Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
GeziPedia.net » Gezilecek Yerler » Marmara'da Gezilecek Yerler » Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde İstanbul Çekmeköy ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

çekmeköy gezilecek yerler
Çekmeköy İstanbul Anadolu yakasında yer alan bir ilçedir. İstanbul'a bağlıdır. Sizlere bu yazımızda Çekmeköy gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Önceleri Ümraniye’ye bağlı olan bu belediye daha sonra ise 17 mahalle ve 5 köyün de buluşmasıyla bir ilçe haline gelmiştir. İstanbul’un 39 ilçesinden biridir. Çekmeköy’de son zamanlarda ciddi nüfus artışı yaşanmıştır. Turistler tarafından da oldukça dikkat çekici mekanlar bulunmaktadır.


Çekmeköy nüfusu her geçen gün farklılık göstermektedir. Şu an eldeki verilere göre kayıtlı nüfusun 250.000 kişi kadar olduğu bilinmektedir. Çekmeköy nereye bağlı sorularına şu şekilde cevap verebiliriz. Eskiden sadece Ümraniye’ye bağlı bir semt olan Çekmeköy, daha sonra büyüklüğü nedeniyle İstanbul'a bağlı 19 ilçeden biri olmuştur. İlçe 2009 yılında Alemdağ, Ömerli ve Taşdelen ile birleşmiş tek başına Çekmeköy haline gelmiştir. Çekmeköy her geçen gün güzel doğası ve İstanbul'a yakınlığından göç almaktadır.

Çekmeköy Tarihi

Çekmeköy tarihi aslında İstanbul Fethine kadar uzanmaktadır. Önceleri Bizansın elinde olan bu bölge 14. Yüzyılda Orhan Bey döneminde fethedilmiştir. Köylerle ilgili çıkan haberler de Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar gidilmektedir. Çıkarılan kanunların içinde Çekmeköy adı da geçmektedir.
İstanbul hakkında tüm detaylar için İstanbul Gezilecek Yerler isimli makalemizi de mutlaka inceleyiniz.
1840’lı yıllara gelindiğinde ise Çekmeköy nüfusunun 750yi aştığı görülmektedir. Burada yer alan halk demircilik, odun arabacılığı, süpürgecilik gibi önemli mesleklerle uğraştığı görülmektedir. Osmanlı döneminde Çekmeköy halkın odun ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak görülmekteydi. Bununla birlikte bulunan mesire alanları o zamanlarda da dikkat çekmekteydi.

Çekmeköy Akdeniz ve Karadeniz iklimlerini etkisini birlikte görmektedir. Çekmeköy günümüzde değiştiyse de hala daha hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin izlerini yer yer görebilmekteyiz.

Çekmeköy Gezilecek Yerler

Çekmeköy İstanbul ilinden ve çevresinden çok fazla turist almaktadır. Aşağıda Çekmeköy gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

1. Aydos Göl Piknik Alanı

aydos göl piknik alanı
Aydos göl piknik alanı hafta sonlarının çok rahat vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Aydos göl piknik parkına gelerek mangal keyfini çıkarabilir ve yakınlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

2. Trabzon Park

trabzon park
Çekmeköy yeşillik alanlarıyla ünlü bir yerdir. Trabzon park da bunlardan biridir. Eğer Çekmeköy’de gezilecek yerler arıyorsanız mutlaka Trabzon Park’a gelip o muhteşem yeşillikleri görmelisiniz. Dikkat çekici yapısı ve doğal güzellikleriyle sizleri kendine çekecektir.

3. İstanbul Kelebek Çiftliği

istanbul kelebek çiftliği
İstanbul kelebek çiftliği renk renk kelebekleri sezonda görebileceğiniz doğal koruma alanlarından biridir. Çocuklarınızla birlikte eğlenebileceğiniz tropikal kelebekleri görebileceğiniz önemli bir yerdir. Mutlaka buraya gelmeniz ve ziyaret etmeniz gerekmektedir.

4. Avcıkoru Tabiat Parkı

avcıkoru tabiat parkı
Bir başka doğal tabiat alanlarından biri de Avcıkoru tabiat parkıdır. Eğer yolunuz Çekmeköy’e düşerse mutlaka bu tabiat alanlarını da ziyaret etmenizi öneririz.

5. Ömerli Barajı

ömerli barajı
Kamp yapmayı sevenler için yer önerimiz var. Eğer doğal bir alan istiyorsanız Çekmeköy gezilecek yerler listemizin önemli alanlarından olan Ömerli barajına sizi bekleriz. Burada birçok kamp sever ile buluşmanız mümkün olacaktır.
Eğer İstanbul'da kamp yapacak yer arıyorsanız; İstanbul Kamp Alanları listemizi de mutlaka okuyunuz.

