Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Yeme - İçme » Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Tokat'ta Ne Yenir? (Tokat'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)


tokatta ne yenir
Tokat'ın meşhur yemeklerinin sayısı o kadar fazladır ki; gastronomi açısından zengin olan sayılı şehirlerden biridir. Üstelik Tokat yöresel yemeklerinin birçoğu, Tokat haricinde bir yerde yapılmamaktadır.

Tokat’ta Mutlaka Yenilmesi Gereken Yemekler


Tokat şehri 6000 yıllık tarihi boyunca hem ticaret hem de kültür merkezi olduğu için, bu durum yemeklerini de etkilemiştir. Genellikle birçok besinin karıştırılması ile ortaya çıkan yemekleri vardır. Et yemekleri ve hamur işleri daha yoğunlukludur. Tokat'ın yöresel yemekleri şunlardır:

  • Tokat Kebabı

Tokatta ne yenir denildiğinde ilk akla gelen yöresel yemeklerinden biridir. Adında her ne kadar kebap geçse de, alışılmış kebaptan biraz farklı bir yemektir. Kuzu eti, patlıcan, domates, yeşil biber, patates, soğan ve sarımsağın bütünleşmesiyle oluşan bir kebaptır. Pide ile beraber sunulur. Ayrıca pişirilme şekli de farklıdır. Tokat kebabı pişirmek için özel fırınlarda şişe geçirilip dikey şekilde pişirilir. En üste de kuyruk yağı eklenir ki; dikey vaziyette iken bütün kebaba ulaşabilsin.

  • Bakla Dolması

Bakıldığında yaprak sarmanın görüntü olarak değişik hali gibi dursa da, içerik olarak da yaprak sarmadan farklı bir yemektir. Tokat yaprağının içerisine kıyma, bulgur veya pirince ek olarak bakla konulup öyle sarılır. Ayrıca görünümü mantı gibi, top şeklinde olacak şekilde sarılır. Tokat’ta her yerde bulunabilen bir lezzet değildir. Bu özel yemek restoranlara önceden sipariş verilerek yaptırılır.

  • Pehlili Pilav

Nohutlu pilava et parçasının konulduğu bir yemektir. Tokatlılar nohutlu pilavın üzerine konulan et parçasına pehli derler. Bu yüzden bu yemek pehlili pilav adını almıştır. Pehli denilen et parçası ise yoğurtla terbi edilip, dinlendirilip, yaşlandıktan sonra yemeğe karıştırılır. Tokatta ne yenir? Merak edenler için güzel bir alternatiftir.

  • Bat

Sadece Tokat’ta görülebilecek yöresel bir lezzettir. Mersin şehrinde sık yapılan batırığa da benzetilmektedir. İnce bulgur, yeşil mercimek, yeşil soğan, dereotu, domates salçası ve cevizin karışımı ile elde edilir. Kıvamı oldukça suludur. Soğuk bir şekilde servis edilen bir yemektir. Adını yenme şeklinden almıştır. Batı yiyebilmek için Tokat yaprağı gerekmektedir. Hazırlanan karışıma; ele alınan Tokat yaprağı batırılıp, yaprağın içerisine belirli miktarda karışım alınıp, o şekilde yenir.

  • Keşkek

Yarma buğday ve etin beraber uzun süre pişmesi ile elde edilen bir lezzettir. Anadolu’da birçok şehirde yapılmasına rağmen Tokat yöresinde de oldukça güzel yapılan bir yemektir. Tokatlıların genellikle evlerine misafir geleceği zaman yaptığı bir ev lezzeti olduğu için; her restoranda sıklıkla karşılaşılan bir yemek değildir. Fakat restoranlara önceden sipariş verilerek yaptırılabilir.

  • Yoğurtmaç

Tokat'ın Turhal ilçesinde karşımıza çıkan bir lezzettir. Çörek olarak da ekmek olarak da tüketilmektedir. Her ne kadar ismi yoğurtlu bir besinmiş izlenimi verse de yoğurt dökülerek yapılan bir yiyecek değildir. Hamur yoğrulduğu ve katlandığı için; bu kelimelerin birleşiminden yola çıkılarak bu isim verilmiştir. Haşhaşlı, cevizli ve fındıklı yapılmaktadır.

