Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail

Son Yılların Gözde Seyahat Modası: İnterrail


interrail
İnterrail kelimesini ilk kez duyanlar için üç kelimeyle özet geçmek gerekirse, trenle Avrupa seyahati demek yerinde bir açıklama olacaktır. Daha önceden bu kelimeye aşina olanlar ya da en azından ufak bir araştırma yapanlar içinse çantanızı sırtlanıp, elinize bir harita ve seyahat süresince yanınızda bulunduracağınız Global Pass biletinizi alıp her türlü danışmanlık kurumundan ve turizm şirketinden bağımsız olarak yapacağınız seyahat anlamına gelmektedir. Az sonra bahsedeceğim aşamalar seyahatin yüzeysel kısmıdır. Ayrıntılar, ince detaylar daha sonra, çeşitli başlıklar altında tekrardan ele alınacaktır.

1. İnterrail Karar Aşaması ve Seyahat Planı

İnterrail her baba yiğidin harcı değildir. Karar verdiğiniz andan itibaren her ihtimali göz önünde bulundurup, gerekli araştırmaları yapmanız gerekir. Planlı olmayı sevenler, her şeyi garanti altına almak isteyenler fazlasıyla kafa patlatmalıdır. Yoksa ben yola çıkıyorum diyerek işi şansa da bırakabilirsiniz. Tabi tren garlarında yatmak, evsizler tarafından kovulmak, saatlerce hostel check-in saatleri beklemek sizin için problem değilse… Öncelikle seyahatinizi tek başınıza mı yoksa bir arkadaşınızla mı yapmak istediğinize karar verin. İkisinin de artı ve eksi yönleri bulunmakla birlikte 2 kişinin ideal olduğu kanısındayım. Yok ben kafama eseni yapmak isterim, birisine bağlı olmak istemem, gittiğim yerlerde kendime arkadaş edinirim derseniz yol boyunca en yakın arkadaşınız selfie çubuğunuz olacaktır. İnterrail grubunun mottosu ‘Tek çık’tır. Ama iki kişinin paylaştığı anılar da yadsınamayacak kadar çoktur.


Bu aşamayı geçtikten sonra hayallerinizi süsleyen, ölmeden önce yapılması gerekenler diye literatürümüze geçmiş ‘Bucket List’ dahilindeki ülke ve şehirlerin listesini çıkarın. Daha sonra önünüze kocaman bir Avrupa haritası açıp en makul rotayı oluşturun. Rotayı oluştururken başlangıç ülkelerinden uçakla girişin en ucuz olduğu ve vize almanın en rahat olduğu ülkeyi seçin. İtalya bu ülkelerin başında gelir. Daha sonra listenizi kontrol ederek, fazla zikzak çizmemeye özen göstererek rotanızı oluşturun. Ne kadar süre seyahat etmek istediğinize karar verip ona uygun interrail biletinizi TCDD’nin sitesinden seçin. Biletinize karar verdikten sonra başlangıç ve bitiş tarihlerinizi uçak biletlerinin en ucuz olduğu tarihlere ayarlayıp, satın alın ve sonrasında pasaport-vize ikilisi işlemlerini başlatın.

2. Seyahat Günü Yaklaşırken

Önceden yapmış olduğunuz yanınızda götürmeniz ve götürmemeniz gerekenler listesi dahilinde en ideali 50 litre olan dağcı çantanızı nizami bir şekilde hazırlayın. En sancılı süreç benim fikrimce budur. Hem aradığınızı kolayca bulabilecek hem de uzun yollar boyunca sırtınızda taşıyacağınız için rahatlığı sağlayacak ağırlık noktalarına göre yerleştiriniz. Dökülmeyecek, kolay bozulmayacak ufak tefek atıştırmalıklar eklemeyi de unutmayın ki seyahatinizin ilk günlerinde sizin kurtarıcınız olsun. Biz yanımıza aldığımız kuru pasta, kurabiye ve poğaçalarla 1 haftada İtalya turumuzu yemeğe servet ödemeden tamamladık. Esas eşyalarınızın bulunduğu çantanız dışında bir de minik bir sırt çantası almanız şiddetle tavsiye edilir. Hostellerde büyük olanı bıraktığınızda küçüğüyle gezmeniz çok daha rahat olacaktır. Tüm eşyalarınız, pasaportunuz, tren biletiniz hazır olduğunda uçağın kalkışını gönül rahatlığıyla beklemeye başlayabilirsiniz.

