Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Borçka'da Gezilecek Yerler

Borçka'da Gezilecek Yerler

artvin borçka
Karadeniz’in doğu ucunda bulunan ilçe, Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur. Artvin Borçka ilçesinin tamamı orman ve dağlarla kaplıdır. Bölgedeki çoğu halk çay ve fındık tarımı ile geçimini sağlar. Doğal güzelliğiyle ön plana çıkan ve Çoruh Nehrinin yakınında bir vadiye kurulan bu şehri özellikle yaz aylarında daha rahat gezebilirsiniz.

Borçka Tarihi


Geçmiş yıllarda da yerleşim olan Borçka tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Borçka tarihi 93 Harbi sırasında Rus işgaline uğramıştır. Daha sonra bir süre İngiliz ve Gürcü egemenliğinde kalan şehir 1921 yılında ülkemiz topraklarına katılmıştır. Bölgede yer alan ahşap evlerin çoğu Rus zamanından kalmadır.

Borçka'da Gezilecek Tarihi Yerler

Gezginlerin Karadeniz turu sırasında yoğun olarak uğradığı şehirde özellikle Rus zamanından kalan tarihi evler yoğun olarak göze çarpar. Borçka’da gezilecek yerler arasında birçok kültüre ait izler bulunur.
 • Muratlı Camii

borçka muratlı camii
Şehir merkezine bağlı Muratlı köyü sınırlarında yer alan cami 1846 yılında yaptırılmıştır. Ahşap işçiliğinin bölgedeki en güzel örneklerinden olan tarihi ve mimari yapısıyla öne çıkan bir ziyaret noktasıdır. Mimariyi görmek isteyen turistler mutlaka bu yapıyı ziyaret etmelidir.
 • İbrikli Kilisesi

borçka ibrikli kilisesi
Bizans döneminde yapılan İbrikli Kilisesi, bu kültürü yansıtan bölgenin sınırlı yapılarındandır. Günümüzde hiçbir onarım işleminin yapılmadığı bu yapı harap haldedir. Kiliseye ait bir kitabe de bulunmadığı için hakkında çok detaylı bilgi yoktur. Borçka ilçesinin İbrikli köyü sınırlarında olan kilisenin etrafı ağaçlarla gizlidir ve kilise doğal bir ortamda gizlenmiş gibidir.
 • Borçka Şehitliği

borçka şehitliği
Artvin şehrinin ziyaret noktaları arasında bulunan şehitlik Osmanlı Rus savaşında şehit olan 14 asker anısına dikilmiştir. Ayrıca şehitlik sınırlarında Yüzbaşı Ahmet Berk, Üsteğmen Lütfi Dalkıran ve Yüzbaşı İsmail Bey’in kabirleri yer alır. Mutlaka bu şehitliği gezerek bölgenin tarihi hakkında daha detaylı bilgi edinmeyi ihmal etmeyin.

Borçka'da Gezilecek Doğal Yerler

Karadeniz’in en doğu yakasında yer alan ilçelerden olan Borçka, doğal güzellikleriyle de ön plana çıkar. Bölgenin doğal yapısını çok iyi yansıtan Borçka gezilecek yerler arasında şu doğal güzellikler bir adım öne çıkar:
 • Borçka Karagöl

borçka karagöl
Şehir merkezine 25 km mesafede yer alan Karagöl, dünyanın en güzel gölleri arasında gösterilir. Adeta ülkemizin saklı cennetleri arasındadır. Mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz. Heyelan gölü olan bu doğa harikası; 1900’lü yılların başında Klaskur yaylanın yakınında bir tepenin kayması sonucu oluşmuştur. 2002 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.
 • Maral Şelalesi

maral şelalesi
Doğu Karadeniz bölümünün en güzel noktalarından olan Maral Şelalesi; hiç bilmediğiniz bir dünyaya sizleri götürüyor. Şelalede fotoğraf çekebilir ve bir şelale yapısını en ayrıntılı şekilde inceleyebilirsiniz.
 • Macahel

artvin macahel
Borçka'daki altı köyden meydana gelen bir alandır. El değmemiş bir yer olması sebebiyle çok özel bir dokuya sahiptir. Tek sıkıntısı bölgeye ulaşımının zor olmasıdır. Eskiden hastalar Gürcistan üzerinden ülkemize getirilirmiş. Bu vadi mutlaka ziyaret edilmesi gereken doğal güzelliklerden biridir.


 • Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

camili gorgit tabiatı koruma alanı
Anıt ağaçlarla kaplı olan yaşlı bir ormandır. Camili Gorgit Tabiat Koruma Alanı 490 hektarlık bir alan üzerine kuruludur. Çok sayıda endemik bitkiye ev sahipliği yapar ve çok sayıda yırtıcı kulun göç yolu üzerinde bulunur.
 • Yıldız Gölü

yıldız gölü
Borçka'nın tüm güzelliğini barındıran Yıldız Gölü; Karçal Dağları eteklerinde bulunur. Bu gölün suyu son derece soğuktur. Elinizi değdirdiğinizde demir gibi bir su olduğunu anlayabilirsiniz. Karadeniz’in doğal güzelliklerini merak ediyorsanız mutlaka bu doğa harikasını ziyaret etmelisiniz.
 • Karçal Dağları

karçal dağları
Türkiye'nin kuzeydoğu ucunda yer alan Karçal Dağları; Borçka ve Şavşat’ı birbirinden ayırır. Çoruh vadisine kadar uzanan dağlar 3500 m yüksekliğe sahiptir. Arıca içinde buzul ve buzul gölleri de vardır. Trekking sporuna gönül verdiyseniz mutlaka burasına ziyaret etmelisiniz.
 • Beyazsu Yaylası

beyazsu yaylası
Karadeniz bölgesinin muhteşem doğasını yansıtan Beyazsu Yaylası, Karçal Dağları eteklerinde bulunur. Turizm bakımından önemli bir rotadır ve Yıldız Gölü’ne de çok yakın bir yerdedir. Ormanlık alan ve çayırlıktan oluşan bu yaylada kayadan çıkan su köpürerek aktığı için bu adı almıştır. Karadeniz yaylalarını merak eden ziyaretçiler mutlaka bu rotayı da gezmelidir.
Eğer Borçka seyahati planlıyorsanız; Artvin'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu da mutlaka inceleyiniz.

Borçka Festivalleri

Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali
Festivalleriyle ünlü olan Karadeniz yöresinin bir parçası olan Borçka’da da meşhur olan balla ilgili yaz aylarında Camili Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali yapılır. Sizler de bunun dışında Borçka yaylalarında yapılan etkinliklere de katılabilirsiniz.

Borçka Yöresel Yemekleri

artvin mıhlaması
Karadeniz kültürünü yansıtan Borçka’da çok sayıda yöresel lezzeti tadabilirsiniz. Borçka’da ne yenir, sorusunun cevabı şu lezzetlerle ortaya çıkar:
 • Artvin Katmeri
 • Borçka usulü yayla çorbası
 • Artvin Mıhlaması 
 • Erişte
 • Keşkek
 • Artvin Silor
 • Hasuta

Borçka Neyi Meşhur?

Artvin’in en güzel ilçelerinden biri olan Borçka; balı ve doğal güzellikleri ile meşhurdur. Ayrıca Rus zamanından kalan ahşap evler de ilçenin akılda kalan meşhur ögeleridir.

Borçka Nerede, Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz’in en uç noktalarından biri olan Borçka; Artvin- Hopa kara yolu üzerinde bulunur. Rahat bir ulaşıma sahip Borçka nerede diyenler için ilçe Ankara’ya 1000 km, İstanbul'a ise 1350 km uzaklıkta bulunur. Şehre hava yolu ile gitmek isterseniz de Hopa hava limanına ulaşabilir ve buradan kolayca Borçka’ya geçebilirsiniz.admin / 09.04.2019 / 0 / 94

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Ünye'de Gezilecek Yerler

Ünye'de Gezilecek Yerler

Karadeniz'e son yıllarda ilginin artmasıyla birlikte Ordu'nun ilçesi olan Ünye
Boyabat'ta Gezilecek Yerler

Boyabat'ta Gezilecek Yerler

Sinop iline bağlı önemli ilçelerden biri olan Boyabat kelime anlamı olarak düz,
Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Ayancık'ta Gezilecek Yerler

Sinop’un tüm Türkiye tarafından bilinen bir ilçesi olan ve özellikle yaz
Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa’da Gezilecek Yerler

Hopa gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Şavşat, Artvin’in ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 71 kilometre
Düzcede Gezilecek Yerler

Düzcede Gezilecek Yerler

Karadeniz Bölgesi’nin batı kesiminde yer alan muhteşem şehirlerimizden biri de
Rize'de Gezilecek Yerler

Rize'de Gezilecek Yerler

Yaylaları, her bir yanındaki çay bahçeleri, muhteşem manzaraları ve yemyeşil
Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak'ta Gezilecek Yerler

Zonguldak ülkemizin Karadeniz Bölgesi sınırları içinde bulunan modern ve
Bolu'da Gezilecek Yerler

Bolu'da Gezilecek Yerler

Günümüzde Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu arasında bağlantı güzergahında
Artvin'de Gezilecek Yerler

Artvin'de Gezilecek Yerler

Ülkemizin oksijen deposu olan Karadeniz'in en doğu ucunda bulunan Artvin sınır
Bizi Takip Edin!
11k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.3k
Pinterest
Abone Olun!
up