Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin meşhur yemekleri, Kayseri yöresel yemekleri, Kayseri kahvaltı yerleri ve Kayseri kahvaltı mekanları hakkında detaylı ve güncel bilgiler veriyoruz.

kayseride ne yenir
Kayseri'nin meşhur yemekleri yöresel Türk lezzetleri arasında önemli bir yer tutarken, Türk mutfağının da dünyaca ünlü birçok tadına da ev sahipliği yapmaktadır. Ağırlıklı olarak etli ve unlu yemeklerden oluşan Kayseri mutfağında kırmızı et ve kırmızı et kalitesi de önemli bir yer tutarken, Kayseri’den dünyaya yayılan Kayseri mantısının 30’dan fazla çeşidi olduğundan da bahsetmek gerekiyor.

Kayseri’de Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Kayseri tartışmasız Türkiye'nin en önemli mutfaklarından biri olarak dünya sahnesine çıkan önemli yöresel lezzetlere imza atarken özellikle Kayseri mantısı, Kayseri pastırması ve Kayseri Sucuğu bu yönde en başta belirtilmesi gereken lezzetler olarak ön plana çıkıyor. Kayseride ne yenir denildiğinde mutlaka belirtilmesi gereken Kayseri yöresel yemekleri için aşağıdaki gibi bir liste yapmak mümkün.

 • Kayseri Mantısı

Kayseri’de bilinen 36 çeşidi bulunan Kayseri mantısının en meşhur olanı kuşkusuz etli mantı olarak ifade edilebilirken, Kayserililerin üzerinde oldukça önemle durdukları üzere Kayseri mantısını günlük hayatta yenilen mantıyla da karıştırmamak gerekiyor.

 • Yağlama

İncecik hamurun üzerinde servis edilen salça, soğan ve kıymalı bir harç yanında hamurların üst üste toplanmasıyla oluşan anlatılmaz yaşanır bir lezzet yağlama. Kayseri sofralarında misafir ağırlama adaplarından biri olarak da ifade edilen yağlama Kayseri genelinde seçkin restoranların da önemli bir lezzeti olarak dikkat çekiyor. Yağlama için Kayseri’de pizza ve lahmacunu unutturduğu konusunda genel bir inanış da var.

 • Sucuklu Köfte

Kayserililer’in “iki arada bir derede kaldıklarını” belirttikleri Kayseri'nin en önemli lezzetleri arasında gösterilen sucuklu köfte kuzu ya da koyun kıymasının içine giren mis gibi çemenle aynı zamanda bir sucuk hüviyetine de bürünürken genellikle domates ve salatalıkla servis edilen sucuklu köfte Kayseri'nin üzerinde önemle durulan lezzetlerinden birini oluşturuyor.

 • Kurşun Aşı

Kimine göre bir tür Kayseri çorbası, kimine göre de özel bir Kayseri yemeği olarak ifade edilen “Kurşun Aşı”, dana eti ve nohutun harika iş birliğiyle inanılmaz doyurucu bir seçim olarak göze çarparken, yöresine göre “LülükAşı” olarak da isimlendirilen bu yemek Kayseri'nin mutlaka denenmesi gereken önemli bir lezzeti.

 • Ayvalı Tahinli Yaprak Sarması

Yaprak sarmasına Kayseri’de farklı bir yorum getirilerek ortaya çıkan Ayvalı tahinli yaprak sarması özellikle Tavas sarması olarak da ifade edilebilirken Kayseri genelinde oldukça sık pişirilen bir sarma olarak dikkat çekiyor.

 • Kayseri Tiridi

Kayseri mutfağının beyaz et kullanılarak yapılan önemli lezzetlerinden biri olan el açması yufkanın rulo şeklide sarılıp, dilimlenip serildikten sonra üzerine mis gibi haşlanmış tavuk parçaları koyularak özel sosla servis edilmesiyle ortaya çıkan eşsiz bir Kayseri lezzeti olarak dikkat çekmektedir. Aynı zamanda Kayseri tiridi üzerine şarkılar yapılmış ender Türk yöresel tatlarından biridir.

