Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi bulabilir, Samsun kahvaltı mekanları, Samsun kahvaltı yerleri ve Samsun yöresel yemekleri hangileridir hep birlikte görelim.

samsunda ne yenir
Samsun’un meşhur yemekleri Karadeniz’in incisi olan bu kenti ziyaret için en önemli nedenlerin başında gelirken, tarihi misyonuyla dikkat çeken Samsun’un turizm açısından öneminin her geçen gün artması yöresel lezzetlerin daha çok keşfedilmesi anlamına da gelmektedir. Bölgenin tarımına göre paralellik gösteren Samsun mutfağı yanında; Karadeniz mutfağının en güzel örneklerinin de görülmesi Samsun’da ne yenir sorusu için çok farklı yanıtların verilmesini sağlamaktadır.

Samsun’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Çok zengin ve çeşitli yöresel yemeklere sahip olan Samsun mutfağı aynı zamanda Karadeniz Bölgesi’nin en meşhur lezzetlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Etli yemekler, hamur işleri ve pirinçli yemekler yanında, kuru fasulye, lahana ve mısır Samsun mutfağında ağırlıklı olarak göze çarpan detaylar olarak ifade edilmektedir. Samsun’da mutlaka yenilmesi gereken yemeklerden bahsetmek gerekirse öne çıkan lezzetlerin aşağıdaki gibi olduğu görülmektedir.

  • Kocakarı Gerdanı

Birçok kişi için Samsun'a özgü lezzetlerin başında gelen Kocakarı Gerdanı bölgede “kıvratma” olarak da bilinmektedir. Uzun süre bozulmadan saklanan tatlılardan biri olan Kocakarı Gerdanı yörenin en farklı lezzetlerinden de biri konumundadır. Kocakarı Gerdanı baklavası olarak da bilinen bu tatlı yoğurt, yumurta, zeytinyağı, az miktarda margarin, un, kabartma tozu, sirke, ceviz, şeker ve ılık suyla hazırlanır. Yapımı süresince de şerbetlenmeyen tatlının lezzet sırlarından biri de tüm malzemelerle birlikte yoğurulan hamurun 2 saat süreyle dinlenmeye bırakıldıktan sonra hamurun kesilerek zeytinyağıyla birlikte fırında pişirilmesidir.

  • Keşkek

Samsun keşkeği ya da Samsun Çarşamba keşkeği olarak da isimlendirilen keşkek diğer yörelerden farklı olarak kuzu etsiz olarak yapılırken, tavuk göğsü ve tavuk suyunun merkeze alındığı özel bir lezzettir. Aynı zamanda diğer yörelerde genellikle düğün ve özel günlerde yapılan, çoğunlukla da pilavla servis edilen keşkeğin tadı Samsun’da bir başka olarak göze çarpmaktadır.

  • Lahana Çorbası

Tüm Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ve yörede her evde ayda birkaç kez pişen lahana çorbası daha çok Samsun’un meşhur yemeği olarak ifade edilir. Kara lahana yanında içerisine kuyruk yağı ve fasulye koyularak yapılan çorba hem başlangıç hem ara sıcak hem de ana yemek olarak da yenebilir.

  • Mısır Çorbası

Karadenizlilerin bayıldığı lezzetlerden biri olan mısır çorbası, Samsun'a özgü olan kuru bakliyat çorbalarının en popüleri olarak ön plana çıkarken, mısır çorbası normal mısırdan daha çok mısır yarması da denilen kırılmış mısır ve fasulyeyle yapılır. Samsun’un yöresel yemekleri içerisinde önemli bir yere sahip olan ve genellikle yanında yoğurt ya da tercihe göre kuru soğanla da yenebilen mısır çorbası aynı karalahana çorbasında olduğu gibi hem bir başlangıç hem bir ara yemek hem de bir ana yemektir.

