Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Balıkesir'de Ne Yenir? (Balıkesir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


balıkesirde ne yenir
Balıkesir’in meşhur yemekleri dendiğinde Balıkesir topraklarının bir kısmının Marmara, bir kısmının da Ege Bölgesi’nde olması dolayısıyla çok farklı mutfak lezzetlerinden bahsetmek mümkündür. Bandırma’dan Ayvalık’a kadar oldukça çeşitli lezzetlerin göze çarptığı il, gerek yöresel tatlar gerekse de et yemekleriyle Türkiye'nin mutfak kültürü en zengin illerinden biri konumundadır.

Özellikle Edremit Körfezi bölgesi zeytinyağı bakımından oldukça zengin olan şehir, zeytinyağının her türlü lezzet ve hafifliğini tüm yemeklerinde hissederken; hayvancılığın oldukça yaygın olduğu ilde et yemekleri de bir hayli lezzetli ve zengindir. Aynı zamanda ot ve sebze yemekleri anlamında da çok zengin olan Balıkesir mutfağı; Ege kıyılarındaki balık lezzetleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Balıkesir’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Kendini hem Marmaralı hem de Egeli olarak tanımlayan Balıkesir yöresel lezzetler bakımından bölgede aynı zamanda bir geçiş noktası görevi görmeye devam ederken kendine has lezzetlerle de dikkat çekmektedir. Balıkesir’in yöresel yemekleri bolca zeytinyağı içeren, hafif ve dillere destan lezzetlerinin yanında zihinlerde yer eden özel sunumlar da içermektedir. İşte Balıkesirde ne yenir denildiğinde karşımıza çıkan liste:

Keşkek (Balıkesir Keşkeği):

Türkiye'nin birçok noktasında yapılmakta olan ancak ana vatanı Balıkesir olarak ifade edilen keşkek şehrin en önemli lezzetlerinin de başında gelmektedir. Keşkek Balıkesir genelinde her evde yılda birçok kez pişen, özellikle düğün ve özel günlerin vazgeçilmez lezzetidir. Öyle ki keşkek hazırlanışı, pişirilmesi ve dövülmesi dillere destan hale gelmiş; tam anlamıyla Balıkesir’le bütünleşmeyi de başarmıştır. Etli kuzu kemiği (genel anlamda iki kaburga göğsü), keşkeklik buğday, tavuk eti (isteğe göre) tuz ve tereyağından yapılan keşkek pişirilip ayıklandıktan sonra kazanlara koyularak bölgenin erkekleri tarafından dövülüp merhem haline gelmesiyle de meşhurdur. Bölgesine göre bir tabakta altına pilav, üstüne de keşkek koyularak da servis edilir.

Sura:

Keşkekten sonra Balıkesir’in en dikkat çeken lezzeti olarak ifade edilebilen Sura, Balıkesir’in özellikle Ege bölümünde her Kurban Bayramı’nın ikinci günü kesintisiz olarak yapılan bir lezzettir. İstanbulgibi büyük şehirlerde “kaburga dolması” olarak da nitelendirilen sura kuzu ya da oğlak eti ön kolu, 150-250 gram kuzu ciğeri, zeytin yağı, pirinç ve yeteri kadar baharatla pişirilir. Kaburga tarafından bıçakla açılan kuzu ön kolu içerisine önceden hazırlanmış ciğerli iç pilav doldurulduktan sonra açılan bölüm iğne iplikle dikilir. Daha sonra büyük bir tepsi içerisine konan yemek fırınlara atılarak fırınların kenarlarının çamurla sıvanması gerçekleştirilir. 6-8 saat piştikten sonra fırından çıkarılarak servis edilir.
Eğer Balıkesir ziyareti planlıyorsanız; Balıkesir'de Gezilecek Yerler isimli konumuzu mutlaka okuyunuz.

