Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında bilgi bulabilir, Kahramanmaraş kahvaltı mekanları, Kahramanmaraş'ın meşhur yemekleri ve Kahramanmaraş yöresel yemekleri hangileridir hep birlikte görelim.

maraşta ne yenir
Kahramanmaraş'ın meşhur yemekleri şehri ziyaret eden ziyaretçiler tarafından şehre bir daha gelmenin olmazsa olmaz detaylarından biri olarak ifade edilirken, kültürü ve tarihi yanında Kahramanmaraş'ın yemekleriyle de ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele dönemi katkılarından dolayı isminin başına “Kahraman” unvanı alan kentte; çorbadan et yemeklerine, dondurmasından yöresel yemekle kadar oldukça çeşitli tatlardan da bahsetmek mümkün.

Kahramanmaraş’da Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Kendine has yemek kültürü barındıran şehirlerden biri olarak göze çarpan Kahramanmaraş, Türkiye'nin en değerli mutfaklarından birine de ev sahipliği yaparken; coğrafi konumu nedeniyle de güneyden doğuya bir geçiş kapısı olarak farklı lezzetleri de beraberinde götürmeyi başarmıştır. Kahramanmaraş'ın yöresel yemekleri çevre illeri de oldukça etkilemekle birlikte; özellikle Adana, Malatya, Sivas, Kayseri, Gaziantep, Adıyaman ve Osmaniye mutfaklarından da etkilendiği de görülmektedir. Bu yönde Maraşta ne yenir dediğimizde veya meşhur Kahramanmaraş yemekleri aşağıdaki gibi sıralanabilir;

  • Kahramanmaraş Tarhanası:

Kahramanmaraş'ın tüm sofralarının kolaylıkla ana öğesi olarak ifade edilebilecek olan tarhana, diğer yörelerde bilinen tarhanalar gibi un kıvamında değil de cips büyüklüğünde kıtır parçalar halinde kızartılarak hazırlanmaktadır. Kahramanmaraş tarhanaları ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında kurutulmaktadır.

  • Kahramanmaraş Köftesi:

Kahramanmaraş köftesi de bilinen köftelerden farklı olarak hazırlanan ve genellikle bir kürdana batırılarak servis edilen bir lezzettir. Kahramanmaraş köftesi kimyonlu olarak hazırlandıktan sonra üstüne köfte büyüklük ve kalınlığında patates, onun üzerinde patlıcan ve en üste biber koyulduktan sonra kürdana batırılarak servis edilir. Tek lokmalık değil de iki ya da üç lokmalık olarak ifade edilebilecek Maraş köftesi, il genelinde sofraların ana lezzetlerinden biridir.

  • Maraş Tava:

Kahramanmaraş'ın küçücük doğranan kuzu eti yanında soğan, biber ve patlıcanla birlikte fırında iyice pişen Maraş tavası aynı zamanda isteğe göre nefis baharatlarla süslenirken tavaya banan ev ekmeğiyle birlikte damaklarda unutulmaz bir tat bırakmayı da başarmaktadır. Maraş tarhanası ve Maraş köftesiyle birlikte şehrin en popüler üç lezzetinden biridir.
Maraş gezisi planlıyorsanız; Kahramanmaraş Gezilecek Yerler listemizi mutlaka inceleyiniz.
  • Eli Böğründe:

Kahramanmaraş’ta özel günlerde en çok pişirilen özel yemeklerin başında gelen “eli böğründe” kuşbaşı doğranmış kuzu etinin yanında soğan, biber ve domatesle servis edilir. Bir tepsi yemeği olan eli böğründe tüm bu lezzetlerin aynı tepsi içinde “bir tavada dört” lezzet şeklinde de ifade edilebilmektedir.

  • Maraş Dondurması:

Kahramanmaraş'ın dünyaca ünlü lezzetlerinin başında gelen Maraş dondurması “uzadıkça uzayan lezzet” olarak da ifade edilirken, hakiki Maraş dondurmasının keçi sütüyle yapıldığı, salep tat ve kokusuyla da bu lezzetin desteklendiği görülmektedir. Aynı zamanda oldukça kıvamlı ve sert olan Maraş dondurması kesilerek servis edilen özel bir lezzettir.

