Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler


Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Şereflikoçhisar'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Ankara Şereflikoçhisar hakkında kısa bir bilgi verelim:

Şereflikoçhisar gezilecek yerler
Ankara'nın bir ilçesi olan Şereflikoçhisar şehir merkezine en uzak ilçedir. Doğal ve turistik özellikleriyle ön plana çıkan Ankara Şereflikoçhisar çok sayıda gezi rotasına uğramanıza olanak tanır.

Şereflikoçhisar Tarihi


Şereflikoçhisar tarihi MÖ 3000’li yıllara kadar uzanır. İlçe çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ulaşım yolları üzerinde oluşu tarih boyunca istila edilmesine yol açmıştır. Özellikle Karamanoğulları hakimiyetinde ilçe ön plana çıkmıştır.

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Tarihi Yerler

Ankara’ya 1980’li yıllarda bağlanan ilçe çok sayıda medeniyeti ağırlamıştır. Bu yüzden Şereflikoçhisar’da gezilecek yerler arasında bazı tarihi mekanlar da bulunmaktadır.
  • Alaaddin Camii

Şereflikoçhisar'ın en önemli yapısı olarak Alaaddin Camii göze çarpar. Yapım tarihine yönelik bir bilgi olmayan caminin Selçuklu döneminde yapıldığı mimari anlayışından ortaya çıkmaktadır. Caminin kapısında 1869 yılında konan bir kitabe neticesinde bu tarihte yenilendiği düşünülmektedir. Şehir merkezine bağlı Sarıkaya Mahallesi sınırlarında yer alan cami İslami sanat anlayışının Anadolu'daki iyi örneklerinden biridir. Cami günümüze kadar ulaşan sınırlı Selçuklu kültürüne ait eserler arasındadır.
  • Çatalhöyük

Konya sınırlarında olan ancak ilçeye çok yakın mesafede bulunan Çatalhöyük yerleşik yaşamla birlikte tarım, avcılık gibi sosyal olaylara tanıklık eden bir tarihi kenttir. İki höyükten meydana gelen kentin tarihi MÇ 7000’li yıllara kadar gitmektedir. Buradaki bölümlerde sosyal örgütlenmeyi ve yerleşim yaşama geçildiğini gösteren duvar resimleri, heykel ve sanatsal detayları inceleyebilirsiniz. Çatalhöyük 2000 yıldan fazladır kurulan köylerden kentsel hayata geçişin en önemli kanıtları arasındadır.
  • Koçhisar Kalesi

Osmanlı hakimiyetiyle birlikte önce iki tane yapılan ve Fatih Sultan Mehmet’in Karaman'ı fethi sırasında yıktırıldığı görüşü hakim olan Koçhisar Kalesi günümüze kadar gelemeyen yapılar arasındadır. bulunduğu tepenin adı Kale tepesidir ve hemen yanındaki mahalle de Kale Mahallesidir. Ancak günümüzde kale duvarlarından döküldüğü tespit edilen çanak çömlek parçalarını görebilirsiniz.
  • Hacı Enbiya Türbesi

Tuzla Mahallesi sınırlarında belediyenin çalışmaları sonucu hizmete açılan Hacı Enbiya Türbesi şehrin önemli ziyaret noktalarından biridir. Çok sayıda alime ev sahipliği yapan Ankara'nın önemli değerleri arasındadır.
Eğer Şereflikoçhisar seyahati düşünüyorsanız; Ankara'da Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Doğal Yerler

Ankara'nın en uzak ilçesi olan Şereflikoçhisar daha çok doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir şehirdir. Şereflikoçhisar gezilecek yerler arasından ziyaret edebileceğiniz doğal güzellikler şöyle sıralanabilir:
  • Tuz gölü

Ülkemizin Van Gölü’nden sonra en büyük ikinci gölüdür. Ayrıca en sığ gölümüzdür. Dünyadaki Lut Gölü’nden sonra %32.9 ile tuz oranı en yüksek gölüdür. Tuz kristallerinin etkileyici görüntüsü buz parıltısı gibi bir manzara ortaya koymaktadır. Ülkemizin tuz ihtiyacının %65’i buradan karşılanır. Ankara’ya geldiyseniz mutlaka buraya uğrayarak göl üzerinde çıplak ayakla yürümeli ve harika fotoğraflar çekilmelisiniz. Ayrıca burada yer alan işletmelerden mutlaka portakal suyunuzu alarak güneşin batışının güzelliğine şahit olmanızı öneriyoruz. Burası ilçenin en çok ziyaretçi çeken bölgesidir.