  • Samsun Pidesi

İsminde geçen “pide” sözcüğüne bakılmaksızın Samsun’un dillere destan lezzetlerinden biri olan Samsun pidesinin iç malzemelerinin hazırlanışı ve hamurunun kıvamıyla birlikte muadil diğer pidelerden kolaylıkla ayrıldığı da görülmektedir. Bafra pidesi, Çarşamba pidesi ve Terme pidesi olarak kendi içlerindeki ayrımlarıyla da dikkat çeken Samsun pideleri mercek altına alındığında hamuru daha yaygın ve yumuşak olan Çarşamba pidesinin yanında, Bafra pidesinin daha gevrek olduğu, Terme pidesinde ise soğanların daha çok fark edildiği göze çarpmaktadır.

  • Dıble

Tüm Karadeniz’de bolca pişirilen ancak daha çok Samsunluların sahiplendiği “dıble” taze fasulye, soğan, pirinç, tuz ve zeytinyağıyla pişirilen ve tercihe göre soğuk da yenebilen önemli bir yöresel lezzettir.

  • Turşu Kavurması

Samsun’un meşhur lezzetlerinden biri olan turşu kavurması taze fasulyeden yapılan turşunun sıcak ve soğuk olarak tüketildiği bir şeklidir. Tereyağında kavrulan soğanların içerisine turşu ilave edilerek tüketilen turşu kavurması Samsun’da kahvaltı da dahil olmak üzere her öğünde yenebilen bir lezzettir.
Eğer Samsun civarında iseniz; Samsun Gezilecek Yerler listemizi görmeden buradan ayrılmayınız.

Samsun’un En İyi Restoranları

Karadeniz’in en güzel şehirlerinden biri olan Samsun, yörenin en zengin mutfaklarından birine sahip olmakla birlikte oldukça önemli lezzet duraklarına da ev sahipliği yapmaktadır. Samsun restoran tavsiyeleri bu yönde oldukça çeşitli olmakla beraber, bölge genelinde ün yapmış birçok noktadan da bahsetmek mümkündür.

Çalıkuşu: Samsun merkezde yer alan ve özellikle et döneriyle meşhur olan Çalıkuşu hizmet kalitesi ve çalışan güler yüzü sayesinde yer bulmanın oldukça zor olduğu lezzet duraklarından biri olarak ön plana çıkmayı başarıyor. Sunduğu lezzet kalitesi yanında makul fiyatlarıyla dikkat çeken çalıkuşu Samsun’un en önemli lezzet adreslerinden biri.

Samsun Pidecisi: Samsun İlkadım’da Aziziye Caddesi üzerinde bulunan Samsun Pidecisi, Samsun genelindeki yüzlerce pideci arasında kolaylıkla ön plana çıkan Samsun Pidecisi bol malzemeli pideleri yanı sıra uygun fiyatlarıyla da oldukça dikkat çekiyor.

Kısmet Restaurant: Samsun Atakum’da en dikkat çeken lezzet duraklarından biri olan Kısmet Restaurant oldukça dikkat çeken menüleri ve sıcak ortamıyla Samsun’da aranan mekanlardan biri olarak ifade edilmektedir. Fiyat anlamında ortalamanın biraz üzerinde olsa da özel günler başta olmak üzere özellikle akşam yemeklerinin vazgeçilmez noktalarından biri olarak belirtilebilir.

Beyaz Ev: Samsun’da kaliteli döner yenebilecek başlıca mekanlardan biri olan Beyaz Ev, uzun yıllardır kalitesinden ödün vermeden lezzet yolculuğuna devam ederken, Samsun merkezde parmakla gösterilebilecek önemli lezzet duraklarından birisidir. Samsun’un en iyi döneri için kesinlikle Beyaz Ev...

Batıpark Karadeniz Balık Restaurant: Samsun İlkadım’da balık denildiğinde ilk akla gelen adreslerden biri olan Batıpark Karadeniz Balık Restaurant Samsun en iyi balık restoranı ifadelerinde de başı çeken mekanlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Gerek taze balık çeşitleri gerek mezeler gerekse de salatalarla çok zengin bir menüyle müşterilerini karşılayan Batıpark, fiyat anlamında ortalamanın biraz üzerinde.