Tirit (Balıkesir Tiriti):

Balıkesir düğün yemekleri arasında en meşhurlarından biri olan “tirit” genel anlamda ekmek, yufka ya da pidelerin et suyuna batırılarak yapılan bir yemek olarak nitelendirilirken, Balıkesir genelinde dahi tiritin yapılışında farklılıklar gözlemlendiği de bilinmektedir. Her yaştan müdavimleri bulunan tirit, günler öncesinden hazırlanan uzun pidelerin sabırla doğranmasıyla yapımına başlanan, etlerin kaynamasıyla hazırlanan et suyunun yanında didiklenmiş etlerle servis edilen oldukça değişik bir lezzettir.

Balıkesir Mantısı:

Balıkesir mantısı bilinen diğer mantılardan farklı olarak içinde kıyma olmadan hazırlanan bir mantıdır. Balıkesir’in düğün ya da özel gün yemeklerinin başında gelen mantı, yoğurulan hamurun dört tarafından içi boş olarak bükülerek şekil verildikten sonra fırına atılır. Bu nedenle “saçaklı mantı” olarak da nitelendirilebilen Balıkesir mantısı fırından çıktıktan sonra isteğe göre tavuk suyunda haşlanabildiği gibi, fırından çıkar çıkmaz üzerinde yoğurt ve kızdırılmış tereyağı ilave edilerek de servis edilebilmektedir.

Balıkesir Vali Kebabı:

Balıkesir'in en meşhur yöresel yemeklerinin başında bulunan Vali Kebabı yaylalarda doğal ortamında yetiştirilmiş ve en az bir yaşındaki erkek koyundan elde edilen et; damar, sinir, yağ ve zarlarından ayrılır. Ayıklanmış olan bu et, parçalar halinde bir gün dinlendirilir. Dinlendirilen et ise belirli oranlarda kuyruk yağı eklenerek baharatla çeşnilendirilerek bulgur pilavı ve özel salatası ile servis edilir.

Zerde Tatlısı:

Türkiye'nin birçok noktasında karşılaşılan bir lezzet olan zerde için Balıkesir en doğru adreslerden biridir. Kırık pirinç, su, toz şeker, nişasta, safran ve gül suyuyla hazırlanan zerde özellikle Balıkesir’in kuzeyinde oldukça sık rastlanan bir tatlıdır. diyerek Balıkesir'de ne yenilir sorularına cevap vermiş olalım.

Balıkesir’in En İyi Restoranları

Yüzölçümü bakımından bir hayli büyük bir şehir olan Balıkesir aynı zamanda hem Marmara hem de Ege denizine kıyısı olan bir konumda bulunurken, Balıkesir restoran tavsiyeleri de bu yönde ve oldukça farklı şekillerde konumlanmıştır. Bu yönde hem Balıkesir’in kuzeyinde Marmara tarafında oldukça fazla seçenekten bahsetmek mümkünken, kentin merkezinde ve iç kesimlerinde de çok iyi restoran alternatiflerinin olduğu görülmektedir. Ayrıca şehrin güneyinde Ege kıyılarında ve Edremit körfezinde de dikkat çekici birçok adresin göze çarptığı da ifade edilmelidir.

Hünkar Kömürde Döner: Balıkesir merkezde bulunan ve her daim aynı standartta leziz döner çıkarmasıyla meşhur hale gelmiş olan Hünkar Kömürde Döner aynı zamanda enfes dürüm lezzetleriyle de ön plana çıkıyor. Hafta içi öğle yemek saatlerinde; hafta sonu da belirli saatlerde yer bulması zor bir adres olan Hünkar, uygun fiyatlı menüleriyle de müşterilerinden tam not almayı başarıyor.

Burhaniye Sofrası: Balıkesir’in en güneyinde, Edremit ile Ayvalık arasında Burhaniye’de yer alan Burhaniye Sofrası, Edremit Körfezi’nin tüm lezzetlerini müşterilerine sunarken, aynı zamanda Balıkesir yöresel lezzetleriyle de ön plana çıkıyor. Kendini “Burhaniye’de kalitenin ve lezzetin öncüsü” olarak nitelendirilen mekan döner, kebap, lahmacun ve çorba lezzetlerinin yanında enfes meze ve salatalarıyla da tek kelimeyle harika işler çıkaran bir adres konumunda.

