Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Kocaeli » Gölcük'te Gezilecek Yerler

Gölcük'te Gezilecek Yerler


Gölcük gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Gölcük'te gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Kocaeli Gölcük ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Gölcük gezilecek yerler
Gölcük, Kocaeli iline bağlı İzmit Körfez'inin güney kıyısında bulunan bir ilçemizdir. İki kilometreye yakın boğumlu bir sahili vardır. Kocaeli Gölcük İdari sınırları ise doğu da Başiskele ilçe belediyesi, batı da Karamürsel ilçe belediyesi, güneyde Bursa ili İznik ilçesi, kuzeyde ise körfez deniz bulunmaktadır.

Gölcük Tarihi


Gölcük tarihi boyunca Körfezin doğal bir liman olmasından dolayı yüzyıllardır bu ilçe donanmaya ev sahipliği yapmış. Bizans döneminde  daha sonra Osmanlı döneminde tersane olarak kullanılan bu ilçe son olarak Cumhuriyet döneminde de 1927 tarihinde tersanenin temelleri atılmış. Kurulan tersane, modern bir şehir olarak gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Coğrafi konumunun uygun olmasından dolayı askeri tersanenin de buraya kurulması ile şehirleşme bakımından büyük önem kazanmıştır. Ayrıca Gölcük Tersane Komutanlığının burada olması sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda kalkınmasını sağlamıştır.

Gölcük Gezilecek Tarihi Yerler

Son olarak 17 Ağustos 1999 tarihinde asrımızın felaketi olarak nitelendirilen büyük bir depremi yaşamış olan ilçemiz, yaralarını sararak tekrar gelişen bir şehir haline gelmiştir. Tarihiyle kültürüyle ilçemizi tanıdığımıza göre Gölcükte gezilecek yerler listesine bir göz atalım:

 • Yarhisar Gemi Müzesi

Yarhisar gemisi 1965 yılından 2005 yılına kadar Türk sancağımızı taşıyarak  Keşif-karakol görevi yapmıştır. 2005 yılında Yarhisar gemisi,Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Donanma Komutanlığının müşterek çalışmaları ile Türkiye'nin  ilk ve tek karaya yerleştirilmiş su üstü savaş gemisi müzesi Gölcük ilçesinde bulunmaktadır. Orijinal hali bozulmadan Gölcük Kavaklı Sahilinde yer alan müze gemisinin işletilmesi Gölcük Belediyesine aittir. Haftanın 5 günü ziyaretçilere ücretsiz hizmet vermektedir. Otobüsle ulaşım sağlanabilir.

Gölcük Gezilecek Doğal Yerler

Gölcük gezilecek yerler arasında çok sayıda doğal güzellik ve mesire yeri vardır. Sizler de şehirde birçok yeri gezebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz:

 • Gözlementepe Mesire Alanı

Mavi ile yeşilin buluştuğu yerdir. Gölcük ilçesinin yüksek yerleşkesinde kalan, körfez manzarasını ayaklarınıza seren bu mesire alanı ailenizle piknik yapabileceğiniz, mangal yakabileceğiniz bir yer. Dilerseniz hemen yanında manzarası daha da güzel olan Gölcük belediyesine ait tesislerde yemek yeyip çay içebilirsiniz. Eğer aracınız yoksa Gölcük merkezden kalkan minibüsleri kullanarak yürüme mesafesi kalacak şekilde yakınlarında inebilir. Gözlementepe mesirealanına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 • Kadırga Mesire Alanı

Kadırga yaylası olarak da bilinen kadırga mesire alanı Gölcük ilçesine bağlı yazlık beldesinde yer almakta olan ve Karadeniz yaylalarını anımsatan bu doğal güzellik, gürültüden uzaklaşmak ve sakinleşmek isteyenlerin uğrak yeridir. Her yılın temmuz ayında burada şenlikler yapılmaktadır. Yerel sanatçıların şarkılarıyla halk ve ziyaretçiler eğlencenin tadını çıkarıyorlar. Gölcük merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta olan bu yere araba olmadan ulaşmak zor. Gölcük merkezden Yeniköy minibüslerine binip mesire alanına en yakın yerde inerek 20 dakikalık zorlu bir yürüyüş yapmanız gerekebilir.

 • Yazlık Ilıcası

Gölcük ilçesinin Yazlık beldesinde bulunan yazlık ılıcası, sıcak sularıyla ziyaretçilerine şifa dağıtıyor. Sağlık bakanlığının tahlilleri sonucunda birden çok faydasının olduğu biliniyor. İster bay  ve bayan olmak üzere havuzları kullanabilir isterseniz de size özel aile odalarında 2 saat kalarak kullanım sağlayabilirsiniz. Aile odaları 2 saatlik olarak, eşiniz ve 11 yaşına kadar iki çocuğa kadar hizmet vermektedir. Hafta içi 60 tl hafta sonu 70 tl dır. Havuzlar ise hafta içi 25 hafta sonu 30 tl dır. Yazlık ılıca personeli tarafından masaj, kese, köpük gibi hizmetlerde verilmektedir. Gölcükten gelen ziyaretçiler için minibüs bulunmaktadır.

