Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yurt Dışı » Kıtalar » Okyanusya Kıtası

Okyanusya Kıtası


Okyanusya Kıtası
Okyanusya kıtası; Büyük Okyanus'a dağılmış olan adaların oluşturduğu kabul edilen kıtadır. Buradaki en büyük ada Avustralya olup, onun etrafındaki irili ufaklı adalar da kıtanın bir parçası kabul edilir. Kıta içerisinde birleşmiş milletler tarafından tanınan 15 devlet vardır. Kıtanın yüzölçümü ise yaklaşık 8,5 milyon km2’dir. Kıtanın kuzeybatısında Hint Okyanusu bulunur.

Okyanusya'nın yüzölçümü dikkate alındığında, dünyadaki en küçük kıta olduğu ortaya çıkar. Nüfus açısından ise Antarktika’dan (Bu kıtada insan yaşamıyor) sonra sondan ikinci sıradadır. Kıtada yaşayan insan sayısı 37 milyon civarındadır. Dünya üzerindeki toprakların %6’sı burada iken, km2 başına düşen insan sayısı sadece 3,6’dır. Bu çok düşük bir orandır.

Okyanusya Tarihi

Okyanusya'nın eski dünya olarak kabul edilen Afrika, Asya ve Avrupa kıtalarıyla bir bağlantısının olmaması, burasının uzun süre kendi halinde kalmasını sağlamıştır. Adalarda yaşayan yerli halk, tarım ve hayvancılıkla uğraşmıştır. Coğrafi keşiflerin başlamasıyla birlikte kaşifler yeni kara parçaları aramaya başlamıştır. Bu dönemde Hollandalı kaşif Willem Janszoon tarafından keşfedilmiştir. İlk olarak 1606 yılında varlığından haberdar olunan kıtanın daha sonra kıyı şeridi gezilmiş ve haritası çıkarılmıştır. Bu çalışmalar sonrasında keşfedilen bölgelere New Holland yani Yeni Hollanda adı verilmiştir. Fakat Hollandalılar, buraya yerleşmek ya da yerleşim yeri kurmak gibi bir çabaya girmemiştir.

1770 yılında ise kıtaya İngilizler gelmiş ve buradaki zenginlikleri kısa sürede fark etmişlerdir. Burayı Britanya toprağı ilan ettikten sonra İngiltere başta olmak üzere farklı ülkelerden buraya çok sayıda esir ve mahkum getirilmiş. Böylece ada sömürülmeye başlanmıştır. İngiltere’nin sömürüsü uzun yıllar devam etse de 20.yüzyılın başlarında Avustralya, bu sömürü düzeninde kurtulmayı başarmış ve bugünkü özgür haline kavuşmuştur.

Okyanusya Coğrafyası

Okyanusya’yı oluşturan farklı ada türleri var. Bunlar genel manada 4 bölüme ayrılabilir. Bunlar Avustralya, Polinezya, Mikronezya ve Melanezya’dır. Söz konusu adaların türüne bağlı olarak, coğrafi yapılarının farklılık gösterdiği söylenebilir. Adaların oluşumu, jeolojik hareketler sonucudur. Bu hareketler, bazı bölgelerde halen devam eder. Volkanik patlamalar ve depremlerin yoğun olarak görülmesi, bazen yeni adaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bütün bunlar, söz konusu kıtanın genel olarak dağlık bir yapıya sahip olmasına neden olur.

Okyanusya İklimi

Kıtanın genelinin tropikal iklimin etkisi altında olduğu söylenebilir. Adanın havası, yılın büyük bölümünde sıcaktır. Buna bağlı olarak yaz aylarında sık sık orman yangınları görülür. Okyanustan dolayı Akdeniz ikliminin karakteristik özellikleri, pek çok adada görülür. Buradan eser rüzgarlar, havayı yumuşatır ve dağlık yamaçlara çarparak yağışa dönüşür. Bu da bitki örtüsünün daima yeşil kalmasını sağlar. Burada bahsedilen özellikler geneli kapsarken, bazı adaların bunların dışında özellikleri olması mümkündür.

