Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Hatay » İskenderun'da Gezilecek Yerler

İskenderun'da Gezilecek Yerler


İskenderun gezilecek yerler
İskenderun gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, İskenderun'a seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için İskenderun'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Akdeniz'in bu güzel ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:


İskenderun tarihi ve doğal güzellikleri ile ülkemizde en zengin bölgeler arasında yer almaktadır. Oldukça zengin bir kültürel mirasa sahip olan İskenderun'a yakın farklı ilçelerin sınırları içerisinde kalan doğal ve tarihi güzellikler İskenderun'a gidenlerin ziyaret etmesi gereken önemli yerlerdir.
Eğer İskenderun seyahati düşünüyorsanız; Hatay'da Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka okuyunuz.

İskenderun’un Tarihi Hakkında Bilgi

İskenderun’un tarih M.Ö. 2000’lerden başlayarak birçok krallığın eline geçmesi ile devam etmiş, gerçek anlamda ise M.Ö 333’de İskender tarafından kurulmuştur. Romalılar, İranlılar, Bizans, Eyyübiler, Selçuklular gibi birçok imparatorluğa yurt olan Hatay İskenderun Osmanlı İmparatorluğuna yurt olarak Osmanlı zamanının Doğu Akdeniz ticaretinde önemli bir liman kenti olmuştur. 12 Kasım 1918 yılında Fransız işgaline uğrayan bölge Türk askeri birliklerinin şehre girişi ile düşman işgalinden kurtulmuştur. 5 Temmuz 1938 tarihi İskenderun’un kurtuluş günü olarak kabul edilmiştir.

İskenderun’da Gezilecek Tarihi Yerler

İskenderun’da gezilmesi gereken tarihi yerler, tarihte yer almış her toplumun izlerini taşıyan ve tarih içerisinde unutulmaz yolculuklar yapmanızı sağlayacak özellikte görülmeye değer yerlerdir.
 • Damlataş Mağarası: deniz seviyesinden 550 metre yükseklikte olan mağaraya girmek için 200 adet civarında merdiven basamağına tırmanmak gerekir. Payas belediyesine bağlı olan mağara sarkıt ve dikitlerden oluşmuş doğal bir mağaradır.
 • Payas Kalesi: Payas ilçesi sınırları içerisinde bulunan yapımı eski çağlara dayanan tarihi kale bölgenin Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından tamamen yeniden inşa edilmiştir. Kalenin yenideninşası sırasındacami, hamam ve imaret ilave edilerek tamamlanmıştır.
 • Kinet Höyük: İskenderun’a 30 km mesafede bulunan Kinet Höyük 33 dönümlük alanda kurulmuş olan antik şehirdir. Yapılan kazılarda bölgede birçok ev kalıntısı bulunmuştur. Yapılan kazılarda bölgede bulunan kalıntıların çoğu Hatay Müzesinde sergilenmektedir. İskenderun tarihi gerçekliğine tanık olmak için görülmeye değer tarihi antik şehir olma özelliğine sahip bir bölgedir.
 • Meryem Ana Havuzu: İskenderun’a bağlı Arsuz mevkiinde bulunan Meryem Ana Havuzu halk arasında Şeydi adı ile anılmaktadır. Meryem Ana Havuzunun bulunduğu turistik bölge doğal güzellikleri ve Meryem Ana efsaneleri ile dikkat çekmektedir.

