Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Giresun » Görele'de Gezilecek Yerler

Görele'de Gezilecek Yerler


Görele gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Görele'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Giresun Görele ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Karadeniz muhteşem doğası ve havasıyla Türkiye'de gezip görülebilecek en önemli bölgelerden birisidir. Karadeniz'de gezilecek pek çok şehir ve yer olmasına karşın Görele bu bölgelerden apayrı bir güzelliği tarihi ile ayrılıyor. Görele Karadeniz sınırlarında bulunan Giresun ilinin bir ilçesidir. Bu yazıda sizlere Görele'de gezilecek yerlerden, Görele'nin tarihi yerlerinden ve pek çok özelliklerinden bahsedeceğiz.

Görele Tarihi


Görele, Giresun il merkezine 63 kilometre uzaklıkla bulunuyor. Bu sahil kasabasına ulaşmanın en mantıklı yolu bir araç kiralamak. Görele'yi görmeden önce şehir merkezinden araç kiralayabilirsiniz. Görele'nin adı antik çağda bulunan Eynesil Kasabası çıkışında, Görele burnu adı verilen Koralla şehrinden geliyor. Karolla kasabası zaman içerisinde bölgedeki Türk hakimiyetinin artmasıyla adı Görele'ye dönmüş. Görele Beldesi ile ilgili bulunan en eski bilgi MS 130'lu yıllarda bölgedeki Arrionus adlı yöneticinin, Roma İmparatoru Trayan'a mektup yazarken burayı Karolla olarak bahsetmesine dayanıyor.

Görele'de Gezilecek Yerler Listesi;


Dokuzgöz Milli Parkı

Karadeniz'in muhteşem doğasından nasibini almış Görele'de ilk etapta Dokuzgöz Milli Parkı gidilmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor. Dokuzgöz Milli Parkı, adını sınırları içerisinde bulunan dokuz su kaynağından almaktadır. Doğa yürüyüşünden hoşlanan biriyseniz Görele'de ilk durağınız Dokuzgöz Milli Parkı olmalıdır.

Klasik yayla tabiatına sahip olan Dokuzgöz Milli Parkı ormanlık alan içerisinde yer alıyor. Ayrıca bu parkta Orman Bakanlığı tarafından yapılan çeşitli konaklama tesisleri mevcut. Eğer Görele'de konaklamayı düşünüyorsanız bu tesisleri tercih edebilirsiniz.

Sis Dağı

Görele'de gezip görebileceğiniz bir diğer yer ise Sis Dağı'dır. Sis Dağı bi nbir türlü doğal güzellikleri ile sahile 40 kilometre uzaklıkta olan muhteşem bir dağ. Sis Dağının deniz seviyesinden yüksekliği 2182 metredir.
Eğer Görele ziyareti planlıyorsanız; civardaki tüm güzel yerler için Giresun Gezilecek Yerler listemizi de inceleyiniz.
Sis Dağı üzerinde yirmiden fazla oba bulunuyor. Sis Dağına araç kiralayarak ulaşmanız en mantıklı tercih olacaktır.

Görele'de Deniz Var Mı Denize Girilebilir Mi?

Karadeniz'e gidip de denize girmemek olmaz. Görele'de elbette deniz bulunuyor her ne kadar Akdeniz veya Ege gibi aşırı sıcak bir havası ve denizi olmasa da yine de girebileceğiniz plajlar mevcut. Plajlar genelde taşlarla çevrili yani Akdeniz plajlarındaki gibi kumlu bir plaj göremeyeceksiniz. Bu nedenle rahat edebilmek adına şezlong ve sandalyeniz ile gelmeniz veya plaj bölgesinde kiralamanız mantıklı olacaktır. Deniz ise oldukça temiz bu konuda şüpheniz olmasın.

Görele'de Müze Var mı ? Gezilecek Müzeler Nelerdir ?

Görele'de bulunan Kemençe Müzesi mutlaka gezilmesi gereken müzelerden birisidir. Kemençe deyince akla genelde Trabzon gelse de Giresunlu vatandaşlarımız Kemençeyi daha çok sahiplenmiş diyebiliriz Görele Kemençe Müzesinde sizi şaşırtacak pek çok detay bulabilirsiniz. Kemençe müzesine vardığınız an Karadeniz'de olduğunuzu iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Görele'de Ne Meşhur Ne Yenir ?


