Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Samsun » Atakum'da Gezilecek Yerler

Atakum'da Gezilecek Yerler


Atakum gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen gezginler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için Atakum'da gezilecek yerler listesini madde madde sıraladık; ama öncesinde Samsun Atakum ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Atakum gezilecek yerler
Atakum gezilecek yerler konusunda bu kısımda size önemli bilgiler vereceğiz. Samsun Türkiye’de büyükşehir olarak nitelendirilmiş 30 ilinden biridir. Atakum ise merkez ilçe olarak belirlenmiştir. Samsun Atakum ilçesi özellikle de tarihiyle dikkat çekmektedir. Eğer yolunuz Samsun'a düşerse mutlaka size listede belirttiğimiz yerlere gitmenizi öneririz.

Atakum Tarihi


Atakum tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çekmektedir. Atakum 1071 Malazgirt Savaşıyla birlikte yönetimi Türklere geçmiştir. Bu tarihten sonra Danişmentlilerin yönetimi altına alınmıştır. Rüknettin Süleyman Şah döneminde ise Samsun ve Atakum Selçukluların yönetimi altına geçmiştir. 1420 tarihinden sonra ise Atakum tamamen Osmanlıların yönetimi altına geçmiştir. 1900’lü yılların başlarına kadar Atakum bölgesi tütün taciri bir Ermeni’ye ait olduğu bilinmektedir.
Eğer Atakum seyahati planlıyorsanız; Samsun Gezilecek Yerler listesini de mutlaka inceleyiniz.
Ama bununla birlikte Samsun’un tarihi anlamda çok önemli bir yeri vardır. Çünkü Kurtuluş Savaşı’nın başlamasının ilk adımı burada atılmıştır. MÖ 750-760 yılları arasında İon şehir devletlerinden Milletler tarafından Amisos adı ile kurulan Samsun, Pers, Hitit, Frig, Kimmer, Lidya, Makedonya, Pontus, Roma, Bizans, Danişment, Selçuklu ve Osmanlılara ev sahipliği yapmıştır.

İlçenin adı 1994 yılına kadar başka bir adla biliniyordu. 1994 yılında ise Atakum olarak adlandırılmıştır. 1 Temmuz 2008 yılında ise Atakum ilçe olarak belirlenmiştir.

Atakum Gezilecek Yerler Listesi

Atakum’da gezilecek yerler listemizde önemli noktalar vardır. Eğer yolunuz Samsun'a düşüyorsa, mutlaka Atakum’da yer alan doğal ve tarihi güzelliklere odaklanmalısınız.

1. Amisos Tepesi

Amisos tepesi Atakum merkezde ve Toraman tepesinde yer almaktadır. Amisos antik kenti MÖ. 6. yüzyılda kurulmuştur. Günümüzde Antik kentte Roma dönemine ait sarnıç, döşeme mozaiği sütun başlıkları gibi önemli yerleri vardır. Eğer tarih sever biriyseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz.

2. Atakum Sahili

Atakum ilçesi denize kıyısı olan bir ilçe olduğundan dolayı oldukça fazla denize girilecek yer vardır. Atakum sahilleri günün her saati sürekli kalabalıktır. Eğer sizler de denizi seviyorsanız bu sahillerden herhangi birine gelebilir, mavinin tadını çıkartabilirsiniz.

3. Gazi Müzesi

Kurtuluş Savaşı’nın en önemli noktalarından biri olan burada müze de gezilmesi gereken noktalarından biridir. Gazi Müzesi’ne giderek savaşlarla ilgili önemli bilgileri edinebilirsiniz. Tarihimizi yakından takip etmek isteyenler için en önemli noktalardandır.

4. Samsun Yöresel Ot Festivali

Buraya geldiyseniz mutlaka Samsun yöresel yemeklerini tadabileceğiniz ve farklı otları alabileceğiniz bir festival vardır. Bu festival de Samsun Yöresel Ot Festivalidir. Bu festival zamanlarına gezinizi denk getirerek eğlencelere katılabilirsiniz.

Atakum Yöresel Yemekleri

Atakum yöresel yemekleri, bir ok turist tarafından çok beğenilmiştir. Şimdi sizlere Atakum’da tadabileceğiniz yöresel yemekleri tanıtacağız. Samsun Atakum’da muhteşem pideler tadabilirsiniz. Samsun pidelerini yöresel restoranlara giderek tatmanız mümkündür. Buraya geldiyseniz, turşu kavurması, baklalı sarma, nokul, oymaağaç kebabı, kaz pilavı, haluçka burada tadabileceğiniz önemli yöresel yemeklerindendir.

Atakum’un Neyi Meşhur?


