Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kırklareli » İğneada'da Gezilecek Yerler

İğneada'da Gezilecek Yerler


İğneada gezilecek yerler
Kırklareli şehrinin sınırları içerisinde kalan İğneada, bir nevi Trakya bölgesinde insanların az bildiği saklı cennetlerden birisidir. Sakin, huzurlu ve insanı dinlendiren bir atmosfere sahip olan iğneada, 2007 yılında Kültür Bakanlığı tarafından milli park olarak ilan edilmiştir. Kaldı ki insanlar tarafından yeni yeni duyulmaya başlayan bu saklı cennet, yılın ilkbahar aylarında insanların akınına uğramaya başlamıştır. Nitekim internette "İğneada Gezilecek Yerler" tarzında arama yapan insanların sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Bu açıdan Kırklareli ve çevresinde bulunan okurlarımızın bir hafta sonu kaçamağı olarak İğneada’da neler yapabileceğini derledik.

İğneada Gezilecek Doğal Yerler

 • İğneada Lognoz Ormanları

Türkiye ve Avrupa kıtası beraber değerlendirildiğinde Avrupa'nın en büyük lognoz ormanı olan İğneada Lognoz Ormanları, Bulgaristan sınırına 25 kilometre mesafede bulunmaktadır. 2007 yılında Kültür Bakanlığı tarafından milli park olarak kabul edilen bu ormanların içerisinde binbir çeşit bitki örtüsü görmeniz mümkündür. Ayrıca buradaki ağaçların kökleri toprağın alt tabakasında suyun içerisinde bulunmaktadır. İğneada ve çevresine gezmeye giden gezginlerin; uğrayacakları destinasyonların en başına Lognoz Ormanlarını yazmalarını tavsiye ederiz.
 • Dupnisa Mağarası

Kıklareli İğneada dendiği zaman insanların aklına gelen ilk yerlerden birisi Dupnisa Mağarası’dır. Bu mağara Sarpdere Köyü civarında olmakla beraber İğneada merkezden kalkan minibüslerle kolayca bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Mağaradan içeriye girdiğinizde sizi olağanüstü bir sarkık görüntüsü karşılayacaktır. 2700 metre yüksekliğinde olan bu mağaranın ortalama 1000 metresi sulardan oluşmaktadır. Kaldı ki Dupnisa Mağarası’nın alt tabanında göl üst tarafından bulunan sarkıklar ile harika bir görüntü oluşturduğuna şahitlik edebilirsiniz.
 • Saka Gölü Longozu

İğneada sahilinin hemen yanında bulunan Saka Gölü Longozu, bazı yerlerde denizle birleşerek bazı yerlerde kumsalın gerisinde kalarak harika bir görüntü oluşturuyor. İğneada civarındaki en güzel yerlerin başında gelen bu Saka Gölü, civarında iğneada kamp yerleri bulabilirsiniz. Bu kapsamda hafta sonları büyükşehirlerden sakinliğe huzura kaçmak isteyen gezginler, hafta sonlarını bu gölün çevresinde geçirebilirler.


İğneada Gezilecek Koy ve Köyler

 • İğneada Feneri

İğneada Feneri, bu şirin beldenin simgesi olarak kabul edilmekle beraber 1866 yılında Fransızlar tarafından inşa edilmiştir. Denize uzaklığı ortalama 50 metre olan bu fenerin harika bir ışıklandırma sistemi bulunmaktadır. Hem tarihi bir yapı olması hem de güzel bir görüntüye sahip olması nedeniyle bu bölgeye gelen gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerlerin başında gelir.
 • Beğendik Köyü

İgneada ile Bulgaristan sınırı arasında bir konumda bulunan Beğendik Köyü, doğal havası ve sakinliği ile gezginlerin ilgisini çekiyor. Özellikle hafta sonlarını sinirden stresten uzak geçirmek isteyen kişiler sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar her şeyini bu köy civarında bulunan doğayla iç içe bulunan mekanlarda yapabilirler. Ayrıca köyün hemen kuzey-doğu bölgesinde bulunan sahilin de oldukça temiz ve berrak bir suya sahip olduğunu söyleyebiliriz.
 • Limanköy

İğneada gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerden birisi Limanköy’dür. İğneada’da doğayla iç içe sakin bir köy görünümünde olan bu bölgede longoz ormanları, deniz ve gölleri bir arada bulabilirsiniz. Ayrıca ana geçim kaynağı balıkçılık olan bu köye ilkbahar aylarında gittiğinizde çok güzel balıklar yemeniz mümkündür.
 • Palivor Çiftliği

İğneada Longoz Ormanları civarında bulunan Palivor Çiftliği’ne ortalama 10-15 dakikalık bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz. Ormanların içerisinde farklı bir cennet olan bu çiftlikte her şeyin en doğalını deneyebileceğiniz gibi bütün gününüzü ağaçların altında kuş sesleri ile geçirebilirsiniz.

