Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Kıtalar » Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika Kıtası


Güney Amerika Kıtası
Güney Amerika kıtası, Amerika’nın yarısını oluşturan, güneydeki bölümüne verilen isimdir. Kıtanın batısında Pasifik Okyanusu, doğusunda ise Atlantik Okyanusu yer alır. Kıtanın güneyinde Antarktika kıtası bulunurken, kuzeyinde ise Kuzey Amerika kıtası yer alır. Kıtanın büyüklüğü 17.840.000 km2 olup, burada yaşayan insan sayısı ise yaklaşık olarak 425 milyondur. Dünya nüfusunun yaklaşık %6’sı burada yaşar. Bu oran ile kıtalarda yaşayan insan sayısı bakımından beşinci sırada olduğu söylenebilir.

Güney Amerika Tarihi

Güney Amerika kıtası, sonradan keşfedilen kara parçalarından birisidir. Kristof Kolomb tarafından ilk defa keşfedilen bu toprak parçasının farklı bir kıta olduğu daha sonradan fark edilmiştir. Amerigo Vespucci tarafından bu durum fark edildiği için kıtaya Amerika adı verilmiştir. Güneyde bulunan bölümü ise Güney Amerika kıtası olarak adlandırılmıştır.

Güney Amerika keşfedildiğinde burada insanlar yaşıyordu. Bu insanların yaklaşık 25 ila 40 bin yıl öncesinde Bering Boğazı’nın donmasıyla birlikte Asya kıtasından önce Kuzey Amerika’ya sonrada buraya geldikleri tahmin ediliyor. Fakat bu durumun tam olarak ispatlanmadığının bilinmesi gereklidir.

Geçmişte burada insanlar göçebe olarak yaşamlarını sürdürüyordu. Doğal kaynaklara göre yaşanan bu göçebe hayatına Chibchalar, Valdivialar ve Aymaralar adındaki topluluklar son vermiş ve yerleşik hayata geçilmiştir. Kolomb sonrasında ise buraya Avrupa’dan çok sayıda insan gelmeye başlamış ve zaman içinde günümüzdeki şeklini almıştır.

Güney Amerika Coğrafyası

Güney Amerika, yer şekilleri bakımında ciddi farklılıkların olduğu bir kıtadır. Kıtanın en önemli doğal yapısı Amazon nehridir. Kıtayı adeta baştan başa dolaşan Amazon, Peru’daki And Dağlarından doğar ve Kolombiya, Brezilya, Peru, Venezuela, Ekvador ve Bolivya üzerinden geçerek Atlas Okyanusu’na dökülür.

Güney Amerika kıtasında çok sayıda dağ vardır. Bu dağların en yükseği, Arjantin sınırları içerisindeki 6.960 metre yüksekliği ile Aconcagua Tepesidir. En alçak noktası ise deniz seviyesinin 105 metre altında olan Laguna Del Carbon Gölü’dür. Bu göl de Arjantin de bulunur.

Güney Amerika İklimi

Buradaki yer şekillerinin farklılık göstermesi, iklimi de fazlasıyla etkiler. Buna bağlı olarak kıtada Tropikal, ılıman, ekvator tipi ve soğuk iklim görülür. Amazon nehrinin olduğu bölgeler genellikle bol yağmur alır ve nehrin çevresinde yağmur ormanları görülür. Peru akıntısı, kıtanın güneybatısının soğumasına neden olurken, diğer bölgelerdeki okyanus etkisi, havanın ısınmasına neden olur.

Ülkeler ve Bölgeler


ArjantinBolivyaBrezilyaŞiliKolombiyaEkvadorFalkland Adaları ( İngiltere )Fransız Guyanası ( Fransa )GuyanaParaguayPeruSurinamUruguayVenezuela

Öne Çıkan Bazı Şehirler

Bogotá — Yeni ve eski arasındaki zıt bir dengeye sahip olan bir şehir olmakla beraber; Güney Amerika’nın başkentleri arasında en kültürel şehir olmaktadır.
Buenos Aires — Tango dansının şehri ve Arjantin’in en kozmopolit yani çok uluslu şehridir.
Caracas — Güney Amerika’da bulunan en kozmopolit ve modern şehirlerden bir tanesidir. Bu şehirde oldukça fazla tiyatro, alışveriş merkezleri, müzeler, sanat galerileri, eski sömürge mimarileri ve gastronomik restoranlar bulunmaktadır.
La Paz — Kanyonda inşa edilmiş olan ve dünyanın en yüksek ulusal başkenti olma özelliğini taşımaktadır.
Lima — Modernliğin, geniş ama düzenli olan bölgelerin ve sömürge mimarisinin ilginç bir karışımını içeren bir başkenttir.
Montevideo — Rio de la Plata’nın doğu kıyısında yer alan bir şehirdir. Aynı zamanda Uruguay’ın başkenti olma özelliğini taşır.
Rio de Janeiro — Nefes kesici manzaraları, sakin plaj kültürü ve yıllık düzenlenen karnavalları ile ünlü bir şehirdir.
Santiago de Chile — Santiago olarak bilinen şehir Şili’nin başkentidir. Şehirde oldukça fazla müzeler, çeşitli etkinlikler, tiyatrolar, restoranlar, barlar, eğlence ve kültürel olanaklar barındırmaktadır.
São Paulo — Keyifli bir gece hayatı ve farklı kültür deneyimleri sunan bir aktivite şehridir.

