Türkiye'nin En Büyük Gezi Rehberi...
facebook twitter google pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Mengen’de Gezilecek Yerler

Mengen’de Gezilecek Yerler

bolu mengen
Mengen gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Bolu Mengen ilçesi hakkında kısa bilgi verelim:

Mengen, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 56 kilometre mesafede bulunur. Bölgenin geniş bir kısmını ormanlık alanlar kaplar. İlçe temiz havası, eşsiz doğası ve yemekleriyle meşhurdur. İlçeden çıkan birçok başarılı aşçı vardır.


Mengen adı yün eğirmek için kullanılan bir tür mekik olan mengeç, ölümsüzlük suyu anlamına gelen mengü veya hal-hal anlamına gelen mengel kelimelerinden türemiş olabileceği düşünülmektedir. İlhanlı dilinde ise mang ve meng kelimeleri adım atmak manasını taşır. İlçenin ismi de bu kelimelerden türemiş olabilir.

Mengen ve Aşçılık

mengen aşçılık
Mengen’de aşçılık çok yaygın bir meslektir. Bunun kaynağının ise Mengenli Yakup Ağa olduğu tahmin ediliyor. Mengenli Yakup Ağa, 1453’te İstanbul fethedildikten sonra saray mutfağını kuran kişidir. Yakup Ağa saray mutfağında çalışmak üzere akrabalarını ve yakın çevresini saraya almıştır. Bunun sonucunda da aşçılık bu bölgede ata mesleği halini almıştır. Günümüzde başarılı birçok aşçı Mengen'lidir.
Eğer Mengen seyahati planlıyorsanız; Bolu'da gezilecek yerler isimli makalemizi de inceleyiniz.
Makalemizin geri kalan bölümünde eşsiz bir doğaya sahip olan Mengen’de gezilecek yerler listesini derledik.

Gelin Kayası

Mengen Gelin Kayası
Gelin Kayası, ilçenin Güneyhisar Mahallesi’nde bulunur. Kayalıkların şekli duvak takmış bir geline benzediği için bu ismi almıştır. Yeşilliklerin arasından yükselen kayalar alana ayrı bir güzellik katar. Gelin Kayası hakkında yöre insanının anlattığı bir efsane vardır. Bu göre eski zamanlarda buraya yakın bir köyde çok güzel bir kız varmış. Bu kıza bir gün görücü gelmiş ve ailesi kıza hiç sormadan kızı vermiş. Ama güzel kız başka birine aşıkmış. Kız uzun süre Allah'a dua etmiş, yalvarmış ve sevdiği erkekle evlenmek istemiş. Fakat düğün hazırlıkları sürmüş. Gün gelmiş gelin alma alayı hareket etmiş. Alay kayalıkların yanından geçerken gelin “Allah'ım beni taş et de o eve varmayayım.” diye yakarmış. O an duası kabul edilmiş ve kız bir anda taş kesilmiş ve kayalıklar duvaklı gelin şeklini almış.

Ağalar Yaylası

Mengen Ağalar Yaylası
Ağalar Yaylası ilçe merkezine 15 kilometre mesafede bulunur. Yayla, Ağalar ve Babahızır köylerinin arasında konumlanır. Etrafı ormanlık alanla çevrilidir ve yemyeşil bir doğaya sahiptir. Burası özellikle hafta sonları piknik yapmak için ideal bir alandır.

Akçakoca Yaylası

Akçakoca Yaylası
Akçakoca Yaylası Mengen, Gerede ve Eskipazar sınırlarının kesiştiği yerde bulunur. İlçe merkezine 30 kilometre mesafededir. Yaylaya yakın konumda doğal kaynak suyu ve alabalık üretme tesisleri bulunur.

Mamatlar Yaylası

Mamatlar Yaylası
Mamatlar Yaylası ilçe merkezine 30 kilometre mesafede bulunur. Yakınlarındaki köyün ismini almıştır. Etrafı ormanlık alanlarla çevrilidir. Çevredeki en güzel yaylalardan biridir. Alanda çok çeşitli meyve ağaçları da bulunur. Yaylada yaşları 800-900 civarında olan meşe ağaçları da görülmeye değerdir. Anıt ağaç niteliğinde olan meşelerin çapları 2 metreden fazladır.

