Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Ankara » Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler


Yenimahalle'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Yenimahalle hakkında bilgi bulabilir, Yenimahalle tarihi ve Yenimahalle nerede ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yenimahalle gezilecek yerler
Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve doğal alanı barındıran semtlerden biridir. Ankara Yenimahalle birçok aktivite yapabileceğiniz ve şehirde sembol olan birçok yapıyı görebileceğiniz bir bölgedir.

Yenimahalle Tarihi


Yenimahalle tarihi 1925 yıllarına kadar dayanır. Günümüzde Ankara ile birleşen ilçe Atatürk Orman Çiftliği’nin kurulmasıyla daha planlı bir yapıya kavuşmuştur. 1950’li yıllarda ise ilçe merkezi haline gelmiştir. Günümüzde Ankara'nın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biri olarak bilinmektedir.
Eğer Yenimahalle civarındaysanız Ankara Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Yenimahalle'de Gezilecek Tarihi Yerler

Tarihi cumhuriyetle birlikte gelişse de Yenimahalle çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapar. Ülkemizin önemli tarihi merkezleri burada ziyaret edilebilir. Yenimahalle gezilecek yerlerlistesi şöyle sıralanabilir:
 • Akköprü

Çubuk Çayı, İncesu Deresi ve Hatip Çayı’nın birleştiği noktada yer alan Akköprü, Ankara’yı ziyaret eden gezginlerin uğrak noktasıdır. 1222 yılından Ankara Valisi Kızıl Bey tarafından yapılan köprü, Varlık Mahallesi sınırları içindedir. Yapımında bazalt taşı kullanılmış 7 kemerli bir yapıdır. Günümüze kadar sağlam olarak gelmeyi başaran köprü turistlerin ziyaret noktaları arasındadır.
 • 75. Yıl Ankara Hipodromu

1988 yılında yapılan ve hizmete açılan hipodrom büyük bir alana kurulan tribün binası, zemin ve 4 kattan meydana gelir. Burada Cumhurbaşkanı ve diplomatik loca bulunur. 6400 ayakta, 2300 oturan olmak üzere 8700 ziyaretçi kapasitesine sahiptir.
 • Cumhurbaşkanlığı Sarayı

Aksaray ismiyle anılmasına karşın Cumhurbaşkanlığı Sarayı ismiyle anılır. İlk olarak başbakanın kullanımı için planlanan yapı, günümüzde Cumhurbaşkanı resmi konutu olarak hizmet vermektedir. Ziyaretçilere belli zamanlarda belirli bölgeleri ziyaret edebilirler.

Yenimahalle'de Gezilecek Doğal Yerler

Ankara'nın ilçelerinden biri olan Yenimahalle gezilecek yerlerbakımından doğal mekanları da içinde barındırır. Özellikle Ankara Belediyesi çalışmalarıyla hizmete açılan bu yerler yoğun olarak ziyaretçi çekmektedir.
 • Atatürk Orman Çiftliği

Burası 1991 yılından itibaren Doğal SİT alanı olarak kabul edilmiştir ve 1925 yılında Atatürk'e hediye edilen arazide yapılan alanı oluşturur. Ankara'nın en iyi gezilecek noktalarından olan Atatürk Orman Çiftliği sınırlarında hayvanat bahçesi, Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evin benzeri bir yapı, devlet mezarlığı, Karadeniz havuzu yer alır. Hepsini ziyaret ederek buranın güzel atmosferini yaşayabilirsiniz. ayrıca Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe için yapılan evi de ziyaret edebilirsiniz.


 • Ankara Temapark

Ankara’da uzun zaman önce çalışmaları başlayarak tamamlanan Ankara Temapark, temapark ve hayvanat bahçesi projesi olarak ortaya konmuştur. Sınırlarında büyük bir hayvanat bahçesi ve büyük bir otopark olan alanda yapay gölet de bulunur. 
 • Büyük Ankara ve Moskova Sirki

1998 yılı itibariyle Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dünyaca ünlü gösterilerin yapıldığı bölge Ankaralıların beğenisine sunulmuştur. Sirk at, köpek, maymun ve dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Bununla birlikte ip cambazları, akrobatlar ve palyaçolar da çeşitli gösteriler yapar.

Yenimahalle Festivalleri

Ankara sınırlarında yer alan Yenimahalle her yıl geleneksel olarak Oyuncak Kütüphanesi Derneği tarafından Dünya Oyun Oynama Günü kutlamaları kapsamında Oyun ve Oyuncak Festivali yapılır. Çocuğunuzla birlikte bu yıl mayıs ayında yapılması planlanan etkinliğe katılabilirsiniz.

Yenimahalle Müzeleri

Ankara Yenimahalle sınırları içinde bulunan Evrensel Değerler Çocuk Müzesi ve Bilim Merkezi 2017 yılında hizmete açılmıştır. Açıldığı tarihten itibaren çok sayıda çocuğu ağırlamayı başarmıştır. Müzede çok sayıda etkinliklere ve çocuk eğitimlerine katılım gösterebilirsiniz.


Yenimahalle’de Ne Yenir?

Yenimahalle sınırları içinde Ankara’ya özgü olan çok sayıda lezzeti tadabilirsiniz. Yenimahalle’de ne yenir, diyorsanız bu listemiz size hitap ediyor:
 • Aş çorbası
 • Dutmaç
 • keşkek çorbası 
 • Ankara tavası
 • Alabörtme 
 • Efelek dolması

Yenimahalle Nerede, Nasıl Gidilir?

Yenimahalle nerede, merak edenler için Ankara şehir merkeziyle birleşen ilçeye Ankara'nın birçok noktasından toplu taşıma araçları ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehir dışından gelmek isteyen ziyaretçiler Ankara Esenboğa Havalimanı’nı kullanarak yarım saatlik bir yolculuk sonucunda ilçeye ulaşabilir. Kara yoluyla gelmek isteyenler için İstanbul'a olan uzaklığı ortalama 430 km olarak bilinir.

Sizler için Ankara Yenimahalle ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Yenimahalle'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Yenimahalle gezilecek yerler listesini yazarak; Yenimahalle nerede ve Yenimahalle'ye nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 31.05.2019 / 0 / 7 980

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tarihi gezilerden ve tarihi yerleri görmekten hoşlanan kişilerin yolu Ankara’ya
Eymir Gölü Tanıtımı

Eymir Gölü Tanıtımı

Eymir Gölü, arazisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne ait olan ve Ankara’da yer
Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt'ta Gezilecek Yerler

Akyurt gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Ankara Akyurt hakkında bilgi
Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan’da Gezilecek Yerler

Sincan Ankara'nın kalabalık ilçelerinden biridir. Ankara'nın merkezine 27
Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören'de Gezilecek Yerler

Keçiören, başkent Ankara'nın en kalabalık ilçelerinden biridir. İl merkezinin
Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Etimesgut’ta Gezilecek Yerler

Tarihin en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olduğu ifade edilen Etimesgut,
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up