Köfteci Yusuf: Balıkesir’in Susurluk ilçesinde yer alan ve Susurluk’ta mola verenlerin en uğrak adreslerinden de biri olan Köfteci Yusuf klasikleşmiş köftesinin lezzetini sürekli geliştirmesiyle ünlü bir adres olarak da göze çarpmaktadır. Günün her saati oldukça yoğun olabilen Köfteci Yusuf yolu Susurluk’tan geçenler için harika bir alternatif oluşturuyor.

Gustavia Restaurant: Altıeylül, Merkez Balıkesir’de bulunan Gustavia Restaurant özellikle özel günlerde sık tercih edilen bir adres olarak göze çarpıyor. Fiyat ve lezzet kıstası için de oldukça olumlu yorumlar yapılabilecek mekan, kahvaltı dahil günün her anında tercih edilebilecek bir yapıda bulunuyor. Kahvaltı yanında et yemekleri, çorbalar ve salatalarıyla da dikkat çeken Gustavia Restaurant çalışanların çok iyi hizmet sağladıkları elit bir mekan.

Gizli Bahçe Restoran: Balıkesir Susurluk’ta Göbel Mahallesi’nde Göbel Köy yolu üzerinde bulunan Gizli Bahçe Restoran kokoreç başta olmak üzere et ve Balıkesir ızgara yemekleri bakımından öne çıkan bir adres olarak dikkat çekerken hızlı servisiyle de müşterilerinden tam not almayı başarmaktadır.

Citymeats: Balıkesir merkezde yer alan Citymeats kahvaltıdan akşam yemeğine kadar müşterilerine oldukça fazla alternatifler sunarken; rahat ortam, güler yüzlü personel ve sıcak servis anlamında da oldukça başarılı bir adres olarak ön plana çıkmaktadır. Düğün çorbası başta olmak üzere enfes çorbaları, et yemeklerindeki lezzeti, taze salataları ve oldukça geniş kahvaltı menüleriyle Citymeats Balıkesir’in en çok dikkat çeken restoranlarından biri.

Meşhur Köfteci Ünal: Balıkesir’de en güzel köfte nerede yenir diye sorulduğunda verilecek yanıtların birçoğunda mutlaka yer alacak olan Meşhur Köfteci Ünal, körfez bölgesi Gömeç ilçe merkezinde yer alırken aynı zamanda esnaf lokantası tarzındaki salaş yapısıyla da dikkat çekmektedir. Dillere destan köftesinin sırrını halen vermemekte ısrar eden işletme, Balıkesir’in tek geçilecek köftecilerinin de başında geliyor.

Cunda Moshos Taverna:Balıkesir en iyi balık restoranı hangisi diye sorulduğunda yanıtı çok net verilebilecek bir mekan olan Cunda Moshos Taverna, Balıkesir’in Ayvalık ilçesi Cunda Adası’nda bulunmaktadır. Hem balık hem meze hem de salata anlamında müşterilerinin “parmaklarını yediği” bir mekan olan Cunda Moshos Taverna, balık lezzeti yanında canlı müzik özelliğiyle de ön plana çıkıyor.

Balıkesir’deki En İyi Kahvaltı Mekanları

Balıkesir zengin yöresel mutfağı ve et lezzetlerinin yanında yöresel kahvaltılarıyla da oldukça fazla konuşulan bir konumda bulunmakla birlikte hayvancılığın en geliştiği şehirlerden biri olarak süt ve süt ürünleriyle, dolayısıyla kahvaltı ve şarküteri anlamında da oldukça dikkat çeken şehirlerden biri olarak ifade edilebilir. Balıkesir kahvaltı yerleri bu bağlamda hemen hemen her ilçede oldukça başarılı bir şekilde konumlanırken, zeytinyağının başı çektiği en iyi Balıkesir kahvaltı mekanları da aşağıdaki gibidir:

Alya Bahçe: İzmir-Çanakkale yolu üzerinde Balıkesir Edremit'te bulunan ve Balıkesir kahvaltı mekanları listesinin de başında bulunan Alya Cafe ev yapımı, taze ve doğal kahvaltı lezzetleriyle dikkat çekerken, yeşilliklerle dolu ve sakin bir mekanda müşterilerine kahvaltı keyfi sunmaya devam ediyor. Özellikle bahar aylarında mutlaka tercih edilmesi gereken bir mekan.

