Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


izmirde ne yenir
İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti olarak kabul edilen İzmir gerek kırmızı gerekse de beyaz et ile birlikte Akdeniz mutfağı lezzetleriyle, canlı balık ve mezeleriyle, Girit mezeleriyle, ot yemekleri ve kendi toprağına özgü kahvaltı kültürüyle yeme içme konusunda harikalar diyarı olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda yemeklerinin yanında havası, tarihi dokusu, denizi ve atmosferiyle de İzmir, tıka basa doymadan sofradan kalkmanın zor olduğu bir şehir olarak da ön plana çıkmaktadır. Bu yönde;
 • Boyoz
 • Kumru
 • İzmir köftesi
 • Gevrek
 • Kelle söğüş
 • Fırında yumurta
 • Lokma
 • Sübye
 • Sura
 • Kuşkonmaz kavurması
 • Şevketibostan
 • Radika salatası
 • Tulum peyniri
 • Papaz yahnisi
 • Kaymaklı Şambali
 • Her türlü deniz mahsulü İzmir'e özgü yapılarıyla dikkat çekmektedir.

İzmir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


İzmirliler mısıra darı, simide gevrek, çekirdeğe çiğdem diyen ve damak zevklerine oldukça düşkün bir coğrafyada yaşarken damak zevklerine oldukça düşkün yapılarıyla da dikkat çekmektedir. Bu durum İzmir’de yaşayanlar kadar İzmir’i her yıl ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin inanılmaz İzmir lezzetleriyle tanışmalarını sağlarken; şehrin başta yemekleri olmak üzere her daim özlenen bir yapıya da ev sahipliği yaptığı da göze çarpan diğer bir detay durumundadır.
 • Boyoz

İzmir’de ne yenir sorusuna bu yönde verilecek ilk yanıt kesinlikle boyozdur. Tabi seveni kadar sevmeyeniyle de oldukça önemli bir konumda bulunan boyoz özellikle yanında yumurta ile birlikte emsalsiz bir kahvaltı olarak da göze çarpacaktır. Zeytinli, peynirli hatta patlıcanlı çeşitleriyle İzmir boyozu doğru yerde yendiğinde günün geri kalanının güzel geçmesini sağlayan en önemli güç olacaktır.
 • Kumru

İzmir ile özdeşleşen güzide lezzetlerden biri olan Kumru İzmir'e özel ekmeğiyle müşterilere sunulurken, kumru İzmir ile birlikte yaşayan özel bir lezzettir. Sivri kenarlı bol susamlı az tuzlu kumru ekmeğine kömürde pişmiş sosis, salam ve sucuğun eşlik ettiği, üzerinde özel bir peynir bulunan kumru ketçap ve mayonezle de tüketilmektedir. İzmir lezzet durakları açısından kumrucuların oldukça büyük bir öneminin bulunduğu önemli bir gerçektir.
 • Kelle Söğüş

Bir salata çeşidi olan söğüş ile birçok kez karıştırılsa da aslen Niğde’ye ait olan ama zaman içinde İzmir ile özdeşleşmiş kelle söğüş İzmir’de hem yemek öncesi hem de yemek sonrası tüketilen özel bir lezzet olarak göze çarpmaktadır. 250 yıldan fazla bir geçmişi olan kuzu kellesinin etlerinden yapılan bir sakatat olan söğüş aynı zamanda İzmir söğüş olarak da isimlendirilirken kelle söğüş yemek için binlerce kilometre uzaktan gelen ziyaretçilere oldukça sık rastlanmaktadır.
 • Şambali Tatlısı

İzmir’in her noktasında, lokantalarda, restoranlarda hatta sokak arabalarında bile satılan ve her biri birbirinden lezzetli olan şambali tatlısı İzmirliler tarafından “en karakterli tatlı” olarak da anılmaktadır. Özellikle Kemeraltı ile özdeşleşen Şambali Tatlısı, Şam tatlısı ya da Şambaba olarak da isimlendirilir. Kare ya da dikdörtgen dilimler halinde servis edilen; irmik, süt, yoğurt ve şekerden imal edilmiş, revaniden daha yoğun ve sert kıvamlı bir tatlı olan Şambali muadilleri gibi yumurta, yağ ve un içermeyen bir tatlıdır. Şambali için en doğru adres kesinlikle İzmir’dir.
 • Şevketibostan

Ege ve Akdeniz mutfağının İzmir’in yöresel yemekleri açısından oldukça önemli bir parçası olan Şevketibostan muadili birçok farklı ot arasında belki de İzmir mutfağına en çok yakışan vasıta olmakla beraber, ev yemekleri yapan lokantaların da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Şevketibostan haricinde İzmir mutfağına ait otların 100’ün üzerinde olduğunu da belirtmek gerekmektedir.
 • Pişi

İzmir’in kuşkusuz en özel lezzetlerinden biri olan pişi, özellikle kahvaltı mekanlarının ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezlerinden biri olurken, birçok mekanın da ikram silahlarından biri olarak göze çarpmaktadır. Özellikle İzmir tulumuyla yakın bir ilişkisi olan pişi Türk mutfağının en özel sıcak lezzetlerinden biridir.
 • Çöp Şiş

Dışarıdan İzmir'e gelenler için üzerinde ısrarla durulan önemli bir lezzet olan çöp şiş özellikle İzmir Selçuk bölgesinin önemli bir lezzeti olarak göz çarpmaktadır. Özel kesilen ve pişirilen etler minik çöp şişlere geçirildikten sonra kömür ateşinde pişirilirken piyaz ve ayranla inanılmaz bir birliktelik sağlamaya da devam ediyor.