 • Nüzhetiye Köyü Alabalık Tesisleri Ve Şelalesi 

Nüzhetiye köyü Gölcük ilçesine 13 km uzaklıkta doğa yürüyüşü sevenlerin uğrak yeridir. Yürüyüş parkuru alabalık tesislerinden başlayıp 4 km uzunluğunda olmasına rağmen şelalenin güzelliği tercih sebebi.

Gölcük Festivalleri

Sizler de Gölcük'te yıl içinde yapılan birçok festival katılabilirsiniz. Şehir daha çok yaz ve bahar aylarında hareketlenir ve sizler Uluslararası Nakışlı Kırkyama Festivali ve Gölcük Uluslararası Halk Oyunları Festivali kapsamında yapılan etkinliklere ve konserlere katılabilirsiniz.

Gölcük Müzeleri

Gölcük Deniz Müzesi, Gölcük merkezde Donanma mahallesinde bulunan müzede bilinen ünlü denizcilerimizin tanıtılmaktadır. Helikopter, silah sistemleri, kaval topları, su mayınları,denizci kıyafetleri bulunmakta ve zaferlerimiz anlatılmaktadır.  Giriş ücreti 7.5 tl dır.

Gölcük Yöresel Yemekleri

Gölcük'te ne yenir, diye merak ediyorsanız bölgenin çok özel bazı lezzetlerini sizin için derledik:
 • Umaç çorbası
 • Cızlama
 • Ciğceli kavurma
 • Mancar yemeği 

Gölcük Neyi Meşhur?

Gölcük ülkemizde tersanesiyle ün yapmış bir ilçedir. Ayrıca ilçeye bağlı Değirmendere bölgesinde yetiştirilen fındıklar da son derece ünlüdür. Sizler de Gölcük'e kadar gitmişken, Değirmendere fındığını mutlaka tatmalısınız.

Gölcük Nerede, Nasıl Gidilir?

Gölcük nerede, merak edenler için ilçemiz  Kocaeli ve Yalova illeri arasında kalır. E-130 karayolları üzerinde kurulu olan ilçemiz İzmit'e 19 km, İstanbul'a 128 km, Bursa iline 120 km,  Yalova iline ise 45 km uzaklıktadır. Bursa ve İstanbul illerinin yakın olmasından dolayı hava yolu ile de ulaşım sağlanabilir. Ayrıca Gölcük-Derince-Değirmendere-Karamürsel-körfez vapur hatları ile de ulaşım sağlanabilmektedir.admin / 11.05.2019 / 2 / 15 910

Yorum Ekleyin


 1. Ozi
  Ziyaretçi
  21 Ağustos 2019 19:55
  0
  Tesekkurler relaxed 
 2. Elifay
  Ziyaretçi
  3 Kasım 2019 15:41
  0
  Gölcük'te bir gün geçirmiştim günü birlik. Her yer yeşillik doğayı çok iyi korumuşlar gölün tam yanında bir cafeye gitmiştim yanında park var, çocuklar için tehlikeli hiç bir koruma bariyer yoktu göle karşı. Parkla göl karşı karşıyalar direk. Genel olarak manzarası çok hoş. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken'de Gezilecek Yerler

Kefken gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık Köyü Tanıtımı

Yuvacık , Kocaeli'nin İzmit ilçesine bağlıdır. İzmit'e 10-12 km mesafede yer
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe'de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel’de Gezilecek Yerler

Karamürsel Kocaeli iline bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 34 kilometre
İzmit'te Gezilecek Yerler

İzmit'te Gezilecek Yerler

Marmara bölgesinde bulunan Kocaeli ilinin merkez ilçesi olan İzmit gelişmiş
Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze’de Gezilecek Yerler

Gebze , Kocaeli’ne bağlı ilçelerden biridir. İl merkezine 51 kilometre mesafede
Maşukiye Köyü Tanıtımı

Maşukiye Köyü Tanıtımı

Bunaltıcı bir haftadan ve yoğun şehir gürültüsünden sonra duymak istediğiniz
Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Türkiye'nin ilk Türk özel hayvanat bahçesinin kurulumunun gerçekleştirilmesi
Darıcada Gezilecek Yerler

Darıcada Gezilecek Yerler

İstanbul’da ve İzmit'te yaşayanlar için evlerinden çok fazla uzaklaşmadan
Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli'de Gezilecek Yerler

Kocaeli Marmara bölgesinde yer almaktadır. Ekonomik olarak gelişmiş bir şehir
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up