Cemal Usta’nın Yeri: Balıkesir Altınoluk’ta bulunan Cemal Usta’nın yeri köy kahvaltısı bakımından yörenin en dikkat çeken adreslerinden biri olmakla beraber zengin çeşidi ve hamur işleriyle ön plana çıkıyor. Aynı zamanda şarküteri ve peynir çeşitleri harika.

Cafe Gool Bahçe: Balıkesir merkezde bulunan Cafe Gool Bahçe kişi başı standart kahvaltı ücreti ödenerek oldukça fazla çeşit kahvaltı lezzetine ulaşılabilecek bir mekan olarak dikkat çekerken, açık büfe kahvaltısıyla müşterilerini her daim büyülemeye devam ediyor. Kahvaltı yanında hamur işleri “öksüz tost” başta olmak üzere tost lezzetleriyle kesinlikle övgüyü hak eden adreslerden biri.


Neşe Sucuk Evi: Balıkesir merkezde yer alan Neşe Sucuk Evi Balıkesir kahvaltıcı tavsiyesi anlamında özellikle sucuk severlerin tercih ettiği en önemli adreslerden biri olarak göze çarparken serpme kahvaltı çeşitliliğiyle de tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor. Hafta sonları yer bulma anlamında müşterilerine zor anlar yaşatabilen mekan doğal sucuk lezzeti için gidilebilecek mekanların da başını çekiyor.

Bal Badem Künefe: Balıkesir’in Karesi ilçesinde bulunan ve özel kahvaltı lezzetleriyle tanınan Bal Badem Künefe zengin ve doğal kahvaltısının yanı sıra katmer ve çikolatalı simit gibi lezzetleriyle de ön plana çıkmayı başarıyor. Sıcak bir ortam, ilgili ve güler yüzlü çalışanlar ile birlikte zengin bir kahvaltı için Bal Badem Künefe mutlaka tercih edilmeli.

Neshe’li Mutfak: Balıkesir merkezde Eski Kuyumcular Caddesi üzerinde çarşıda bulunan Neshe’li Mutfak özellikle iç dizayn ve sıcak atmosferiyle dikkat çekerken kahvaltı çeşitleri yanında hamur işleri, menemen ve patatesli lezzetleriyle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Mekanın reçelleri organik ve ev yapımı. Zeytinyağı ise Ayvalık’tan.

Cafe Garden Limon (Limon Bahçesi): Limon ağaçları altında harika bir kahvaltı keyfi yaşamak isteyenlerin buluşma adresi konumundaki Cafe Garden Limon zengin kahvaltı ve lezzetli şarküteri ürünleriyle dikkat çekerken; ev yapımı reçelleriyle de tüm övgüleri üzerinde toplamayı da başarıyor. Özellikle gözlemeleri dillere destan olan işletme, körfez bölgesi zeytin ve zeytinyağı çeşitleriyle de parmak ısıttıran bir yapıda bulunuyor.

Ayşavkı Simit Bahçesi:Balıkesir Kasaplar Çardaklı Mevkii’nde yer alan Ayşavkı Simit Bahçesi İzmir’in gevreklerini aratmayan yapısı yanında sadece zengin çeşit kahvaltısıyla değil; simit, açma, poğaça ve börek çeşitleriyle de alışılmışın çok ötesinde önemli bir kahvaltı mekanı olarak göze çarpıyor. Özellikle çalışan ilgi ve samimiyeti ve hızlı servisiyle yörenin en popüler kahvaltı adresi olarak da nitelendirilebilecek olan Ayşavkı hafta sonları yer bulmanın zor olduğu mekanlardan da biri konumunda.admin / 05.05.2019 / 0 / 13 138

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Aydın'da Ne Yenir? (Aydın'daki En İyi

Aydın'ın meşhur yemekleri sadece Ege’de değil tüm Türkiye’de dillere destan
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En

Kocaeli'nin meşhur yemekleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından oldukça
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up