Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Çankırı » Çankırıda Gezilecek Yerler

Çankırıda Gezilecek Yerler


İç Anadolu'nun şirin ve küçük bir kenti olan Çankırı'nın geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Tarihi kent birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve birçok medeniyet tarafından da paylaşılamamıştır. Bu sebeple çok farklı savaşların da sahne olduğu Çankırı günümüzde şirin ve sessiz dokusuyla tatilcileri ağırlamaya devam ediyor.

Çankırı gezilecek yerler
Özellikle kuş bakışı olarak Çankırı'yı gözlediğimizde tam anlamıyla bir İç Anadolu kenti ile karşılaşıyorsunuz. Yeşillikler arasında uzanan tuğla evler ve daracık sokakları ile Çankırı dikkat çekiyor.

Taş Mescit

Otantik bir havanın bürümüş olduğu Çankırı'da gezilecek yerler arasında ilk akla gelen her zaman Taş Mescit oluyor. Selçuklu döneminden kalmış olan Taş Mescit Selçuklu mimarisinin bütün özelliklerini barındırıyor. Kesme büyük taşlardan oluşturulan mescit mimari açıdan oldukça beğeniliyor. İki ayrı binadan oluşmakta olan taş mescidin Şifahane kısmı son derece güzel bir yapıya sahip.

Çankırı Müzesi

Çankırı'da gezilecek yerler arasında Çankırı Müzesi de mutlaka bulunmalı. Çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Çankırı'da birçok tarihi eser bulunuyor. Neolitik dönemden Roma ve Bizans dönemine Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar uzanan geniş bir tarihi zemininde ortaya çıkmış olan eserler bu müzede sergileniyor. Müzenin mimarisi ise oldukça güzel ve hoş...

Sultan Süleyman Cami

Tarihi yapılar arasında yer alan Büyük Cami de Sultan Süleyman Cami diye anılıyor ve Kanuni Sultan Süleyman'ın yaptırmış olduğu eserlerden birisi.

Tuz Mağaraları Sizi Büyüleyecek

Çankırı birçok tarihi esere ev sahipliği yaptığı gibi aynı zamanda doğal dokusuyla da dikkat çekiyor. Anadolu için tuz kaynaklarından birisi olan Çankırı günümüzde Çankırı tuzuyla sadece Türkiye'de değil dünyada da meşhurdur. Evdeki stresi, ortamdaki negatif havayı almaya yarayan Çankırı tuzu sağlık açısından da son derece faydalı.

Günümüzde işletmeler Çankırı tuzunu doğal olarak lambaya dönüştürerek evlerde kullanılmasına müsaade ediyor. Böylece adından söz ettiren Çankırı kaya tuzunun çıkartılmış olduğu mağaraları ile de turistlere ev sahipliği yapıyor.

Çankırı’da görülmesi gereken yerler arasında mutlaka Tuz Mağarası bulunmalı. Mağarayı gezerken tuzdan dolayı bozulmayarak doğal mumya haline gelmiş olan eşek fosilini de mutlaka fotoğrafla malısınız.

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Çankırı'da görülmesi gereken yerler arasında Ilgaz Dağı Milli Parkına da ayrı bir yer ayırmak lazım. Anadolu'nun en Yalçın dağlarından olan Ilgaz bir birbirinden farklı renklere ev sahipliği yapan güzel bir Milli Parkı da bünyesinde barındırıyor. Farklı yapılarda bulunan ağaçlar özellikle sonbahar mevsiminde fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri haline geliyor. Kamp yapmak için de son derece müsait olan milli park aynı zamanda doğa yürüyüşlerine de ev sahipliği yapıyor.

Ilgaz Dağı Kayak Merkezi

Ayrıca Ilgaz Dağı'nda iki farklı kayak pisti kış turizmi içinde son derece uygun bir alana dönüşüyor. Ilgaz Dağı Milli Parkı hayvan varlığı bakımından da son derece zengin bir yer. İçinde boz ayı, kurt, vaşak, yarasa, tavşan, sincap, orman kartalı ve daha pek çok hayvan türünü barındırıyor. Bu sebeple araştırmacılar için uğrak yeri haline gelen bir lokasyon olmaya devam ediyor.

Çankırı'nın Lezzetleri Aklınızı Başınızdan Alacak

Birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için Çankırı mutfağı da oldukça zengin. Sadece İslami dönemin değil ondan önceki dönemin de izlerini taşıyor. Bu sebeple Çankırı'nın neyi meşhur diye sorduğunuzda liste uzayıp gidiyor. Ancak Çankırı'da tadılması gereken lezzetlerin başında mutlaka cızlama hamurdan bükme yer almalı, oldukça lezzetli tatlar.


Ayrıca Çankırı'nın gözlemesi ve mantısı da yine rağbet gören ürünler. Tatar böreği, çullama pıhtı da hamur işleri arasında bulunuyor. İç Anadolu'nun birçok yerinde tadabildiğiniz keşkek, bulgur, yarma da sofranızda bulunacaktır.admin / 13.12.2017 / 1 / 3 944

Yorum Ekleyin


  1. refik
    Ziyaretçi
    24 Mart 2019 00:01
    0

    Türkiyede bazı iller çok ön planda iken bazıları ise sanki unutulmuş, umuranmamış. Çankırı da maalesef küçük zannedilen illerimizden biri. Keşke gereken değer verilse. Keşke hepimiz ülkemizi gezip tanıyabilsek.

up