Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Kıtalar » Antartika Kıtası Tanıtımı

Antartika Kıtası Tanıtımı


Antartika Kıtası
Antarktika kıtası; güney kutbunda yer alan ve dünyanın en büyük 5. Kıtasıdır. Kıtanın yüzeyinin %98’i tamamen buzlarla kaplıdır ve bundan dolayı insanların yaşaması için uygun bir ortam yoktur. Burada yaşayan insan sayısı sıfırdır, fakat bilimsel araştırmalar için geçici bir süre burada kalan insan sayısı ortalama olarak 5000’dir. Afrika ve Okyanusya kıtasının güneyinde yer alan Antarktika, 14 milyon km2’lik bir alana sahiptir.

Antarktika Tarihi

Coğrafi keşiflerin 15.yüzyılda başlamasıyla birlikte insanlar, yeni dünyalar olduğunu fark etmiş ve bunları aramaya başlamıştır. Bu dönemde Amerika kıtası keşfedildikten sonra güneyde de bir kıta olabileceğini iddia eden kişiler olmuştur. Fakat 1895 yılına kadar buraya hiçbir insan ayak basamamıştır. İlk olarak bu tarihte, Charles Wilkes tarafından kıtanın bir bölümü keşfedilmiş ve buraya Wilkes arazisi adı verilmiştir.

Yapılan araştırmalara göre ise 1895 yılında yaklaşık 75 yıl önce, yani 1820 yılında Rus donanmasının kıtayı fark ettiği, fakat farklı bir kara parçası olduğunu anlamadıkları iddia edilir. Bunun dışındaki bir diğer iddia ise MS 2.yüzyılda yaşayan filozoflardan Batlamyus’un güneyde bir kıta olması gerektiği ileri sürülür. Bunun nedeni olarak ise denge kavramını delil olarak gösterir.

Antarktika adı Arktos’dan gelmiştir. Arktos, Yunanca bir kelimedir ve “ayı” anlamına gelir. Kuzey yarım kürede bulunan Büyük ayı (takımyıldızı), Arktos adıyla ifade edilir. Kıtanın güneyde olması sebebiyle Ant-Arktos ifadesi zamanla Antarktika şekline gelmiştir.

Antarktika Coğrafyası

Antarktika’nın neredeyse tamamının buz ve karlarla kaplı olması, coğrafi yapısını etkilemiştir. Dağlar ve geniş düzlüklerden oluşan Antarktika’daki buz kalınlığı ise ortalama olarak 1,6 km’dir. Bu çok yüksek bir rakamdır ve dünyanın en büyük su kaynaklarından birisidir. Kıtadaki buzulların ve karların erimesi durumunda, deniz seviyesinin 60 metre artacağı tahmin ediliyor. Bu rakam, kıtadaki buzulların ne kadar çok olduğunu göstermesi önemlidir.

Antarktika İklimi

Antarktika, dünyanın en kurak kıtasıdır. Buradaki bazı bölgelere yaklaşık 2 milyon yıldır yağmur yağmamıştır. Ortalama sıcaklık -50 derece olup, bundan dolayı insanların yaşaması imkansızdır. Fakat buna karşın burada bazı hayvanlar yaşamlarını sürdürebilmektedir. Penguenler bunların başında gelir.

Antarktika’da Gezilecek Yerler

Antarktika gezilecek yerler listesi diye bir liste söz konusu değildir. Buradaki gezilecek tek nokta, kıyıdaki bölgelerdir. Gemilerle gelen turistler, kıyıdan en fazla birkaç km içeri girebilir. Daha fazlası hem tehlikeli hem de yasaktır. Bu bölgelerdeki penguen yaşamını gören turistler, daha sonra gemi ile geldikleri ülkeye geri dönerler. Antarktika’da gezilecek yerler bu şekildedir. Özellikle güney kutup dairesine sadece bilimsel araştırma yapan kişiler giriş yapabilir.

Antarktika Konuşma Dilleri

Antarktika’da insan yaşamadığı için burada konuşulan dillerden bahsedilmesi de mümkün değildir. Gelen araştırmacılar ise genellikle İngilizce ya da geldikleri ülkenin dillerini konuşur.

Antarktika Vize Bilgileri

Antarktika’da hiçbir devlet olmadığı için buraya vizesiz bir şekilde seyahat etmek mümkündür. Fakat direkt bu kıtaya gitmek mümkün olmayıp, genellikle Yeni Zelanda ya da Şili üzerinden gidilebilir. Kıtaya ulaşmak için bu iki ülkeden birisinin vizesinin alınması gerekir.

Antarktika Yeme-İçme Kültürü

İnsan olmadığı için burada bir yemek kültüründen söz etmek mümkün değildir. Araştırmacılar, yanlarında getirdikleri kuru ve donmuş gıdaları tüketerek burada hayatta kalmaktadır.

Antarktika’da Ulaşım

Antarktika’da ulaşım için kar araçları kullanılır. Bunların dışındaki araçlarla, kıta üzerinde ilerlemek mümkün değildir. Bu araçlar ise sadece bilimsel araştırmacılar tarafından kıtaya getirilir.

Antarktika’da Güvenlik

Antarktika kıtasındaki tek güvenlik riski, buradaki -50 derecelik soğuk havadır.

Antarktika’da Sağlık

Hava şartları insan sağlığını direkt tehdit eder. Bunun için kıtaya özel kıyafetlerle gelmek gerekir. Ayrıca kıta üzerinde herhangi bir yerde sağlık kuruluşu yoktur.admin / 26.04.2019 / 0 / 2 040
Konu Etiketleri: antartika antartika kıtası

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Okyanusya Kıtası

Okyanusya Kıtası

Okyanusya kıtası; Büyük Okyanus’a dağılmış olan adaların oluşturduğu kabul
Orta Asya Kıtası

Orta Asya Kıtası

Asya kıtasının ortasında yer alan bölüme Orta Asya denir. Orta Asya; geçmiş
Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika kıtası, Amerika’nın yarısını oluşturan, güneydeki bölümüne
Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika kıtası, kuzey yarım kürede yer alan en önemli kara parçalarından
Afrika Kıtası

Afrika Kıtası

Afrika kıtası; nüfus ve yüzölçümü dikkate alındığında dünyanın ikinci büyük
Avrupa Kıtası

Avrupa Kıtası

Avrupa kıtası; Asya kıtasının batısında bulunan, Afrika'nın kuzeyinden Kuzey
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up