 • Kayseri Örgülü Pilavı

Lezzetin hapsedildiği bir yemek olarak lanse edilen ve kalın örgüleriyle dikkat çeken Kayseri Örgülü Pilavı içerisinde ciğer, tavuk eti, kuş üzümü, badem, soğan ve Antep fıstığı bulunan çok özel bir Kayseri lezzeti olarak dikkat çekiyor.

 • Saray Pilavı

Tavuk etinin Kayseri mutfağında oldukça fazla kullanılmasının yanında bu yönde önemli bir Kayseri lezzeti olarak ön plana çıkan Saray Pilavı bilinen tavuklu pilavın çok ötesinde, sotelenmiş tavuğun pilavla kaynaşarak ortaya çıkardığı muazzam bir lezzeti konu alıyor. Saray pilavının yanında servis edilen olmazsa olmaz lezzetler ise ayran ve turşu.

 • Çiriş Yemeği

Kayseri'nin yanı sıra Erzurum’da da oldukça fazla bulunan çiriş otundan yapılan ve görünüş olarak ıspanağa benzeyen önemli bir yöresel lezzet olan çiriş yemeği yoğurtla birlikte servis edilirken; bulgurlu ve pirinçli versiyonları bulunan bu yemek Kayseri mutfağının önemli yemeklerindendir.

 • Develi Cıvıklısı

Adını Kayseri'nin ünlü Develi ilçesinden alan biraz da Konya'nın etli ekmeğini andıran kuşbaşılı etli pide Develi Cıvıklısı olarak isimlendirilirken, Kayseri'nin yemeye doyum olmayan bu önemli lezzeti Develi'nin bir imzası konumunda olsa da Develi dışında da birçok noktada leziz Develi Cıvıklısı yenebilmesi de mümkündür.

 • Nevzine Tatlısı

Un, pekmez, ceviz ve yumurta kullanılarak hazırlanan Nevzine tatlısı Kayseri'nin kendine has önemli lezzetlerinden biri olarak göze çarparken özellikle bayramlarda ve yeni doğum yapmış lohusalara ikram edilen bir tatlıdır. 

Kayseri'nin En İyi Restoranları

Türkiye'nin en önemli mutfaklarından birine ev sahipliği yapan Kayseri il genelinde önemli restoranlara sahip olmakla beraber, ünlü gurmelerin de oldukça sık uğradığı bir durak konumundadır. Kayseri restoran tavsiyeleri bu yönde aşağıdaki gibi derlenirken, İç Anadolu'nun incisi olan bu şehirde yerleşmiş yemek kültürünün izleri her hattıyla belli olmaktadır.

Elmacıoğlu İskender: Son dönemlerde Kayseri'nin turistik anlamda dışarıya açılan en önemli yüzlerinden biri olarak kabul edilen Elmacıoğlu İskender, adında her ne kadar İskender kelimesini taşısa da mekanın temel yapı taşı Kayseri mantısı olarak göze çarpıyor. Tüm Kayserililerin Kayseri’de meşhur mantıcı anlamında birinci adresi olarak göze çarpan mekan; mantı dışında İskender, kağıtta pastırma, Develi cıvıklısı, yaprak sarma, yağlama gibi Kayseri mutfağı demirbaşlarını da içerisinde barındırıyor. Birden çok şubesi olan Elmacıoğlu İskender için öncelikli olarak tercih edilmesinde fayda olan şube ise, 1956 yılında hizmete giren ve Kale surlarının içinde olan ilk şubesi.

Çemen’s Mutfak: Hakiki Kayseri mantısının yenebilecek veya Kayseri mantısı nerede yenir denildiğinde nadide mekanlarından biri olan Çemen’s mutfak Kayseri’de birçok şubeyle hizmet verirken, mekanın dillere destan klasik Kayseri mantısı yanında Çerkez mantısı, tepsi mantısı, yağlama ve Develi cıvıklısı gibi lezzetleri de fazlasıyla denemeye değer.