Okyanusya Bölgeleri

Avustralya, Yeni Zelanda ve Papua Yeni Gine güney Okyanusya bölgelerini oluşturan ve en çok ziyaret edilen ülkeler arasında bulunmaktadır. Okyanusya’nın içerisinde uzak doğuda Polinezya, batıda Melanezya ve kuzeyde Mikronezya bulunmaktadır. Bu nedenle Okyanusya içerisinde geniş ada ülkeleri gruplandırması vardır.


Avustralya

Okyanusya’da ki en büyük ve en kalabalık ülkedir.Yeni Zelanda

Seyahatçiler için oldukça gelişmiş konaklama imkanları ile oldukça önemli bir yerdir. Teknik olarak Polinezya’nın bir parçasıdır ve Yerli Maoriler Polinezyalılardır. Ayrıca büyük bir uçuş merkezi Polinezya’nın geri kalanı için sağlanmaktadır.Papua Yeni Gine

Tropikal yağmur ormanları, mükemmel manzaralar ve kültürleri içerisinde barındırır. Nadiren ziyaret edilen ve genellikle maceracı seyahatlere ev sahipliği yapan bir ülkedir.Polinezya

Başka hiçbir isim bunun gibi cennetin güzelliklerini yansıtmıyor diyebiliriz. Çarpıcı ve cennet gibi adaları ile uzak Güney Pasifik boyunca binlerce mil şeklinde yayılıyor.Melanezya

Papua Yeni Gine’nin etnik kültürel yapısı ile doğrudan ilişkisi bulunan Melanezya, her zaman oldukça popüler olan Fiji’ye ev sahipliği yapmaktadır.Mikronezya

Küçük Mikronezya adaları, Ekvator’un üzerine ya da kuzeyine düşmektedir ve ada gruplarının geri kalanlarından daha az turist ve iş ziyaretlerine sahiptir. Oldukça eşsiz görünen ve mistik bir mekan arıyorsanız, Palau ve bir diğer popüler güzellik olan Rock Adaları tam size göre. Kayak turlarının meraklıları bu alanın tadını çıkarıyor. Bunların yanı sıra sahilden erişim imkanı bulunan mağaralar yer almaktadır.

Okyanusya’da Öne Çıkan Şehirler

Apia — Biraz bitik ve tükenmiş olan, ama ilk defa gelen ziyaretçiler için ilk durak noktası olmaktadır.
Auckland —Çok kültürlü metropol olan bir bölge olmakla beraber yapılan yaşam kalitesi anketlerinde oldukça iyi sonuçlar çıkan en geniş bileşik kenttir.
Brisbane — Güzel kumsallara açılan bir kapıdır diyebiliriz. Bunun yanında güneşin parladığı yer olan Queensland eyaletinin başkentidir.
Christchurch — Bahçe Şehri olarak da tanımlanmaktadır. Ağaçlarla ve eski İngiliz yapılarıyla doludur.
Nouméa —Güzel plajlar ve sömürge konakları içermektedir. Ancak, henüz yoğun bir turizm merkezi haline gelmemiştir.
Papeete — Tropik bir cennet olarak değil de alışveriş, yemek, içmek ve insanları izlemek için güzel bir yer diyebiliriz.
Port Moresby — Papua Yeni Gine’nin başkenti olmuştur. Ancak, çok tehlikeli bir yer olabilir.
Suva — Fiji’nin en büyük ticari ve siyasi merkezidir. Nadi ise turizm merkezidir.
Melbourne — Avustralya'nın en büyük ve en kozmopolit şehridir. Kültürü ve harika alışveriş imkanları ise dünyanın en yaşanabilir şehridir.

