Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çanakkale » Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı

Çanakkale Sokakağzı Tanıtımı


Çanakkale Sokakağzı son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye başlaması ile bu bölgeye seyahat planlayan gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Sokakağzı koyu hakkında güncel bilgiler hazırladık.

Çanakkale Sokakağzı
Sokakağzı Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Koyunevi Köyü’nün sahil tarafıdır. Assos’un en güzel kıyılarından biridir ve buraya 18 kilometre mesafede bulunur. Daha önceleri Yalı adı verilen alan, buradaki koya dökülen Sokak Deresi’nden esinlenilerek Sokakağzı adını almıştır. Bu sahil bölgesi Polymedium Antik Kenti’nin üzerine kurulmuştur. Fakat henüz alanda arkeolojik bir çalışma yapılmamıştır.


Bu alanda ilk yerleşim 1950’lerde kurulmuştur. Taş yığma şeklinde inşa edilen az sayıda ev ile ilk yerleşim başlamıştır. Bu evler sadece zeytin zamanı kullanılan alanlar olmuştur. İlerleyen dönemde ise sürekli bir yerleşim yeri halini almıştır. Günümüzde burada 40-50 hane mevcuttur. Aileler balıkçılık, zeytincilik ve turizm ile geçinir.

Sokakağzı az bilinen fakat bir kez gelenin tekrar tekrar gelmek istediği yerlerden biridir. Doğası el değmemiş haliyle korunmuştur. Denizi, kumsalı ve eşsiz doğası ile sakin bir tatil geçirmek için ideal alanlardan biridir. Tam karşısında Midilli Adası bulunur.

Sokakağzı’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Sokakağzı koyu doğanın tadının çıkarıldığı, eşsiz bir kumsal ve denize sahip tatil yerlerinden biridir. Bölgedeki oteller ve pansiyonlar denize sıfır konumda yer alır. Bu sayede konaklanan her alan eşsiz bir manzaraya sahip olur. Bunun dışında kamp alanları da bulunur. El değmemiş doğal bir ortam içinde kamp yaparken denizin tadını çıkarmak da mümkün olur. İşletmelerin hemen önündeki kumsalda şemsiye ve şezlonglar da vardır. Burası bölgedeki en temiz koylardan biridir. Suyu oldukça berrak ve serindir. Genellikle dalgasız ve sakin bir denizi vardır. Suyun altı çok net görülmesi sayesinde burada dalış yapmak ayrıca zevkli olur. Sokakağzı sahili Midilli Adası’na en yakın kara parçasıdır. Bu da manzarasını daha etkileyici kılar.
Eğer Sokakağzı'na gezi planlıyorsanız; Çanakkale'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu da inceleyiniz.
Bölgedeki deniz manzaralı restoranlarda yöresel ve her damak tadına uygun lezzetli yemekler bulunur. Ziyaretçiler genellikle burada tutulan balıkları tercih eder. Yöre halkının tuttuğu balıklardan çok taze yemekler yapılır. Dut Ağacı adı verilen alandan ise bölgenin tüm güzellikleri seyredilebilir. Eşsiz bir manzarası vardır. Sokakağzı’nda doğa yürüyüşü de son yıllarda sıkça tercih edilen etkinliklerdendir. Saklı kalmış ve korunmuş doğası insana nefes aldırır. Bölgede çoğu yerde imar izni olmadığı için doğal ortam korunabilmiştir.


Sokakağzı Nerede? Nasıl Gidilir?

Sokakağzı nerede diye yapılan aramalar için; Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı Koyunevi köyünün sahil kesimidir. Assoskoylarından biridir. Assos’a 18 kilometre mesafede bulunur. Özel araçlar buraya gitmek isteyenler Assos’tan Babakale’ye giden yol üzerinden 9 kilometre devam eder. Sonrasında yol üzerinde bulunan Bektaş Köyü, Balabanlı veya Koyunevi sapaklarından birine girerek Sokakağzı’na ulaşır.
Eğer Sokakğzı civarındaysanız; Ayvacık'ta Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka inceleyiniz.
Burası ile İstanbul arasında 548 kilometre, Ankara arasında 730 kilometre mesafe bulunur. Toplu taşıma kullanmak isteyenler öncelikle Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine şehirler arası otobüsleri kullanarak gelirler. Ardından Ayvacık’tan Sokakağzı’na giden minibüsler ile sahil bölgesine varırlar. Minibüsler çok sık sefer düzenlemediği için sefer saatlerini hesaba katmak faydalı olur.admin / 28.01.2019 / 1 / 6 126

Yorum Ekleyin


  1. Berna
    Ziyaretçi
    24 Nisan 2019 12:44
    0

    Senden sene Çanakkaleyi gezmek için çıktığımız yola bir çok şehitlik gezidkten sorna denizin keyfini çıkarmak istedik. Biraz araştırma yaptıktan sonra bu siteden Sokakağzını gördük ve hemen oraya gittik. Anlatıldığı gibi çok şirin bir yer çok keyifli bir tatil geçirdik. Farklı yer arayanlara ayrı bir seçenek olabilir.  

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy Tanıtımı

Gökçeada Kaleköy son zamanların ilgi çekici tatil yerleri arasında gösterilmeye
Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe Köyü Tanıtımı

Ahmetçe köyü , Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde bağlı köylerden biridir.
Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale Seddülbahir Tanıtımı

Çanakkale'nin Eceabat İlçesine bağlı olan Seddülbahir köyü , Gelibolu
Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Gezilecek Yerler

Ege'nin başladığı yer olarak da bilinen Küçükkuyu dünyanın oksijen yoğunluğu en
Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir'de Gezilecek Yerler

Kilitbahir boğazın en dar bölgesinde olan bir yerleşim yeridir. Çanakkale'nin
Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Çanakkale Adatepe Tanıtımı

Adatepe, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köydür. Çanakkale il
Biga’da Gezilecek Yerler

Biga’da Gezilecek Yerler

Biga, Çanakkale'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık'ta Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğa güzellikleri ve taş evleriyle dünya genelinde ve ülkemizde üne
Assos Antik Kenti

Assos Antik Kenti

Ege Denizi ile Tuzla Çayı (Satnioeis) arasındaki kayalık tepe üzerindeki Assos
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up