Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kütahya » Tavşanlı'da Gezilecek Yerler

Tavşanlı'da Gezilecek Yerler


Tavşanlıda gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde Kütahya Tavşanlı ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Tavşanlı gezilecek yerler
Tavşanlı, Kütahya'nın oldukça zengin bir tarihe ve kültürel yapıya sahip olan ilçesidir. Tavşanlı tarihi asırlar öncesine dayanmaktadır ve pek çok sit alanını, eseri barındırmaktadır. Özellikle bu bölgede bulunan eserlerin Neolitik ve Kalkolitik dönemlere ait olduğunu tespit edilmiştir. Bölgenin geçim kaynağı kömürdür ve buna bağlı pek çok kömür maden işletmeciliği bulunur. Küçük ama bir o kadar da şirin olan bu şehir, tarihi 14. Asırlara dayanan bir yerdir. O dönemlerde adı Harguş olan bu ilçe, 14. Asırdan sonra Tavşanlı adı ile anılır olmuştur.

Tavşanlı’da Kültürel ve Tarihi Yerler


Tavşanlı Kütahya’ya 50 kilometre uzaklıktadır. Komşu noktaları ise Bursa, Emet ve Balıkesir'dir. Mimari yapılardan yola çıkarak bölgenin Bizans yönetiminde olduğunu anlamak güç değildir. Ancak daha sonra Anadolu Selçuklularına ve sonrasında da Germiyanoğlularına bağlanmıştır. İşte Tavşanlıda gezilecek yerler ve tarihleri;
 • Göbel Kaplıcaları
 • Frig Kaya Mezarları
 • Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı
 • Kavaklı Cami

Göbel Kaplıcaları

İlçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Göbel Kaplıcaları, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist çekiyor. Hem erkekler, hem de kadınlar için 2 adet yarı olimpik yüzme havuzunun bulunduğu bu kaplıcalar, 34 adet lojman şeklinde konaklama tesisine de sahiptir. Ayrıca terleme odası, sauna ve Türk hamamı da yine bu tesisler de hizmet vermektedir. Romatizma ve cilt hastalıkları üzerinde şifalı olduğu bilinen kaplıca, yeşillikler içerisinde yer alıyor. Bu sayede solunum yolu hastalıkları için de birebir bir ortam yaratıyor. 32 derece sıcaklıkta suya sahip olan kaplıcalar Tavşanlı Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Frig Kaya Mezarları

Tavşanlı’da gezilip görülecek bir başka nokta da Frig Kaya Mezarlarıdır. İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan bu sit alanında hala Arkeolojik çalışmalar devam ediyor. Küçük Frigya olarak da adlandırılan bu bölge, tarihe merak duyanları doyuracak yapıtlara sahiptir. Höyüklerin ve mezarların bulunduğu bu yerleri gezebilir, tarihle iç içe bir yürüyüş yapabilir ve 13. – 14. Yüzyıllarının havasını soluyabilirsiniz.
Eğer Tavşanlı seyahati planlıyorsanız; Kütahya'da Gezilecek Yerler konulu makalemizi de incelemenizi öneririz.

Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı

Bu vakıf ormanında, dünyanın başka hiçbir köşesinde bulunmayan Premidal Karaçam bulunmaktadır. Ayrıca Topçam gibi nadir bulunan ağaçlara da ev sahipliği yapar. Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı’na gitmek için Kütahya Tavşanlı yolunun 28. Kilometresindeki sapağa girmek gerekiyor. Bu sapaktan sonra 12 kilometre daha gidildikten sonra ormana ulaşılıyor. Tam 685 hektarlık bir alana yayılan bu doğal tabiat parkında ardıç, söğüt ve ıhlamur ağaçları da bulunmaktadır. Harika bir doğa yürüyüşü için birebir olan bu tabiat parkı Tavşanlı'nın da adını dünyaya duyurmuştur.

Kavaklı Cami

Tavşanlı’da yapılan ilk cami Kavaklı Camiidir. Hayır yapmak isteyen bir Yörük tarafından inşa ettirilmiştir. M.S 1118 yılında yaptırılan bu camii, 1798 yılında, Osmanlı döneminde büyük bir onarım işleminden geçmiştir. Kesme taştan inşa edilen cami hala kullanımdadır. Kültürel miras anlamında büyük bir yere sahip olan Kavaklı Camii de Tavşanlı’da görülesi yerlerdendir.

Tavşanlı’da Nerede Konaklanır?


Tavşanlı konaklama yerleri genellikle 3 ve 5 yıldızlı oteller ile pansiyonlardan oluşmaktadır. Göbel Kaplıcalarının bulunduğu noktadaki tesisler, lojman statüsünde ve yarım pansiyon şeklinde hizmet vermektedir. Ancak aynı bölge çevresinde bulunan 5 yıldızlı termal otellerde konaklamak da mümkündür. 5 yıldızlı otellerin çoğunda Spa ve Türk hamamı hizmeti de bulunmaktadır. Daha ekonomik bir konaklama için pansiyonlar tercih edilebilir. Ayrıca et güveci ile meşhur olan Tavşanlı yeme ve içme konusunda da oldukça ekonomiktir.

Tavşanlı Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesinde bulunan Kütahya ilimizin bir ilçesi olan Tavşanlı; Domaniç, Emet ve Simav ilçeleri ile komşu durumunda olup, Kütahya merkez ile arası yaklaşık 50 kilometredir. Özel aracınız ile Tavşanlı’ya ulaşmak için Kütahya merkezden D230 kara yolunu takip ederek yaklaşık 40 dakikalık bir yolculuk ile ilçeye ulaşabilir. Ayrıca Kütahya otogarından kalkan otobüsler 6-8 TL ücret ile Tavşanlı'ya seferler düzenlemektedirler diyerek Tavşanlı nerede diye merak edenlere cevap vermiş olalım.admin / 21.02.2019 / 1 / 15 698

Yorum Ekleyin


 1. MEHMET
  Ziyaretçi
  5 Ağustos 2019 11:36
  0
  Tavşanlı Kavaklı Camii'nden bahsedilirken caminin M.Ö 1118 yılında yaptırıldığı bilgisi verilmiş. M.Ö 1118 yılında henüz İslamiyet yoktu. Kavaklı Camii HİCRİ (511) / MİLADİ 1118 yılında inşa edilmiştir.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

Dumlupınar’da Gezilecek Yerler

Dumlupınar Kütahya'nın ilçelerinden biridir. İl merkezine 83 kilometre mesafede
Çavdarhisar (Aizanoi) Antik Kenti

Çavdarhisar (Aizanoi) Antik Kenti

Çavdarhisar Anadolu'daki Efes, Bergama ve Side gibi Roma kentlerinin çağdaşı
Kütahya'da Gezilecek Yerler

Kütahya'da Gezilecek Yerler

Her köşesi ayrı güzellikler ile dolu ülkemizin dünyaca ünlü ve mutlaka
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up