Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bingöl » Bingölde Gezilecek Yerler

Bingölde Gezilecek Yerler


Bingöl gezilecek yerler
Doğu Anadolu'nun müstesna hareketlerinden birisi olan Bingöl özellikle yaylaları ile sizi büyüleyecek bir lokasyon olarak dikkat çekiyor. Çok yüksek rakımların yer almış olduğu Bingöl'de birbirinden farklı yaylalarla birlikte tabiat tatili yapabiliyorsunuz. İklim bakımından da son derece güzel ve temiz bir coğrafya olan Bingöl bağrındaki Yaylalarında size sakin ve sessiz bir tatil vaat ediyor.

Bingöl Yaylaları

Bingöl'de gezilecek yerler arasında yer alan yaylalara göz attığımızda Bingöl Yaylası, Şerafettin yaylaları, Çötele Yaylası, Çavreşi Yaylası, Turhal Yaylası, Kiğı Yaylası ve Dağın Yüzü Yaylası dikkat çekiyor. Böylece Yaylalarda muhteşem bir şekilde ruhunuzu dinlendirip enerji depolayabiliyorsunuz.

Yüzen Adalar

Bingöl'de gezilecek yerler arasında tarihi ve tabii mekanlar da öne çıkıyor. Birçok festivale ve fuara da ev sahipliği yapmakta olan Bingöl tabiatıyla zaten görenleri büyülüyor. Eğer Bingöl'e yolunuz düşerse mutlaka Solhan ilçesindeki Yüzen Adaları gezin. Son dönemde keşfedilmiş olana ada tabii olarak oldukça güzel duruyor.

Aksakal Gölü

Yüzen ada olarak dikkat çeken bu tabiat parçası Aksakal Gölü'nün içerisinde bulunuyor. Son derece güzel olan Aksakal gölü de özellikle yaz mevsiminde kenarında piknik yapılabilecek bir mesire alanına dönüşüyor. Böylece yüzen adalar gölün içerisinde bağımsız bir şekilde hareket edebiliyor. Üstüne bindiğinizde adeta bir sal gibi sizi farklı yerlere taşıyabiliyor. Son derece yeşil olan gölün çevresi de özellikle doğa yürüyüşü yapmak için oldukça uygun.

Sentarius Kalesi

Mazisi oldukça geçmişe kadar dayanmakta olan Bingöl birçok medeniyete de ev sahipliği yapmış durumda. Böylece Bingöl'de günümüzde görülecek yerler arasında birçok tarihi kale de bulunuyor. Bingöl'de görülmesi gereken yerler içinde bulunan Sentarius Kalesi Murat ırmağı Vadisi'nin hemen kenarında yükseliyor. Urartular dönemine ait olan kale hayli dikkat çekici bir yapıya sahip...

Kral Kızı Kalesi

Bingöl'de yer alan diğer Kale ise Kral Kızı Kalesi. Genç ilçesinde yükselmekte olan Kral Kızı Kalesi yine bir çayın kenarında bulunuyor. Günümüze harabe halinde ulaşmış olan kale persler zamanından kalan bir tarihi yapı.

Kiğı Kalesi

Kiğı ilçesinde bulunan Kiğı Kalesi de bingölde görülmesi gereken yerler arasında mutlaka yer almalı. Oldukça Sarp olan Kiğı Kalesi içinde bugün harabe halinde kalıntılar yer alıyor. Roma dönemine uzanan kalenin geçmişi dikkat çekiyor.

Kiğı Camisi

Kiğı ilçesindeki Kiğı Camisi de yine görmeniz gereken ve mutlaka uğramanız gereken tarihi yapılardan birisi. Ayrıca caminin bahçesinde yer alan türbe de dönemin önemli zatlarından birisine ait. Tek minareli olan Kiğı Camisi doğal dokusuyla özellikle fotoğraf tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Bingöl Halk Oyunları

Eğer yolunuz Bingöl'e düşmüşse tarihi ve doğal dokuyu gezdikten sonra mutlaka Bingöl halk oyunlarını da izlemelisiniz. Oldukça renkli ve hareketli olan halk oyunları otantik bir hava taşıyor.

Bingöl Mutfağında İştahınız Açılacak

Hamur işlerine ve et yemeklerine dayanmakta olan Bingöl Mutfağı Doğu Anadolu'nun genel karakteristiğini yansıtıyor. Böylece oldukça zengin olan Bingöl mutfağında yörede yetişmekte olan birçok farklı lezzete de ulaşabiliyorsunuz. Bingöl'ün neyi meşhur diye sorduğunuzda ilk akla gelen yörede pişirilen ekmekler oluyor. Son derece doğal bir şekilde pişirilen ekmekler saç ekmeği veya tandır ekmeği şeklinde sofranızda yer alıyor.


Ayrıca bölgede keşkek, sirın, tutmaç gömme gibi doğal ve yöresel yemekler yer alıyor. Doğu Anadolu'nun genelinde hakim olan bulgur pilavı da mutlaka sofranızda bulunuyor. Tatlılar bakımından Bingöl mutfağına baktığımızda da silki baklava, zerde un helvası ve dolanger yörenin tatları olarak dikkat çekiyor. Turşu bakımından da oldukça geniş bir menünün bulunduğu Bingöl Mutfağı köfteleri ile de damağınızı tatlandırıyor.admin / 13.12.2017 / 3 / 3 860

Yorum Ekleyin


 1. tarık
  Ziyaretçi
  10 Aralık 2018 01:02
  0

  Bingöl, benim memleketim. Sitenizde memleketim ile ilgili bilgiler görünce çok duygulandım. Elinize sağlık. Bingöl gezilecek yerler bakımından az gibi gözükebilir ama gerçekten de 1 ayda gezilerek bitiremezsiniz. 

 2. sabahattin
  Ziyaretçi
  14 Aralık 2018 02:34
  0

  Askerliğimi Bingöl'ün Genç ilçesinde yaptım. Buranın halkı kadar misafirperver bir halk ömrüm boyunca görmedim. Allah hepsinden razı olsun. En yakın zamanda tekrar ziyaret etmek istiyorum.

 3. Sinan
  Ziyaretçi
  29 Mart 2019 21:57
  0

  Askerliğimi Bingöl'de yapmıştım. O zamanlar şehir merkezinde hiçbir şey yok. Hiç unutmam bir pizzacıya girip sipariş vermiştim. Hamurun üstüne sadece salça sürüp önüme getirmişlerdi :)

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Solhan’da Gezilecek Yerler

Solhan’da Gezilecek Yerler

Bingöl Solhan ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up