Ağalar Gölü

mengen ağalar gölü
Ağalar Gölü ilçe merkezine 6 kilometre mesafede bulunur. İlçenin güneybatısında kalır. Gölün kıyısı piknik yapmak için uygun mesire alanıdır. Özellikle hafta sonları çok sayıda ziyaretçi burayı tercih eder.

Şirinyazı Göleti

Şirinyazı Göleti
Mengen'e bağlı Bürnük köyünde bulunur. Yapay sulak alanların arasında yer alan gölet Orman İşletmeleri tarafından yapılmıştır. İlk zamanlarda sadece çevredeki yangınlara müdahale etmek için kullanılmıştır. Daha sonra içinde balıkların yaşaması sağlanmıştır. Derinliği yaklaşık 5 metredir. Burada olta balıkçılığı da yapılabiliyor. Genellikle piknik yapmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Mengen Aşçı Festivali

Mengen Aşçı Festivali
Uluslararası düzeyde olan Aşçı Festivali her sene Ağustos’un ilk hafta sonu düzenlenir. Bu etkinlikler 1981 yılında başlamış ve geleneksel hale gelmiştir. Burada yemek yarışmaları, stant açılışları ve çeşitli eğlence aktiviteleri yapılır. Oldukça kalabalık olan festivalde yemek üzerine birçok ilke de imza atılıyor. Türkiye'nin önemli aşçıları da festivalde yer alıyor.

Mengen Nerede? Nasıl Gidilir?

Mengen nerede ile ilgili yapılan sorgular için Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 56 kilometre mesafede bulunur. İlçeye D75 karayolu üzerinden ulaşılabilir. İlçeye il merkezinden veya çevre ilçelerden sefer düzenleyen toplu taşıma araçları da mevcuttur. Mengen ile Devrek arasında 45 kilometre, Gerede arasında 33 kilometre mesafe bulunur.admin / 08.01.2019 / 3 / 474

Yorum Ekleyin


 1. Cengiz
  Ziyaretçi
  18 Ocak 2019 23:45
  0

  Şirinyazı göletine geçtiğimiz sene gitmek nasip oldu. Gittiğimde hayretler içinde kaldım. Özellikle istanbul gibi metropollerde yaşıyorsanız, bu tarz bölgelere gittiğinizde oksijenin bolluğu midenizi bulandırabilir. Fakat daha sonra alışıyorsunuz ve yeniden hayat bulmuş gibi hissediyorsunuz.

 2. Filiz
  Ziyaretçi
  27 Ocak 2019 23:46
  0

  Bolu Mengen eniştemin memleketi, her geldiğinde anlata anlata bitiremiyor. Kendisinde define avcılığı da olduğu için bu bölgede adım atmadık yer bırakmamış. Mengen'in ayrı bir özelliği ise Osmanlı saray aşçılarının da çıktığı yer olarak bilinirmiş.

 3. metin türksoy
  Ziyaretçi
  17 Şubat 2019 15:56
  0

  Çaycuma2dan Düzce'ye İstanbul'a veya Ankara'ya gidip gelirken otobüs buradan geçiyor. Zonguldak'tan çıkan otobüsler ise buradan geçmez. Zonguldak otobüsleri Ereğli Alaplı Düzce hattı üzerinden gider. Eğer siz Ankara veya İstanbul'dan gelmek isterseniz, Bartın otobüsüne binmelisiniz. Mengen kasabasının içinde inersiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Bartın Güzelcehisar Tanıtımı

Bartın Güzelcehisar Tanıtımı

Bartın Güzelcehisar, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında
Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

Kaynaşlı’da Gezilecek Yerler

Kaynaşlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede’de Gezilecek Yerler

Gerede, Bolu'nun ilçelerinden biridir. İl merkezine 52 kilometre mesafede
Gerze’de Gezilecek Yerler

Gerze’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’in müthiş doğasının ve tarihinin en güzel örneklerini bulabileceğiniz
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum'da Gezilecek Yerler

Çorum, 1986 yılından bu yana UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up