Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Listeler » Türkiye’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Doğal Yer

Türkiye’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Doğal Yer


Türkiye’de Görülmesi Gereken En Güzel 10 Doğal Yer
Eğer gezmekten hoşlanıyorsanız, Türkiye'nin doğal güzelliklerini kesinlikle keşfet melisiniz. İnsan eli değmemiş bu özel yerleri gezerken, doğanın mucizelerine tanık olacaksınız. Sizlere bu yazım ile, sadece gezebileceğiniz doğal yerler hakkında bilgi vereceğim. İşte Türkiye'de gezilecek doğal yerler;

Akdeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler
 • Antalya

Batık Şehir Kekova, Antalya

Kekova Batık Şehir, Antalya ilinin Demre ilçesi yakınlarında Kaleköy ve Üçağız açıklarındaki küçük, kayalık bir adadır. Ne yazık ki tarihi eser kaçakçılığı sebebiyle burada su altı dalışı yasak olduğu için, altı cam tekne ile gezebilirsiniz. Eğer yüzyıllar önce topraklarımızda yaşamış medeniyetler ile ilgileniyorsanız, Batık Şehre mutlaka gitmelisiniz.


Eğer kalabalık bir grup olarak gidiyorsanız, Demre'den küçük tekne kiralayarak gezmeniz daha hesaplı olacaktır. Bu teknelerde yeterli sayıya ulaşmak için ya bekleyeceksiniz ya da yüksek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu tekneler de süre de kısa sürmektedir. Diğer bir seçenek ise Kaş limanından kalkan büyük tur tekneleridir. Tur tekneleri sabah 10:00'da geziye başlayıp akşam 19:00 a kadar tura devam etmektedir. Öğle yemeği de dahil kişi başı 90 TL civarı almaktadır.

Düden Şelalesi, Antalya

Düden Şelalesi, Akdeniz'in paha biçilemez hazinelerinden biridir. Antalya'nın güzel plajlarında güneşlenirken, Düden Şelalesi'ni ziyaret etmeyi unutmamalısınız. Şelale'nin arkasında yer alan mağara, size inanılmaz bir haz verecektir. Düden Şelalesi'nin girişinde develere binebilir ve güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Düden Şelalesi'nin suyu yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Lara Plajı'nda 50 metre yükseklikten büyük bir gürültü ve muazzam bir görüntü ile denize dökülmektedir. Üstelik şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler
 • Adıyaman
 • Şanlı Urfa

Nemrut Dağı, Adıyaman

Eğer Adıyaman'a gidiyorsanız, bu yerleri görmeden geri dön memelisiniz. Adıyaman'ın Kahta içesinde 2.150 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos Theos bu dağın tepesine, pek çok Yunan ve Pers tanrısının Heykelinin yanı sıra kendi mezar-tapınağını da yaptırmıştır. Heykellerin diziliş şekli hiyerotesyon olarak bilinir. Anıtsal heykelleri ve benzersiz manzarası ile Helenistik Dönem'in en görkemli kalıntılarından birisidir. Gezi albümünüzde bir hazine olacak gezi fotoğrafları çekebilirsiniz.

Karadeniz Bölgesinde Gezilecek Yerler
 • Kastamonu
 • Trabzon
 • Rize-Artvin

Şehriban Kanyonu, Kastamonu

Kastamonu'nun Şenpazar ilçesinde bulunan eşsiz bir doğa harikası olan Şehriban Kanyonu'nu gezerken haz alacağınızdan eminim. Dik yamaçları ile meşhur Şehriban Kanyon'u zaman zaman bir metreye kadar birbirine yaklaşmaktadır. Şehriban Kanyon'u hala gizemini koruyan ender yerlerden biridir. Bin metre yüksekliğe kadar ulaşan birbirine neredeyse değecek kadar yakın duvarları arasında uzunca bir hat boyu bir çay vardır. Bu çayın döküldüğü yerde insan gücünün baş edemeyeceği kadar güçlü bir akım vardır. Bu sebeple, Şehriban Kanyonu'na "Ölümle Dans Kanyonu" adı verilmektedir. Şehriban Kanyonu her ne kadar tehlikeli olsa da, insanları kendine çeken bir cazibesi vardır. Burada gezerken, heyecan ve korku hissedebileceğiniz gibi muhteşem bir haz alacağınızı da unutmayın.

Uzungöl, Trabzon

Uzungöl, Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik beldelerden biridir. Sık ormanları ve doğal güzellikler ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunan gölden almıştır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Bol yağış ve ılıman iklimi sayesinde her mevsim yeşilliğini korumaktadır. Bu köyde gezerken, yeşilliklerin ve Uzungöl'ün cazibesinin esiri olacaksınız. Eğer yolunuz Trabzon'a düşerse, Uzungöl'ü ziyaret etmeyi unutmayın.


Altıparmak Dağları, Rize-Artvin

Sanki bir ressamın tuvale çizdiği dağ manzaralarını andıran estetik sırtlar, yükseklikler, buzul gölleri ve yeşillikleri ile turistlere unutulmaz bir deneyim yaşatan Altıparmak Dağları'nı gezerken bir ressamın tablosunda dolaştığınızı hayal edeceksiniz. Her gezginin kaşif gibi hissedebileceği, ulaşan herkese özel bir haz veren bu dağlara tırmanmak son derece zevkli. Dikkat etmeniz gereken tek şey, çok fazla sisli olduğu için kaybolma ihtimalinizin olduğudur. Endişelenmeyin çünkü bu sizin için unutulmaz bir macera olacaktır.