İzmir’in En İyi Restoranları

Ege'nin incisi ve Ege mutfağının merkezi konumunda bulunan İzmir, aynı zamanda Akdeniz mutfağının da önemli bir temsilcisi olarak da nitelendirilebilir. Bu yönde İzmir, otları ve deniz ürünlerinin yanı sıra küçükbaş ve büyükbaş hayvan ürünleriyle de ön plana çıkan restoranlarıyla Ege'nin incisi olarak ifade edilirken; mezeleriyle ünlü çok önemli mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Yengeç Restoran

İzmir’in restoranları arasında farkındalık yaratan adreslere göz atıldığında deniz ürünleri ve mezelerin restoran farkındalığı için oldukça önemli olduğu göze çarparken bu yönde İzmir Urla deniz kenarında bulunan Yengeç Restoran İzmir restoran tavsiyeleri arasında ön plana çıkan önemli adreslerden biri olarak ifade edilmektedir. 1860’lı yıllarda inşa edilen taş bir binada deniz ürünü tatlarına tutkun, aynı zamanda da mezeyi bir hayat biçimi olarak görenlerin uğrak bir mekanı olan Yengeç Restoran aynı zamanda eski Girit mezeleri için de oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır.
 • Kapha

İki yıl önce açılan ve iki yıldır İzmir mutfağına kattığı önemli yorumlarla dikkat çeken Kapha deniz ürünü ağırlıklı menüsüyle Alaçatı’nın en önemli lezzet mekanlarından biri haline gelirken özel bir şef mutfağı arayışı içinde olanların uğrak noktası olmaya da devam ediyor.
 • Kaplan Dağ

İzmir Tire’de bulunan Kaplan Dağ hem şehir dışı hem de yurt dışı ziyaretçilerinin İzmir’deki lezzet duraklarından biri olurken 30 yıla yaklaşan tecrübesi, ot et yemekleriyle İzmir'e gerçek bir değer katan adreslerden biri konumundadır. Tire köftesi, Şevket-i Bostani, fırında kuzu incik ve reyhan şerbeti Kaplan Dağ’ın en çok ön plana çıkan tatları arasında bulunurken özellikle Ege otlarına kattığı yorumlarla da ön plana çıkmaya devam etmektedir.
 • Tarihi Asansör Restoran

İzmir’de evlilik yıldönümünde gidilecek yerler ya da evlilik teklifi yapılacak mekanlar arasında tartışmasız bir üne sahip olan Tarihi Asansör Restoran yemekleri yanında manzarasıyla da misafirlerine önemli bir değer sunmaktadır.
 • Dostlar Fırını

İzmir boyozu için şehrin en önemli adreslerinin başında gelen Dostlar Fırını klasik boyoz lezzetlerinin yanı sıra mercimekli, enginarlı ve tahinli boyoz çeşitleriyle de dikkat çekerken, boyoz yanında haşlanmış yumurta lezzetiyle de kendine özgü bir farklılık yaratmayı da başarıyor.
 • Cavit’in Yeri

İzmir Güzelbahçe’de denizin yanına konumlanmış olan Cavit’in yeri “kendin pişir kendin ye” tatları arayan müşterilerin uğrak noktası olarak dikkat çekerken, özellikle mezeleriyle uzun bir süredir İzmir’in en çok konuşulan mekanlarından biri konumundadır.
 • Boğaziçi Restoran

İzmir Üçkuyular Vapur İskelesinde bulunan Boğaziçi Restoran İzmir en iyi balık restoranı listelerinde daima en üst sıralarda yer almayı başarırken mekanda yer bulmanın zorluğuna istinaden önceden rezervasyon yaptırılması gerekmektedir. Özellikle “ot kavurması” ve “balık lokum” gibi lezzetler için Boğaziçi Restoran oldukça önemli bir konumda bulunmaktadır.
 • Topçu Restoran

İzmir’de oldukça uzun yıllardır aynı çizgide hizmet veren elit mekanlardan biri olan Topçu Restoran, İzmir'e özgü çöp şiş tutkunlarının uğrak yeri olarak dikkat çekerken, eğlence sonrası özellikle kelle paça başta olmak üzere gece çorbası taleplerinin de merkezi konumunda bulunmaktadır.
 • Meşhur Tavacı Recep Usta

Kaburga dolması ya da Ege adıyla "sura" yemek isteyenler için en önemli lezzet duraklarından biri olan Meşhur Tavacı Recep Usta aynı zamanda çocuklu aileler için önemli bir yaşam alanı da sağlarken İzmir’in en önemli restoranlarından biri olarak da dikkat çekiyor.

