Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Gaziantep » Karkamış'ta Gezilecek Yerler

Karkamış'ta Gezilecek Yerler


Karkamış gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan kişiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Karkamış'ta gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Gaziantep Karkamış ilçesi hakkında kısa bilgi verelim:

Gaziantep iline bağlı Karkamış ilçesi, şehir merkezine 75 km' lik bir mesafede bulunmaktadır. Gaziantep şehrinden buraya ulaşım şehir merkezinden kalkan minibüsler ile sağlanmaktadır. Türkiye-Suriye sınırının hemen yakınında ve Fırat nehrinin kenarında kurulmuş olan tarihi Karkamış ilçesi, Suriye ile Türkiye arasında da önemli bir köprü gibi görev yapmaktadır. Ayrıca tarihteki ilk anlaşma olarak bilinen Kadeş Antlaşması burada imzalanmıştır.

Karkamış Tarihi


Karkamış tarihi, Türk tarihinin en eski destanı kabul edilen Gılgamış Destanı, Karkamış'ta yazılmıştır. Destanda anlatılan bir çok olay da burada geçmektedir. Karkamış adı ise Gılgamış' tan gelmektedir.

Karkamış'ta Gezilecek Tarihi Yerler

Gaziantep’in ilçesi Karkamış’ta gezilecek yerler arasında önemli tarihi ziyaret noktaları vardır. Sizler bu bölgeleri ziyaret edebilir ve tarihe tanıklık edebilirsiniz. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ilçede şu gezi rotası sizin için uygun olacaktır:

  • Karkamış Antik Kenti (Karkamış Harabeler)

Karkamış'a 1 km uzaklıktaki Antik kentin bir kısmı Suriye'de bulunmaktadır. Bu Antik Kent, M.Ö. yaklaşık 1700'lü yıllarda yaşamış olan Hitit İmparatorluğu'ndan bugüne kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hitit İmparatorluğu bütünüyle yıkılınca, Karkamış Antik Kenti, M.Ö. 700'lü yılların başında Asurlular tarafından yıkılarak Asur sınırlarına katılmıştır.

Bu bölgede yaşamış olan ve çoğunluğu Hitit ve Asur Medeniyetleri'ne ait tarihi eserler çıkarıldıktan sonra sergilenmek üzere Ankara'ya götürülmüştür. Ankara'da ise Ankara Anadolu Müzesi'nde sergilenmeye devam etmektedir. Çıkan eserler arasında Hitit Medeniyeti zamanına ait iki tane yerleşim yeri tespit edilmiştir. Ancak bu bölge mayınlı arazi olduğu için askeri bölge içerisinde yer almaktadır. Bu nedenle bu Antik Kent'i ziyaret etmek için öncesinde Genelkurmay Başkanlığından mutlaka izin alınması gerekmektedir.
Eğer Karkamış seyahati planlıyorsanız; Bağlı olduğu il olan Gaziantep'te Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Karkamış Antik Kenti; İç ve dış kentler ile kale ismi verilen genel olarak üç farklı bölümden meydana gelmiştir. Şehrin genel mimarisi ise dikdörtgen şeklindedir. Mimari yapıların çoğunluğunda, yönetim ve din ile ilgili konuların ağırlıklı olarak işlendiği görülmüştür. Hitit ve Asur tarzında yapıldığı görülen yapılar, kabartmalar ile kaplanmış ve siyah renkli bazaltla süslenmiştir.

Bulunan kabartmaların pek çoğu, Son Hitit dönemine aittir. Bu kabartmaların üzerinde, Hitit Tanrıçası için yapılan özel törenlere katılan; asker, rahip, silahlı prensler, çeşitli hayvanları taşıyan görevli kişiler ve koruyucu özelliği olduğuna inanılan hayvanların tören ile ilgili tasvirleri yer almaktadır. Ayrıca bunlar, M.Ö. 1000'li yılların ilk başlarındaki yaşayış biçimi, giyim tarzı ve kültürel özellikleri hakkında da bizlere bilgi vermektedir.