Güney Amerika’da Gezilecek Yerler

Güney Amerika’da gezilecek yerler, insanların beklentilerini fazlasıyla karşılayacak türdendir. Burada yer alan güzelliklerin bir bölümü geçmiş medeniyetler tarafından inşa edilmiştir. Diğer kısmı ise kıtanın kendine has doğal güzelliğidir. Yağmur ormanları ve Amazon nehrinin burada yer alması, doğal güzellik bakımından insanların fazlasıyla doyuma ulaşmasına neden oluyor. Aşağıdaki listede Güney Amerika'ya ait bazı önemli destinasyonlara yer verdik. Daha ayrıntılı bilgiler için ülke ve şehirler kategorilerimizi ziyaret ediniz.
  • Machu Picchu: And Dağları’ndaki bir zirvede, yaklaşık 2.360 metre yükseklikte bulunan MAchu Picchu, İnkalar tarafından inşa edilmiş bir antik kenttir. Günümüze kadar gelmeyi başaran antik kent, Peru’nun Cusco kentine 88 km mesafede, Urubamba Vadisi içerisinde yer alır. 15.yüzyıldan kalma kentte çok sayıda yapı ve taraça bulunur.
  • Iguazu Şelalesi: Arjantin’de bulunan bu şelale, iki farklı nehrin birleşme noktasıdır. Nehirler, Arjantin ile Brezilya arasındaki sınırın da bir kısmını oluşturur. Görsel bir ziyafet sunan şelalenin yakınlarında yürüyüş yolları, orman içinden geçen tren ve yaban hayatından bazı kesitler görmek mümkündür.
  • Torres Del Paine Milli Parkı: Şili Patagonyası’nda bulunan milli park, gökyüzüne doğru uzanan 3 farklı kayadan ismini almıştır. Kartpostallık bir görüntüye sahip olan milli parkın içinde dağ ve buzun manzaraları, insanları fazlasıyla etkiler. Bunun haricinde park içerisinde tekne gezintisi, kamp ve yürüyüş yapma imkanları da vardır.
  • Kurtarıcı İsa: Rio De Janeiro kenti sınırları içindeki Corcovado Dağı üzerinde yer alan Hz. İsa heykeli, ülkenin en önemli sembollerinden birisidir. Devasa bir yapıya sahip olan heykel, şehrin tamamını gören bir noktadır. Heykeli ziyaret edenler, kent manzarasının da keyfini çıkarma fırsatı bulmaktadır.
  • Colca Kanyon: Amerika kıtasında yer alan çok sayıdaki kanyondan birisidir. Burası, doğa severler için çok önemli bir noktadır. Kuş gözlemi, yürüyüş ve kamp yapmak isteyenler için güzel bir alternatif olan Colca kanyon, insanlara adeta huzur vermektedir.
  • Sacsayhuaman: İnkalardan kalan bir başka eser olan Sacsayhuaman, yine Peru’nun Cusco şehri yakınlarında yer almaktadır. Kent merkezine sadece 3 km mesafede bulunan kalenin, kentin en tehlikeli girişini korumak için yapıldığı tahmin ediliyor. Çimento ya da çimento tarzı bir malzeme olmadan yapılan kale, taşların sıkıştırılmasıyla inşa edilmiştir.
  • Parque Nacional Natural Tayrona: Geçmiş zamanda bir yerleşim yerin olan bu yapı, günümüze kadar ulaşmayı başaramamıştır. Harabeleri kalan yapı, Kolombiya sınırları içerisinde yer alır. Palmiye ağaçları ile kaplı muhteşem bir sahile sahip olması, buranın önemli özellikleri arasındadır.
  • Moray Laboratuvarı: Moray Laboratuvarı, İnkaların tarım araştırma merkezlerinden birisidir. Deniz seviyesinden 3500 metre yükseklikte bulunan yapı, iç içe geçmiş taraçalardan oluşur.
Güney Amerika gezilecek yerler listesi genel olarak bu şekildedir. Fakat bu kıtadaki gezilecek yerler, bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca halen gizli kalmış güzellikler olduğuna inanılıyor.

Güney Amerika Konuşma Dilleri

Güney Amerika kıtasındaki insan popülasyonu, Avrupa kıtasından gelen insanlar ile farklılaşmaya başlamıştır. Coğrafi keşifler sonrasında meydana gelen bu değişim, kıtada konuşulan dilleri de etkilemiştir. Avrupa’dan genel insanların etkisi ile burada İspanyolca ve Portekizcenin ağırlıklı olarak konuşulduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında ise Felemenkçe, Fransızca ve İngilizce de konuşulur. Kıtada yer alan ülkelerden Şili, Bolivya, Arjantin, Paraguay, Ekvador, Venezuela ve Uruguay’da İspanyolca konuşulur. Brezilya’da Portekizce, Surinam’da Felemenkçe, Guyana’da İngilizce ve Fransız Guyanası’nda ise Fransızca konuşulmaktadır.