Okyanusya’da Gezilecek Yerler

Okyanusya’da gezilecek yerler, insanların beklentilerini fazlasıyla karşılayacak türdendir. Dünyanın en uzak noktalarından birindeyer alan bu kıtanın genel yapısı, alışılmışın dışındadır. Bundan dolayı kıtanın hemen her yerinde doğal güzellikler bulunur. Bununla birlikte yakın tarihte inşa edilen kentler de insanların ilgisini çekmektedir. Kıtada bulunan en önemli noktalar şunlardır:
  • Büyük Set Resifi: Dünyanın en büyük resif sistemi olan Büyük Set Resifi, 344 bin km2’lik bir alana sahiptir. Su altı güzellikleri ve buradaki yaşamı görmek isteyenlerin dünya üzerindeki ziyaret edebilecekleri en önemli nokta.
  • Sydney Limanı Köprüsü: Adını aldığı kentte bulunan köprü, 1923 yılında inşa edilmeye başlanmış ve köprünün tamamlanarak trafiğe açılması 1932 yılında gerçekleşmiştir. Araçlar için yol olduğu gibi köprüde yayalar ve bisikletliler için de yol vardır. Ayrıca demiryolu ile trenler de bu köprüyü kullanmaktadır.
  • Sydney Opera Binası: Dünyanın en önemli mimari eserlerinden birisi olan opera binası, Avustralya’nın simgelerinden birisidir. Farklı tasarımı ile dikkat çeken bina UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. Mimarisinin dışında, manzarasının da muhteşem olduğu söylenebilir.
  • Bora Bora: Fransa’ya bağlı olan bu ada, muhteşem görüntüsü ve bozulmamış doğası ile dikkat çekiyor.
  • Twelve Apostles: Twelve Apostles ya da Türkçe ifade ile 12 Havariler adındaki bölge, kireç taşından olan kayalıkların okyanus dalgaları tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Eşsiz bir görünüme sahip olan bölgede, okyanus içindeki dev kayalar, insanların ilgisini çekiyor.
  • Fiordland Milli Parkı: Yeni Zelanda’da bulunan milli park, 1952 yılında kurulmuştur. Dünya miras alanı içerisinde ye alan parkın görüntüsü, insanların adeta büyülenmesine neden olacak türdendir.
  • Sky Tower: Yeni Zelanda’da bulunan bir televizyon kulesi olan Sky Tower, 328 metre yüksekliğe sahiptir. 1997 yılında açılan kule, ülkenin sembollerinden birisi olarak kabul ediliyor.
Okyanusya gezilecek yerler listesi genel olarak bu şekildedir. Fakat bu kıtanın neredeyse tamamının doğal bir güzellik olarak değerlendirilmesi mümkündür.

Okyanusya Konuşma Dilleri

Okyanusya kıtasında, 15 farklı devlet vardır. Bu devletlerin resmi dilleri genellikle İngilizcedir. Buna bağlı olarak kıtadaki insanların yaklaşık %80’e yakını İngilizce konuşur. Fakat burada konuşulan tek dil İngilizce olmayıp, Arapça, İtalyanca, Vietnamca ve Yunanca da konuşulur.

Dünya dillerinin haricinde, kıtanın farklı bölümlerinde yerli diller konuşulur. Aborjinlerin konuştukları diller, yaşadıkları bölgeye bağlı olarak farklılık gösterir. Yerli dillerin sayısının 400’den fazla olduğu, uzmanlar tarafından belirtiliyor. Fakat bu dillerden en fazla konuşulanları Samoaca ve Fiji dilidir. Bu iki dili konuşan kişi sayısının 2 milyondan fazla olduğu tahmin ediliyor.

Okyanusya Vize Bilgileri

Okyanusya kıtasında bulunan ülkelerden bazılarına, ülkemizden vizesiz olarak seyahat etmek mümkündür. Fakat bu ülkelerin içerisinde, kıtanın en büyüğü olan Avustralya yoktur. Buraya gelmek için vize alınması gerekiyor. Vizesiz olarak ziyaret edilebilecek Okyanusya ülkeleri ise Cook Adaları, Fiji, Niue, Palau, Samoa, Tuvalu ve Vanuatu’dur. Bu ülkeler için turizm çok önemli olduğu için turistlerin gelişi, bu şekilde kolaylaştırılmaktadır.