İskenderun’da Gezilecek Doğal Güzellikler

İskenderun’da gezilmesi gereken doğal güzellikler zengin bir coğrafyaya sahiptir. Akdeniz bölgesinin engin mavi denizinde serinlemek isteyen ziyaretçiler ile dolup taşan sahiller doğal güzelliklerle unutulmaz dakikalar yaşamak isteyenleri ağırlamaktadır.
 • İskenderun Körfezi: İsmini İskenderun limanından alan İskenderun körfezi kara ve deniz ulaşım hizmetlerinin fazlası ile gelişmiş olduğu bölgedir. Ticaretin büyük bir öneme sahip olduğu körfez Hatay ve Adana şehirlerinin en doğu noktası olarak nitelendirilebilir. Muhteşem bir sahile sahip olan bölge İskenderun’da sahil keyfi yaşanabilecek önemli bir noktadır.
 • Karaağaç Plajı: Yumuşacık kumları ve sıcacık deniz suyu ile İskenderun’da Karaağaç mahallesinde bulunan plaj İskenderun'a en yakın plaj olma özelliğine sahiptir. Kasım ayına kadar denize girilebilen Karaağaç plajı dalgakıranlara sahip bir plajdır. Plajda fazla dalga olmaması sebebi ile özellikle çocuklu aileler için ideal bir piknik ve kamp alanı olmaktadır.
 • Soğukoluk Yaylası: günübirlik ya da konaklamalı gezilebilecek doğal güzelliklerle dolu yaylada doğa yürüyüşleri yapabilir kamp kurabilirsiniz. İskenderun körfezinin eşsiz manzarasını seyretmenin keyfine vararak piknik yapılabilecek doğa harikası Soğukoluk yaylası Güzelyayla olarak da bilinmektedir.

İskenderun'daki Müzeler

İskenderun müzelerisınırlı sayıya sahiptir ve bölgede ziyaret edilebilecek bir tane müze bulunmaktadır.
 • İskenderun Deniz Müzesi: İskenderun’da bulunan ilk ve tek müze olan İskenderun deniz müzesi Türkiye’deki deniz müzeleri arasında 3.deniz müzesi konumunda bulunmaktadır. Geniş bir koleksiyona sahip olan müzede denizcilik ile ilgili araç ve gereçler sergilenmektedir. Pazartesi ziyarete kapalı olan müze haftanın diğer günlerinde saat 09:00 ile 17:00 arasında ziyarete açık olmaktadır. Öğrenciler için müze ziyaretlerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Yetişkin giriş ücreti ise 10 TL olarak uygulanmaktadır.

İskenderun’da Düzenlenen Festivaller

İskenderun festivallericoğrafyanın geleneklerini yakından tanımak için önemli olmaktadır. İskenderun’da düzenlenen festivaller bölgedeki gelenekleri yaşatırken bölge halkının kaynaşmasına yardımcı olmaktadır.
 • Uluslararası İskenderun Turizm ve Kültür Festivali: Temmuz ayında düzenlenen festivalin süresi 5 gündür. Festival sırasında spor organizasyonları yapılmakta ve birçok konserler düzenlenmektedir. Sergiler ve çeşitli gösterilerle şenlenen festival boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.
 • Arsuz Geleneksel Uluslar arası Kültür Sanat Festivali Füsun Sayek Kültür ve Sağlık Etkinlikleri: Ağustos ayında düzenlenen festivalde spor turnuvaları düzenlenmekte ve konferans, panel, sergiler, dans ve sağlık erkinlikleri gerçekleştirilmektedir.

İskenderun’da Ne Yenir?

Genel olarak buğday ve buğday ürünlerinin zengin olduğu İskenderun mutfağını zenginleştiren diğer ürünler et, sakatat ve deniz ürünleri, çeşitli bitki ve baharatlardır. Bölgede mevsiminde toplanan ve yıl boyunca kullanılmak üzere hazırlanan kurutulmuş gıdalar ile yapılan yemekler mevsimlerindeki lezzette sofraları süslemektedir. İskenderun’un meşhur yemeklerive yöresel lezzetleri denenmesi gereken tatlar olmaktadır.
 • Belen Tava: İskenderun'da ne yenir denildiğinde ilk akla gelen ve yağsız ve sinirsiz et ile çeşitli baharatların karışımından hazırlanan Belen tava eritilmiş kuyruk yağı katılarak fırında pişirilen değişik bir lezzettir.
 • İskenderun Kebabı: adana kebabından daha ince yapılan kebabın içerisine ince bıçak kıyması ve kuzu eti karıştırılarak yapılır.
 • İçli köfte ve çiğ köfte: Bölgede meşhur olan yöresel etli yemeklerdir.
 • Kömbe: taş fırında pişirilen bölgenin meşhur hamur işi çöreğidir. Çay ve meşrubatlar ile özellikle bayramlarda ikram edilmektedir.
 • Müşebbek Tatlısı: Halka tatlısı olarak bilinen lokma tarzı tatlının bölgedeki adı müşebbek olarak bilinmektedir.
 • Çıtır kabak tatlısı: çıtır kabakların üzerine bol tahin ve ceviz eklenerek yapılan yöresel bir tatlıdır.