Birçok turistin Atakum’a gitmeden önce sordukları soru Atakum neyi meşhur sorusudur. Bizler de sizin için derlediğimiz önemli bilgileri burada yer vermeye çalışacağız. Atakum tarihi yapılarıyla oldukça öne çıkan bir yerdir. Buranın tarihi, müzeleri tam anlamıyla gezilmesi gereken yerlerdendir. Tarihi yapılar burada çok meşhurdur. Kale, camiler ve eski çarşılar hediyelik eşya almak yerleri tam anlamıyla kendinizi bulacağınız yerlerdendir. Buradan evinize giderken ahşap boyama süsleri ve farklı ahşap ürünleri götürebilirsiniz.

Samsun Atakum Nerede, Nasıl Gidilir?

Sizlere Atakum nerede ve nasıl gidilir sorularına cevap vermeye çalışacağız. Samsun Atakum ilçesi Samsun’un sahil kesimlerinden biridir. Atakum Samsuna 7 km uzaklığında olmasıyla birlikte yakın olan bir diğer il Sinop’a 150 km mesafesindedir. Samsun Atakum’a gitmek istiyorsanız özel arabanız ile ulaşım oldukça kolay olmaktadır. Yaklaşık olarak 15 dakikada Samsun’dan Atakum’a gitmeniz mümkündür. Bununla birlikte otobüs ve raylı taşımacılık ile birlikte Samsun’dan Atakum’a gidebilirsiniz.

Farklı illerden otobüs ile gelmek istiyorsanız, merkeze yakın olmasından dolayı da direkt gelen birçok otobüs seferini bulabilirsiniz.

Samsun Cumhuriyet Meydanından kalkan raylı taşımacılık HRS ile birlikte yine 23 dakika içerisinde ulaşabilmeniz mümkündür. Samsun Atakum ile ilgili ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız yukarıda yer alan bilgilerimize de dikkat etmenizi öneririz.

Sizler için Samsun Atakum ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Atakum'da ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Atakum gezilecek yerler listesini yazarak; Atakum nerede ve Atakum'a nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.

Atakum’da nerede kalınır?

Özellikle yaz aylarında çok sayıda turiste ev sahipliği yapan Atakum’da her bütçeye uygun bir konaklama alternatifi bulunuyor. Büyük bir kısmı sahile yürüme mesafesinde yer alan bu oteller, çoğunlukla oda-kahvaltı konseptinde hizmet veriyor. Atakum sahilini daraltmamak adına denize sıfır konumda hizmet veren otellerin sayısı oldukça az. Ancak ilçede otellerin çok büyük bir kısmı deniz manzaralı odalara ev sahipliği yapıyor. Bölgede otel, pansiyon ve butik otel seçeneklerinin yanı sıra uygun fiyatlı bir konaklama için apart otel seçeneği de bulunuyor. Enuygun üzerinden Ağustos 2022 fiyatlarına bakıldığında Samsun Atakum otelleri için gecelik ücretlerin ortalama 800 TL ile 1200 TL aralığında değişkenlik gösterdiğini görüyoruz."admin / 22.11.2019 / 1 / 3 498

Yorum Ekleyin


  1. Hakan Deveci
    Ziyaretçi
    8 Şubat 2020 22:45
    0
    Atakum Milli Mücadele döneminin en önemli şehri olan Samsun'un güzel bir ilçesidir. Atakum geleceği parlak olan bir öğrenci şehridir. Atakum Karadeniz Sahil şeridinde Yeşilırmak ve Kızılırmak arasındadır. Gezilecek çok güzel yerleri bulunmakta özellikle sahil şeridi mükemmel ve yeşillik alanları bol olduğundan çok güzel mesire alanları var. Atakum da sokaklarında özellikle Sahil şeridinde sokak sanatçıları bulunmakta Karadeniz'in 22 kilometrelik en güzel sahil şeridi burada yer almakta yaz aylarında sahilde plaj voleybolu turnuvaları ile çok güzel zaman geçirebiliyorsunuz. Gezip göreceğiniz güzel tatil beldesidir. Kesinlikle ziyaret edin pişman olmazsınız.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik'te Gezilecek Yerler

Ladik gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Terme'de Gezilecek Yerler

Terme'de Gezilecek Yerler

Terme gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü'de Gezilecek Yerler

Vezirköprü gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Havza'da Gezilecek Yerler

Havza'da Gezilecek Yerler

Samsun’un Amasya sınırında olan Havza, ülkemiz için farklı bir yeri olan
Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Çarşamba'da Gezilecek Yerler

Samsun’un en önemli ilçelerinden olan Çarşamba , farklı özellikleri ile dikkat
Bafra'da Gezilecek Yerler

Bafra'da Gezilecek Yerler

Karadeniz bölgesinde bulunan Samsun şehrinin Bafra ilçesi Karadeniz’in en büyük
Samsun'da Gezilecek Yerler

Samsun'da Gezilecek Yerler

Karadeniz’in incisi olarak isimlendirilen Samsun tertemiz sahili, doğal
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up