Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
» » » Seydişehir'de Gezilecek Yerler

Seydişehir'de Gezilecek Yerler

Seydişehir gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Seydişehir'de gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Konya Seydişehir ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

konya seydişehir
Seydişehir, Ankara-Konya-Antalya kara yolu üzerinde olup Konya iline bağlıdır. Böyle işlek bir yol üzerinde bulunması, turistik özelliği olmayan Seydişehir’in ilçe merkezinin gelişmesine neden olmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1123 metre olan Seydişehir Toros Dağlarının uzantısı olan Küpe Dağı eteklerinde kurulmuştur.


Seydişehir nüfusu 65.000 olup İlçe ekonomisi alüminyuma dayalı ve Eti Alüminyum tesisleri başta olmak üzere aynı konuda başka tesisler de mevcuttur. Nohut ve hububat üretimi ile tarımcılık faaliyetleri de sürdürülmektedir.

Seydişehir Gezilecek Yerler


  • Antik Roma Tiyatrosu

vasada antik roma tiyatrosu
Seydişehir konumu itibariyle her daim yerleşim yeri olarak tarihte yerini almıştır. Amblada, Vasada, Elita gibi antik çağdan bu yana birçok şehrin yerleşim merkezi olmuştur. Ayrıca 1970 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan Roma devri Antik Tiyatrosu bu ilçenin tarihi açıdan önemine dikkat çekmektedir. Anadolu Beyliklerinden Karamanoğlu, Eşrefoğulları, Hamidoğulları gibi birçok beyliğin de yaşam sürdüğü Konya Seydişehir daha sonra da Osmanlılara katılmıştır.

  • Tınaztepe Mağarası

tınaztepe mağarası
Doğal bir harika olan Tınaztepe Mağarası Seydişehir’in en turistik yeridir. İlçe merkezine 26 km uzaklıkta olan mağara toplam 22 km uzunluktadır ancak 1,5 kilometrelik kısmında yürünebilmektedir. Mağaranın astım hastalığına iyi geldiği yapılan tıbbi araştırmalarda anlaşılmıştır.
Eğer Seydişehir civarında bulunuyorsanız; Konya Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
İki kısımdan oluşan mağaranın önemi anlaşılınca yanına dinlenme tesisleri yapılmıştır. Mağaranın içinde yürüme yolları ve aydınlatma olup, Seydişehir gezilecek yerler listesinin en başında ve ziyaret edilmeden dönülmemesi gereken yerlerdendir.

  • Kuğulu Park

seydişehir kuğulu park
İlçenin hemen güneyinde bulunan Kuğulu Park yerleşimin bir nevi simgesi halini almış diyebiliriz. Kartpostal güzelliğinde bir doğaya sahip olan bu alanda güzel vakit geçirebilir, mesire alanında piknik yapıp gölet etrafında bisiklet sürüp yürüyüş yapabilirsiniz. Etraftaki otantik restoranlarda güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

  • Seydişehir Ilıcası

seydişehir ılıcası
Gezilecek diğer bir yer ise Seydişehir Ilıcasıdır. Geçmişi tarih öncesi döneme kadar uzandığı sanılan Ilıca’nın ortalama sıcaklığı 32 derecedir. Ilıca’nın suyunun cilt hastalıkları ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmekte ve su hidrokarbonat, kalsiyum ve bromür içermektedir.

  • Seyit Harun Camii ve Türbesi

seydişehir seyit harun camii
Ziyaretçilerinin manevi açıdan doyuma ulaşmasını sağlayacak Seyit Harun Camii ve Türbesi, Muhammed Kuddusi Türbesi, Halife Sultan Türbesi, Rüstem Bey ve Sultan Hatun Türbesi Seydişehir’de bulunmaktadır.

  • Seydişehir Antik Kalıntıları

Karabulak Höyüğü
Arkeolojik zengin kalıntılara sahip olan ilçede Akçalar Höyüğü, Karabulak Höyüğü, Roma şehri, Hitit şehri, Vasata Antik Tiyatro, Arnava Şehri kalıntıları gibi birçok tarihi kalıntı vardır.

  • Seydişehir Yaylaları

Elmasut Yaylası
Ayrıca Bulamaç Kazanı Elmasut Yaylası, Mortaş, Susuzşahap Yaylası, Elmalı Yaylası gibi birçok yayla da av turizmi yapılmaktadır.

Seydişehir Nerede?


İç Anadolu Bölgesinde Konya iline bağlı olan Seydişehir, il merkezine 85 km uzaklıktadır. Etrafında Konya, Çumra, Bozkır, Akseki, Beyşehir bulunmaktadır. Eteklerine kurulduğu Küpe Dağı ilçeyi batı ve güneydoğudan sarmakta olup güneyin de ise Toros Dağları bulunmaktadır. Seydişehir nerede ve Seydişehir'e nasıl gidilir derseniz sayfa sonundaki haritadan faydalanabilirsiniz.

Seydişehir'e Ne Zaman Gidilmeli?

Karasal iklim özellikleri taşıyan Seydişehir‘de yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Yıl boyu yüksek sıcaklık 24 derece, soğukluk ise -1 derece seviyesindedir.

Her yıl 5 Ağustos tarihinde düzenlenen Seyit Harun Veli Anma ve Kalkınma Bayramı Seydişehir’i ziyaret için iyi bir zaman olabilir.

Seydişehir’de Nerede Kalınır?

Seydişehir ilçe merkezindeki otellerde ve Öğretmen Evinde kalınabilir.

Seydişehir Gece Hayatı

İlçede canlı bir gece hayatı yoktur.

Sizler için Konya Seydişehir ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Seydişehir'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Seydişehir gezilecek yerler listesini yazarak; Seydişehir nerede ve Seydişehir'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 10.09.2019 / 0 / 116

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar'da Gezilecek Yerler

Şereflikoçhisar gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat
Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan'da Gezilecek Yerler

Nallıhan gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ'da Gezilecek Yerler

Altındağ gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat etmeyi
Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova'da Gezilecek Yerler

Beylikova gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Aydıncık'ta Gezilecek Yerler

Aydıncık'ta Gezilecek Yerler

Aydıncık gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak'ta Gezilecek Yerler

Mamak gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir'de Gezilecek Yerler

Akşehir gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar’da Gezilecek Yerler

Uçhisar gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ayaş'ta Gezilecek Yerler

Ankara Ayaş ilçesi son zamanların ilgi çekici mekanları arasında gösterilmeye
Konya'da Gezilecek Yerler

Konya'da Gezilecek Yerler

Konya ilimiz ülkemizin İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Konya ili 2016
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up