Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Sivas » Şarkışla'da Gezilecek Yerler

Şarkışla'da Gezilecek Yerler


Şarkışla gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Şarkışla'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Sivas Şarkışla ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Sivas ilimizin güzel ilçelerinden biri Şarkışla ilçesine yolunuz düştüyse ya da gezmeyi düşünüyorsanız, sizlere birçok gezilecek yerlerden bahsedeceğiz. Sivas’tan Şarkışla ilçesine nasıl ulaşacağınızı aşağıda yer vereceğiz.


Şarkışla 1965 metrekare yüzölçümüne sahip bir ilçedir. Şarkışla ilçesinin doğusunda Merkez ilçe ve Altınyayla ilçesi, güneyinde Kayseri ili batısında ise Gemerek ilçesinde bulunmaktadır. Şarkışla nereye bağlı diye sorulacak olursa cevabı Sivas’tır. Özellikle de ozanlarıyla meşhur olan bu ilçe en çok sevilen ve ziyaret edilen ilçelerden biridir. Şimdi sizlerle birlikte tarihi özelliklerine göz atalım.

Sivas Şarkışla Tarihi 

Sivas Şarkışla adı Şar ve Kışla kelimelerinin birlikte telaffuz edilmesiyle oluşmuştur. Sivas merkeze olan uzaklığı 83 kilometre olmaktadır. Neolitik dönemlerden bu yana bir sürü eserle hala tarihi varlığını korumaktadır. Hititler dönemine ait birçok heykel bulunmaktadır. Şarkışla’da bir dönem hakimiyet Hititler altındaydı. Hitit döneminden sonra da bir süre Asur toprakları içerisinde yer almışlardır.
Eğer Şarkışla seyahati düşünüyorsanız; Sivas Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka inceleyiniz.
Bölgedeki Türk hakimiyeti 1071 Malazgirt Savaşından sonra kazanılmıştır. Sivas ve Şarkışla ilçesi bu zaferle birlikte artık Türk toprağı olmuşlardır. 1853 yılından sonra Kafkas göçmenleri ve Kars göçmenleri bu bölgeye yerleşmişlerdir. Bölge de o dönem hayvan türü olarak deve, at, karasığır, manda, koyun ve keçi yetiştirildiği, güzel kilimler ve küçük halıların imal edildiği belirtilmektedir.

Tarihi bir kaynak olarak günümüze kadar korunan bu güzel ilçemizin gezilecek yerlerine bir de sizlerle göz atalım.

Şarkışla Gezilecek Yerler

  1. Aşık Veysel Müzesi

Halk ozanlarıyla ünlü olan bu güzel ilçemizde görebileceğiniz en güzel müzelerden biri Aşık Veysel Müzesidir. Şarkışla ilçesine bağlı olan Sivrialan köyü Ozan Aşık Veysel’in doğduğu yerdir. Bu ev günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bu müzede Aşık Veysel’in fotoğrafları, kıyafetleri ve şiirleri bulunmaktadır. Şarkışla gezilecek yerler listesinin en başında bulunan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  1. Ulu Cami

1669 yılından beri varlığını koruyan bu eseri de mutlaka Şarkışla ilçesine gidip ziyaret etmelisiniz. Heybetli görüntüsüyle yapının ne kadar güzel olduğunu sizler de görebileceksiniz.
  1. Ortaköy Çermiği 

Kaplıcalar mı görmek istiyorsunuz? O zaman sizlere harika bir yerden bahsedelim. Sıcak su kaynaklarının ve kaplıcaların bulunduğu Ortaköy Çermiğini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Kaplıca suları, kalp rahatsızlıklarına, romatizmal rahatsızlıklara, idrar yolu rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Sağlık ile ilgili rahatsızlıklarınız var ise, mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.
  1. Alaman Çermiği

Alaman Çermiği kükürtlü olması nedeniyle suyu cilt rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir. Alaman köyüne giderek bu çermiği ziyaret edebilirsiniz. Hem sağlık hem de ruh sağlığınıza bu ziyaretler çok iyi gelecektir.

Şarkışla'nın Neyi Meşhurdur?

Şarkışla'nın kendine has meşhur yemekleri bulunmaktadır. Arabaşı, Bulamaşı, Sulu köfte, Tatar Köfte, Dizman mantısı, Madımak, Omaç, Köremez, Cücük gibi önemli yemekler meşhur yemekler arasında yer almaktadır. Eğer Sivas Şarkışlayı ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka bu yemekleri tatmalısınız.

Sivas Şarkışla Müzeleri


Halk ozanlarıyla ünlü olan bu şehirde eğer müze gezmek istiyorsanız, mutlaka Aşık Ozan Veysel müzesini ziyaret etmelisiniz. Kendisinin tüm kıyafetleri, şiirleri doğduğu evde sergilenmektedir.

Sivas Şarkışla Nerede, Nasıl Gidilir?

Şarkışla nerede merak ediyor ve Şarkışla’ya gitmek istiyorsanız, araba kiralayarak 1 saat içinde Sivas Şarkışla’ya ulaşabilirsiniz. Bir diğer önemli ulaşım yöntemi ise otobüstür. Sivas otogarından ilçelere otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüslerle Şarkışla ilçesine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Şarkışla’ya gitmek için otobüs firmalarını da kullanabilirsiniz. Yaklaşık 20 TL ile Sivas şehir merkezinde Şarkışla ilçesine çok rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer Sivas'a gitmek istiyorsanız, Ozanlar kenti olan Şarkışla ilçesine mutlaka uğramayı unutmamalısınız.

Sizler için Sivas Şarkışla hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Şarkışla'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Şarkışla gezilecek yerler listesini yazarak; Şarkışla nerede ve Şarkışla'ya nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 28.10.2019 / 0 / 5 536

Yorum Ekleyin


up