Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen'de Gezilecek Yerler

Ardeşen gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Ardeşen'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Rize Ardeşen ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

rize ardeşen
Rize ile Hopa karayolu yakınlarında yer alan Ardeşen; Karadeniz'e kıyısı olan ilçelerden biridir. 10 km uzunluğunda kıyısıyla güzel bir sahil şeridine sahiptir. Ülkemizin en nemli, en yağışlı ve en az güneş gören ilçesi unvanına sahiptir. Şehrin büyük bölümü yeşilliktir. Rize Ardeşen, doğal güzellikleri ve bazı tarihi yapılarıyla gezginlerin ilgisini çeker.

Ardeşen Tarihi


Çok eski Ardeşen tarihi hakkında pek bir kayıt bulunmasa da uzun yıllar boyunca Roma ve Bizans yönetiminde kalmış ve daha sonra Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu egemenliğine girmiştir. 1461 yılında da Fatih Sultan Mehmet tarafından Türk toprağı olmuştur. Şehrin ismini alması rivayete göre Yavuz Sultan Selim’in sancak beyi olduğu zamanlarda Osmanlı tahtına sahip olmak için Kepa sancak beyi oğlundan yardım istemiştir. Yardım alma yolunda Fırtına Derece ağaç parçalarını sahilde görmesiyle bölgenin yüksek kesimlerinde yerleşimi görerek “ Buranın ardı şendir.” Dediği için ismi verilmiştir.
Eğer Ardeşen'e seyahat etmeyi düşünüyorsanız; Rize'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka okuyunuz.

Ardeşen'de Gezilecek Tarihi Yerler

Uzun yıllar Rum yönetiminde kalan şehirde bu zamanlara dayalı mimariler yıkık olarak günümüze ulaşmıştır. Ancak şuan Türk yönetiminden bugüne çok sayıda cami gelmeyi başarmıştır. Ardeşen’de gezilecek yerler konusunda araştırma yapanlar aşağıdaki noktaları ziyaret edebilirler.
 • Işıklı Camisi

ardeşen ışıklı camisi
Cami ilçe merkezinin sahil yolu üzerinde bulunur. 1887 yılında dikdörtgen plana sahip kırma çatılı şekilde yapılmıştır. Caminin taştan yapılmış ve üzerinde ayetlerin bulunduğu bir mihrabı vardır. Caminin minberi ahşaptandır. Tavanında, minberinde ve mahfilinde Barok mimari süsleme örneklerini görebilirsiniz. Günümüzde ibadete açık olan cami iç ve dış mimari özellikleri ile gezginlerin ilgisini çekmektedir.
 • Seslikaya Köyü Camii

seslikaya köyü camii
Ardeşen’in Seslikaya köyü sınırlarında yer alan cami 1801 yılında yapılmıştır. Karadeniz’in en özel ahşap işçiliği bulunan ve günümüze kadar gelmiş camileri arasındadır. Yapı; dikdörtgen planlı olarak ahşap ve yontma taştan yapılmıştır. Mihrabı, minberi ve iç duvarlarında bulunan kalem işi süslemeler ile dikkat çeker. Güzel bir mimarisi ve ince işçiliği olan cami günümüzde ibadete ve ziyarete açıktır.
 • Ekşioğlu Camisi

rize ekşioğlu camii
İlçe merkezinde Çifte Kavak Mahallesi sınırlarında bulunan cami, ilk kez Ekşioğlu Hacı Mustafa Efendi tarafından yaptırılmıştır. Ancak 1869 yılında yenilenmiş ve yeni eklemeler yapılmıştır. Mimarisi dikdörtgen planlı, kırma çatılı, duvarlı bir yapıda bulunur. Cami şu sıralar ibadete açık olarak hizmet vermektedir.
 • Ardeşen Kilisesi

ardeşen kilisesi
İlçe merkezinde yer alan Kavaklı Mahallesi sınırlarında bulunan yapı, ne zaman kim tarafından yapıldığı belli olmayan bir mimaridir. Ancak Trabzon Pontus Rum İmparatorluğu zamanında yapıldığı varsayılır. Uzun süredir kullanılmadığı için günümüzde harap haldedir. Ancak bölgede kilise mimarisiyle ilgilenen ziyaretçiler rotasını buraya çevirebilir.