Hacı Steak House: Kayseri'nin marka değerini arttıran mekanların biri konumunda bulunan Hacı Steak House, Kayseri’ye steakhouse konseptini sadece 1.5 yılda tam anlamıyla yerleştirmeyi başarırken özellikle hellimli sucuk, rezeneli sosis, şato, kuzu kafes, füme cheddar gibi farklı lezzetleriyle de Kayserilileri büyüleyen mekanlardan biri konumunda bulunuyor. Fiyatlar da gayet makul.

Sultan Sofrası: Minik Kayseri mantılarının yenebilecek en iyi adreslerinden biri olan Sultan Sofrası, küçük taneli mantıların yanı sıra başta işkembe ve kelle paça olmak üzere iddialı çorbalarıyla da ön plana çıkmayı başarıyor.

Altınsaray Pöç & Kuzu Dolma: Dananın kuyruk sokumunun ikinci boğumu olarak ifade edilen pöç bazı Kayserililer için mantı ve pastırma kadar değerli bir yerel tat olarak ifade edilirken; külde 16 saat kendi suyuyla piştikten sonra servis edilen pöç için en iyi adreslerden biri kuşkusuz Altınsaray Pöç & Kuzu dolma olarak gösterilebilir.


Kaşık-La: Kaşık-La son dönemde İstanbul ve Ankara’da da şubeler açan Kayseri temelli en iyi lezzet duraklarından biri olarak dikkat çekerken Kayseri mantısı ve serpme kahvaltı başlıklarında Kayseri’de gidilecek kafeler arayışlarının da merkezini oluşturuyor. Kaşık-La aynı zamanda Nevzine yemek için de ideal bir mekan.

Bereket Develi Cıvıklısı: Kayseri’de Develi cıvıklısı denildiğinde akla ilk gelen adres olma özelliğine sahip olan Bereket Develi cıvıklısı; aynı zamanda cevizli tatlı pidesi ve kaymaklı kadayıfıyla her türlü övgüyü üzerinde toplamayı başarıyor. Ek olarak işletme kendi yapımı olan ev yoğurduyla da gayet iddialı. 

Ergün Balık Restaurant: Kayseri Sivas Caddesi üzerinde bulunan Ergün Balık Restaurant birçok Kayserili tarafından Kayseri en iyi balık restoranı olarak gösterilirken gerek balıkların tazeliği ve lezzeti gerek salata ve mezeleriyle oldukça önemli bir yere sahip olmakla beraber balık ekmek konusunda da oldukça iddialı bir yapıda bulunuyor. Aynı zamanda personel ilgisi, servis standartları ve harikulade tatlılarıyla da mutlaka uğranılması gereken bir mekan.

Kayseri’deki En İyi Kahvaltı Mekanları

Yöresel Kayseri lezzetlerinin en iyi şekilde sunulduğu Kayseri restaurantları yanında Kayseri kahvaltı yerleri anlamında da oldukça önemli mekanlara ev sahipliği yapan Kayseri; Kayseri pastırması ve sucuğu başta olmak üzere Kayserililere oldukça önemli lezzet deneyimleri yaşatmaya devam etmektedir. Bu yönde Kayseri’de kahvaltı nerede yapılır sorusu için aşağıdaki adreslerin ön plana çıktığı da belirtilmelidir.

Hacı Steak House: Yukarıda Kayseri'nin en iyi restoranları bölümünde de bahsedilen Hacı Steak House, leziz yemekleri yanında standartın oldukça üzerindeki kahvaltısıyla da Kayserililer için oldukça önemli bir lezzet deneyimi sunarken özellikle, yörük sıkması, kuymak, füme et, manda kaymağı ve portakal balıyla dikkat çeken önemli bir mekan olarak ifade edilebilir.