  • Tokat Yağlısı

Genellikle Tokatlıların kahvaltıda tükettiği bir besindir. İzmir boyozuna oldukça benzetilen bu yemek, Tokat yemekleri arasında en meşhur olanıdır. Tokat'taki fırıncılar sabahın erken saatlerinde mutlaka sıcak Tokat yağlısı çıkartırlar ve öğlen saatlerine kalmadan tükenir. Bol tereyağı ile yapıldığı için fazlasıyla yağlı bir hamur işidir. Dolayısı ile adını da buradan almıştır.

  • Çerkes Mantısı Psihalive

Tokat’ta bulunan Çerkeslerin sıklıkla yaptığı bir yemektir. Bunu yemek için çoğu Tokatlı, Çerkes evlerinin kapısını çalmaktadır. Alışılmış mantıdan biraz farklıdır. İçerisine kıyma yerine patates konur. Her bir mantı tanesi de büyüktür. Üzerine ise yoğurt dökülmez. Sadece kızartılmış tereyağı dökülür ve öyle servis edilir.

  • Çökelek

Çökelek bir peynir çeşididir. Özellikle Tokat yöresinde sık kullanılan bir yiyecektir. Pidelerin, böreklerin, farklı hamur işlerinin içerisine koyularak tüketilir. Ayrıca kahvaltı sofralarının da olmazsa olmazıdır. Tokat'a giden biri mutlaka bir şekilde çökelek ile karşılaşacaktır.


  • Alabalık ve Somon

Tokat'ın Almus bölgesi, balık yemek isteyen kişiler için ideal bir yerdir. Almus’un baraj gölünde yetiştirilen ve bildiğimiz somonun beyaz etli bir akrabası olan yerli somon; Tokatta ne yenir dediğimizde akla gelen ilk yöresel lezzetlerinden biridir. Burada yetiştirilen alabalık ve somonlar; seneler önce Japonya’ya ihraç edilmektedir. Şimdilerde ise Almus’ta nereye gidilirse gidilsin, menülerde en çok somon tercih edildiğinden Tokatlıların gözde yemeklerinden biridir.

Tokat'ın En İyi Restoranları

Tokat’ta şehir merkezinde olduğu kadar daha kırsal alanlarda da çok sayıda restoran bulunmaktadır. Bazı Tokat lezzetleri mekanların menülerinde olmasa dahi, sipariş üzerine yöresel yemeklerin yenebileceği restoranları vardır. Tokat'taki restoran tavsiyelerinden bazıları şunlardır:

Mollaoğlu Kebap Salonu: Meydan Çarşısı’nda bulunan bir kebap salonudur. Geleneksel ve eski bir mekandır. Sanayi lokantası tarzı bir yer olduğu için, daha samimi bir ortam arayanların gidebileceği bir yerdir. Fiyatları ortalamadır. Sipariş üzerine hazırlandığı için yemeğin gelmesi biraz uzun sürebilir. Tokat'ın en meşhur yemeklerinden olan Tokat kebabı nerede yenirdenildiğinde öne çıkan en güzel yerlerden biridir.
Eğer Tokat'a seyahat etmeyi planlıyorsanız; Tokat Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka okuyunuz.
Pirhan: Yarahmet Mahallesinde yer alan bir restorandır. Günün her saatinde yeme ihtiyacını duyulabilecek yemeklerin olduğu bir mekandır. Tandır çorbası ve Tokat kebabının yenebileceği yerlerden biridir. Aynı zamanda gidenlerin de sık tercih ettiği kubbeli kebabı da menüsüne eklemiştir. Eski bir medresenin bulunduğu yerin restore edilmesi ile açılmış bir mekandır. Dolayısı ile otantik bir ortama sahiptir. Çalışanları ise gayet ilgilidir.

Çamiçi Yaylası Atalay Restaurant: Niksar’da bulunan bir et lokantasıdır. Gidenlerin doğa ile iç içe olabileceği bir yerdir. Manzarası ve temiz havası vardır. Çok eski yıllardan beri varlığını koruyan bir işletmedir. Geniş bir mekandır. Özellikle çalışanları müşteriler ile çok güzel ilgilenir. Et ürünlerinin ağırlıklı olarak tercih edildiği bir yer olduğu gibi Tokat kebabı da buraya gelenlerin ilk tercihlerinden biridir.

Aykutoğlu Kebap Salonu: Gülbaharhatun Mahallesinde yer alan bir işletmedir. Kesinlikle aç gidilmenin önerildiği bir mekandır. Özellikle Tokat kebabı konusunda iddialı bir yerdir. Tokat kebabı nerede yenir denildiğinde bize göre en ideal mekandır. Yaprak döneri de sık sık tercih edilir. Menüsündeki yemekler eski geleneksel yöntemler ile ve eski fırınlarda pişirilmektedir. Aile ile gidilebilecek mekanlardan biridir.

