Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Gezi Notları » Gezgin Bilgiler » Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!

Gezgin Ruhlu Olanlar İçin: Olmazsa Olmazlar!


tatil ekipmanları
Bitmeyen iş, bitmeyen okul, bitmeyen sorumluluklar... Peki ya hepsine ara verdiğimiz o güzel tatil anları? Bir yanınız evinizde ayaklarınız uzatıp bir güzel dizi izlemek ve uyuklamak istiyor olabilir, ama maceracı yanınızı susturmayı cidden istiyor musunuz? "Her zamanki Dünya" eğer size sıkıcı gelmeye başladıysa ve yepyeni yerlere adım atmak istiyorsanız, birkaç ipucu ile herkesten farklı geçireceğiniz bu anlarınızı çok daha rahat bir şekilde yaşayabilirsiniz!

1- Yol Arkadaşımız: Çanta!

Tatile gittikten sonra unuttuğunuz şeylere artık bir son vermenin vakti geldi. Keyfiniz ne isterse onu yapacağınız bir macerada sizi kısıtlayan tek şey, yine sizden başkası değildir. Dolayısıyla, herhangi bir spor veya outdoor mağazasında bulabileceğiniz çantalardan, minimum 20 litre olan modellerden almanız, bu macera için oldukça büyük bir adım. Çantanızı hazırlığına başlamadan, çantanıza koymayı unutmamanız gereken şeylerin listesini yapmak, çantayı hazırlarken işinizi oldukça kolaylaştıracak. Böyle bir listeye birkaç gün önceden başlarsanız, gün içinde yaşayacağınız ani olaylar size yeni ve unutulmaması gereken eşyaları hatırlatabilir.

Unutmayın, alacağınız çanta yolculuğunuz boyunca sizinle olacak. Çanta seçerken rahatınıza düşkün olmanız oldukça işinize gelir.

2- Başlıca Malzemeler

Çantaya koyulan ilk malzemeler bizim 3 temel ihtiyacımıza cevap vermelidir: Beslenme, barınma ve giyinme. Yolda aldığınız ufak tefek yiyeceklerinizi koyabileceğiniz, yiyeceklerin bozulmasını önlemesi için hava kilidi olan bir kap ve içine su doldurabileceğiniz, malzemesi sağlam bir matara (maceranızın zamanına göre termos alarak sıcak su da taşıyabilirsiniz) ile beslenmeye dayalı başlıca ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Barınma ihtiyacınızı gideceğiniz yerde bulduğunuz bir pansiyonda halledebileceğiniz gibi, çantanıza sığdırabileceğiniz 1 veya 2 kişilik bir çadırla da kurtarabilirsiniz. Geriye sadece giyim kalıyor, ki çantanızda bazen kıyafetleriniz çadırdan bile daha fazla yer kaplayabiliyor. Eğer seçimlerinizi doğru yapıp, iklim koşullarını göz önüne alırsanız, yanınıza alacağınız maksimum 5-6 parça eşya ile giyim sıkıntısı çekmeyeceğinize garanti verebilirim!

Son olarak, tıpkı maceranız gibi, aniden gelişen oldukça fazla şey olabilir. Yapıştırmak, kesmek, koparmak, açmak, sıkıştırmak veya aydınlatmak gibi farklı eşyalar gerektiren tüm durumları sadece 3 malzeme ile atlatabilirsiniz: İsviçre Çakısı, Koli Bandı ve Fener!

3- Çadır

Eğer konforu bir kenara bırakıp doğayla iç içe olmak istiyorsanız çadır hayatı tam da size göre! İlk olarak, gideceğiniz yerin hava koşullarını gözden geçirip, buna uygun bir malzemeden yapılmış çadırlara bakmalısınız. Yağmur veya kardan uzaksa rahatça pamuktan yapılmış bir çadır, yağmur alabilecek bir bölgedeyse polyester veya naylon çadır almanız doğru bir karar olur. Çadırın tabanına sereceğiniz bir uyku matı, uyuduğunuz yerin daha yumuşak olmasını ve ısı kaybının azalmasını sağlar. Ayrıca, çadırın içine koyacağınız ağırlıklar, kesinlikle yedeklerini de bulundurmanız gereken çadır kazıklarına çok yük binmesini ve çok rüzgarlı bölgelerde çadırın uçmasını engeller. Havanın çok sıcak olduğu bir bölgede en doğru karar penceresi olan bir çadır iken, böcekler ve sinekler gibi davetsiz misafirleri dışarıda tutacak sineklikler ve fermuarlar oldukça önem taşıyor.Özetle, hedef noktanızı iyice gözlemledikten sonra çadır, size evden farksız, hatta çok daha eğlenceli bir deneyim yaşatır.