6. Çekmeköy Tiyatroları

Çekmeköy Tiyatroları
Çekmeköy’de birçok sanatsal etkinlik bulunmaktadır. Bu sanatsal etkinliklerinden biri de tiyatrolardır. Çekmeköy’de güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, tiyatroları tercih edebilirsiniz.

7. Çekmeköy Piknik Alanları

çekmeköy piknik alanları
Yukarıda piknik alanlarından bahsettik. Bol oksijenle yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Buralarda her yıl koşu yarışları düzenlenir. Sizler de bu koşu yarışlarına katılmak için tarihleri takip etmelisiniz.


Taşdelen de bu anlamda önemli yerlerden biridir. Yeşilbahçe, Saklıbahçe, Seçkin atv alanı ve güvercinlik mesire alanı piknik alanlarından bir tanesidir.

Çekmeköy Yöresel Yemekleri

Çekmeköy yöresel yemekleri
Çekmeköy yöresel yemekleri hakkında merak ediyorsanız, sizlere bazı öneriler sunabiliriz. Bölgede mantı oldukça lezzetli yapılmaktadır. Eğer mantı deneyimlemek istiyorsanız, güzel butik restoranları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye'nin farklı yörelerden de restoranları görebilirsiniz. Kebap ve pide deneyimini burada çok rahat yaşarsınız.

Çekmeköy Neyi Meşhur?

Çekmeköy’ün neyi meşhur diye meraklananlara öncelikle güzel doğası ve yeşilliği cevabını verebiliriz. İstanbul’da biraz olsun kalabalıktan kaçmak istiyorsanız bu temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Bununla beraber Anadolu tatlarını bu havada tadabilirsiniz. Yanınıza hediyelik olarak bir şeyler almak isterseniz, tahtadan yapılmış olan vazoları hediye olarak çevrenizdekilere sunmanız mümkün. Tahta sanatını yakından görebilirsiniz.
Eğer İstanbul'un yöresel yemeklerini öğrenmek istiyorsanız; İstanbul'da Ne Yenir makalemizi de okuyunuz.

Çekmeköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Çekmeköy nerede sorularına ise şu şekilde cevap verebiliriz. Çekmeköy İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan bir ilçedir. Bölge olarak Alemdağ ormanlarının güneybatısında, Keçiağılı tepesinin yamaçlarında bulunmaktadır. Kuzeybatısında Beykoz ilçesi, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye ve güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri bulunmaktadır.

Çekmeköy’e nasıl gidilir sorusunu soruyorsanız sizlere İstanbul toplu taşıma uygulamalarını kullanabilirsiniz diyebiliriz. Sabiha Gökçen havalimanından yalnızca 32 km kadar uzaklıktadır. Araba ile Sabiha Gökçen ile Çekmeköy arası yalnızca 35 dakika sürmektedir. Halk otobüsleriyle de Sabiha Gökçen’den Çekmeköy’e ulaşmanız mümkündür. Yalnız, halk otobüsleriyle araçlardan daha yavaş gitmeniz mümkün olabilir. Bu saatlere İstanbul trafiğini de düşünerek kontrol etmeniz gerekmektedir.

Şehir içi ulaşımlarda ise minibüs ve otobüs mümkündür. Otobüs, minibüs ve metro hatlarıyla ana hatlara bağlanabilir ve istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Sizler için İstanbul Çekmeköy ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çekmeköy'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çekmeköy gezilecek yerler listesini yazarak; Çekmeköy nerede ve Çekmeköy'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 17.12.2019 / 1 / 507

Yorum Ekleyin


  1. Zafer Ulema
    Ziyaretçi
    9 Şubat 2020 00:18
    0
    Çekmeköy İstanbul'un çiçeği burnunda yeni ilçe olmuş güzel bir yeridir. Biz İstanbullular her hafta sonu kaçamak yapar güzel vakit geçiririz. Çekmeköy İstanbul'un stresini, kirli havasını, kargaşasını atabileceğiniz çok güzel bir ilçe. Burada 2 adet mesire alanı var ve bu mesire alanlarının içerisinde spor yapıp koşabileceğiniz, doğa yürüyüşü yapacağınız harika alanlar mevcut. Ayrıca mangalcılar unutulmamış. Piknik alanlarından da yararlanabilirsiniz. Doğa ile iç içe bol oksijenli yürüyüş yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Butik Oteller

Çorlu'da Gezilecek Yerler

Çorlu'da Gezilecek Yerler

Çorlu gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi düşünen
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık'ta Gezilecek Yerler

Çınarcık gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli'de Gezilecek Yerler

Orhaneli gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Poyrazköy'de Gezilecek Yerler

Poyrazköy'de Gezilecek Yerler

Poyrazköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos'ta Gezilecek Yerler

Assos gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl'de Gezilecek Yerler

İnegöl gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik'te Gezilecek Yerler

Gemlik gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye seyahat
Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe’de Gezilecek Yerler

Kartepe'de gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up