Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler


Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Ankara Mamak ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Mamak gezilecek yerler
Ankara Mamak, merkeze 3.5 kilometre kadar uzaklıkta ve doğusunda bulunmaktadır. Ankara'nın beton yapısından sıkılan sakinleri için uğrak mekan haline dönüşen Mamak, tarihi turizm ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Eskiden kırsal yerleşim yeri olarak bilinen Mamak, Ankara’da bulunan en çok yeşil alana sahip ilçedir. Mamak ismi askeri ve sivil yerleşim alanı anlamına geliyor olup ilçenin adı buradan yola çıkarak konmuştur. Ankara'nın ilçeleri arasında bulunan en büyük 4. İlçe unvanını kendisinde korumaktadır.


Mamak ilçesi 1983 yılında resmi hizmete geçmiştir. Fakat bunun öncesinde antik çağlara kadar dayanan yaşam kalıntılarının izlerini görmek mümkün oluyor. Yapılan kazı çalışmalarında Galat, Frig, Roma ve Bizanslara ait pek çok eşya ele geçirilmiştir. Aynı zamanda Selçuklar dönemine de ev sahipliği yapıldığı bilinmektedir. Milli mücadele yıllarında ise ilk olarak askeri hastane Mamak ilçe sınırları içerisinde kurulmuştur.

1) Demirlibahçe

Değirmi Bahçe olarak da bilinen Demirlibahçe, 1957 yılında uğradığı doğal afetlere rağmen yapılan restorasyon çalışmaları neticesinde tekrar ziyarete açık hale getirilerek turizm odaklı çalışmalar yapılmıştır. Temiz hava almak ve yürüyüş yapmak isteyenler için müsait alanlar bulunmaktadır. Aynı zamanda kurulan banklara oturarak rengarenk ağaçları izleyerek keyif yapmanız mümkündür.

2) Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağı’nda bulunan kayak merkezi ve çeşitli şelaleler ile kış ayında ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır. Yaz aylarında gidildiği zaman ise sadece şelaleleri izlemek ile yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

3) Hüseyin Gazi Tepesi

İlçenin en yüksek tepesi unvanına sahiptir. Bu tepeden gün doğum ve batımını harika manzaralar eşliğinde seyredebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında doğanın sunduğu yeşillikler ile güneşin hareketlerini izlemek çok daha güzel olmaktadır. Bu tepenin geçmiş tarihte çok savaşlara tanık olduğu bilinmektedir.

4) Hatip Çayı

Akarsu severler için görülmeye değer bir bölgedir. Sadece akarsu ile değil çevresinde bulunan tarihi kaleler ile güzel görünüş sağlamaktadır. Romalılar tarafından yapılan kaleleri de ziyaret etme şansınız bulunuyor. Akarsuya beş dakikalık yürüme mesafesinde iki adet tarihi kale bulunmaktadır.

5) Bayındır Deresi

Görülmesi gereken muhteşem mavi su rengi ile Bayındır barajına su götüren bu dere oldukça sert bir şekilde akmaktadır. Görenlerin içini korkutacak cinsten olan bu dereyi meraklıları ziyaret edebilir.

6) Kıbrısköy Deresi

Mamak ilçesinde onlarca yapay güzellik arasında tek doğal sit alanı olan Kıbrısköy Deresi, sakinliği ve berraklığı ile dikkat çekmektedir. Kesinlikle Mamak gezilecek yerler listesine eklenmesi gerekir. Ankara’da bulabileceğiniz sayılı doğal sit alanlarından biridir. Gezi esnasında kendinizi fantastik filmlerin içerisinde hissedecek ve yeşillikler arasında kaybolacaksınız.

7) Seyyid Hüseyin Gazi Zâviyesi Ve Türbesi

Tekkedağı’nda bulunan türbe, Osmanlı döneminin önemli mimari yapısını yansıtmaktadır. Günümüze kadar hasar görmeden sağlam bir şekilde gelmiştir. Aynı şekilde zâviye’de ziyaretçilere açık bir şekilde tutulmaktadır. İçeride bulunan harika desenlere sahip duvarlar ile görenleri adeta büyülüyor.

8) Nenek Hatice Hatûn Çeşmesi


Üzerinde yazıtlar bulunan kitabede yazanlara göre çeşme 1819 yılında Hatice Hatun tarafından yaptırılmıştır. Doğal kaynaklardan çeşmeye gelen suyun tadı ise oldukça güzel olup içinizi ferahlatacaktır.

9) Kayaş Hacı Satılmış Ağa Çeşmesi

1917 yılında yapılan çeşme restorasyon yapılmamasına rağmen hala akar durumdadır. Dayanıklılığı ve nostalji mimarisinden dolayı oldukça fazla ziyaretçi çekmektedir.

Mamak Nerede, Nasıl Gidilir?

Mamak Ankara merkezine 3.5 kilometre kuzey tarafı uzaklığında bulunmaktadır. Kırsal olarak yerleşim alanı ile bilinmektedir. Böylece Mamak nerede sorusuna net bir cevap verebiliriz.

Özel araçlar ile ulaşım sağlanabildiği gibi Aşti Otogar üzerinden dolmuşlara binebilir veya Ankaray hattı ile Mamak ilçesine basit bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz.admin / 03.02.2019 / 2 / 22 893

Yorum Ekleyin


 1. Leman
  Ziyaretçi
  3 Şubat 2019 15:55
  0

  Mamak'ta Gezilecek yer açıkçası çok yoktur benim için sadece Mamak olayı vardır. Güzel bilgilendirme ve değerli tanıtım için sizlere teşekkür ederim.

 2. Timuçin
  Ziyaretçi
  27 Mart 2019 20:15
  0

  Bu sene değişiklik olsun diye Elmadağ kayak merkezine gittik. Normalde her sene Uludağ'a giderdik ama farklı bir yer olsun dedik. Fiyat olarak oldukça düşük rakamlar var. Telesiej ve konaklama fiyatları özellikle çok iyi... Gitmek isteyenlere tavsiye ederim.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up