4- Profesyonel Düşünmek 

Çantanız ve güzergahınız hazır. Maceraya sadece iki adım kaldı. Bu aşamada tek yapmanız gereken sormak ve öğrenmek. Tecrübeler insanlara oldukça farklı durumlarda neler yapılması gerektiğini öğretir, ve bunlar paylaşımı kolay bilgilerdir. Maceranıza başlamadan önce internette bölge hakkında yapacağınız araştırma, hedef noktaya gidenlerle sohbet etmek, eğer yapılabiliyorsa bölgenin haritasını edinmek size oldukça fazla bilgi kazandıracak ve tıpkı size anlatılanlar gibi, siz de başkalarına bölge hakkında yardımcı olabileceksiniz.

Gezmek, Dünyayı bir video oyunu gibi sonuna kadar yaşamaya açılan tek kapıdır. Sadece belirli bir seviyede durmak yerine neden işi biraz daha ciddiye alıp, daha fazla eğlenmeyelim ki? Bu konuda yardımcı olabilecek en önemli kişiler de, o seviyeleri daha önceden tatmış insanlarla irtibat halinde olmaktır. Hatta neden işi daha da zevkli hale getirip, gideceğimiz yerin tarihine, önemli özelliklerine ve oradan bahseden filmlere ve dizilere de bakmıyoruz ki?

5- Yepyeni Bir Yaşam

Her şeyden koptuktan sonra ve tamamiyle yeni şeyler görmeye başlayacağınız hedefinize adım attığınız o ilk an sizin için değişiklikler ve mutluluk başlayacak. Size maceranızda yardımcı olacak yeni insanlarla tanışacak, sizin gibi maceracılarla yardımlaşacak ve en önemlisi, küçük şeylerden çokça keyif alacaksınız. Maceranızda standartlarınızı ne kadar düşük tutarsanız, karşılaşacağınız şeylerden alacağınız haz da bir o kadar artacaktır. Şişe su kullanmak yerine tertemiz bir ırmaktan su içmek, ormanın havasını içinize çekmek, gri renklerden çok yeşil ve maviyi görmek, tırmandığınız engebeli yoldan sonra müthiş bir manzarayla karşılaşmak ve bu manzarayı gören en güzel yere çadırınızı kurup yıldızlar eşliğinde uyumak... Belki de bu listedeki olmazsa olmaz en önemli şey, size daha dolu bir yaşam sürmek için çaba sarf eden bu kararı kabul etmektir, ne dersiniz?admin / 11.12.2017 / 0 / 1 433

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile Çıkarken Benzin Hesabı Yapmak

Tatile araçlarıyla gidecekler için en önemli konulardan biriside benzin
Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Tatil Planı Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok insan tatil planı yapmadan tatile gitmekte ve daha sonrasında
Bu Yaz Gökyüzü ile Buluşmaya Hazır Mısınız?

Bu Yaz Gökyüzü ile Buluşmaya Hazır

Kuşkusuz Ölüdeniz’i en unutulmaz yapan aktivitelerden biri yamaç paraşütüdür.
Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Seyahate Çıkmadan Önce Yapılması

Modern yaşamın bizi getirdiği noktada çalışmak kaçınılmaz bir durum. Şehir
Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar Listesi

Seyahate Çıkmadan Önce Alınacaklar

Gezmek bir tutkudur! Hele ki bu işin hakkını verip dağ tepe demeden bütün
Alaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Alaçatı Tatili Öncesi Bilinmesi

İzmir’in tatil gözdesi Alaçatı’da turistlerinde çok tercih ettiği tatil
Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Karavanla Tatil Nasıl Yapılır?

Tatilin tadını almak istiyorsanız, kesinlikle her yere gitmeli görmeli ve
Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Tatile Nasıl Hazırlanmalı?

Yaz geldiğinde hepimizin ilk olarak yapmak istediği şey, tatil. Peki, tatile
Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken 5 Madde

Seyahate Çıkmadan Araştırılması Gereken

Bütün bir senenin yorgunluğunu üzerimizden atmanın en iyi yolunun tatil olduğu
Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil Dostunuzla Çıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Yurtiçi Seyahatlerinize Evcil

Yaz geldi çattı. Bütün bir senenin yorgunluğu atmak için tatile çıkacağız yada
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up