Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi

Sungurlu'da Gezilecek Yerler

Sungurlu'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Çorum Sungurlu hakkında bilgi bulabilir, Sungurlu nerede ve Sungurlu'ya nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

sungurlu gezilecek yerler
Sungurlu, Türkiye çapında bilinen bir ilçedir. Çorum Sungurlu ilin en büyük ve en gelişmiş ilçesi olarak bilinir. Burası Alacahöyük ve Hattuşaş bölgelerinin geçiş noktalarındandır. Bu yüzden de bu şehir yıl içinde yerli ve yabancı çok sayıda turist çekmektedir.

Sungurlu Tarihi


Hititler döneminde yerleşim yeri olan bölge başkentleri Hattuşaş ile bilinir. Kral Yolu üzerinde olduğu için büyük gelişme gösteren şehir Cumhuriyet döneminde de önemli bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Eski Sungurlu depremler sebebiyle yıkılınca bugünkü yerine taşınmıştır. 1515 yılında Yavuz Sultan Selim’in göç yolu üzerinde olan Sungurlu 1866 yılında ilçe olmuştur. Bu şirin ilçe ismini Sunguroğlu Mehmet Bey’den almıştır.

Sungurlu Gezilecek Yerler

Sungurlu’da gezilecek yerler oldukça önemli seçenekleri bünyesinde barındırır. Bu yüzden ilçede iyi bir gezi planı oluşturabilirsiniz. Tarihi yapılarıyla öne çıkan ilçede sizler de burayı gezerken şu noktalara uğramayı ihmal etmeyin:
  • Saat Kulesi

sungurlu saat kulesi
İlçenin sembol yapısı olan kule 1891 yılında yapılmıştır. Kaymakam Edip Bey’in yaptırdığı kule Yozgatlı Şakir Usta tarafından inşa edilmiştir. Kesme taştan yapılan yapının gövdesi kare prizmadır. Ayrıca her katında kemerli pencereler vardır. Kulenin en üst kısmında ahşap bir köşk bulunur ve alt bölgesinde Çorumlu İbrahim Usta tarafından yapılan kadranlı saatler vardır.
  • Sungurlu Ulu Cami

sungurlu ulu cami
Belediye binasının hemen yan kısmında yer alan cami, 1754 yılında hizmete açılmıştır. Selçuklu beylerinden Sungur Bey tarafından yaptırılan yapı, daha sonra iki kez onarım görerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.


  • Eski Karakol Binası

sungurlu eski karakol binası
1891 yılında inşa edilen eski bir Rum kilisesi olan yapı taş, sütun ve kemerleri ile etkili bir görüntü oluşturmaktadır. Ancak son zamanlarda yapı yıkık haldedir ve belediye tarafından çalışmaların başlatılarak restore edileceği düşünülmektedir.
  • Sungurlu Taş Köprü

sungurlu taş köprü
İlçenin Karşıyaka Mahallesi sınırlarında bulunan köprü Diğ çayı üzerindedir. İlçeyi ziyaret eden gezginler bu eski kültür ögesini bugün hala sağlam olarak görebilirler.
Sungurlu seyahati planlıyorsanız; Çorum Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.

Sungurlu Yöresel Yemekleri

çatal aşı
Sungurluda ne yenir, merak edenler için bu listemizde birçok yöresel yemeği derledik. Sizler de yolunuz düşerse gelişmiş bir mutfağa sahip olan bir şirin kentte gerek lokantalarda gerek de köylerde şu lezzetleri tadabilirsiniz:
  • Çatal Aşı
  • Yaprak İçi Aşı
  • Söbelek Dolması
  • Pastırmalı Madımak
  • Çorum Mantısı
  • Çorum Baklavası

Sungurlu Neyi Meşhur?

Sungurlunun neyi meşhur, diyenler Çorum dediğimizde akla gelen leblebiyi satın alabilir. Ancak burada bildiğimiz leblebiler dışında üreticiler biberli, sade, çikolatalı gibi çok farklı konseptlerde leblebi üretimi yaparlar. Sizler de hem kendiniz hem de yakınlarınız için hediyelik olarak bu ürünü satın alabilirsiniz.

Sungurlu Nerede, Nasıl Gidilir?

Sungurlu nerede, diyorsanız Ankara-Samsun kara yolu üzerinde yer alır. Kara yolu ulaşımı bakımından gelişmiş şartlara sahiptir. Ankara’ya 172 km mesafede yer alan ilçe İstanbul'a ise 620 km mesafededir. Buraya Ankara üzerinden ulaşmanız son derece basittir. İlçe hem Karadeniz hem de İç Anadoluyu bağlayan bir konumdadır. Hava yolu ile ulaşmak isteyenler Ankara Esenboğa Hava limanından ulaşabilirler. Kısa süre sonra Çorum Hava limanının da devreye girmesi beklenmektedir. Ayrıca ilçeye hızlı tren çalışmaları da devam etmektedir.


Sizler için Çorum Sungurlu ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Sungurlu'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Sungurlu'da gezilecek yerler listesini yazarak; Sungurlu nerede ve Sungurlu'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 25.06.2019 / 0 / 179

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Çamlıdere'de Gezilecek Yerler

Ankara’ya bağlı olan Çamlıdere, her tarafı ormanlarla kaplı, içinden bir dere
Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik'te Gezilecek Yerler

Kalecik, Ankara’ya bağlı bir ilçedir. Şehir merkezine ortalama 65 km mesafede
Akören'de Gezilecek Yerler

Akören'de Gezilecek Yerler

Akören'de gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Konya Akören ilçesi hakkında
Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle'de Gezilecek Yerler

Yenimahalle Ankara'nın sınırları içinde kalan ve bugün çok sayıda yapıyı ve
Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar'da Gezilecek Yerler

Pursaklar, Ankara şehir merkezine ortalama 30 km mesafede yer alan şirin bir
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Haymana’da Gezilecek Yerler

Haymana’da Gezilecek Yerler

Geçmişin izlerini hali hazırda bünyesinde barındıran, tarihi dokusu ile fark
Çankaya'da Gezilecek Yerler

Çankaya'da Gezilecek Yerler

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Çankaya, Taş devri ile birlikte
Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Hattuşa'da Gezilecek Yerler

Bir zamanlar Asur ve Mısır’la birlikte dünyanın üç süper gücünden biri olarak
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up