3. Günü Kurtaracak Uygulamalar

Seyahatiniz boyunca trenleri çevrimdışı bir şekilde takip etmenizi sağlayacak ‘Railplanner’ uygulamasını mutlaka ama mutlaka telefonlarınıza indirmeyi ihmal etmeyiniz. Programın tamamını keşfetmemiz 2 haftamızı aldı. O sırada cebimizden çok da ufak olmayan bir meblağ hızlı trene gitti. Arada uçak kullanmak isteyeler olursa diye ‘Skyscanner’ uygulaması en ucuz uçak biletlerini bulmanız için minik bir yardımcı olacaktır. Bir diğer vazgeçilmez uygulamamız ise ‘Lonely Planet’ uygulaması. Gezilecek, görülecek, yemek yenebilecek, kalınabilecek, eğlenilecek kısacası bir şehirde yapılabilecek her şeyi gösteren uygulama. Plansız gezenlerin anlık karar vermeleri gerektiği için oldukça elverişlidir. Her şehirde turist ofislerinden şehir haritası alabileceğiniz gibi yine çevrimdışı çalışan bir harita uygulamasını telefonunuza indirmenizde fayda var. Her zaman hostelde konaklamak istemeyenler için ‘Airbnb’ ve ‘Couchsurfing’ uygulamaları da ucuza, kaliteli evler bulmanıza olanak sağlar.


Bu minik çaplı bilgilendirme yazımız kesinlikle interraili anlatmaya yeterli değil. Bir cümleyi yazarken onun devamında yapılması gerekenler aklımdan okyanus misali geçerken hangi birini anlatacağıma karar verememek, bunun akabinde klavye tuşlarını parçalarcasına yazmak, aklımdan geçen her şeyi aktarmak tek bir yazıyla mümkün olmayacak. İnterrail'i alt başlıklara bölmek istersek sonu gelmez. O yüzden işi velveleye vermeden sakin sakin, bölüm bölüm anlatmak daha keyifli olacaktır. Aksi takdirde sizin de okumaktan bunalma ihtimaliniz bir hayli yüksek. Bir sonraki yazı da görüşmek dileğiyle.

Yol açık, yola çık (Biz interrail ekibinin vazgeçilmez mottosu).admin / 11.12.2017 / 0 / 1 515

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

2019 İngiltere Vize Başvurusu

2019 İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere vize başvurusu işlemleri, İngiltere konsolosluğu veya İngiltere
2019 Almanya Vize Başvurusu

2019 Almanya Vize Başvurusu

Almanya vize başvurusu yapılacaksa ve başvuru sahibi Türkiye Cumhuriyeti
2020 Yılı Pasaport Ücretleri

2020 Yılı Pasaport Ücretleri

2020 yılı pasaport ücretleri isimli bu konumuzda; pasaport harçları, pasaport
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Kıbrıs Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Kıbrıs Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Kıbrıs tatiliniz için araç kiralamaya karar verdiniz mi? Şimdi ne yapmanız
Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar Anketi

Tatilde Rahatsızlık Veren Harcamalar

Bugün, doğru ben de bu ödemeleri yaparken rahatsızlık duydum diyeceğiniz tatil
10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır?

10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl

Tatil fiyatları bazen çok yüksek rakamlara çıkmaktadır, bazen de çok uygun
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa

Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up