Öz Terme Pide Salonu: Pideleriyle meşhur Samsun ilçelerinden biri olan Terme pidesini müşterileriyle buluşturan Öz Terme, Samsun’un en önemli pide salonlarından biri olarak ifade edilirken hem açık hem de kapalı pide çeşitleriyle müşterilerini karşılamaya devam ediyor.

İkizler Tandır: Samsun İlkadım’da Kazımpaşa Caddesi üzerinde bulunan İkizler Tandır Samsun’da tandır yenebilecek ender mekanlardan biri olarak göze çarparken eşsiz kelle paça lezzetiyle de ön plana çıkıyor. Fiyat anlamında da yıllardır süregelen çizgisini devam ettiren İkizler Tandır, esnaf lokantası tarzında önemli bir lezzet noktası.

Muhtar’ın Yeri İnanç Menemen Çakallı: Ankara-Samsun yolu üzerinde 30. Kilometrede bulunan Muhtar'ın yeri İnanç Menemen Çakallı sadece Samsun’un değil yörenin en iyi menemenini yapan oldukça önemli ve özel bir mekan. Kendi üretimi olan organik domates ve biberin yanında köy yumurtası ve el yapımı tereyağını bütünleştirdiği menemeniyle Muhtar'ın yeri menemenden çok daha fazlasını müşterilere sunan bir lezzet durağı.

Zevahir Restoran: Samsun’un en kaliteli lezzet duraklarından biri olan Zevahir Restoran gerek özel yemekleri gerekse de mezeleriyle oldukça dikkat çeken bir konumda bulunuyor. Müşterileri tarafından 5 yıldızlı bir otel konforuyla bir tutulan ender mekanlardan biri olan Zevahir Restoran sunduğu hizmet kalitesi yanında fiyat avantajlarıyla da bir hayli dikkat çekiyor.

Pamuk Kardeşler Balık Restaurant: Karadeniz'e kıyısı olan önemli bir merkez olan Samsun’da balık yenebilecek en önemli mekanlardan biri olan Pamuk Kardeşler Balık Restaurant 1940 yılından bu yana Samsun’da leziz ve taze balık anlamında müşterilerine en iyi seçenekleri sunan adreslerden biri konumundadır. Samsun genelinde üç şubeyle hizmet veren mekan her türlü Karadeniz balıklarının yanında sıcak ve soğuk meze, salata, alkollü ve alkolsüz içeceklerin bulunabileceği bir lezzet durağı.

Lezzet Döner 1925: Samsun’da döner anlamında son 50 yılın en popüler lezzet duraklarından biri olan Lezzet Döner, dönerin Samsun'daki en popüler mekanlarından biri olarak ön plana çıkıyor. Sade bir mekan olmasına rağmen, hızlı ve güler yüzlü servisiyle dikkat çeken Lezzet Döner dillere destan lavaşıyla da dikkat çekiyor.

Samsun'daki En İyi Kahvaltı Mekanları

Mutlulukla kesin bir ilişkisi bulunan kahvaltı anlamında Samsun şehri, Karadeniz’in oldukça önemli bir merkezi olarak dikkat çekerken, şehrin genelinde Samsun kahvaltı yerleri anlamında oldukça önemli mekanlardan bahsetmek mümkündür. Samsun’da yöresel kahvaltı açısından zengin olan menü, kahvaltıda turşu kavurma ve pide gibi lezzetlerle de süslenirken kahvaltı açısından ön plana çıkan noktalar aşağıdaki gibidir.

Peçko Fırın: Gerek standart gerek yöresel kahvaltı gerekse de kahvaltı yanında sunulan ek lezzetlerin her biriyle adından sıkça bahsettiren bir kahvaltı durağı olan Peçko Fırın özellikle hafta sonları zor yer bulunan bir konumda bulunuyor. Sunduğu lezzetlerin yanında atmosfer ve mekan detaylarıyla da ön plana çıkan Peçko Fırın, her keseye uygun değişik çeşit kahvaltılarıyla oldukça önemli mekan.

