Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler


Osmangazi gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Bursa Osmangazi hakkında bilgi bulabilir, Osmangazi nerede ve Osmangazi'ye nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Osmangazi gezilecek yerler
Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve en kalabalık ilçedir. Çok önceki zamanlarda Uludağ eteklerine kurulan ilçe adını Osmanlı Devleti kurucusundan almıştır. Burası tarihi ve doğal güzellikleri ile göz dolduran bir şehirdir. Gezginler farklı amaçlarla burayı yoğun olarak ziyaret eder.

Osmangazi Tarihi


İlçenin ilk yerleşimleri MÖ 700’lü yıllara dayanır. Daha önce Roma yönetiminde olan bölge Osman ya da Orhan Bey zamanlarında Türklerin eline geçmiştir. O günden sonra gerek konumu gerek de verilen önem ile gittikçe gelişen Osmangazi tarihi dönemler içinde Bursa'nın en önemli ilçesi olmuştur.

Osmangazi’de Gezilecek Doğal Yerler

Bursa yeşillikleri ve doğasıyla ünlü bir kenttir. Osmangazi’de gezilecek yerlerlistesinden birçok doğal güzellik bulunur. Burada gezebileceğiniz doğa harikası bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:
 • Botanik Park

İlçe merkezindeki Soğanlık Mahallesi sınırlarında bulunan park, temiz havası ve binlerce bitkisi, spor alanları ve yürüyüş yollarıyla oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır. Burada İngiliz, Japon, Fransız, kaya ve şekilli bitkiler bahçeleri yoğun olarak ilgi görür. Ayrıca burada üç tane büyük gölet ve çocuk oyun alanları da şehrin karmaşasından uzaklaşmanızı sağlayacaktır.
 • Reşat Oyal Kültür Parkı

1955 yılında Bursa'nın eski belediye başkanı Reşat Oyal tarafından kültür parkı olarak yapılmıştır. Burada çocuk oyun alanları, yürüyüş ve koşu parkuru ile dinlenme alanları vardır. Ayrıca burada Soğanlı Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret ederek bulunan hayvanları görebilirsiniz.
 • İnkaya Çınarı

Uludağ yolu üstündeki çınar 600 yaşındadır. Adını Osmanlı Devletinin ilk köylerinden olan İnkaya köyünden alır. Bu çınar tüm Osmanlı dönemlerinin şahididir. 3 metre çap ve 35 metre yüksekliği olan çınar, ülkemizin en yaşlı ağaçları arasındadır. Bursa’yı ziyarete gelen tüm gezginler bu ağaca mutlaka uğrar.

 • Uludağ Milli Parkı

Bursa'nın doğasını keşfetmek istiyorsanız ise, Uludağ'ı tercih edebilirsiniz. Kayak sporu ile ünlenen bu yer kar ile kaplı olmadığı zamanlarda bile muhteşem bir doğa manzarası ile sizleri büyüleyebilir. Uludağ'ın civarında dağ yürüyüşü, hiking, piknik, doğa yürüyüşü veya kamp gibi aktiviteler gerçekleştirmek için en uygun dönem yaz ve bahar ayları olmaktadır.
Bu civardaki güzel yerleri kaçırmamak adına Bursa Gezilecek Yerler listesini de mutlaka okuyunuz.

Osmangazi’de Gezilecek Tarihi Yerler

Osmanlı Devleti’nin tüm dönemlerine şahit olan ilçesi bu kültürü yansıtan birçok yapı bulunur. Osmangazi gezilecek yerlerlistenizde şu tarihi yapılara uğramadan Bursa’yı gezmiş sayılmazsınız:
 • Ulu Camii

Atatürk Caddesi’nde bulunan cami Osmanlı Devletinde Birinci Beyazıt zamanında Mimar Ali Neccar tarafından yapılmıştır. 1399 yılında tamamlanan cami, Türk tarihindeki en büyük camidir. 20 kubbesi olan bu yapı,  Bursa'nın en simge yapılarından biridir. İki minare ve iç ana kayısı olan caminin ziyaretine her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist gelmektedir. Avlusunda sizler de bir çay içme keyfi yaşayabilir ve şehrin dokusunu inceleme fırsatı elde edebilirsiniz.
 • Kozahan

Ulu Camiye uğradıktan hemen sonra Kozahan’ı ziyaret edebilirsiniz. Birbirlerine oldukça yakınlardır. Eskiden burada ipek böceği kozası satışı gerçekleştirilmekteydi. Bursa ilinin tekstil sektörü bakımından ileri düzeyde olmasının nedenlerinden birisi de burada bu özelliğin bulunmasıdır. Bursa’ya ait olan yöresel eşyalar satın almak isterseniz burası iyi bir seçenek olacaktır.