Okyanusya Yeme-İçme Kültürü

Okyanusya’daki yeme-içme kültürü, bölgenin genel özelliklerine bağlı olarak gelişmiştir. Ayrıca son yüzyılda Avrupa başta olmak üzere, dünyanın farklı noktalarından gelen insanların da bu kültürü etkilediği bilinir. Kıtada genel olarak et ürünleri tüketilir. En çok kanguru ve timsah eti tüketilirken, bunların dışındaki hayvanlara ait etlerin tüketilme oranı ise nispeten daha düşüktür. Etler ile farklı yemekler hazırlanmasına karşın, buradaki en önemli seçeneğin barbekü olduğunu söylemek gerekiyor. Barbekü için milli bir sembol haline gelmiş diyenler dahi var.

Kıtanın hemen her tarafının sularla çevrili olması, balık tüketiminin de fazla olmasına neden olur. Farklı türdeki balıklar ve ıstakozlar, mutfakların vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Bunların haricinde ise tarımsal gıdalar da mutfaklar kullanılır. Yerli halk tarafından beyaz ekmek yerine, nispeten biraz daha ağır olan çavdardan üretilen Rye adındaki ekmek tercih edilir.

Okyanusya’da Ulaşım

Okyanusya üzerinde ulaşım için genellikle deniz, kara ve hava yolu kullanılır. Kıta üzerindeki ülkelerin birçoğunda havalimanı bulunur. Bu limanlar hem tarifeli seferlere hem de normal seferlere açıktık. Fakat kıtanın diğer kıtalara olan uzaklığının çok fazla olması, buraya direkt uçakla gelmeyi bazı noktalar için imkansız hale getiriyor. Havayolu dışında adalar arasındaki ulaşım mecburen denizyolu ile sağlanmaktadır. Adalar üzerinde ise kara yolu kullanılır. Ulaşım ağının genel itibariyle insanların ihtiyaçlarını karşıladığını söylemek yanlış olmaz.

Okyanusya’da Güvenlik

Okyanusya kıtasının en büyük adası ve devleti olan Avustralya, gelişmişlik seviyesi bakımından yukarı seviyelerdedir. Diğer adalarda da durum benzer şekildedir. Bundan dolayı güvenlik sorunları yok denecek kadar azdır. Fakat bazı adaların balta girmemiş bölümlerinde yerli kabileler yaşamaktadır. Buralara seyahat etmek, tehlikeli olabilir.

Okyanusya’da Sağlık

Kıtanın genel iklimi, insan sağlığı için herhangi bir olumsuzluğa neden olmaz. Fakat insanların özellikle yaz mevsiminin ortasında, güneşe çıkmaları tehlikeli olabilir. Kıtadaki genel sağlık hizmetlerinin yeterli seviyede olduğu söylenebilir.admin / 30.04.2019 / 0 / 2 239
Konu Etiketleri: okyanusya okyanusya kıtası

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Antartika Kıtası Tanıtımı

Antartika Kıtası Tanıtımı

Antarktika kıtası; güney kutbunda yer alan ve dünyanın en büyük 5. Kıtasıdır.
Orta Asya Kıtası

Orta Asya Kıtası

Asya kıtasının ortasında yer alan bölüme Orta Asya denir. Orta Asya; geçmiş
Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika Kıtası

Güney Amerika kıtası, Amerika’nın yarısını oluşturan, güneydeki bölümüne
Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika Kıtası

Kuzey Amerika kıtası, kuzey yarım kürede yer alan en önemli kara parçalarından
Afrika Kıtası

Afrika Kıtası

Afrika kıtası; nüfus ve yüzölçümü dikkate alındığında dünyanın ikinci büyük
Avrupa Kıtası

Avrupa Kıtası

Avrupa kıtası; Asya kıtasının batısında bulunan, Afrika'nın kuzeyinden Kuzey
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up