Gökkuşağı Alabalık Tesisi: Tokat’ın Almus bölgesinde bir yerdedir. Baraj gölünün yakınında, manzarası harika olan bir mekandır. Tokat’ın en iyi balık restoranlarından biridir. Yerli üretim olan somonun, alabalığın ve birçok balık çeşidinin tüketilebileceği bir yerdir. Özellikle güveçte balığı harikadır. Çalışanları oldukça sıcakkanlıdır. Şehir merkezinden biraz uzak olduğu için ulaşımın zor olduğu bir yerdir.

Peri Konağı: G.O.P. Bulvarı yakınlarında bir yerdir. Restoran olarak eski bir konak kullanılmaktadır. Oldukça otantik bir şekilde dekore edilmiş bir yerdir. Sivas havalimanına 1 saat, Amasya’ya ise 45 dakika uzaklıkta olan bir mekandır. Yöresel yemeklerin çoğunu bulabileceğiniz bir restorandır. Önceden bilgi verilmesi halinde, kişi sayısına göre istenen yemeklerin hazırlanabilme imkanı vardır. Peri Konağı’nı işleten hanımefendi de bütün müşterilere karşı oldukça ilgili ve kibardır.

Farabi Pide: Karşıyaka Mahallesinde bulunan bir mekandır. Genellikle pide yemek isteyenlerin tercih ettiği bir yerdir. Fiyatları oldukça uygundur. Porsiyonları büyük ve doyurucudur. Ayrıca pideler, iç malzemeleri bol bol koyularak hazırlanmaktadır. Meze konusunda da oldukça iyi olan Farabi Pide’ye gelenlerin güveçte köftesini yemeden dönmemeleri önerilir.

Saklıbahçe: Tokat-Sivas yolu üzerinde bir restorandır. Aile mekanıdır. Oldukça temiz bir yerdir. Konumu itibari ile de çokça müşterisi bulunmaktadır. Çalışanları müşteriler ile oldukça fazla ilgilenmektedir. Genellikle Tokat’a özgü yemekler yapılmaktadır. Tokat kebabı, Saray kavurması ve çökelekli gözlemesi sıkça tercih edilmektedir. Mekanda kurulu bir soba vardır. Samimi bir restorandır.

Sedirhan Ocakbaşı Restoran: Gülbahar Hatun Mahallesinde yer alan bir restorandır. Ortalama fiyatlara sahiptir. Mekanın oldukça güzel bir tasarımı vardır. Çalışanlar müşterilere karşı oldukça ilgilidir. Yemeklerinin lezzetli olmasına özen gösterilir. Sedirhan Ocakbaşı Restoran’da mercimek çorbası bile et suyu ile yapılır.

Hacivat Köftecisi: Gaziosmanpaşa Bulvarı yakınlarında yer alan bir mekandır. Cuma günleri 19:30’da ve cumartesi günleri öğlen saatlerinde bu mekanda tiyatro oynanır. Hacivat ve Karagöz oyunu oynanır. Ailecek de grup olarak da gidilebilecek bir yerdir. Özellikle geçmişi hatırlatan yerleri seven kişilerin mutlaka görmesi gereken bir mekandır. Fiyatları da oldukça uygundur. Bu yüzden ailelerin yanı sıra öğrencilerin de tercih ettiği bir yerdir.

Tokat'taki En İyi Kahvaltı Mekanları

Tokat, kahvaltı kültürünün olduğu bir şehirdir. Dolayısı ile kahvaltıda yenebilecek yöresel lezzetleri de bir hayli fazladır. Her ne kadar kahvaltı için modern mekanları da olan bir şehir olsa da, Tokat’ın kahvaltı lezzetleri neredeyse her mekanda vardır. Tokat kahvaltı mekanlarından en önemlileri şunlardır:

Pideci Emrah: Saray Önü Sokak’ta bulunan bir mekandır. Kahvaltı yapmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih edebileceği bir yerdir. Özellikle çökelekli pidesi gidenlerin tercih ettiği bir yiyecektir. Fiyatları oldukça uygundur. Tokat Müzesi’nin yakınların olduğu için, şehre gelen turistlerin tercih edebileceği bir yerdir.

