Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » İstanbul » Çekmeköy'de Gezilecek Yerler

Çekmeköy'de Gezilecek Yerler


Çekmeköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya seyahat planlayan ziyaretçiler tarafından merakla araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gezipedia olarak sizler için bu yerleri madde madde sıraladık; ama öncesinde İstanbul Çekmeköy ilçesi hakkında kısa bir bilgi verelim:

Çekmeköy gezilecek yerler
Çekmeköy İstanbul Anadolu yakasında yer alan bir ilçedir. İstanbul'a bağlıdır. Sizlere bu yazımızda Çekmeköy gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Önceleri Ümraniye’ye bağlı olan bu belediye daha sonra ise 17 mahalle ve 5 köyün de buluşmasıyla bir ilçe haline gelmiştir. İstanbul’un 39 ilçesinden biridir. Çekmeköy’de son zamanlarda ciddi nüfus artışı yaşanmıştır. Turistler tarafından da oldukça dikkat çekici mekanlar bulunmaktadır.


Çekmeköy nüfusu her geçen gün farklılık göstermektedir. Şu an eldeki verilere göre kayıtlı nüfusun 250.000 kişi kadar olduğu bilinmektedir. Çekmeköy nereye bağlı sorularına şu şekilde cevap verebiliriz. Eskiden sadece Ümraniye’ye bağlı bir semt olan Çekmeköy, daha sonra büyüklüğü nedeniyle İstanbul'a bağlı 19 ilçeden biri olmuştur. İlçe 2009 yılında Alemdağ, Ömerli ve Taşdelen ile birleşmiş tek başına Çekmeköy haline gelmiştir. Çekmeköy her geçen gün güzel doğası ve İstanbul'a yakınlığından göç almaktadır.

Çekmeköy Tarihi

Çekmeköy tarihi aslında İstanbul Fethine kadar uzanmaktadır. Önceleri Bizansın elinde olan bu bölge 14. Yüzyılda Orhan Bey döneminde fethedilmiştir. Köylerle ilgili çıkan haberler de Kanuni Sultan Süleyman dönemine kadar gidilmektedir. Çıkarılan kanunların içinde Çekmeköy adı da geçmektedir.
İstanbul hakkında tüm detaylar için İstanbul Gezilecek Yerler isimli makalemizi de mutlaka inceleyiniz.
1840’lı yıllara gelindiğinde ise Çekmeköy nüfusunun 750yi aştığı görülmektedir. Burada yer alan halk demircilik, odun arabacılığı, süpürgecilik gibi önemli mesleklerle uğraştığı görülmektedir. Osmanlı döneminde Çekmeköy halkın odun ihtiyaçlarını karşıladığı bir yer olarak görülmekteydi. Bununla birlikte bulunan mesire alanları o zamanlarda da dikkat çekmekteydi.

Çekmeköy Akdeniz ve Karadeniz iklimlerini etkisini birlikte görmektedir. Çekmeköy günümüzde değiştiyse de hala daha hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin izlerini yer yer görebilmekteyiz.

Çekmeköy Gezilecek Yerler

Çekmeköy İstanbul ilinden ve çevresinden çok fazla turist almaktadır. Aşağıda Çekmeköy gezilecek yerler hakkında önemli bilgiler vereceğiz.

1. Aydos Göl Piknik Alanı

Aydos göl piknik alanı hafta sonlarının çok rahat vakit geçirebileceğiniz yerlerden biridir. Aydos göl piknik parkına gelerek mangal keyfini çıkarabilir ve yakınlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

2. Trabzon Park

Çekmeköy yeşillik alanlarıyla ünlü bir yerdir. Trabzon park da bunlardan biridir. Eğer Çekmeköy’de gezilecek yerler arıyorsanız mutlaka Trabzon Park’a gelip o muhteşem yeşillikleri görmelisiniz. Dikkat çekici yapısı ve doğal güzellikleriyle sizleri kendine çekecektir.

3. İstanbul Kelebek Çiftliği

İstanbul kelebek çiftliği renk renk kelebekleri sezonda görebileceğiniz doğal koruma alanlarından biridir. Çocuklarınızla birlikte eğlenebileceğiniz tropikal kelebekleri görebileceğiniz önemli bir yerdir. Mutlaka buraya gelmeniz ve ziyaret etmeniz gerekmektedir.

4. Avcıkoru Tabiat Parkı

Bir başka doğal tabiat alanlarından biri de Avcıkoru tabiat parkıdır. Eğer yolunuz Çekmeköy’e düşerse mutlaka bu tabiat alanlarını da ziyaret etmenizi öneririz.

5. Ömerli Barajı

Kamp yapmayı sevenler için yer önerimiz var. Eğer doğal bir alan istiyorsanız Çekmeköy gezilecek yerler listemizin önemli alanlarından olan Ömerli barajına sizi bekleriz. Burada birçok kamp sever ile buluşmanız mümkün olacaktır.
Eğer İstanbul'da kamp yapacak yer arıyorsanız; İstanbul Kamp Alanları listemizi de mutlaka okuyunuz.

6. Çekmeköy Tiyatroları

Çekmeköy’de birçok sanatsal etkinlik bulunmaktadır. Bu sanatsal etkinliklerinden biri de tiyatrolardır. Çekmeköy’de güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, tiyatroları tercih edebilirsiniz.