Görele Pidesi

Görele denince akla gelen ilk şeylerden birisi de pidedir. Ancak Görele pidesi yediğiniz pidelerden lezzet olarak çok farklıdır. Çünkü Görele pidesini pişirirken çok farklı ekipmanlar kullanılır. Görele pidesinde kullanılan maya normal mayalardan değildir ve lezzetinin büyük çoğunluğunun kendine has mayasından geldiği söylenir.


Pideyi genelde İstanbul'da Ankara'da Hatay'da Antep'te yiyorsanız bu pide size epey farklı gelebilir. Pidenin yumurtalısı peynirlisi, sucuklusu, pastırmalısı, kavurmalısı gibi pek çok çeşidi mevcuttur. Görele Pidesi'nin sırrı sorulduğunda ustalar genelde şu cevabı verir, kendine has mayası, ustaları, fırını kullanılan malzemelerin kalitesi. Gerçek sırrı bu mudur bilemeyiz ama Görele Pidesi gerçekten lezzetli.

Görele Dondurması

Dondurma deyince akla hemen Maraş gelir. Ama Maraş dondurması kadar Görele dondurması da ünlüdür. Görele'de kendine has köpük dondurması adı verilen dondurma başka hiçbir dondurmaya benzememektedir. Mutlaka denemeniz gereken Görele dondurmasını, köşe başında satan satıcılardan alabilirsiniz. Görele Dondurması ilk olarak 1928'li yıllarda ortaya çıkmıştır. Daha sonra baba oğul usta çırak ilişkisiyle bugüne kadar ulaşmıştır. Görele dondurması tamamen organik olarak yapılmaktadır. Köylerden toplanan süt, salep ve çövn kökü suyu ile yapılmaktadır.

Görele Nerede, Nasıl Gidilir?

Görele'ye ulaşım sağlamanın pek çok yolu var. Eğer uçakla yolculuk yapacaksanız. İstanbul'dan Sabiha Gökçen hava limanı veya Yeni İstanbul Hava limanından ulaşım sağlayabilirsiniz. Giresun'a uçakla ulaşım ortalama 1 saat 30 dakika sürmekte ve bilet fiyatları 200 TL'den başlamaktadır. Giresun hava limanına ulaştıktan sonra belediye otobüsleri ile Görele'ye ulaşım sağlayabilir veya araç kiralayabilirsiniz.


Görele'ye Otobüs ile ulaşım sağlamak istiyorsanız yolculuk ortalama 14 saat sürmekte ve bilet fiyatları 120 TL'den başlamaktadır. Otobüs sizi Giresun Otogara götürecektir. Otogardan servislerle veya belediye otobüsleriyle Görele'ye ulaşabilirsiniz.

Görele'ye kendi aracınız ile ulaşım sağlamak istiyorsanız, yolculuk yaklaşık 12 saat sürmektedir.

Sizler için Giresun Görele hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Görele'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Görele gezilecek yerler listesini yazarak; Görele nerede ve Görele'ye nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 07.08.2019 / 0 / 4 032

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Alucra'da Gezilecek Yerler

Alucra'da Gezilecek Yerler

Alucra gezilecek yerler isimli bu yazımızda; Giresun Alucra ilçesi hakkında
Bulancak’ta Gezilecek Yerler

Bulancak’ta Gezilecek Yerler

Bulancak , Giresun’un ilçelerinden biridir. İl merkezine 15 kilometre mesafede
Tirebolu’da Gezilecek Yerler

Tirebolu’da Gezilecek Yerler

Tirebolu Giresun’un ilçelerinden biridir. İl merkezine 45 kilometre mesafede
Kromni Vadisi Tanıtımı

Kromni Vadisi Tanıtımı

Erzurum-Gümüşhane karayolu üzerindeki İkisu tabelasından girip kuzeye doğru
Şebinkarahisar'da Gezilecek Yerler

Şebinkarahisar'da Gezilecek Yerler

Kelkit Vadisi’nin cennet köşesi Şebinkarahisar, el değmemiş doğası ve
Giresunda Gezilecek Yerler

Giresunda Gezilecek Yerler

Yemyeşil doğası ve hırçın denizi ile tipik Karadeniz şehirlerinden biri olan
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up