Acuka Restaurant ve Kahvaltı Evi: Şöhreti Kayseri dışına taşmış önemli lezzet duraklarından biri olan Acuka Restaurant, Kayseri kahvaltısı anlamında konuklarına daima en iyisini vermeye çalışırken, personellerin müşterilere ilgisi, mekanın atmosferi ve çocuklar için düzenlenen küçük oyun parkları da mekanın müdavim sayısını her geçen gün arttırmayı başarıyor. Özellikle acuka, velibah ve helvane gibi lezzetler mutlaka denenmeli.

DCHEFF Steak House: Kayseri'nin ihtiyaç duyduğu mekanlardan biri olarak ifade edilen DCHEFF Steak House, kahvaltı haricindeki özel lezzetleriyle de Kayserililer için önemli bir lezzet durağı olmakla beraber benzersiz kahvaltısıyla da oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. DCHEFF özellikle Pazar kahvaltısı için atlanmaması gereken duraklardan biri.


Taş Mekan Kayseri: Kayseri kahvaltısı nerede yapılır sorusu için ilk verilecek yanıtlardan birini oluşturan Taş Mekan Kayseri fiyat anlamında biraz standartların üzerinde kalsa da özellikle kahvaltısıyla Kayseri’ye değer katan adreslerden biri olarak dikkat çekiyor.

Sabiha Sultan Restaurant: Farklı atmosferiyle hemen dikkat çeken bir adres konumunda bulunan Sabiha Sultan Restaurant özellikle Kayseri’ye dışarıdan gelen ziyaretçilerin oldukça olumlu yorumlar yaptıkları bir mekan olarak dikkat çekerken; ideal fiyatları yanında serpme kahvaltı lezzetleriyle de kahvaltı tavsiyesinde bulunulabilecek önemli bir lezzet durağı.

EN’Sofra Cafe & Restaurant: Kayseri Talas’ta bulunan EN’Sofra Cafe öncelikle uygun fiyat politikasıyla dikkat çekerken gerek konsepti gerekse de müzikleriyle oldukça dikkat çekiyor. Serpme kahvaltısı yanında harika hamur işler ve yöresel tatların birleşimi EN’Sofra’yı oldukça özel bir konuma getirmeyi başarıyor.

Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi: Kayseri sucuk ekmek nerede yenir sorusu için öncelikli belirtilmesi gereken adreslerden biri olan Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi Kayserililer’in tüm öğünlerinde tercih ettikleri önemli bir adres olarak göze çarparken kahvaltısı yanında sunulan hamur işleriyle de oldukça dikkat çekmeyi başarıyor. Tam anlamıyla bir köy kahvaltısı için aranan tüm detaylar Gubate Restaurant ve Kahvaltı Evi’nde müşterilerle buluşuyor.

Yusuf Tekir Et Mangal ve Kahvaltı Evi: Kayseri Melikgazi’de bulunan Yusuf Tekir Et Mangal ve Kahvaltı Evi Kayseri kahvaltı mekanları anlamında üzerinde ısrarla durulması gereken adreslerden biri olarak kahvaltısındaki her bir ögesiyle dikkat çekmeyi başarıyor. Özellikle peynirleri ve menemeniyle farklı bir şöhret kazanan Yusuf Tekir Et Mangal ve Kahvaltı Evi ek olarak meşhur Türk kahvesiyle de müşterilerine benzersiz bir deneyim yaşatmayı başarıyor. Hem otantik hem salaş hem de elit bir mekan.admin / 11.06.2019 / 0 / 4 904

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Konya’da Ne Yenir? (Konya'daki En İyi

Konya'nın meşhur yemekleri ve tatları denenmeden Konya’dan dönülmemesi tavsiye
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Ankara'da Ne Yenir? (Ankara'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ankara'da Ne Yenir? (Ankara'daki En İyi

Ankara'nın meşhur yemekleri tipik bir İç Anadolu mutfağı lezzetlerini içermenin
Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve İçme Tavsiyeleri

Bursa'da Ne Yenir? En İyi Bursa Yeme ve

Bursa'nın meşhur yemekleri hem Bursa’lılar hem de Bursa’yı ziyaret eden yerli
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up