Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


adıyamanda ne yenir
Adıyaman'ın meşhur yemekleri; oldukça çeşitli lezzetlerle harmanlanarak yapılmasının yanı sıra, her kategoriye mensup yemeklerden de oluşmaktadır. Tarih boyunca farklı kültürlere ev sahipliği yapmasının en büyük avantajı, Adıyaman'ın yemek kültüründe görülmektedir.

Adıyaman’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Adıyaman'ın yöresel yemekleri; ünü Adıyaman'ı aşmış olan yemeklerden oluşmaktadır. Herkesin bir şekilde bildiği yemeklerin çıktığı yerdir. Genelde et ağırlıklı yemekleri vardır fakat yemeklerinde sebzeler de sıklıkla kullanılmaktadır. Tatlı kültürü de gelişmiş bir yerdir. Adıyaman'da ne yenir denildiğinde öne çıkan yemeklerinden bazıları şunlardır:

  • Meyir Çorbası:

İçerisine nohut, dövme, patlıcan ve soğan gibi besinler koyulur. Fakat meyir çorbasının esas malzemesi yoğurttur. Kıvam olarak koyu bir kıvamı vardır ve bir kasesi bile oldukça doyurucudur. Bu yüzden meyir çorbası yiyecek olan kişiler genelde peşine ya daha hafif bir yemek yerler ya da başka bir yemeği yemeye ihtiyaç duymazlar.

  • Yarpuzlu Köfte:

Kuşbaşı kuzu eti, dana kıyma, nohut, bulgur gibi malzemeler ile yapılan bir yemektir. Yemeğe adını veren yarpuz; bir çeşit nanedir. Üstelik yemeğe çok hoş bir aroma katar. Sulu bir yemektir. Adıyamanlılar özellikle misafirleri geleceği zaman veya sofraları kalabalık olacağı zaman yarpuzlu köfte yapmayı tercih ederler.

  • Çiğ Köfte:

Adıyamanlıların kültürümüze kazandırdıkları bir yiyecektir. Günümüzde birçok şehirde hatta dünyanın birçok yerinde yapılabiliyor olmasına karşın; Adıyaman’da yapılan çiğ köftenin tadı bir başkadır. Adıyamanlılar çiğ köfteyi biraz daha acı yaparlar ve bu yüzden yanında bir içecekle daha iyi gider. Özellikle ayran ya da şalgam ile beraber tüketilir.

  • Kavurmalı Hitap:

Hamurlu bir yiyecektir. Bakıldığında kavurmalı bir pide gibi gözükse de iç harcında oldukça yöresel baharatlar kullanılır. Bol kavurmalı ve çeşit çeşit baharatlı bir harcın, hamur ile buluşmasıdır. Adıyamanlılar kavurmalı hitap yaptıklarında, bu yiyeceği mutlaka komşularına da ikram ederler. Hamur açmayı bildikten sonra, evde de kolaylıkla yapılabilecek bir yiyecektir.

  • Adıyaman (Besni) Tavası:

Adıyaman yemekleri genelde et ağırlıklı olarak bilinse de, sebze ağırlıklı beslenmeyi tercih edenler için de harika bir yöresel yemeği vardır. Adıyaman tavası; patlıcan, domates, biber, soğan, sarımsak ve tercihe göre eklenebilecek birçok sebze ile pişirilir. Ayrıca içerisine kuzu eti de katılır. Genelde büyük tava veya tepsilerde sunum yapılır. Doyurucu bir yemektir.

  • Tevenk Sarması:

Her ne kadar bilinen yaprak sarması gibi dursa da sunum şekli de sarmanın kendisi de alışılmış yaprak sarmasından farklıdır. Yaprak sarmasında bulgurlu bir iç harç kullanılır. Yaprak sarmasının küçük ve ince sarılması gerekmektedir. Yaprak sarmaları sarıldıktan sonra pişirilir. Fakat bu haliyle servis edilmez. Üzerine yoğurt ve sos dökülüp, öyle servis edilir.