 • Bursa Yeşil Cami

Bu cami Osmanlı mimarisinin ilk dönem örneklerinden biridir. Ününü de içindeki çini kaplamalarından alır. Yeşil semtinde olduğu için ve minaresindeki yeşil süslemelerden bu adı almıştır. 2000 kapasiteli cami hala kullanılır. Çelebi Mehmet tarafından hükümet konağı olarak yaptırılan cami, Bizans başlıklı iki sütunun ortasından girilen bir yerdir.
 • Bursa Fetih Kapısı

Tarihi Roma ve Bizas’a kadar giden kapının günümüze sadece iç surlarının bir kısmı gelmiştir. Su Kapısı olarak da bilinen yapıdan eski dönemde Uludağ'daki tapınaklara gidilirdi. 2008 yılında belediye tarafından onarılan kapı her yıl 6 Nisan’da fetih şenliklerine ev sahipliği yapar.
 • Eski İpek Han

Burası şehrin en büyük hanlarından biridir. Arabacılar, Sultan ve Eski İpek Han olarak da bilinen çarşı Çelebi Sultan Mehmet tarafından Mimar İvaz Paşa’ya Yeşil Külliyesi’ne gelir sağlaması adına yaptırılmıştır. İpek tüccarları tarafından kullanılan han 1958 yılındaki yangından sonra restore edilmiştir. Batı bölümündeki süslemeler oldukça özgün bir yapıya sahiptir. Günümüzde hala birçok dükkan burada hizmet verir.

 • Saat Kulesi

Bursa'nın en önemli sembollerinden biridir. Ramazan ayında Tophane’de patlatılan ramazan toplarını da görme şansını yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada bulunan çay bahçelerinde muhteşem Bursa ve Uludağ manzarası eşliğinde Türk kahvenizi yudumlayabilirsiniz.
 • Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri

Saat Kulesi’ne oldukça yakın bir alanda bulunan bu türbeler, Osmanlı Devleti için büyük bir önem taşımaktaydı. Bursa’da Tophane semtinde yer alan bu türbeler, deprem nedeni ile maalesef yıkılmış fakat 1863 senesinde tekrardan inşa edilmiştir.
 • Irgandı Köprüsü

Osmanlı dönemine ait tek arasta köprü olma özelliği bulunan bu köprü, 1442 yılında II. Murat zamanında yapılmıştır. Karşılıklı olarak 32 adet küçük dükkanı bulunduran Irgandı Köprüsü görülmesi gereken tarihi anılarımızdan birisidir.

Osmangazi Müzeleri

Osmangazi ilçesi müzeler bakımından da zengin bir seçeneğe sahiptir. Bursa tarihinde önemli bir yeri olan Karagöz anısına yapılan Karagöz Müzesi, farklı bir konsepte sahip Bursa Merinos Enerji Müzesi ve Bursa Kent Müzesi bu şehirde bulunur.

Osmangazi Festivalleri

Festivaller bakımından son derece zengin olan şehirde, her yıl bahar aylarında Bursa Geleneksel El Sanatları Festivali ve Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali kapsamında konserler ve etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca sonbahar aylarında Siyah İncir Festivali de görkemli kutlamalara ev sahipliği yapan bir etkinliktir.

Osmangazi Yöresel Yemekleri

Eski bir tarihe sahip olan ilçede mutfak da son derece gelişmiştir. Gezginler ilçe merkezinde ya da köylerde yöreye ait birçok lezzeti tatma şansına erişebilirler:
 • Sultan Tabağı
 • Uludağ Tatlısı
 • Uludağ Ezmesi
 • Ciğer Sarması
 • Damat Paçası
 • Dede Çorbası

Osmangazi Neyi Meşhur?

Bursa ve Osmangazi’de en çok bilinen şey kestane şekeridir. Buraya kadar gelmişken sevdikleriniz mutlaka kestane şekeri almadan dönmeyin. Ayrıca Bursa'nın cevizli lokumu da ülke çapında ün yapmış bir yiyecektir.

Osmangazi Nerede, Nasıl Gidilir?

Bursa merkezi bir konumda olduğu için Osmangazi nasıl gidilir, sorusunun cevabı kolay ulaşılabilir olmasıdır. Osmangazi nerede, merakı içinde olanlar İstanbul'a 155 km olan ilçeye buradan ulaşım Osmangazi Köprüsü üzerinden son derece basittir. Ankara’ya ise 380 km mesafede yer alan ilçeye kara yolu ile ulaşım oldukça pratiktir. Ayrıca Osmangazi’ye Bursa Yenişehir ve İstanbul Sabiha Gökçen Hava limanına gelerek de oldukça kolay şekilde ulaşabilirsiniz.

Sizler için Bursa Osmangazi ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Osmangazi'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Osmangazi gezilecek yerler listesini yazarak; Osmangazi nerede ve Osmangazi nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 23.06.2019 / 2 / 4 747

Yorum Ekleyin


 1. vural
  Ziyaretçi
  30 Temmuz 2019 04:25
  0
  Osmangazi hakkında kapsamlı bir yazı olmuş ama Osmangazi üniversitesi de eklenebilir sonuçta konuya açık bir alan .d
 2. lerzan karabayır
  Ziyaretçi
  1 Ekim 2019 23:51
  0
  Bir dönem Bursa'da oturmuştum. Bu kadar kapsamlı gezemediğim için üzüldüm yazınızı okuyunca :(

  Kestane şekerine gelince Bursa'da çok daha pahalı inanın. Biz memlekete giderken kırık kestane şekeri götürüyorduk çünkü herkese almaya kalkınca bayağı masraflı oluyordu. 

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi, Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat köyünde yer
Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Tarihi oldukça eski olan İnkaya çınarı, Osmanlı Devleti'nin ilk köyleri
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi'de Gezilecek Yerler

Orhangazi gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
Tarihte Uludağ

Tarihte Uludağ

Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yeyip nektar içtikleri,
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up