7. Çekmeköy Piknik Alanları

Yukarıda piknik alanlarından bahsettik. Bol oksijenle yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel yürüyüş parkurları bulunmaktadır. Buralarda her yıl koşu yarışları düzenlenir. Sizler de bu koşu yarışlarına katılmak için tarihleri takip etmelisiniz.


Taşdelen de bu anlamda önemli yerlerden biridir. Yeşilbahçe, Saklıbahçe, Seçkin atv alanı ve güvercinlik mesire alanı piknik alanlarından bir tanesidir.

Çekmeköy Yöresel Yemekleri

Çekmeköy yöresel yemekleri hakkında merak ediyorsanız, sizlere bazı öneriler sunabiliriz. Bölgede mantı oldukça lezzetli yapılmaktadır. Eğer mantı deneyimlemek istiyorsanız, güzel butik restoranları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye'nin farklı yörelerden de restoranları görebilirsiniz. Kebap ve pide deneyimini burada çok rahat yaşarsınız.

Çekmeköy Neyi Meşhur?

Çekmeköy’ün neyi meşhur diye meraklananlara öncelikle güzel doğası ve yeşilliği cevabını verebiliriz. İstanbul’da biraz olsun kalabalıktan kaçmak istiyorsanız bu temiz havayı içinize çekebilirsiniz. Bununla beraber Anadolu tatlarını bu havada tadabilirsiniz. Yanınıza hediyelik olarak bir şeyler almak isterseniz, tahtadan yapılmış olan vazoları hediye olarak çevrenizdekilere sunmanız mümkün. Tahta sanatını yakından görebilirsiniz.
Eğer İstanbul'un yöresel yemeklerini öğrenmek istiyorsanız; İstanbul'da Ne Yenir makalemizi de okuyunuz.

Çekmeköy Nerede, Nasıl Gidilir?

Çekmeköy nerede sorularına ise şu şekilde cevap verebiliriz. Çekmeköy İstanbul’un Anadolu Yakasında bulunan bir ilçedir. Bölge olarak Alemdağ ormanlarının güneybatısında, Keçiağılı tepesinin yamaçlarında bulunmaktadır. Kuzeybatısında Beykoz ilçesi, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye ve güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri bulunmaktadır.

Çekmeköy’e nasıl gidilir sorusunu soruyorsanız sizlere İstanbul toplu taşıma uygulamalarını kullanabilirsiniz diyebiliriz. Sabiha Gökçen havalimanından yalnızca 32 km kadar uzaklıktadır. Araba ile Sabiha Gökçen ile Çekmeköy arası yalnızca 35 dakika sürmektedir. Halk otobüsleriyle de Sabiha Gökçen’den Çekmeköy’e ulaşmanız mümkündür. Yalnız, halk otobüsleriyle araçlardan daha yavaş gitmeniz mümkün olabilir. Bu saatlere İstanbul trafiğini de düşünerek kontrol etmeniz gerekmektedir.

Şehir içi ulaşımlarda ise minibüs ve otobüs mümkündür. Otobüs, minibüs ve metro hatlarıyla ana hatlara bağlanabilir ve istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Sizler için İstanbul Çekmeköy ilçesi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalıştık. Bu yazımızda Çekmeköy'de ne yapılır ve bu bölgeye yapacağınız seyahatleriniz için rehber niteliği taşıyacak Çekmeköy gezilecek yerler listesini yazarak; Çekmeköy nerede ve Çekmeköy'e nasıl gidilir sorularına yanıt verdik.admin / 17.12.2019 / 1 / 33 237

Yorum Ekleyin


  1. Zafer Ulema
    Ziyaretçi
    9 Şubat 2020 00:18
    0
    Çekmeköy İstanbul'un çiçeği burnunda yeni ilçe olmuş güzel bir yeridir. Biz İstanbullular her hafta sonu kaçamak yapar güzel vakit geçiririz. Çekmeköy İstanbul'un stresini, kirli havasını, kargaşasını atabileceğiniz çok güzel bir ilçe. Burada 2 adet mesire alanı var ve bu mesire alanlarının içerisinde spor yapıp koşabileceğiniz, doğa yürüyüşü yapacağınız harika alanlar mevcut. Ayrıca mangalcılar unutulmamış. Piknik alanlarından da yararlanabilirsiniz. Doğa ile iç içe bol oksijenli yürüyüş yaparak kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler'de Gezilecek Yerler

Esenler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt'ta Gezilecek Yerler

Esenyurt gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler'de Gezilecek Yerler

Etiler gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı'da Gezilecek Yerler

Bostancı gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy'de Gezilecek Yerler

Karaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, Haliç'in dibinde olan bu
Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy’de Gezilecek Yerler

Ortaköy gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, buraya seyahat etmeyi
Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Ümraniye’de Gezilecek Yerler

Kozmopolit bir ilçe olan İstanbul Ümraniye, yaklaşık olarak 700 bin civarında
Poyrazköy'de Gezilecek Yerler

Poyrazköy'de Gezilecek Yerler

Poyrazköy gezilecek yerler nereleridir sorusunun yanıtı, bu bölgeye gezi veya
Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

Beyoğlu'nda Gezilecek Yerler

İstanbul Beyoğlu ilçesi son zamanların ilgi çekici yerleri arasında
Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

Arnavutköy’de Gezilecek Yerler

İstanbul Avrupa yakasında bulunan, yüzölçümü göz önünde bulundurulduğunda
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up