  • Buhara Pilavı:

Normalde nohut yemeğinin ya da kuzu kavurmanın yanında pilav tüketenler vardır. Buhara pilavı ise; bu yemeklerin hepsinin tek bir tabakta toplanmış halidir. Pilavın üzeri nohut ve kuzu kavurma ile kaplanır. Ayrıca Adıyaman yemeklerinin olmazsa olmazı olan baharatlar da eklenir ve öyle servis edilir. Genelde buhara pilavının yanında ayran içilmesi tavsiye edilir.

  • Adıyaman Köftesi:

Adıyaman'ın köftesi, diğer yerlerin köftelerinden biraz farklıdır. Közlenmiş ve sapları çıkarılmamış patlıcanların kıyma ile sarılması ile elde edilir. Sarma işleminde kullanılan kıyma dana ve kuzu eti karışımıdır. Bu şekilde olması kıymayı daha lezzetli bir hale getirir. Patlıcanlar sarıldıktan sonra fırında pişirilir ve öyle servis edilir.

  • İçli Köfte:

Her ne kadar ünü Adıyaman sınırlarını aşmış olsa da, Adıyaman’da yapılan içli köfte diğer yerlerdekine göre daha lezzetlidir. Bulgur ve irmik ile hamur hazırlanır. Kıyma, soğan ve maydanoz ile iç harç hazırlanır. Hamurun içi oyularak bu iç harç hamurun içerisine koyulur ve o şekilde pişirilir.

  • Pirpirim Salatası:

Oldukça hafif ve rahatlatıcı bir salatadır. Semizotu ile yapılır. Salata şeklinde yapılabildiği gibi cacık ve yemek şeklinde de yapılabilir. Salata olarak yapıldığında ise bol limon koyulur.
Eğer Adıyaman gezisi planlıyorsanız; Adıyaman'da Gezilecek Yerler listemizi de incelemenizi tavsiye deriz.

Adıyaman'ın En İyi Restoranları

Adıyaman ulaşımın kolaylıkla sağlanabileceği, merkezinde birçok restoranı olan bir şehirdir. Adıyaman'daki restoran tavsiyelerinden bazıları şunlardır:

Kebapçı Beko: Cumhuriyet Caddesinde, Adıyaman'ın merkezinde bulunan bir mekandır. Öğle ve akşam yemeği yiyecek olan kişilerin tercih edebileceği bir mekandır. Fiyat kalite endeksi olarak bakıldığında, iyi bir yerdir. Kebap çeşitlerinin bol olmasının yanı sıra kebap konusunda başarılıdırlar da. Samimi, temiz ve müşteri ile ilgilenilen bir yerdir. Adıyaman'ın kebaplarını en iyi temsil eden yer olarak gösterilir.

Ziyaoğlu Adana Ocakbaşı: Yeni Pınar Mahallesinde, Adıyaman'ın merkezinde olan bir mekandır. Porsiyonları oldukça büyük ve doyurucudur. Ayrıca ikram olarak pişmiş soğan, soğan salatası, ezme verilir. Salaş bir mekan olmasına rağmen oldukça temiz bir yerdir. Çalışanlar da oldukça ilgilidir ve servisi hızlıdır. Çok ucuz bir yer değildir fakat verilen hizmete de bakılınca fiyatlar normaldir. Genellikle kişiler başka şehirden gelen misafirlerini ağırladıklarında, bu mekanı tercih ederler.

Adıyaman Tatlı Salonu: Yeni Pınar Mahallesinde, Adıyaman merkezinde bir mekandır. Oldukça ucuz bir yerdir. Tek şubesi olan ve Adıyamanlıların sıklıkla tercih ettiği bir yerdir. Dolayısı ile önü her zaman kalabalık olur. Müşterilerine oldukça taze tatlılar sunar. Fıstıklı peynir helvası ve tulumba, bu mekanda en çok tercih edilen tatlılardandır. Hemen yapılıp, öyle servis edildiği için; sıcak ve taze ürünleri vardır.