Tuz Gölü hakkında ayrıntılı bilgi için Tıklayınız!
  • Hirfanlı Baraj Gölü

Kızılırmak üzerinden 1953 ile 1959 yılları arasında yapılan baraj, akarsu yatağından 78 metre yüksekliktedir. Bu haliyle Türkiye'nin en büyük barajlarından biridir. En derin noktası 70 metre olan barajda çok sayıda kuş türü bulunur. Ayrıca Şereflikoçhisar Kaymakamlığı her yıl göl kısmında çok sayıda su etkinliği düzenlemektedir. 2004 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararı ile bölge turizm merkezi olarak ilan edilmiş ve korumaya alınmıştır.

Şereflikoçhisar Müzeleri

1885 yılından itibaren şehirdeki gelenek, görenek ve kültürü yansıtan eserlerin yer aldığı Şereflikoçhisar Kent Müzesi ziyaretçilerini bekliyor. Belediye tarafından yapılan ve halkın desteğiyle oluşturulan müze şehrin ilgi çeken yerleri arasındadır. Ayrıca Tuz Gölü kıyısında yer alan turistik alan da Tuz Gölü Müzesi tabelasıyla ziyaretçileri karşılamaktadır.

Şereflikoçhisar Festivalleri

Şereflikoçhisar’da her yıl geleneksel hale gelen uluslararası tuz festivali kapsamında bölgede çeşitli yarışma, etkinlik ve konserler düzenlenir. Her yıl dünyanın her yerinden insan bu etkinliğe katılmak için şehre gelir.

Şereflikoçhisar Yöresel Yemekleri

Şereflikoçhisar’da ne yenir, sorusuna cevap arayanlar şehrin Arapaşı lezzetini mutlaka tatmalıdır. Bununla bölgedeki diğer yöresel lezzetler şöyle sıralanabilir:
  • Ekir
  • Efelek Dolması
  • Kapama
  • Orman Kebabı

Şereflikoçhisar Neyi Meşhur?

Mevsiminde denk geldiğiniz zaman burada yetişen kavunları mutlaka tatmalısınız. Bununla birlikte Tuz Gölü Müzesi bölgesinde yöre halkı tarafından yapılan el emeği ürünleri de satın alabilirsiniz. Burada tuz lambaları, doğal taşlar ve tuz bulabilirsiniz.

Şereflikoçhisar Nerede, Nasıl Gidilir?

Şereflikoçhisar nerede, sorusunun cevabını arayan gezginler ilçe merkezini Ankara’ya 150 km mesafede bulabilirler. Ülkemizin en yoğun yollarından olan E-90 buradan geçer. Şehre Ankara otogardan kalkan araçlarla ulaşabilirsiniz. Ortalama 2 saat bir yolculuktan sonra varacağınız ilçe merkezine hava yoluyla ulaşmak isteyenler Ankara Esenboğa Havalimanı da kullanabilirler. Bununla birlikte Ankara’ya trenle gelerek de Şereflikoçhisar'a ulaşabilirsiniz. İstanbul'a ortalama 600 km mesafede yer alan ilçe merkezine özellikle Kapadokya’ya gidecek olan ziyaretçiler mutlaka uğrayabilir.

Şereflikoçhisar nereye bağlı?: Ankara
Şereflikoçhisar hangi ile bağlı?: Ankara
Şereflikoçhisar hangi bölgede?: İç Anadolu Bölgesi
Şereflikoçhisar Haritası:admin / 17.05.2019 / 0 / 16 821

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı’da Gezilecek Yerler

Polatlı, başkent Ankara'nın ilçelerinden biridir. İl merkezi ile arasında 80
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up