Ardeşen'de Gezilecek Doğal Yerler

Ardeşen ilçesi Karadeniz’in tüm doğal güzelliklerini barındıran bir yerdir. Yaylaları ve Karadeniz’in eşsiz sahil kesimini gezmek isteyen gezginler Ardeşen gezilecek yerler arasında çok sayıda doğal noktaya uğrayabilirler.
 • Golazena Yaylası

golazena yaylası
Ardeşen sınırları için bulunan ve 2200 m rakımda yer alan yayla; otantik yapısı ve manzarasıyla fotoğraf için uygun için bir bölgedir. Şehir merkezine 48 km olan bu doğal güzellik Altıparmak Dağı altında yer alır. Bölgede yayla turizmine katılacak olan gezginler burayı ziyaret edebilir.
 • Sırt Yayla

sırt yaylası
Sırt Yaylası; Ardeşen ilçesine bağlı ve en kalabalık nüfusa sahip yayladır. Ortalama 300 hanenin yer aldığı bölgede eski evler vardır. Karadeniz yayla mimarisini burada bulabilirsiniz. Ayrıca yaylada ağustos ayında şenlikler düzenlenir.
 • Tobamzga Yaylası

tobamzga yaylası
Rize şehrinin en görülmesi gereken yaylalarından biridir. Sırt Yaylasından sonra hemen buraya ulaşabilirsiniz. Hemen önünde büyük bir doğal güzellik olan Tunca Vadisi ve gölü bulunur. 2600 m rakıma sahip yaylayı Yeniköy ve Önder köyü sakinleri yaz aylarında kullanır.

Ardeşen Festivalleri

Ardeşen Yeniyol Kültür Şenliği
Ardeşen’de özellikle ağustos aylarında Ardeşen Yeniyol Kültür Şenliği düzenlenir. Bununla birlikte yine aynı ayda yayla şenlikleri vardır. Bu etkinliklere katılmak için ağustos aylarında buraya gidebilirsiniz.

Ardeşen Müzeleri

Ardeşen Etnografya Müzesi
Karadeniz kültürünün birçok ögesini barındıran bu güzel ilçede Ardeşen Etnografya Müzesi’ni görebilirsiniz. Müzede tarihe ait çok sayıda özel yöresel parçayı bulabilirsiniz. Müze yapılan çalışmalar sonucunda sürekli potansiyelini geliştirmektedir.

Ardeşen Yöresel Yemekleri

hamsili pilav
Ardeşen’de Karadeniz yöresinin birçok lezzeti bulabilirsiniz. Ardeşen’de ne yenir, sorusunun cevabını belediyeye ait olan ya da özel işletmelerde şu lezzetleri tadarak bulabilirsiniz:
 • Enişte Lokumu
 • Etli Kuru Fasulye
 • Hamsi Çığırtası
 • Hamsi Kolu
 • Hamsili Pilav
 • Kara Lahana Çorbası
 • Laz Böreği
 • Mısır Ekmeği

Ardeşen Neyi Meşhur?

Karadeniz yöresinin en önemli geçim kaynağı olan çayı, kendiniz ve yakınlarınız için satın alabilirsiniz. Şehirde hizmet veren çay işletmelerinden bu ürünü tedarik edebilirsiniz.

Ardeşen Nerede, Nasıl Gidilir?

Rize'nin sahili, yeşili ve yaylalarıyla ünlü bu ilçesi olan Ardeşen'e "Ardeşen nerede?" sorusunu merak edenler kara yolu ya da hava yoluyla ulaşabilirler. Ankara’ya ortalama 850 km uzaklıkta yer alan şehir, İstanbul'a 1200 km uzaklıkta bulunur. Hava yolu ile gitmek isteyen gezginler ise ülkemizin birçok noktasından Rize- Artvin Hava limanına uçarak şehre kolayca ulaşabilir.admin / 04.04.2019 / 1 / 618

Yorum Ekleyin


 1. Mevlüt
  Ziyaretçi
  22 Nisan 2019 20:48
  0

  Yaylalardan farklı bir yer arayanlar için Ardeşen Kilisesi gerçekten ilgi çekici. Kilise hakkında net bir bilgi yok. Bölge halkının tahminene göre Rumlar kaldığı söylenmektedir. Eğer değişik yeni şeyler keşfetmek istiyorsanız mutlaka görmeniz gereken bir yapıt 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Of'ta Gezilecek Yerler

Of'ta Gezilecek Yerler

Of gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene’de Gezilecek Yerler

Sürmene gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli'de Gezilecek Yerler

Çayeli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Karadeniz Ereğli'de Gezilecek Yerler

Ereğli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Zonguldak Ereğli 'ye seyahat
Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Akçaabat'ta Gezilecek Yerler

Trabzon Akçaabat ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz’in en büyük kenti olan Trabzon, Anadolu topraklarındaki son
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up