Baş Başa Cafe ve Restaurant: Samsun Atakum’da bulunan Baş Başa Restaurant lezzetli kahvaltılarını profesyonel sunumlarıyla süslerken manzarasıyla da oldukça dikkat çeken bir konumda bulunuyor. Özel günler için sunduğu değişik menülerini birbirinden farklı fiyat avantajlarıyla destekleyen Baş Başa Cafe Samsun kahvaltıcı tavsiyesi anlamında önemli bir seçenek.

Usluoğlu: Samsun Atakum’un bir diğer önemli kahvaltı mekanı olarak ön plana çıkan Usluoğlu modern yapı ve dizaynını sunduğu elit lezzetlerle süslerken fiyat anlamında da dikkat çekici bir lezzet durağı olan Usluoğlu ek olarak Samsun’un en elit noktalarından da birini oluşturuyor.

Petek Kahvaltı ve Ev Yemekleri: Zengin ve ev yapımı kahvaltı lezzetleri yanında güler yüzlü ve kaliteli hizmet anlayışını %100 müşteri memnuniyetiyle bütünleştiren Petek Kahvaltı, yöresel kahvaltı tutkunları için birebir ve çok önemli bir konumda bulunuyor.

Garage Music Station: Atakum sahilinin en önemli ve Samsun kahvaltı mekanları listesinin en başlarında olan Garage Music Station hem doyurucu hem de bol alternatifli yapısıyla dikkat çekerken birbirinden leziz peynirleri, zengin şarküterisi ve ev yapımı reçelleriyle de ön plana çıkıyor.

Kel’in Yeri: Samsun merkeze biraz uzak olan Kel’in yeri, Samsun - Ankara karayolu 30. Kilometrede bulunan ve Çakallı menemeniyle artık efsaneleşmiş bir hale gelmiş ender mekanlardan biri. 24 saat açık olan mekanda istenilen her saat kahvaltı ve menemen keyfi yaşanabilir.

Dört Oda Bi’kahvaltı: Samsun Atakum Yeşilyurt Mahallesi’nde bulunan Dört Oda Bir Kahvaltı, serpme kahvaltı tutkunlarının vazgeçemeyeceği adreslerden biri olarak dikkat çekiyor. Mekandaki tüm kahvaltı çeşitleri el yapımı olurken, Dört Oda Bi’kahvaltı atmosfer bakımından Samsun’un en önemli kahvaltı durağı olarak da ifade edilebilir.

Meşe Tesisleri Kırçan Restaurant: Harika bir kahvaltıya eşlik eden benzersiz manzarasıyla dikkat çeken Meşe Tesisleri Kırçan Restaurant her anlamda müşterilerine en iyisini sunmayı görev edinmiş bir yapıda bulunuyor. Mekan açık büfe kahvaltısı, eşsiz menemeni yanında fiyat anlamında da çok uygun bir lezzet durağı. Benzersiz bir kahvaltı eşliğinde Karadeniz’i tepeden seyretmek isteyen isteyenlerin uğrak noktası olan mekanda özellikle hafta sonları yer bulmak oldukça zor.admin / 18.07.2019 / 0 / 7 404

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Ordu'da Ne Yenir? (Ordu'daki En İyi

Orduda ne yenir içerikli bu makalemizde; Ordu yemekleri hakkında bilgi
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Çanakkale'de Ne Yenir? (Çanakkale'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Çanakkale'de Ne Yenir? (Çanakkale'deki

Çanakkale'de yenir içerikli bu makalemizde; Çanakkale yemekleri hakkında bilgi
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En

Denizlide ne yenir içerikli bu makalemizde; Denizli yemekleri hakkında bilgi
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

İzmir'de Ne Yenir? (İzmir'deki En İyi

İzmir’in meşhur yemekleri açısından Ege mutfağının hatta medeniyetin başkenti
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up