  • Kahramanmaraş Un Sucuğu:

Bembeyaz rengiyle dikkat çeken ve özellikle kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan Kahramanmaraş un sucuğu unlu ve cevizli karışımın ipe asılarak bekletilmesiyle hazırlanırken, tatlının kuruyup lokum kıvamına gelmesiyle birlikte tüketilmeye hazır olduğu görülmektedir. Un sucuğu oldukça lezzetli, besleyici ve enerji verici özel bir lezzettir.

  • Maraş Pilavı:

Acem pilavı ya da Maraş Acem pilavı olarak da isimlendirilen Maraş pilavı; kavrulmuş havuç ve bademle süslenen, kıvam olarak da iç pilav kıvamına yakın bir pilavdır. Maraş pilavının etli, kuş üzümlü ve bol aharlı yapısı da bu noktada dikkat çekmektedir.

  • Kallili Köfte:

Her ne kadar isminde “köfte” ibaresi geçse de Maraş’ın en popüler çorbalarından biri olarak ifade edilen kalilli köfte hem bulgurlu hem de kıymalı yapısıyla dikkat çekerken Maraş’ın farklı lezzetlerinin bir arada toplandığı özel bir lezzet olarak da göze çarpıyor. Bulgur ve kıymadan yapılan köftelerin Maraş tarhanası içerisinde pişirilmesiyle ortaya çıkan kalilli köfte, şehirde oldukça fazla müdavimi olan çok özel bir lezzet.

  • Acem Pilavı:

Maraş pilavıyla birlikte şehrin en önemli iki pilav lezzetinden biri olan Acem Pilavı, bir bakıma bir iç pilav olarak da isimlendirilebilirken özellikle düğün ve özel günlerin vazgeçilmezi konumundaki yerini korumayı başarmaktadır. Maraş pilavında olduğu gibi bol bahar, kuş üzümü ve et içeren pilav yolu Maraş’a düşenlerin vazgeçemeyeceği önemli bir yöresel lezzet.

Kahramanmaraş'ın En İyi Restoranları

Kendine has mutfak kültürünün bulunduğu önemli şehirlerden biri olan Kahramanmaraş, yöresel Maraş yemekleri yanı sıra, et yemekleri, pilav ve sakatatlarıyla da ön plana çıkarken; Kahramanmaraş restoran tavsiyeleri şehrin her noktasına yayılan özel bir yapıda bulunmaktadır. Kahramanmaraş yemekleri için belirtmekte fayda olan en önemli tavsiyelere göz atmak gerekirse aşağıdaki restoran tavsiyelerinin ön plana çıktığı görülecektir:

Kahramanmaraş Turaç Ocakbaşı: Kahramanmaraş Onikişubat’ta bulunan Turaç Ocakbaşı Kahramanmaraş yemek keyfinden önce müşterilerini içerideki atmosfer ve antikalarla büyülerken özellikle kebaplarının dillere destan lezzetiyle dikkat çekmeyi fazlasıyla başarıyor. Fiyat olarak ortalamanın biraz üstünde rakamlar telaffuz edilse de Turaç Ocakbaşı Kahramanmaraş yolu Maraş’a düşenlerin mutlaka uğraması gereken bir mekan.

Ciğerci Bahtiyar Usta: Sadece Kahramanmaraş içerisinde değil, bölgenin en iyi ciğerinin yenebildiği asıl mekanların başında gelen Ciğerci Bahtiyar Usta, ürünlerinin tamamında kalite ve damak lezzetini bir an olsun terk etmezken, uygun fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

Efendioğlu Kebap: Kahramanmaraş merkezde bulunan Efendioğlu Kebap, şehirde öğle ve akşam yemeklerinin en önemli adreslerinden biri olarak dikkat çekerken hem hizmet kalitesi hem de ürünlerinin lezzetiyle ön plana çıkıyor. Mekan ferah yapısıyla birlikte servisteki hız ve ana yemeklerin yanındaki ikramlarla da göz kamaştırmaya devam ediyor.

Yaşar Pastanesi: Kahramanmaraş Trabzon Bulvarı’nda yer alan Yaşar Pastanesi birçok Maraş’lı tarafından şehrin en iyi Maraş dondurmasını yapan mekan olarak gösterilmekle birlikte günün her saati oldukça yoğun bir lezzet durağı olarak dikkat çekiyor. Yaşar Pastanesi Kahramanmaraş’a yolu düşenler için hem Maraş dondurması hem de kadayıf lezzeti için en iyi tercihlerin başında geliyor.

