan köy günümüzde lavanta tarlalarıyla ünlüdür. Yıl içinde çok sayıda ziyaretçi ağırlar. Burası “lavanta kokulu köy” olarak da bilinir. Türkiye’deki lavantanın büyük çoğunluğu burada üretilmektedir. Turistik açıdan gelişmiş olan köyde kamp alanları ve pansiyon da bulunuyor.
Keçiborlu gezisi planlıyorsanız; Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak başlıklı konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Köyde lavanta tarlaları geniş bir alanı kaplıyor. Haziran’ın ortasından Temmuz’un ortasına kadar mor renkli lavantalarla örtülü olan tarlalar görsel bir şölene dönüşüyor. Bu tarlalar fotoğrafçılığa ilgi duyanları da çekmeyi başarıyor. Burada her yıl fotoğraf yarışmaları düzenleniyor. Köyün içinde ise lavanta kullanılarak üretilen birçok ürün satılıyor. Sabun, bal ve çay gibi birçok ürün lavanta kokuyor. Bu ürünler köy halkı tarafından yapılıyor ve burada satılıyor. Ayrıca satış alanlarının yanın küçük bir kafe de bulunuyor. Burada lavanta kokulu bal, dondurma ve lavanta çayı sıkça tercih ediliyor. Köyde lavanta hasadı zamanında hasat şenlikleri de düzenleniyor.

Burdur Gölü Kıyısı

Keçiborlu ilçesinin güneyinde Burdur Gölü bulunuyor. Gölün 22 kilometrelik kıyı şeridi ilçede bulunuyor. Keçiborlu için göl ve çevresi doğa ile iç içe vakit geçirmek için avantaj sağlıyor. Çevresindeki mesire alanları sıkça tercih ediliyor.

Güvercinlik Mağarası

Güvercinlik Mağarası ilçeye bağlı Aydoğmuş köyündeki Akdağ çevresindedir. Kireç taşları içinde yer alan bir fay üzerinde meydana gelmiştir. Mağaranın için sarkıt, dikit ve sütun oluşumlarıyla bölünmüştür. 65 metre uzunluğa sahip olan oluşum damla taş açısından oldukça zengindir. Buraya ulaşım günümüzde zor olduğu için pek bilinen bir mağara değildir.


Keçiborlu Nerede? Nasıl Gidilir?

Keçiborlu nerede diye sorulacak olursa; bağlı olduğu Isparta’ya 41 kilometre mesafede bulunur. İlçe E-24 devlet karayolu üzerindedir. Bu yolu takip ederek ilçeye ulaşılabilir. İl merkezi ve çevre ilçelerden buraya sefer düzenleyen otobüsler vardır.admin / 03.01.2019 / 0 / 6 803

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Lavanta Kokulu Köy: Kuyucak

Kuyucak , Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı köylerden biridir. İl merkezine
Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç’ta Gezilecek Yerler

Yalvaç Isparta'nın ilçelerinden biridir. Isparta’ya 108 kilometre mesafede yer
Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Eğirdir'de Gezilecek Yerler

Maviyle yeşilin kucaklaştığı Türkiye'nin elma cenneti Eğirdir’de görecek çok
Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta'da Gezilecek Yerler

Isparta, Akdeniz Bölgesi’nde denize kıyısı olmayan fakat Göller Bölgesi olarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up