Laz’ın Yeri: Hacı Ömer Mahallesinde, Adıyaman'ın merkezinde olan bir yerdir. Menüsü ağırlıklı olarak deniz mahsullerinden oluşmaktadır. Adıyaman’da bir restoranda balık yiyebilmek için oldukça seçici olmak gerekmektedir. Çünkü genelde bayat balıklarla yapılan yemekler sunulur. Fakat Laz’ın Yeri, Adıyaman'ın en iyi balık restoranlarından biri sayılır. Sunulan balıklar oldukça tazedir. Fiyatlar oldukça uygundur. Servisin hızlı olduğu, hizmetin eksiksiz olduğu bir yerdir. Mekan olarak biraz küçük olsa da yine de nezih bir mekandır. Adıyamanlıların balık özlemini giderme görevini bu mekan üstlenmiştir.

Paşa Konağı Restaurant: Altınşehir Mahallesinde, Adıyaman'ın merkezinde olan bir mekandır. Günün her saatinde yiyecek bir şeyin bulunabileceği bir mekandır. Türk kültürüne ait yemekler servis edilir.Çalışanları oldukça sıcakkanlıdır. Yemekleri de oldukça lezzetlidir. Fakat çok ucuz bir mekan değildir. Yine de oldukça kaliteli bir mekandır. Ayrıca menüsünde yöresel tabak diye bir seçenek vardır.

Perihanımeli Sofrası: Eski Saray Mahallesinde bulunan bir restorandır. Türk ve Ortadoğu mutfağına ait yiyecekler bulunur. Yemeklerin günlük ve taze yapıldığı bir yerdir. Özellikle beyti sarma yemek için ideal bir mekandır. Perihanımeli Sofrası’nın terası vardır. Dileyene manzara eşliğinde yemeğini yeme seçeneği de sunar. Fiyatları ortalamadır. Mekanın işletmecisi kadındır. Dolayısı ile Adıyamanlılar, bu mekanın diğer işletmelerden daha düzenli ve güzel olmasını buna bağlarlar.

İskender 85 Et Lokantası: Turgut Reis Mahallesinde bulunan bir mekandır. Günün her saati için yiyecek bulunabilecek bir mekandır. Özellikle kebap çeşitlerinin bol olduğu bir lokantadır. Şehir merkezine oldukça yakındır ve yakınında otel de olduğu için şehre gelen yabancıların rahatlıkla tercih edebileceği bir yerdir. Servisi hızlı olduğu gibi çalışanları da oldukça naziktir.

Faik Usta Kebap Salonu: Merkez Mahallesinde bulunan, Adıyaman'ın merkezinde olan bir lokantadır. İçli köftesi ile meşhur bir mekandır. Özellikle tur ile gelen müşterilere fiyatsız menü veren bir yerdir. Yemeğin peşine çay ikramları olur. Çalışanlar oldukça nazik ve samimidir. Adıyaman’ın oldukça eski lokantalarından biridir.

Maraş Pastanesi: Eskisaray Mahallesinde bulunan bir mekandır. Adıyaman kültüründe de bolca bulunan tatlılardan oluşan bir menüsü vardır. Eski ve Adıyamanlılar için özel bir yeri olan bir mekandır. Tatlıları yanında dövme dondurma ile servis ederler. Biraz küçük bir mekan olsa da Adıyaman'ın bütün çarşısının izlenebileceği bir manzarası olan balkonu vardır. Tatlıları odun ateşinde pişiren bir yerdir.

Burcu Kebap: Turgut Reis Mahallesinde bulunan bir mekandır. Açık ayranı, Adana kebabı ve kuşbaşı kebabı özellikle tercih edilir. Fiyatları uygundur. Ufak bir yer olmasına rağmen oldukça temizdir ve çalışanları da servis konusunda hızlıdır.