Pirhan: Yarahmet Mahallesinde bulunan bir mekandır. Tokat’ta kahvaltıcı tavsiyesi istendiğinde ilk akla gelen yerlerden biridir. Her geçen gün menüsünü daha da zenginleştirmeye çalışan bir mekandır. Tokat Müzesi’nin oldukça yakınında olmasının yanı sıra eski bir medreseden restorana dönüştürüldüğü için turistlerin oldukça dikkatini çeken de bir yerdir. Tokat’ın kahvaltı kültürünü öğrenmek isteyen birinin mutlaka Pirhan’a uğraması gerekmektedir.


Yıldız Döner ve Izgara: Gülbahar Hatun Mahallesinde yer alır. Özellikle ızgara ürünleri bulunduğu için her ne kadar akşam yemeği için uygun bir yer gibi gözükse de; kahvaltı da çıkaran bir mekandır. İçecek olarak da hayli zengin bir menüsü vardır. Fiyat kalite endeksi bakımından ortalama bir mekandır.

Ballıca Kır Lokantası: Ballıca Köyü’nde bulunan bir yerdir. Dağ eteğindedir. Gidenlerin hem temiz hava ile hem de eşsiz bir manzara ile buluşabileceği bir mekandır. Dünyaca büyük bir üne kavuşmuş olan Ballıca Mağarası’nı gezenlerin bir mola vermek amacıyla uğradığı bir lokantadır. Oldukça geniş ve ferah bir alanı vardır. Çalışanları da oldukça güler yüzlüdür. İştah açan temiz hava ile beraber harika bir kahvaltı yapılabilecek bir mekandır.

Hunza Restaurant: Orhangazi Caddesi üzerinde bulunan bir mekandır. Nezih ve kaliteli bir mekandır. İş toplantıları, aile kahvaltıları için uygun bir yerdir. Her hayat tarzına uygun kahvaltı deneyimleyebilme imkanı sunan bir restorandır. Fiyat kalite karşılaştırması yapıldığında, uygun fiyatları vardır. Ayrıca çalışanları da oldukça ilgili kişilerdir.

Recep Usta: Yavuz Sultan Selim Mahallesinde yer alan bir mekandır. Yol kenarında bir yeri olduğu için genelde oldukça fazla müşterisi vardır. Hijyenik, sade ve küçük bir mekandır. Çocukluğundan beri kebap işinde olan birinin işlettiği bu mekan, geleneksel bir Tokat kahvaltısı yapabilmek için de ideal yerlerden biridir.

Cadde Cafe ve Restaurant: Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde yer alır. İsteyenin açık havada, isteyenin kapalı alanda kahvaltı yapabileceği bir kafedir. Kahvaltı için açık büfe servisi de vardır. Ayrıca canlı müziğin de olduğu bir mekandır. Yol üzerinde olduğu için işlek bir yerdir.admin / 26.12.2019 / 0 / 5 882

Yorum Ekleyin


Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Rize'de Ne Yenir? (Rize'deki En İyi

Rize'nin yöresel yemekleri denildiğinde, akıllarda hamsi ve mısırdan meydana
Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Zonguldak'ta Ne Yenir? (Zonguldak'taki

Zonguldak'ta ne yenir içerikli bu makalemizde; Zonguldak yemekleri hakkında
Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Mardin'de Ne Yenir? (Mardin'deki En İyi

Mardinde ne yenir içerikli bu makalemizde; Mardin yemekleri hakkında bilgi
Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Malatya'da Ne Yenir? (Malatya'daki En

Malatyada ne yenir içerikli bu makalemizde; Malatya yemekleri hakkında bilgi
Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Maraş'ta Ne Yenir? (Maraş'taki En İyi

Maraşta ne yenir içerikli bu makalemizde; Kahramanmaraş yemekleri hakkında
Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Denizli'de Ne Yenir? (Denizli'deki En

Denizlide ne yenir içerikli bu makalemizde; Denizli yemekleri hakkında bilgi
Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Sivas'ta Ne Yenir? (Sivas'taki En İyi

Sivas'ın meşhur yemekleri oldukça fazla sayıdadır. Üstelik bu yemekler, nereye
Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Muğla'da Ne Yenir? (Muğla'daki En İyi

Muğla'nın meşhur yemekleri, farklı otlarla lezzetli etlerin bir araya
Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Adıyaman'da Ne Yenir? (Adıyaman'daki En

Adıyaman'ın meşhur yemekleri; oldukça çeşitli lezzetlerle harmanlanarak
Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi Restoran ve Kahvaltı Mekanları)

Hatay'da Ne Yenir? (Hatay'daki En İyi

Hatay'ın meşhur yemekleri Hatay'ı ziyaret etmek isteyenlerin oldukça ayrıntılı
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up