Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Manisa » Akhisar'da Gezilecek Yerler

Akhisar'da Gezilecek Yerler


Akhisar'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Manisa Akhisar hakkında bilgi bulabilir, Akhisar nerede ve Akhisar'a nasıl gidilir ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Akhisar gezilecek yerlerFotoğraf: Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kendine has havası ile dikkatleri çeken Akhisar, farklı ve sakin bir tatil arayanların uğrak noktalarından birisidir. İçerisinde yer alan 10 milyondan fazla zeytin ağacı ile yeşilin bütün tonlarını barındıran Akhisar, Manisa’ya bağlı bir ilçedir. Akhisar nereye bağlı sorusunun cevabı bu şekildedir.

Manisa Akhisar, Akdeniz ikliminin etkili olduğu özel bir Ege kentidir. Akhisar nüfusu, bu etkenlerden dolayı 171 bin kişi sınırı geçmiş durumdadır. Bu rakam, Anadolu'daki pek çok il merkezi ile aynı seviyededir.

Akhisar Tarihi


Akhisar tarihi, yukarıda bahsedilen genel özelliklerden dolayı yaklaşık 9000 yıllıktır. Sahip olduğu özelliklerden dolayı, insanlar tarafından her dönem yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalarda kalkolitik döneme dair kalıntılar dahi bulunmuştur.

Tarih boyunca büyük devletlerin hakimiyetine giren Akhisar, adeta bir kültür merkezidir. Frig, Lidya, Hitit, Helen, Pers, Büyük İskender, Roma, Bizans ve Osmanlı hakimiyetlerine bir süre kalmıştır. Bu kadar farklı devletlerin burada hüküm sürmesi, Akhisar'ın ne kadar değerli bir nokta olduğunu göstermesi açısından çok önemlidir.

Akhisar'da Gezilecek Yerler Listesi

Akhisar'a insanların ilk olarak ne zaman yerleştiğine dair yapılan araştırmalar, insanların ilk yerleşik hayata geçtiği dönem olan neolitik çağı işaret etmektedir. Bundan dolayı Akhisar gezilecek yerler, büyük ölçüde tarihi yapılardan oluşur. Fakat bunun haricinde kentin hemen her bölgesinde, Ege'nin karakteristik özellikleri gözlemlenir ve buna bağlı olarak doğal güzellikler olduğu söylenebilir.

  • Ulu Cami

Akhisar’da gezilecek yerler listesinin başında Ulu Cami gelir. Geçmişte kilise ve bedesten olarak kullanılan bu yapı, daha sonraki dönemlerde camiye çevrilmiştir. Akhisar'ın en önemli tarihi yapılarından birisi olup, 7 metrelik temel üzerine inşa edilmiştir. Günümüze kadar önemli bir bölümü hasar almadan gelmiştir. Buranın tam olarak ne zaman inşa edildiği ise bilinmemektedir.

  • Paşa Camii ve Hamamı

Sarı Ahmet Paşa tarafından inşa ettirilen bu yapı, günümüzde insanların fazlaca ilgi gösterdiği noktalardan birisidir. 1469 yılında inşa ettirilmiş olup, dönemin mimari özelliklerini taşır. Evliya Çelebi tarafından da bahsedilen bu yapının içinde iki farklı namazgah vardır.

  • Thyateria Antik Kenti

Thyateria Antik Kenti, milattan önce 2000’li yıllarda kurulmuş olup, o dönemde en önemli dokumacılık merkezlerinden birisi olarak görev yapmıştır. İçerisinde meclis binası, kemerli yapılar ve sütunlu yol ile birlikte çok sayıda önemli yapı vardır. Buradaki kazılar halen devam etmektedir.

  • Çağlak Deresi

Akhisar'ın en önemli doğal güzelliklerinden birisidir. İlçe merkezine 56 km mesafede olan bu dere, adeta doğa harikası olarak nitelendirilebilir. Burada bulunan mesire alanı, doğal güzellikleri gören insanların aynı zamanda piknik yapmasına da imkan verir.
Eğer Akhisar'a seyahati planlıyorsanız; Manisa'da Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.

Akhisar Festivalleri

Akhisar'ın en güzel noktalarından birisi olan Çağlak Deresi ve civarında, geleneksel olarak Çağlak Festivali düzenlenmektedir. Bu yıl 560.düzenlenen festivale ilgili son derece fazladır ve Türkiye'nin hemen her yerinden insanlar buraya gelir.

Akhisar Yöresel Yemekleri

Akhisar’da ne yenir sorusuna verilecek en güzel cevap, buradaki yöresel yemeklerdir. Her yerde ulaşılabilecek yemeklerin aksine, Akhisar'ın yöresel yemeklerini tatmak, insanların farklı lezzetleri tecrübe etmesi adına son derece önemlidir. Bu yemeklerden öne çıkanlar şu şekildedir:
  • Odun köftesi
  • Kapama
  • Kula güveci
  • Bohça kebabı
  • Sinkonta

Akhisar Nerede, Nasıl Gidilir?

Ege Bölgesinin önemli noktalarından birisi olan Akhisar, yukarıda da bahsedildiği gibi Manisa’ya bağlı bir ilçedir. Akhisar nerede şeklindeki soruya verilecek cevap ise yine bu şekilde olacaktır. Akhisar'ın batısında İzmir, doğusunda Gördes, kuzeyinde Balıkesir ve güneyinde de Gölmarmara vardır.

Akhisar, Manisa ile İzmir kent merkezlerinin orta noktasında yer alır. Manisa’ya uzaklığı 52 km iken, İzmir'e olan uzaklığı ise 86 km’dir. Buraya kara yolu ile istenilen noktadan gelinebilir. İstanbul ile Akhisar arası 470 km, Ankara’ya olan uzaklığı ise 550 km’dir. Her iki kentten de buraya ortalama 7 saatte gelinebilir. Ayrıca İzmir Adnan Menderes Havalananına sadece 100 km mesafede olup, buna bağlı olarak hava yolu ile de Akhisar'a gelmek mümkündür.

Sizler için Manisa Akhisar ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Akhisar'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Akhisar gezilecek yerler listesini yazarak; Akhisar nerede ve Akhisar'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 12.07.2019 / 0 / 5 640

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu'da Gezilecek Yerler

Turgutlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Soma'da Gezilecek Yerler

Soma'da Gezilecek Yerler

Soma gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli'de Gezilecek Yerler

Salihli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç'ta Gezilecek Yerler

Kırkağaç gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da Gezilecek Yerler

Gölmarmara'da gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Manisa Gölmarmara hakkında
Adala Beldesi Tanıtımı

Adala Beldesi Tanıtımı

Ege Bölgesi’ne hayat ve bereket kaynağı olmuş Gediz Nehri’nin, iki yakasına
Kula'da Gezilecek Yerler

Kula'da Gezilecek Yerler

Sönmüş bir yanardağın eteklerindeki Kula; tarihi arastaları, camileri,
Sardes Antik Kenti

Sardes Antik Kenti

Eskiden derelerinden altın akan, söylencelerin gerçeğe karıştığı ve tarihte ilk
Manisa Spil Dağı

Manisa Spil Dağı

Manisa denince akla genellikle iki şey gelir. Bunlardan bir tanesi Manisa
Manisa'da Gezilecek Yerler'

Manisa'da Gezilecek Yerler'

Ülkemizin en güzel şehirlerinden olan Manisa, Şehzadeler Şehri olarak da
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up