  • Tarihi Karkamış Tren Garı

Karkamış’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi Tarihi Karkamış Tren Garı'dır. Fırat Irmağının Türkiye sınırı dışına çıktığı bölümde kurulmuş olan bu tarihi tren garı Türkiye ile Suriye arasında yer alan önemli bir geçit noktası durumundadır. Bu tarihi gar, yıllardır asker uğurlamaları gibi bir çok ayrılığa ve gurbetten dönenleri karşılama gibi bir çok da kavuşmaya şahit olmuştur. Kesinlikle görülmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Karkamış'ta Gezilecek Doğal Yerler

Gaziantep’in nimetlerinden kendine de almış olan Karkamış gezilecek yerler bakımından birçok doğa harikasını barındırır. Halk burada pikniğe oldukça meraklıdır. Hava güzel olduğu zaman doğal alanlar ve ören yerlerinde piknik yapan aileleri görmeniz çok doğaldır. Şehirde şu doğal noktaları gezebilirsiniz:

  • Karkamış Sulak Alanı

Karkamış Sulak Alanı'nda; Türkiye'de bir ilk olarak Gaziantep Belediyesi tarafından yürütülen proje kapsamında; 810 bitki çeşidi, 16 balık çeşidi, Fırat kaplumbağası dahil 38 farklı türde sürüngen, nesli tehlike altında olan kelaynaklar dahil 119 kuş çeşidi ve 14 memeli çeşidi korumaya alınmıştır. Karkamış Sulak Alanı zengin hayvan ve bitki çeşitliliği korunarak ekoturizme açılmıştır. Karkamış Sulak Alanı içerisinde; halk plajı, dinlenmek için geniş bir alan, bu eşsiz manzarayı seyretmek için belli noktalarda seyir terasları, yürüyüş için parkurları, temiz havada bisiklete binmeyi sevenler için bisiklet yolları ve su sporları gibi çeşitli faaliyetler bulunmaktadır.

Karkamış Festivalleri

Karkamış'a gittiğinizde yaz ve sonbahar aylarında Turizm ve Fıstık Festivali’ne katılabilirsiniz. Bu organizasyonda şehri tanıtacak çok sayıda etkinlik ve konser yapılır. Sizlerde burada hoş vakit geçirebilirsiniz.

Karkamış Yöresel Yemekleri

Gaziantep dünyanın yemek kültürüyle öne çıkmış sayılı şehirleri arasındadır. Karkamış da şehrin bu kültürüne büyük lezzetler kazandırmıştır. İlçeyi ziyaret ettiğinizde şu lezzetler Karkamış’ta ne yenir sorusunun cevabını sizlere verecektir:
  • Urmu Dut Şerbeti
  • Tarçın Çayı
  • Kaymaklı Kadayıf
  • Cevizli Kadayıf
  • Hurma Tatlısı
  • Tarhana Eritmesi
  • Antep Fıstıklı Kurabiye

Karkamış'ın Neyi Meşhur?

Karkamış’da mesire yerlerinde piknik yapmak ve çeşitli etkinliklere katılmak oldukça meşhurdur. Sizler de şehri ziyaret ederseniz çarşıdaki bakır işlemeleri satan dükkanlardan çeşitli aksesuarlar satın alabilirsiniz. Ayrıca bölge kültürünü yansıtan birçok hediyelik eşyanın da satışı yapılmaktadır.

Karkamış Nerede, Nasıl Gidilir?

Karkamış ilçesinin Gaziantep şehir merkezi ile arasındaki mesafe ortalama 70 km mesafededir. Kara yolu ile ulaşmak isteyenler için İstanbul’dan 1200 km, Ankara’dan ise ortalama 750 km yol gitmeniz gerekir. Şehre hava yolu ile de ulaşabilirsiniz. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı’na gelerek ister toplu taşıma isterseniz de servislerle ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. İlçe Suriye sınır kapısına çok yakın bir mesafede yer alır. Karkamış nerede, diye merak ediyorsanız belirttiğimiz yollarla ilçeye kolayca ulaşabilirsiniz.admin / 13.05.2019 / 0 / 3 463

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Oğuzeli'nde Gezilecek Yerler

Oğuzeli'nde Gezilecek Yerler

Oğuzeli, Gaziantep’in bir ilçesidir. İl merkezine 17 kilometre mesafede yer
Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Mozaik Müzesi Gaziantep il sınırları içindedir. Gaziantep’e bağlı
Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

Gaziantep, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alıyor.
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up