İzmir’deki En İyi Kahvaltı Mekanları

Ege mutfağına özgü yöresel lezzetleri yanında İzmir kahvaltı mekanları açısından da oldukça önemli mekanlara ev sahipliği yapan İzmir, bu yönde hem şehir içi hem de şehir dışı müşterilerine de en iyisini sunmaya devam etmektedir. Özellikle boyoz gibi bir lezzete sahip olan şehir, boyozun merkezinde bulunduğu değişik kahvaltı duraklarının doğayla birleşmesi sonucu kahvaltı bakımından müşterilerine en iyisini sağlayan mekanlara da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Noni’s House

Özellikle hafta sonu kahvaltıları için önemli bir durumda bulunan Noni’s House Alaçatı’nın yoğunluğundan kaçanların uğrak noktası olmaya devam etmektedir. Eşsiz kahvaltısı yanında otlu börek, pişi ve boyoz bakımından da oldukça önemli bir değer olan mekan kuru meyve anlamında da müşterilerine en iyisini sunmaktadır. Çeşme’ye yolu düşenler için kaçırılmaması gereken bir nokta Noni’s House.
 • Tuzu Biberi

Sadece İzmir kahvaltı yerleri için değil Türkiye'nin de sayılı kahvaltı mekanları arasında bulunan Tuzu Biberi özellikle Alsancak şubesinde kahvaltısına değer katmak isteyenlerin uğrak noktası olarak göze çarparken zengin kahvaltı menüsünün yanında önemli mangal lezzetleriyle de dikkat çekiyor.

 • Bazlama Kahvaltı & Brunch

Son dönemde İstanbul’da da kahvaltı anlamında önemli bir değer sağlayan merkezlerin başında gelen Bazlama Kahvaltı & Brunch, aslen Çeşme merkezli olarak İzmir’in en önemli değerlerinden birini oluştururken uzun soluklu kahvaltılara değer katan bir konumda bulunmaktadır. Klasik Ege serpme kahvaltısı yanında bazlama, çeşit çeşit katmerler, menemen ve acuka ile ev yapımı sucuklar eşliğinde Bazlama Kahvaltı & Brunch İzmir kahvaltı mekan önerisi için düşünmeden işaret edilebilecek noktalardan biri.
 • Zeytinli Köşk

İzmir Urla’da yer alan ve 10 dönümlük bir zeytin bahçesi içerisinde bulunan Zeytinli Köşk, tamamı yöresel ve doğal ürünlerle hazırlanan bir kahvaltı konseptine sahip olmakla beraber fiyat anlamında da müşterilerine en iyisini sunmaya çalışan bir yapıda bulunmaktadır.
 • Morisi Kahvaltı Ve Girit Mutfağı

Morisi Kahvaltı ve Girit Mutfağı günün her saati kahvaltı hizmetini müşterilere ulaştıran elit bir mekan olmakla beraber atom reçeli ve portakallı tereyağı gibi lezzetleriyle de ön plana çıkmaktadır. İzmir serpme kahvaltı için Morisi Kahvaltı tercih edilmesi önemle tavsiye edilen bir mekan.
 • Fafuly

Sadece klasik bir kahvaltı mekanı olarak nitelendirilmemesi gereken Fafuly aynı zamanda Karadeniz mutfağına ait özel lezzetleri müşterileriyle buluştururken, İzmir'e özgü Ege kahvaltısı anlamında da müşterilerine en iyisini sunmaya devam etmektedir.
 • Tepe Kahve Çetin’in Yeri

Urla’nın Kavaklıdere bölgesinde yer alan ve 60 yılı aşkın bir süredir Çeşme yolu üzerinde de olması sebebiyle özellikle tatilciler başta olmak üzere oldukça geniş bir kesime kahvaltı hizmeti sağlayan Tepe Kahve kahvaltısının tamamı Ege ürünlerinden hazırlanırken, kahvaltılıkların her daim taze yapısı İzmir genelinde haklı bir ün kazanmış durumdadır.
 • Urla'daki Bahçem

İzmir kahvaltıcı tavsiyesi olarak son olarak belirtilmesi gereken durak da doğayla iç içe yapısı, harika atmosferi ve bol oksijen seçeneğiyle ön plana çıkan Urla'daki Bahçem olurken, özellikle ev yapımı kusursuz reçelleri tatmak için mekanın önemli bir değer sağladığının da belirtilmesi gerekiyor.admin / 01.03.2019 / 0 / 2 122

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Bodrum'da Ne Yenir? (Bodrum'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Bodrum'da Ne Yenir? (Bodrum'daki En İyi

Bodrum’un meşhur yemekleri, ziyarete giden herkesin ilgi odağı haline
Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki

Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En

Kocaeli'nin meşhur yemekleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından oldukça
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up