Kıtada bunların dışında yerli dillerin sayısının da çok fazla olduğu bilinmektedir. Bu dillerden bazılarını milyonlarca insan konuşurken, bazıları ise kabileler çapında konuşulmaktadır. En fazla konuşulan ve bilinen yer diller Aymara, Nahuati, Quechua, Guarani, Mapudungun ve Maya dili şeklindedir. Aymara; Şili ve Bolivya’da, Quechua; Ekvador, Peru ve Bolivya’da, Guarani; Paraguay ve Bolivya’da, konuşulur. Yerli diller bu ülkelerin tamamında değil, belli bölümlerinde konuşulur.

Güney Amerika Vize Bilgileri

Güney Amerika kıtasında yer alan ülkelerin önemli bir bölümü, Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Genel olarak 90 güne kadar turistik amaçlı yapılan seyahatler için vize alınması gerekmiyor. Vize istemeyen ülkeler; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela’dır. Surinam, Fransız Guyanası ve Guyana ise vize istiyor.

Vize istemeyen ülkeler, genellikle ilk başta 30 günlük ziyaret için izin veriyor. Eğer ziyaretiniz daha uzun sürecekse, ekstra süre talep ediyorsunuz ve bu süre 90 güne kadar çıkıyor. Bunun için ekstra ücret talep edilmiyor.

Güney Amerika Yeme-İçme Kültürü

Güney Amerika kıtasındaki yemek kültürü, ülkeler arasında farklılık gösterse de benzerlikler olduğu da bilinmelidir. Coğrafi keşiflerden sonra buraya gelen Avrupalılar, kıtanın yemek kültürünü ciddi şekilde etkilemiştir. Özellikle İspanyol ve Portekiz mutfağına benzer çok sayıda yemeği Latin Amerika’da görmek mümkündür.

Amazon nehrinin geçtiği bölgelerde, mutfaklarda balıkların fazlasıyla yer tuttuğu söylenebilir. Ayrıca Okyanus kıyısındaki ülkeler için de benzer bir durum vardır. Bunun haricinde patates, kinoa ve tropik meyveler de yemek yapımında kullanılır. Avrupalılarda geçen alışkanlıklar ile burada yaşayanlar domuz eti, sosis, pirinç ve karides gibi ürünleri mutfaklarında kullanmaktadır. Baharat alışkanlıkları ise ülkelere göre değişmektedir.

Güney Amerika’da Ulaşım

Güney Amerika, ulaşım ağının gelişmiş olduğu kıtalardan birisidir. Ülkelerde bulunan kent merkezlerinde ulaşım konusunda neredeyse hiçbir problem yoktur. Kara, hava, deniz ve demir yolları kullanılarak istenilen noktaya seyahat edilebilir. Fakat bazı ülkelerin taşra olarak kabul edilen bölümlerinde ulaşım noktasında bazı zorluklar vardır. Yolların tam olarak yapılmaması, güvensiz yollar, nehirlerin taşması ve benzer unsurlar, taşradaki ulaşımın kalitesini düşürür.

Güney Amerika’da Güvenlik

Güney Amerika kıtası, dünyanın en güvenli yeri olmasa da özellikle kent merkezlerinde güvenliğin normal seviyede olduğu söylenebilir. Fakat kırsal kesimlerde ciddi sorunlar yaşanması söz konusudur. Bu durum, bazı ülkelerdeki kent merkezlerinde de geçerlidir. İnsan kaçırma, hırsızlık ve benzer olumsuzlukların fazlasıyla yaşandığı merkezler vardır.

Güney Amerika’da Sağlık

Güney Amerika iklimi, insanların sağlıklarını olumsuz olarak etkileyecek türden değildir. Fakat yağmur ormanlarının içerisinde bulunan köy ve kasabadakiler, yaban hayatından zaman zaman olumsuz etkilenebilmektedir. Bunun dışında kent merkezlerinde sağlık açısından herhangi bir sorun yoktur.admin / 23.04.2019 / 0 / 2 152

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Okyanusya Kıtası

Okyanusya Kıtası

Okyanusya kıtası; Büyük Okyanus’a dağılmış olan adaların oluşturduğu kabul
Antartika Kıtası Tanıtımı

Antartika Kıtası Tanıtımı

Antarktika kıtası; güney kutbunda yer alan ve dünyanın en büyük 5. Kıtasıdır.
Orta Asya Kıtası

Orta Asya Kıtası

Asya kıtasının ortasında yer alan bölüme Orta Asya denir. Orta Asya; geçmiş
Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika kıtası, kuzey yarım kürede yer alan en önemli kara parçalarından
Afrika Kıtası

Afrika Kıtası

Afrika kıtası; nüfus ve yüzölçümü dikkate alındığında dünyanın ikinci büyük
Avrupa Kıtası

Avrupa Kıtası

Avrupa kıtası; Asya kıtasının batısında bulunan, Afrika'nın kuzeyinden Kuzey
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up