Türkiye'nin En Güncel Gezi Rehberi...
instagram facebook twitter pinterest tumblr
Gezi Rehberi
Anasayfa » Türkiye » Bursa » Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı

Bursa İnkaya Çınarı Tanıtımı


İnkaya Çınarı
Tarihi oldukça eski olan İnkaya çınarı, Osmanlı Devleti'nin ilk köyleri arasında yer alan İnkaya Köyü'nden almıştır adını. Osmanlı Dönemi'nde görkemini kazanmış, günümüze kadar daha da ihtişamlı hale gelmiştir. Peki ihtişamı ile bir sembol olan İnkaya çınar ağacı nerede ? Bugün turistlerin ilgiyle akın ettiği İnkaya ağacı, Bursa (Uludağ) yolunun üzerinde yer almaktadır.

Bursa İnkaya Çınarı

Bursa'nın tarihi zenginlikleri oldukça fazladır. Bu zenginliğin örneği olan İnkaya çınarı ise Bursa'da yer almaktadır. Bursa'ya yolculuk yapanların, yerlilerin ve turistlerin görmesi gereken bir zenginlik olduğu söylenebilir. Bursa'da tanınan İnkaya Çınarı bugün dünyanın pek çok yerinde de bilinmektedir. Yaz aylarında çınarı inceleyenlerin sayısı oldukça fazla iken, kış aylarında da bu sayı fazla olabilmektedir. Kış aylarında ziyaretçilerin yakındığı konu olan konut sorunu, oteller bölgesine yakınlığı sebebiyle ortadan kalkmıştır. Ziyaretçiler yaz-kış gözetmeksizin Bursa tarihi çınar ağacı için yola düşmektedir. Çınarı ziyaret edenlerin sonrasında ise kayak merkezini, kirazlı yaylasını, sarıalan ve çobankaya mesire alanlarını ziyaret etme seçeneği bulunur.

İnkaya Çınarı Hakıında Bilgi

Bursa'nın önemli bir sembolü olan İnkaya Çınarı 600 yıllık bir geçmişe sahiptir. 600 yıllık tarihi turistlerin ilgisini çekerken, ayriyeten tarihi zenginliğe ilgi duyan kesimin de ilgisini çekmektedir. Bursa İnkaya Çınarı dünyaca ünlü olarak tanınmaktadır. Sebebi ihtişamı ve geçmişi olsa da yapısının da tanınmasında önemi vardır. Tarihi İnkaya Çınarı yapısı ise; 35 metre yükseklik ve 3 metre çapa sahiptir. Ayriyeten 13 ana dalı bulunur, dalların her biri ise 3-4 metreyi bulan uzunluktadır. Kapladığı çevresiyse 9,2 metre ölçüsündedir. Türkiye'nin en geçmişli çınarları esas alındığında en yaşlıları arasında yer alır.


İnkaya Çınarı özellikle yapısı itibari ile ihtişamlı bir sembol olarak yer alıyor olsa da turistlerin memnuniyeti, bir de etrafındaki mekanların ve sunduğu olanakların güzelliklerine bağlı bulunur.

İnkaya Çınarının Yakınındaki Mekanlar

İnkaya tarihi çınar ağacı İnkaya Mahallesi'nde bulunur. Bu mahallede yaşayan sakinleri ağacı görmeye gelenler için gerek pazar gerekse de mekan hizmetiyle bulunur. Çınar ağacının arkasına düşen yerde ise köylü pazarı yer alır. Bu pazarda doğal yetişen meyve ürünleri; Dağ çileği, ahududu ve böğürtlen gibi(organik meyveler) olarak mekanın tadını katbekat çıkarmanızı sağlar. Gündüzden gelen ziyaretçiler çınarın bulunduğu bahçede yer alan gözleme evine uğrayabilir. Gözleme evinde ister kahvaltılık, isterseniz de gözlemeyi çayla birleştirerek muhteşem doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

İnkaya Çınarı meşhur olduğu için zaman zaman ziyaretçi akınına uğrar. Bu zaman aralığı özellikle hafta sonu olur, hafta içi gelen ziyaretçiler ücretsiz otopark imkanından kalabalık olmadan faydalanabilir. Hafta sonunda ise otopark sorunu yaşanabilir.

İnkaya Çınarının yakınında yer alan mahallesinde ise market ve dükkanlar bulunur. İhtiyaçlar için ürünleri barındıran marketle beraber, hediyelik eşyaları bulunan dükkanları da bulunur. Mekanı ziyarete gelenlerse mahalledeki dükkanlara uğrayıp, hediyelik eşyaları satın alabiliyor.
Eğer İnkaya Çınarı için seyahat planı yapıyorsanız; Bursa Gezilecek Yerler listemizi de mutlaka okuyunuz.admin / 31.12.2019 / 1 / 3 191

Yorum Ekleyin


  1. Hülya Taşyürek
    Ziyaretçi
    9 Şubat 2020 01:40
    0
    Bursa Osmangazi'de bulunan harika bir doğa harikası ile karşı karşıya kalacak ve asırlarca yaşamış, bütün tarihe tanıklık etmiş, eski yorgun bir çınar. Masal anlatıyormuş gibi gölgesinde oturan insanları dinler ve onlarla içinden konuşur. Herkes onu anlayamaz onu anlamak için sırtınızı 1400 yıllık çınara daya malısınız. İşte o zaman siz onu o da sizi anlayacaktır. İşin masalsı hikayesi şöyle dursun lütfen tarihi doku doğal güzellik bize miras kalan her ne varsa lütfen koruyalım kollayalım saygı duyalım, zarar vermeyelim. İşte o zaman kültürüne, tarihine, doğasına sahip çıkan bir millet olma yolunda başarılı oluruz. Ağacın gölgesinde demlik söyleyerek çay içmeyi unutmayın.

Gezilecek Yerler

Gezi Rehberi

Bağlantılar

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi Tanıtımı

Saitabat Şelalesi, Bursa'nın Kestel ilçesine bağlı Saitabat köyünde yer
Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi'de Gezilecek Yerler

Osmangazi, Bursa'nın önemli ilçelerinden biridir. Bursa Osmangazi, en büyük ve
Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye'de Gezilecek Yerler

Trilye gezilecek yerler nelerdir sorusunun yanıtı, eski bir Rum köyü olan bu
Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Nilüfer'de Gezilecek Yerler

Bursa Nilüfer, son zamanların ilgi çekici sakin mekanları arasında gösterilmeye
Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Bursa Atatürk Kent Ormanı Tanıtımı

Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer gibi büyük merkez ilçelere sahip olan ve nüfusu 3
Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın Erken Dönem Osmanlı Camileri

Bursa'nın 1326 yılında fethedilmesinin ardından kentte halkın dini, kültürel ve
Tarihte Uludağ

Tarihte Uludağ

Yunan mitolojisinde tanrıların ve tanrıçaların Ambrosia yeyip nektar içtikleri,
Bursa Misi Köyü

Bursa Misi Köyü

Bursa ilimizde görülmesi gereken bir diğer güzel köy ise Orhaneli yolu
Bursa Cumalıkızık Köyü

Bursa Cumalıkızık Köyü

Osmanlı'nın ikinci başkenti olan Bursa tarihi çarşıları, camileri, padişah
Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa'da Gezilecek Yerler

Bursa büyüklük bakımından Türkiye’de 4. Şehrimizdir. Marmara'nın ise 2. Büyük
Bizi Takip Edin!
15k
Twitter
8.6k
Facebook
21k
İnstagram
1.1k
Youtube
1.6k
Google
1.9k
Pinterest
Abone Olun!
up