Adıyaman'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Adıyaman her ne kadar yöresel yemekleri ile ünlü olsa da; yöresel mekanların yanı sıra oldukça modern mekanların da bulunduğu bir şehirdir. Adıyaman kahvaltı yerleri listesindeki bazı örnekler şunlardır:

Nokta Cafe: Gölebatmaz Caddesinde bulunan bir yerdir. Günün her saatine uygun yiyeceğin bulunabileceği bir mekandır. Gelenler genellikle pizzasını tercih ederler. Fast food ağırlık bir menüsü vardır. Sabahları açık büfe kahvaltı imkanı olduğu gibi menüsünde de kahvaltı için uygun olabilecek birçok yiyecek bulunur.

Jimmy Black: Altınşehir Mahallesinde bulunan bir yerdir. İtalyan, Meksika, Türk, Arjantin ve Güney Amerika mutfaklarına uygun yemeklerin olduğu bir mekandır. Menüsü oldukça geniş olmasına rağmen fiyatların uygun olduğu ve Adıyaman kahvaltı mekanları olarak ilk aklına gelen restorandır. Oldukça nezih bir yerdir.

Simit Sarayı: Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir mekandır. Kahvaltıda simit tercih edenler için ideal bir yerdir. Çalışanları oldukça güler yüzlüdür. Yol üzerinde olduğu için, genellikle kahvaltı etmek isteyenlerin uğrak yeridir.

Sağlık Ekmek: Sağlık Ekmek isimli fırının yanındaki bir mekandır. Kahvaltıcılık kültürünü yaşatmaya çalışan bir yerdir. Menüsünde kahvaltıda yenebilecek her türlü pastane ürünü bulunmaktadır.

Saray Kahvaltı Salonu: Sağlık Ocağı Caddesi yakınlarındadır. Ortalama fiyatlara sahip bir yerdir. Geleneksel kahvaltı için uygun bir mekandır. Manzarası olan bir yerdir. Çalışanları oldukça sıcakkanlıdır.

Ferhat Kahvaltı Börek Salonu: Atatürk Caddesi üzerinde bir kahvaltı salonudur. Küçük ve samimi bir yerdir. Geleneksel bir kahvaltı verilir. Börekleri oldukça tercih edilen bir yerdir.

Köyüm Gözleme Evi ve Kahvaltı Salonu: Mimar Sinan Kültür Parkı’nın karşısındadır. Gözlemesi meşhurdur ve bütün gözleme çeşitlerinin olduğu bir mekandır. Gözlemenin yanında açık ayran da ikram edilir. Kahvaltı etmek isteyenlere genelde gözleme ve domates ile servis yapılır. Köy usulü kahvaltı etmek isteyenler için samimi bir yerdir.

Hisni Mansur Kahvaltı Salonu: Çarşı Cami’nin bir sokak altındadır. Ortalama fiyatlara sahip olan bir yerdir. Tostun yoğunlukta olduğu bir kahvaltı salonudur.

1 Nolu ASM Kahvaltı Salonu: Atatürk Bulvarı üzerinde bir mekandır. Ortalama fiyatlara sahip bir yerdir. İşlek bir yerde olmasından dolayı, kahvaltı için genelde tercih edilir.

Vitamin Bar: Adıyaman Kalesi’ne çok yakındır. Tost ve taze sıkılmış meyve suyu sevenlerin tercih edeceği bir mekandır. Tarihi bir yere yakın olmasından dolayı, şehre gelen turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir yerdir.admin / 16.05.2019 / 0 / 7 052

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki

Zonguldak'ta ne yenir içerikli bu makalemizde; Zonguldak yemekleri hakkında
Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi

Tokat'ın meşhur yemeklerinin sayısı o kadar fazladır ki; gastronomi açısından
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Şanlıurfa’da Ne Yenir? (Şanlıurfa’daki

Şanlıurfa’nın meşhur yemekleri midelere bayram ettirecek lezzette ve
Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kocaeli'de Ne Yenir? (Kocaeli'deki En

Kocaeli'nin meşhur yemekleri hem lezzet hem de çeşitlilik açısından oldukça
Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Gaziantep'te Ne Yenir? (Gaziantep’teki

Gaziantep’in meşhur yemekleri arasında bulunan çok özel tatlar lezzetleri ile
Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi

Adana'nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri tadabileceğiniz restoran ve kahvaltı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up