Küçük Ev Et Lokantası: Kahramanmaraş merkezde bulunan Küçük Ev Et Lokantası zengin menüsü yanında yöresel lezzetler bakımından şehrin en önemli adreslerinde birini oluşturuyor. Çorbalarından sulu yemeklerine, ızgaralarından dönerlerine kadar müşterilerine oldukça fazla çeşitler hizmet veren mekan fiyat dengesi yanında servis kalitesiyle de ön plana çıkmayı başarıyor.

Saray Kasabı: Kahramanmaraş’ta nefis yemekler yapan en önemli lezzet duraklarından biri konumundaki Saray Kasabı yemeklerinden ayranına kadar her bir detayıyla müşterilerini büyülemeyi fazlasıyla başarıyor. Özellikle Hatay (Antakya) kebabı dillere destan.

Hacı Milcan Et Lokantası: Hacı Milcan Et Lokantası “Paşa Kebabı” ile ödül almış bir işletme olarak dikkat çekerken, esnaf lokantası konseptiyle müşterilerine Maraş’ın en iyi lezzetlerini sunan önemli bir işletme olarak ön plana çıkıyor. Yemeklerin lezzeti yanında fiyatlarının da gayet makul olduğunu söylemek gerekiyor.

Maraş Kültür Evi: Kahramanmaraş Kocabaş Konağı’nda hizmet vermekte olan Maraş Kültür Evi şehrin tarihi dokusu yanında müşterilerine sunduğu enfes yemeklerle ön plana çıkarken, sıcacık atmosferiyle şehrin en önemli yapı taşlarından biri olmayı da sürdürüyor. Yöresel yemekler ve tarihle baş başa kalmak isteyenler için Maraş Kültür Evi önemli bir seçenek.

7-24 Paça ve Çorba Salonu: Yolu Elbistan'a düşenleri Paça çorbasıyla mest eden 7-24 Paça ve Çorba Salonu aynı zamanda müşterilerine sunduğu ikramlarla ön plana çıkarken fiyat bakımından da oldukça hesaplı bir mekandır.

Pınarbaşı 8 Katlı Balık Restoran: Kahramanmaraş’ta balık nerede yenir sorusu için ilk verilecek cevaplardan biri olan, hatta birçok kişi tarafından Kahramanmaraş en iyi balık restoranı olarak gösterilen Pınarbaşı Balık Restoran, Kahramanmaraş alkollü restaurant arayanlar için de oldukça önemli bir konuma bulunmaktadır. Her daim taze balıklarının yanı sıra leziz salata ve mezeleriyle mutlaka gidilmesi gereken bir adres.

Kahramanmaraş'taki En İyi Kahvaltı Mekanları

Kahramanmaraş yöresel mutfağı ve et yemekleri yanında sabah kahvaltıları için de müşterilerine daima en iyisini sunmayı görev edinmiş Kahramanmaraş kahvaltı yerleri, sayıları sürekli artan bir konumda bulunmaktadır. Ek olarak Kahramanmaraş kahvaltılarının şöhretinin gün geçtikçe arttığı da görülmekle birlikte şehrin kahvaltı noktalarındaki hizmet kalitesinin başarısından da bahsetmek gerekmektedir. Bu yönde şehrin en iyi kahvaltı mekanlarına göz atmak gerekirse aşağıdaki adreslerin ön plana çıktığı görülecektir.

Kocabaş Konağı: Dulkadiroğlu merkezde bulunan Kocabaş Konağı şehrin meşhur kahvaltı mekanlarının başında geliyor. Atmosfer bakımından oldukça olumlu övgüler alan mekan aynı zamanda kaliteli hizmet ve farklı dekorasyonuyla da dikkat çekiyor.

Tekir Bahçe Restoran: Kahramanmaraş Onikişubat’ta bulunan Tekir Bahçe Restoran leziz yemekleri yanında kahvaltı hizmetiyle de ön plana çıkarken açık hava kahvaltı çardaklarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Kahvaltılıkların tazeliği yanında güler yüzlü ve kaliteli hizmetiyle Tekir Bahçe Restoran %100 müşteri memnuniyetini de tam anlamıyla sağlamayı başarıyor.