İğneada Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğanın adeta ahenkle dans ettiği bir belde olan İğneada Nerede diye incelediğinizde bu şirin beldenin Kırklareli'nin Demirköy ilçesi içerisinde olduğunu görebilirsiniz. Şehre uzaklığı 100 kilometreden fazla olan İğneada’nın ilçe merkezine uzaklığı ise 25-26 kilometre civarındadır. Bu beldeye en çok ziyaretçinin geldiği yer olan İstanbul'a ise uzaklığı 224 kilometredir. Nitekim yılın her döneminde İstanbul, İzmit gibi şehirlerden buraya insan aktığını söyleyebiliriz.
İğneada seyahati planlıyorsanız; Kırklareli'de Gezilecek Yerler ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler konularımızı da mutlaka inceleyiniz.
Trakya'nın bu saklı cennetine kara yolu ile ulaşmanız mümkündür. İstanbul ve Edirne gibi şehirlere ortalama 2-3 saatlik mesafede bulunan İğneada’ya kendi şahsi aracınız ile gitmenizi tavsiye ederiz. Kaldı ki Kırklareli, Demirköy yolunu takip ederek bu beldeye ulaşabilirsiniz. Ayrıca şahsi aracı bulunmayan gezginler de İğneada’ya düzenlenen turlar ile yahut şehir merkezinden kalkan Demirköy - İğneada otobüsleriyle de buraya ulaşabilirler.admin / 12.03.2019 / 3 / 3 138

Yorum Ekleyin


 1. Erdal
  Ziyaretçi
  14 Mart 2019 19:55
  0

  İğneada ismini çok duydum. Bize de oldukça yakın olmasına rağmen bir türlü kısmet olmadı oraya gitmek için... Özellikle kara ve deniz avcılığı için arkadaşlar oldukça övgüyle bahsediyor.

 2. serenay
  Ziyaretçi
  28 Mart 2019 23:03
  0

  Bir yıl kadar Kırklareli merkezde kaldım. İş için birkaç kez Pınarhisar'a gitmiştim. İğneada ve kıyıköye çok  gitmek istedim ama fırsat bulamadım. inşallah tekrar Kırklareliye gitme imkanı bulurum.

 3. Yücel
  Ziyaretçi
  24 Nisan 2019 00:49
  0

  İstanbuldan sıkılanlar için 2 saat uzaklıktaki harika yeri kesinlikle keşfetmeleri gerekiyor. Tabi çok kişi keşfederse İğneada o güzel doğası ve sakinliği kalmayabilir. Bence yazıyı okuyun neler kaçırdığınızın farkına varabilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Kıyıköy Papuçdere Tanıtımı

Denize ulaştığı noktada ise Kıyıköy bütün güzelliği ile yer almaktadır.
Kıyıköy Kastro Plajı

Kıyıköy Kastro Plajı

Kastro plajı deniz ve göl tatilini bir arada yapmak isteyen kişilerin tercihi
Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz’da Gezilecek Yerler

Lüleburgaz Kırklareli'nin ilçelerinden biridir. İl merkezine 63 kilometre
Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy Mağarası

Doğa Severler İçin Kırklareli Kıyıköy

İnsanlar tarafından çok bilinmeyen yerlerden bir tanesi de Kırklareli sınırları
Trakya'nın Kapadokyası Vize ve Kıyıköy'de Gezilecek Yerler

Trakya'nın Kapadokyası Vize ve

Çatalca’dan başlayıp Bulgaristan sınırına kadar uzanan Istranca Dağları
Kırklarelide Gezilecek Yerler

Kırklarelide Gezilecek Yerler

Trakya'nın en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Kırklareli doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up