İskenderun’un Meşhur Ürünleri

İskenderun’da üretilen hediyelik ürünler seçerken doğal ve şifalı yöresel lezzetlerden tercih edenlerin sayısı oldukça fazladır. İskenderun’da hediyelik ürün alan kişiler çoğunlukla yöresel lezzetlerden satın almaktadırlar. İskenderun neyi meşhur? aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz.
 • Kuru Sebzeler: Bölgede sıklıkla tüketilen kuru sebzeler mevsiminde toplanarak iplere dizilip kurutulmaktadır.
 • Baharatlar: kurutulmuş ya da taze olarak satılan taze dağ kekiği, meyan kökü ve zahter gibi çeşitli baharatlar bölgede doğal olarak yetiştirilmektedir.
 • Defne sabunu: Mis kokusu ve şifalı özelikleri ile bölgede meşhur olan defne sabunu satın alınabilecek hediyelikler arasında bulunan doğal bir üründür.
 • İpek Dokumalar: ipek dokuma ürünleri İskenderun’dan alınabilecek hediyelikler arasında yer almaktadır.

İskenderun Nerede ve Nasıl Gidilir?

İskenderun'a dilerseniz hava dilerseniz kara yolu ile ulaşmanız mümkündür. İskenderun nerede sorusunun yanıtı ise Hatay olarak verilebilmektedir. Türkiye'nin güneyin Akdeniz Bölgesinde yer alan Hatay'ın en güzel ilçelerinden biri olan İskenderun'a ulaşım seçenekleri gelişmiştir. İskenderun’un İstanbul'a uzaklığı yaklaşık 1090 kilometre mesafede yer almaktadır.

Şahsi aracınız ile İstanbul’dan İskenderun'a 11 ila 12 saatte gidebilirsiniz. Aynı yolculuk uçakla yapıldığı takdirde yaklaşık 1,5 saat sürecektir. Ankara’dan İskenderun'a yapılacak bir uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat sürecektir. Bölgeye en yakın ve aktif olarak faaliyet gösteren hava limanı Hatay Hava limanıdır. Uçak yolculuğunda Hatay Hava limanına ulaştıktan sonra İskenderun'a kara yoluyla ulaşmanız gerekmektedir. Hava limanında taksi ile ya da ilçelere yapılan dolmuş seferleri ile ulaşmak mümkün olacaktır.admin / 20.03.2019 / 2 / 11 357

Yorum Ekleyin


 1. Aslı
  Ziyaretçi
  26 Mart 2019 11:35
  0

  Tarihi dokusu oldukça güzel ve gezilip görülmesi gereken bir yer. Manzara açısından çok başarılı Akdenizi ayaklarınızın altında görebilmeniz oldukça mümkün diyebiliriz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Erzin'de Gezilecek Yerler

Erzin'de Gezilecek Yerler

Erzin gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Hatay Erzin hakkında bilgi
Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı Gezilecek Yerler

Reyhanlı gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Dörtyol , Hatay'ın ilçelerinden biridir. İl merkezine 84 kilometre mesafede
Samandağ'da Gezilecek Yerler

Samandağ'da Gezilecek Yerler

Keldağ ve Musa Dağı arasında masmavi bir denizin, upuzun bir kumsalın, kıyıdan
Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya'da Gezilecek Yerler

Antakya’da Sünni ve Alevi Türkler; Sünni, Alevi, Ortodoks ve Katolik Araplar,
Hatay'da Gezilecek Yerler

Hatay'da Gezilecek Yerler

Hatay'da gezilecek yerler nerelerdir ve bu yerlerin gezilmeye değer olmasındaki
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up