San Marinn Cafe Restoran: Kahramanmaraş merkezde bulunan San Marinn Cafe şehrin kahvaltı anlamında en önemli mekanlarından biri olarak göze çarparken hijyenik, hızlı ve kaliteli hizmetiyle de ön plana çıkıyor. Pazar kahvaltıları için oldukça uygun bir mekan. 


Masal Kahvaltı & Fastfood: Kahramanmaraş kahvaltı mekanları arasında merkezde bulunan Masal Kahvaltı & Fastfood hem kahvaltı hem de öğle ve akşam yemekleri için şehrin en iyi seçeneklerini müşterilerine sunarken müşteri memnuniyetini de her anlamda sağlamayı başarıyor.

Kahramanmaraş Teras Cafe: Çamlık Mahallesi Onikişubat Kahramanmaraş’ta bulunan mekan, kahvaltı kalitesini her geçen gün arttırmakla birlikte özellikle tatil günlerinde yer bulmanın oldukça zor olduğu adreslerden biri olarak göze çarpıyor. Özellikle Kahramanmaraş'ı tepeden görerek kahvaltı keyfi yaşamak için birebir olan Kahramanmaraş Teras Cafe ilgili çalışanlarıyla da dikkat çekiyor.

Köymar Köy Kahvaltısı: Yenişehir Mahallesi Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan Köymar Köy Kahvaltısı ucuz ve kaliteli hizmetin bir arada bulunduğu bir mekan olarak göze çarparken Kahramanmaraş köy kahvaltısı anlamında müşterilerin arzuladığı tüm detayları kendilerine sunmayı da fazlasıyla başarıyor.

Kapıçam Restoran Köy Kahvaltısı: Harika bir kahvaltı lezzeti ve organik ürünler yanında bol oksijen arzulayanların favori mekanlarından biri olan Kapıçam Restoran özellikle Pazar kahvaltılarının vazgeçilmez adreslerinden biri olarak Kahramanmaraş kahvaltıcı tavsiyesi anlamında önemli bir konumda bulunmayı sürdürüyor.

Kahramanmaraş Mado: Kahramanmaraş'ın en popüler kahvaltı noktalarından biri olan Kahramanmaraş Mado, Pazar günleri açık büfe kahvaltı keyfiyle de bir hayli dikkat çekerken her anlamda birinci sınıf bir mekan tanımlamasını fazlasıyla hak ediyor. Kahvaltı yanında sütlü tatlı ve dondurmasıyla tüm şehrin bildiği bir adres olan Kahramanmaraş Mado her geçen gün hizmet kalitesini daha yukarıya taşımayı da başarıyor.

Yöresel Kahvaltı Salonu: Haydar Bey Mahallesi Onikişubat’ta bulunan Yöresel Kahvaltı Salonu sadece Kahramanmaraş'ın değil, birçok yörenin özel kahvaltı lezzetlerini müşterilerine sunarken; özellikle hafta sonları yer bulmanın oldukça zor olduğu mekanların da başında geliyor. Özellikle peynir ve sucukları muazzam.admin / 29.08.2019 / 0 / 15 660

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Van'da Ne Yenir? (Van'daki En İyi

Van’ın meşhur yemekleri sadece bölgede değil tüm Türkiye’de kendine has bir
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En

Malatyada ne yenir içerikli bu makalemizde; Malatya yemekleri hakkında bilgi
Diyarbakır'da Ne Yenir? (Diyarbakır'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Diyarbakır'da Ne Yenir?

Diyarbakırda ne yenir içerikli bu makalemizde; Diyarbakır yemekleri hakkında
Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Samsun'da Ne Yenir? (Samsun'daki En İyi

Samsun'da ne yenir içerikli bu makalemizde; Samsun yemekleri hakkında bilgi
Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Manisa'da Ne Yenir? (Manisa'daki En İyi

Manisa'nın meşhur yemekleri denildiğinde Ege’de dillere destan olmuş oldukça
Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Kayseri'de Ne Yenir? (Kayseri'deki En

Kayseride ne yenir ve Kayseri yemekleri konulu bu makalemizde; Kayseri'nin
Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mersin’de Ne Yenir? (Mersin'deki En İyi

Mersin’in meşhur yemekleri Mersin ziyareti yapanlar tarafından birinci derecede
Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adana’da Ne Yenir? (Adana'daki En İyi

Adana'nın meşhur yemekleri ve bu yemekleri tadabileceğiniz restoran ve kahvaltı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up