Pokut Yaylası, Rize

Pokut Yaylası, Rize şehrinin Çamlıhemşin ilçesinde bulunmaktadır. Çamlıhemşin'de 1800 metre yükseklikte yer alan yaylada bulutların deniz gibi altınızda akıp gittiğine tanık olacaksınız. 1800 m'den sonra ağaç türlerinin yetişmemesine rağmen, Pokut yaylası Karadeniz yelini aldığı için ağaç yetişmektedir. Bu doğa harikası yayla'da öyle bulutlar var ki sanki gökyüzüne uçuyorsunuz. Yeşilin her tonuyla kaplı dağların arasındasınız ve ayaklarınızın altında mor, sarı ve beyaz çiçekler var. Pokut yaylasında gezerken, kendinizi cennette hissedeceksiniz.

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler
 • Denizli
 • Muğla

Pamukkale, Denizli

Ender oluşumlardan biri olan travertenler'i gezerken, bulutların üzerinde gibi hissedeceksiniz. Ayaklarınızın altında ki beyaz, mavimsi travertenler size inanılmaz bir haz verecektir. Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35 ila 100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.

Ölüdeniz, Muğla

Ölüdeniz, Ege Bölgesi'nde bulunan Muğla şehrine bağlı Fethiye ilçesinde bulunan bir tatil beldesidir. Ölüdeniz kumsallarının %82 civarı oy ile 2006 senesinde dünyanın en güzel kumsalı seçildiğini biliyor muydunuz?

Bu kumsalda güneşlenmek size ayrı bir haz verecektir. Ölüdeniz'de en fırtınalı olan günlerde bile sadece biraz çırpıntılar meydana gelir. Durgun gibi görünen Ölüdeniz, gözle görünmeyen nedenlerle kendini hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, burada mevcut olan yoğun kaynak suyu çıkışlarıdır. İkincisi ise, bu doğal suların yarattıkları tuz farkından dolayı açık denizden içeriye ve dışarıya devamlı olarak bir sirkülasyon oluşur. Üçüncü neden ise, gel-git etkisi ile iki veya üç günde bir deniz ortalama yarım metre yükselir.

Bu makalemizde siz değerli ziyaretçilerimize Türkiye'de gezilmesi ve görülmesi gereken en güzel doğal yerler listemizi paylaştık. Umarım beğenmiş sinizdir, saygılarımla...admin / 13.02.2019 / 4 / 5 693

Yorum Ekleyin


 1. Efe
  Ziyaretçi
  19 Şubat 2019 21:59
  0

  Düden şelalesine bu sene Antalya'ya tatile gittiğimizde ziyaret ettik. Daha önce görmemiş olanlar çok büyük bir şey beklemesin ama yine de muhteşem bir güzelliğe sahip. Antalya'ya gidenlerin mutlaka görmesi lazım.

 2. Burak
  Ziyaretçi
  9 Mart 2019 22:34
  0

  Ölüdenizde denizin güzelliği hala aklımda,birde babadağdan atlayıp bağranları hiç anlıyamıyorum,para verip eziyet çekmek gibi bir şey ben,kumsaldan bakarken bile ürküyordum :) bu siteyede bayılıyorum çok güzel bu seneki tatil planımı burdaki bilgiler doğrultusunda yapıcağım kesin; teşekkürler gezipedia:)

 3. Elif
  Ziyaretçi
  19 Mart 2019 00:09
  0

  Cennet gibi bir ülkede yaşıyoruz ama hiçbir yerden haberimiz yok. Burada tanıttığınız 10 yerin 9'unu maalesef ilk defa duydum. Gerçekten yazık, diyecek söz yok ama ekonomik durum ile de alakalı elbette...

 4. Kayhan
  Ziyaretçi
  2 Nisan 2019 09:42
  0

  Yazılarınızı çok beğeniyorum. Mükemmel bir site yapmışsınız. Akşamları işten geldiğimde yeni yerler öğrenmek için kahvemi de alıp tek tek yazılarınızı okuyorum. Sizden ricam, İstanbul ve çevresi balık tutulabilecek yerlerinde listesini yapmanız.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Çanakkale'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Çanakkale'de Kamp Yapılacak En İyi 10

Muhteşem doğası, uçsuz bucaksız ormanlık alanları, turkuaz rengindeki denizi ve
Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Dünyanın En Ucuz 10 Havayolu Firması

Düşük fiyat her zaman düşük kalite anlamına gelmez. Kısa uzun mesafeli uçuşlar
Konya'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Konya'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bu yazımızda Konya çadır kampı alanları hangileri ve bu bölgeye yapacağınız
Rize'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Rize'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Bu yazımızda Rize çadır kampı alanları hangileri ve bu bölgeye yapacağınız
Giresun'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Giresun'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Karadeniz’in saklı kenti Giresun. Nice kervanlar geldi geçti de bozamadı senin
Gökçeada'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Gökçeada'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Gökçeada Türkiye'nin en büyük adası ve mutlaka görülmesi gereken en güzel
Karadeniz'de Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Karadeniz'de Kamp Yapılacak En İyi 10

Karadeniz’in yeşili, denizi, havası ve iklimi ayrı bir güzeldir. Özellikle doğa
Antalya'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Antalya'da Kamp Yapılacak En İyi 10 Yer

Antalya gibi bir yerde kamp alanı bulmak aslında o kadar zor değil. Çok güzel
Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilecek Ülkeler ve Şehirler

Türkiye’ye Yakın Vizesiz Gidilecek

Yurt dışı seyahatlerinde vize almanın oldukça zahmetli olması nedeniyle,
Türkiye'nin En Huzurlu Yerleri

Türkiye'nin En Huzurlu Yerleri

Yapılacak işler, kaçışı olmayan gürültüler, egzoz dumanlarının içinde heba olan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up